Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Benim artık son çarem günde 3 saat 5 gün yoğun eğitim alıyo 1 ay ara verdik 10 gün sonra eskiye dönüş yapmaya başladı sadece kreş olsun dedik onlarda inatlaştığında her istediğini yerine getirmişler başka çocuklar rahatsız olmasın diye algımız iyi dikkat süresi çk az her gittiğim doktor ilaç önerdi abilify dün başladım faydasını gören ark varsa bilgilendirirse sevinirim

bir hekim olarak tedavi uygularken 2 şeyi gözetiriz. 1 hastaya zarar verme 2 getirdiği götürdüğü.

maalesef dünyada yan etkisi olmayan bir ilaç yapılamadı. o yüzden ilaç yazarken şunu düşünürüz bu ilacı kullanmam ne kadar gerekli kullanmazsam ne olur kullanırsam ne olur. mesela kolesterol ilacı karaciğere zarar veriyor ama kullanmazsan damar tıkanıklığından öleceksin gibi.

bizde 3 tip aile var. ilacı doğru kullananlar, yerli yersiz ilaç kullananlar mesala çocuğun ateşi çıkar çıkmaz antibiyotiğe başlayanlar, bir de ilaca karşı çıkıp asla kullanmak istemeyenler. tamam ateş çıkar çıkmaz antibiyotik başlama ama 3 4 gün geçmiş hala ateş varsa bi zahmet doktor kontrolünde başla artık.

lafı bu kadar uzattım ama mecburdum. abilify maalesef bir antipsikotik yani ciddi bir ilaç. ülkemizde maalesef bazı hekimler kolaya kaçıp erken başlıyor. Bu ilaç kullanılması gerekirse Evet kullanılmalı. kritik soru kullanmazsa kaybedeceği şeyler. 6 yaşında yaşıtlarını yakalamalı ki okula başlasın. Bunun içinde hareketi azalmalı dikkati toplanmalı hırçınlığı geçmeli.

benim tavsiyem önce davranış terapisi denenmesi ve başarısız olunursa en az 2 uzman hekimin tavsiyesi doğrultusunda başlanması.

her denenen şeye rağmen dikkati toplanmıyorsa hareketi azalmıyorsa öfke nöbetleri ile başka türlü başa çıkılamıyorsa bence doktora kontrolünde kullanın. Çünkü zaman geçiyor ve çocuğunuz kaybediyor.

geçenlerde ameliyat olmuştum. 2 arkadaşım geçmiş olsuna geldiler. konu kızımdan açıldı. arkadaşımın birisinin yiğeni aynı sorunu yaşamış. Çok konuşmam yasak olduğu için pek süreci soramadım ama söylediği 2.5 yaşına kadar tek kelimesi olmayan komut almayan göz teması olmayan kanat çırpma ve çığlık atmaları olan oyun oynamayı bilmeyen öfke nöbetleri olan çocuk şuan 11 yaşında ve sınıf birincisiymiş. çok sosyalmiş hiçbir takıntısı yokmuş. 3 doktor otizm demiş. 2 sene otizm sanmışlar. 5 yaşında otizm olmadığı anlaşılmış.

bunu anlatma nedenim bazen aşırı karamsar olan annelere moral olması.

Ben de hep bunlarla avuttum kendimi ha duzeldi ha duzelecek diye ama oglum 5 yasinda otizm belirtileri gittikce artiyor malesef.
Yanlis tani cok fazla ama artik kendimi kandirmiyorum

Ben de hep bunlarla avuttum kendimi ha duzeldi ha duzelecek diye ama oglum 5 yasinda otizm belirtileri gittikce artiyor malesef.
Yanlis tani cok fazla ama artik kendimi kandirmiyorum

sevgili Sismaniye

ben asla otizm hiç yok bütün tanılar yanlış demiyorum. Çok fazla yanlış tanı olduğunu söylüyorum. birisi benim kızım. yaşadığım şehrin en iyi doktoru otizm dedi ve yine kendisi 3 ay sonra özür diledi yanlış tanı koymuşum dedi.

burada otizm teşhisi almış ve sonra tamamen normale dönmüş onlarca annenin mesajlarını okuduk.

bu arada çocuğunuz atipik otizm mi yoksa tipik otizm mi? sizi rahatsız eden davranışları neler?

Simdiye kadar sorun iletisim ve dikkat daginikligi ve takintilardi
Su an steorotipik ler ve uyku problemleri basladi. Durup dururken gulmeye ciglik atmaya basladi. Gece uyanip uyumuyor ciglik atip guluyor saatlerce.

Simdiye kadar sorun iletisim ve dikkat daginikligi ve takintilardi
Su an steorotipik ler ve uyku problemleri basladi. Durup dururken gulmeye ciglik atmaya basladi. Gece uyanip uyumuyor ciglik atip guluyor saatlerce.

doktor pedagog ve eğitimciniz ne diyor?
sonuçta atipik otizm de olabilir ve inanın bu çocuklar normale yakın oluyorlar zamanla ve eğitimle.

İşte tam olarak duymak istediklerim . Benimde oğluma kasım ayında bu ilacı verdi dr. 29 aylıktan itibaren özel devlet bir çok dr. gezdik kesin tani konmadi . Devlette kontrollere devam ettik hala ediyoruz . Kreş e gidiyor ayrıca 29 aylıktan itibaren . Devlet eğitim vermedi rapor vs çıkartmadı . Kendi imkanlarımızla duyu bütünleme aldırdık 6 ay kadar ama daha fazlasına gücümüz yetmedi .Dr. 4 yaşında dil terapisine yönlendireceğini söyledi .
Bu sırada okulda arkadaşlarının saçını çekme vs başladı ama kreş sadece söyledi ve her çocuk dönem dönem yapabilir dedi. İçim rahat etmedi aynı devlet teki dr a gidip sordum hemen ilacı yazdı . Ama ilaç için 6 yaş üzeri çocuklar için yazıyor ve oğlum 4 yaşına yeni girdi . Vermedim ilacı 1 hafta icerisinde problemde kalmadi .
Şimdi dr bana eğitim için bekleyelim 6 ay sonra gel derken ilaç için ise olmazsa ilaç veririz demesi çok manidar geliyor .
Umarım doktoru eğitimcisi öğretmeni tüm çocuklar iyi vicdanlı ve tecrübeli insanlarla karşılaşırlar.

oğlum şimdi 18 yaşında..yıllarca gitmediğim hastane,özel eğitim,oçem,kreş anaokulu kalmadı..saçımı süpürge ettim,tam tabiriyle hunharca yıprattım kendimi..iki çocuğumu onun yoluna paspas ettim,resmen bensiz büyüdüler,yanlarıydaydım ama yoktum çünkü tüm ilgim oğlumun üzerindeydi..eşimle hep daha ne yapabilirizin peşindeydik..hısım akraba suçlamalarını,konu komşu merakını,bulaşıcı hastalığı varmış gibi ya da yaratık görmüş gibi kaçmalarını,,apartmandan attırma çabalarını saymıyorum bile,,yoksa sinirlerim tavan yapıyor...şimdi ne durumdayız peki?....KOCAMAN BİR SIFIR.her şey boşmuş..kasmayın kendinizi,,alabildikleri kadar alıyorlar.olabildikleri kadar oluyorlar..onu mutlu edin,eğitimine düzgün devam edin,birlikte gezin,tozun.risperdale devam,yoksa gücüm yetmiyor,kırılmadık eşya kalmadı..acı ama gerçekler...

Peki şimdi çok özürdileyerek söylüyorum ama demissiniz ya çok yiprandim, kahroldum. Burdaki birçok annede aynı süreçte olduğunu tahmin ediyorsunuz, biliyorsunuz. Bunu neden buraya yazdiniz? Herkes kendini salıp çocuğunu kaderine terketsin diyemi? Yoksa gelecek günleri için daha çok kaygilansin diyemi? Bugünlerinide berbat, zehir gibi gecirsin diyemi? Neden? Niçin? Ben anlam veremedim. Kusura bakmayın. Hiç bana öyle içimi döktüm falan demeyin. İç dökülecek yer otizm sayfası olamaz, olmamali. Çocuğunuz hangi seviyeydi neydi noldu nasıl bir ortamdaydi nasıl eğitimler aldı hiçbir bilgi vermeden burdaki annelere deyimi yerindeyse kafayı yediremezsiniz. Ben kabul etmiyorum. Allah yardımcınız olsun ama 18 yaşında evladıniz ortalama 2 yaşında tanı alsa 16 yil önceki sistemle bu zamanı karsilastirmayin. Hepsi farklı herkes farklı. Benimde zeka geriliği olan kuzenim var değme akillilara tas çıkartır. İçinizi döktünüz, birçok anneyi yaktiniz özürdilerim düşüncelerim böyle.

Yazdıklarına aynen katılıyorum cnm sanki kabul edin boşverın gıbı bır yazı olmuş kendısıde bu sıkıntıları endişeleri yaşamış bırı olarak çok acımasızca olmuş bu yazı birde burdakı çoğu çocuk a tıpık yada raporsuz sayfalara bakmış olsa ılgıyle eğitimle çoğunun bu durumu aştığını görücek ki kaldıkı tıpık otızm olsun neler okuyoruz izliyoruz çoğu çok ıyı durumda olanlar var mutlaka vardır ilerleme kaydedemeyen ama senınde yazdığın gıbı artık eğitim standartları ve bilinçli aileler çok fazla ve buraya hergun endişeyle uyanan tüm enerjisini bu gun ne öğretebılırım diye uğraşan annelere yazması gerçekten çok acımasızca

Kusuruma bakmayın ama bunu neden yazdınız anlam veremiyorum.Bir anne olarak şu yazınız içimi burkuyor bi çok annenin olduğu gibi.Biz burada umut arıyoruz.Herkesin derdi sıkıntısı kendine büyük elbet.Ama bunu burada yazmanız biz annelerin içini burkmaktan başka bir işe yaramıyor.Ne yapalım yani.? Kabul edip pesmi edelim? çocuklarımızı kaderinemi terkedelim? nede olsa olmuycak diyemi düşünelim.?

neler yaşadığını bilemiyoruz. belkide bir sinir patlaması yaşadı. yazdığı şeyler yanlış ama biraz empati yapmak lazım. gerçek bir otizmli ile 18 yıl yaşamak gerçekten zor. Allah yardımcısı olsun. Rabbim onun dünyadaki sınavını böyle belirlemiş. evladın ile sınanmak çok zor.

şimdi sözüm diğer annelere. sizler neden moralinizi bozasınızki. Çok ciddiyim bir hekim olarak söylüyorum. çoğunuzun çocuğunda atipik otizm bile yok. olanlar da artık biliyorki ilgi eğitim sevgi ile bir kaç sorun hariç hepsi aşılacak. Bu anneyi hoş görün neler yaşadı bilmiyoruz. Siz aynen yola devam sizin yolunuz ondan çok farklı. İnşallah 2 3 seneye normal ya da normale çok yakın çocuklarınız olacak. Bu başlık bunun ispatı onlarca örnekle dolu.

özür dilerim kusuruma bakmayın..sadece yine bir buhranlı günüme denk geldi yazdıklarım..lütfen yazdıklarımı baz almayın..zira benim çocuğum %98 otizm +mr..benim hayatımı mahveden sadece otizm değil,ailem,çevrem ,eşim..hepsi üstüste geldi..yolun başındasınız ve pes etmeyin..hiç mi olumlu gelişme olmadı sanki tabiiki de oldu,ben de saçmalamışım işte..çocuğum okuma yazma biliyor,şekilleri renkleri biliyor,özbakım becerileri tam,konuşup derdini anlatıyor,ev işlerinde bana yardımcı oluyor,dışarıda toplum kurallarına uyuyor,okulda uyumlu verileni alan bir çocuk..bunları niye yazmamışım,,demekki nasıl bunaldıysam o saatte..çok özür dilerim.

anlıyorum sizi. Siz de tepki veren anneleri anlayın. tahmin ettim zaten bir patlama ile yazdığınızı. 18 yıl kolay değil. Ama dürüst olayım ilk mesajınızda size kızmadım ama ikinci mesajı okuduktan sonra kızdım. maşallah bu kadar güzel ilerleme varken bu isyan neden. Allahın zoruna gider. Lütfen şükredin. 17 yaşında konuşmayan altı bezli sokağa çıkamayan annesini babasını döven otizmli tanıdım. anlaşılan evladınız dışında başka sıkıntılar da var. Ama emin olun bu dünyada yaşadığımız bazı şeyler cennetin anahtarı oluyor. Bence profesyonel yardım alın ve psikiyatr ile görüşün gerekirse ilaç kullanın. Belkide alıyorsunuzdur ama yine de söylemek istedim.

Tam olarak bahsettiğim buydu kardeşim. Olumlu yanlarını, seviyesini yazki bizde senin derdine ortak olalim, seni anlayalim. Buarada burdaki anneleri kastetmedim yalnızca. Burdaki üyelerden çok sessiz takip eden kocaman bir kitle var. Çıkışım bundandı. Bugün tanı alıp burayı okuyan bir annenin senin mesajına denk gelme ihtimaliydi. Hepimizde dönem dönem iniş çıkış olabilir. Bak diğer mesajlarına baktım küçükte bir yavrun olmuş. Allah sana bağışlasın. Biraz empati. Ne güzel anladık birbirimizi sevindim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…