Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
anlıyorum sizi. Siz de tepki veren anneleri anlayın. tahmin ettim zaten bir patlama ile yazdığınızı. 18 yıl kolay değil. Ama dürüst olayım ilk mesajınızda size kızmadım ama ikinci mesajı okuduktan sonra kızdım. maşallah bu kadar güzel ilerleme varken bu isyan neden. Allahın zoruna gider. Lütfen şükredin. 17 yaşında konuşmayan altı bezli sokağa çıkamayan annesini babasını döven otizmli tanıdım. anlaşılan evladınız dışında başka sıkıntılar da var. Ama emin olun bu dünyada yaşadığımız bazı şeyler cennetin anahtarı oluyor. Bence profesyonel yardım alın ve psikiyatr ile görüşün gerekirse ilaç kullanın. Belkide alıyorsunuzdur ama yine de söylemek istedim.
evet haklısınız..belki de bugün yaşadığı öfke nöbeti anında dudağımı patlatması ve şu saatlerde eşimin iş arkadaşının oğlunun asker uğurlamasına gidip umursamaması beni kızdırdı..psikiyatrik tedavi gördüm ama yine ihtiyacım var sanırım

İyi akşamlar anneler. Oğluma çok güzel bir çift ayakkabı aldık bu pazar günü. Arkada rengarenk gökkuşağı gibi yanıp sönen Işıkları var.
Şimdi neden bunu anlattım diye düşünebilirsiniz. Ayakkabıyı bize aldıran oğlum oldu aslına bakarsanız. Cumartesi günü markete götürmek için (eski) ayakkabilarını giydirdim. Ayağını bana uzatarak “ anne ayakkabıları çıkar” dedi. Baktım ki ayakkabılar ayağını sıktığından tırnak batması olmuş. Bunu çok net ifade etti. Tabi seri konuşmaya geçemedik, çok zorda kalınca böyle dili çözülüyor .

Biz 2 bucuk yasından beri uğraşıyoruz doktoruna pedogoga göyütmediğimiz yer kalmadı eğitimle toparladık eğitime ara verdiğimizde fazlasıyla davranış bozuklığu algıda sıkıntılarımız dahada fazlalştı her gittiğimmiz doktor ilaç önerdi başlayalı 4 gün oldu dikkatini algısını tolarlaası için kullanman gerekiyo dedi sadece anne diyo gittiğimiz yoğun eğitimde davranış dil hepsini 5 gün aynı anda alıyo önümüzde 3 senemiz var okula başlamasına inşallah toparlar ilaca çol karşı anneyim ama son çarem kaldı kendi kendine gülmesi tipik takıntılı hareketler sadece anne diyo başka kelime çokmıo ağzından

sevgili anneler

bozuk plak gibi tekrarlayacağım çünkü bu konuda geç kalırsanız dönüşü yok. lütfen derdiniz konuşması sayıları renkleri bilmesi olmasın. İlk hedef göz teması, ikinci hedef algı, üçüncü hedef sosyal iletişim olmalı. bunları sağlar sağlamaz sonraki ve en önemli hedef davranış terapisi olmalı. Her çocuk birgün konuşur, saymayı öğrenir renkleri öğrenir ama zamanında düzeltilmeyen davranış sorunları kalıcı olur. kaç tane otizmi yendik diyen aile biliyorum. kriterleri okula gitmesi öz bakımı olması. Ama kaç tane davranış sorunu var, onları kabullenmişler atlattık diyorlar. hayır atlatmadınız. kendinizi kandırmayın. hedef tamamen düzelmek ya da dikkat çekmeyecek kadar normale yakın olmak. tabi bu laflarım tipik otizmliler için değil.

o yüzden lütfen ama lütfen mümkünse 3 değilse en geç 4 yaşına kadar davranış sorunlarını düzeltin. 5 yaş sınır. sonrası çoooook zor. o yüzden yaş küçükken hedef takıntılar davranışlar ve algı olsun. gerisini zamana bırakın.

eğitimciniz ya da pedagogunuz lütfen davranış terapisi uzmanı olsun. mümkünse aba yı bilen birisi. maalesef şarkılar ve oyunlar ile olmaz bu iş. gerekirse biraz ağlatarak. 5 ay önce aklınıza gelecek her tuhaflığı olan kızım şuan sadece konuşmuyor. Onu yaşıtlarından ayıramazsınız.

sevgili anneler

bozuk plak gibi tekrarlayacağım çünkü bu konuda geç kalırsanız dönüşü yok. lütfen derdiniz konuşması sayıları renkleri bilmesi olmasın. İlk hedef göz teması, ikinci hedef algı, üçüncü hedef sosyal iletişim olmalı. bunları sağlar sağlamaz sonraki ve en önemli hedef davranış terapisi olmalı. Her çocuk birgün konuşur, saymayı öğrenir renkleri öğrenir ama zamanında düzeltilmeyen davranış sorunları kalıcı olur. kaç tane otizmi yendik diyen aile biliyorum. kriterleri okula gitmesi öz bakımı olması. Ama kaç tane davranış sorunu var, onları kabullenmişler atlattık diyorlar. hayır atlatmadınız. kendinizi kandırmayın. hedef tamamen düzelmek ya da dikkat çekmeyecek kadar normale yakın olmak. tabi bu laflarım tipik otizmliler için değil.

o yüzden lütfen ama lütfen mümkünse 3 değilse en geç 4 yaşına kadar davranış sorunlarını düzeltin. 5 yaş sınır. sonrası çoooook zor. o yüzden yaş küçükken hedef takıntılar davranışlar ve algı olsun. gerisini zamana bırakın.

eğitimciniz ya da pedagogunuz lütfen davranış terapisi uzmanı olsun. mümkünse aba yı bilen birisi. maalesef şarkılar ve oyunlar ile olmaz bu iş. gerekirse biraz ağlatarak. 5 ay önce aklınıza gelecek her tuhaflığı olan kızım şuan sadece konuşmuyor. Onu yaşıtlarından ayıramazsınız.
Duruveannesı yazdıkların okadar faydalıkı en başta teşekkur etmek isterim ve hep belirttiğin gibi burda bir çok çocuk a tıpık falan değil çocukluk otızmı diye birşey var yalancı otızm ve zaman zaman her çocuk bağzı belirtiler gösterebılıypr sizin kızınız benım oğlum gıbı bızde sadece kanat çırpma vardı göz temesı adına bakma kusursuzdu sadece yaşıtlarıyl ılgılenmez ve mesafelı komutlarda sıkıntımız var şimdi kanat çırpma nerdeyse bırttı bir kaç kez ıyardım yapınca gelip çak yaptı bana gülerek guya beni kandırıyo bizimde konuşma yok 10 a kadar sayıyor ıngılızce turkçe 4 5 renk bılıyor mantıklı kelimesi mama meme ydi dün ilk defa dolabın yanına gıttı pantalonunu gösterdı işaret edıyordu zaten atti dedi ne istoyosun dedim atti dedi yerınde ve mantıklı kullandı 34 aylığız senınde yazmış olduğun gıbı konuşma bır yerde başlıyor tüm annelere ve kuzularına sağlıklı günler dilerim

Ayni fikirdeyim. Burdaki birçok anne, falanca tanidiğimizin oğlu/kizi küçükken otizm tanisi almiş, şimdi okul birincisiymiş, tipta okuyormuş, avukat olmuş vs yaziyorlar. Önemli olan bu mu sizce? Tabiki akademik başarı çok güzel fakat kimse bu çocuğun böyle garip davranişları, çeveyi rahatsiz eden takıntıları varmıs hepsi geçmiş şuanda gayet normal ve "sosyal" bir çocukmuş demiyor. Banada aaa daha 2,5 yaşinda tüm harfleri biliyor, aa okuyor bu çocuk dedikleri zaman benim için inanın birşey ifade etmiyor. Evet zeka geriliği olmaması çok sevindirici birsey fakat bir gün bana, ya benimle ne güzel sohbet etti, şu çocukla ne güzel oyun kurup oynadilar deseler işte ozaman dünyalar benim olur. Benimde önceligim sosyallik, iletişimi sadece ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaması. Ufak tefek takintilara gelirsek, hangimizin yok ki? Önemli olan bu takıntıların yaşamını ve çevresini olumsuz yönde etkilememesi.

Tabi ki akademik başarıdan önde gelen şeyler ama bunu yazanlarda eminim çocuğum hiç birşey başaramayacak kaygısı yaşayan annelere örnek olsun diye yazıyorlar bende oğlumun sayıları harfleri bu denli bilmesinden rahatsızım çünkü onun yaşının gerektirdiği şeyleri yapması daha doğru okumayı saymayı nasıl olsa ciddi bir sorun yoksa öğrenecek davranış problemleri olan çocuklarda bir sürü yöntem var bunu aşmaları İçin ama hangisinin daha başarılı olduğu çocuktan çocuğa değişiyor bence mesela benim oğlumda ceza ödül yöntemi ağlatmak işe yaramıyor hatta daha da geriliyor içine kapanıyor olumsuzlukları giderecek yöntemi bulursanız zaten bir çok şeyin önü açılıyor bunu da maalesef denemeden bulamıyorsunuz

Tabi ki akademik başarıdan önde gelen şeyler ama bunu yazanlarda eminim çocuğum hiç birşey başaramayacak kaygısı yaşayan annelere örnek olsun diye yazıyorlar bende oğlumun sayıları harfleri bu denli bilmesinden rahatsızım çünkü onun yaşının gerektirdiği şeyleri yapması daha doğru okumayı saymayı nasıl olsa ciddi bir sorun yoksa öğrenecek davranış problemleri olan çocuklarda bir sürü yöntem var bunu aşmaları İçin ama hangisinin daha başarılı olduğu çocuktan çocuğa değişiyor bence mesela benim oğlumda ceza ödül yöntemi ağlatmak işe yaramıyor hatta daha da geriliyor içine kapanıyor olumsuzlukları giderecek yöntemi bulursanız zaten bir çok şeyin önü açılıyor bunu da maalesef denemeden bulamıyorsunuz
Ben de bu konuda size katılıyorum. Her çocuk farklı ve kendine özel davranışsal farklılıklarla doğuyor. Benim oğlum ağlama ve zorlamaya gelmiyor bunu denedik. Alanında çok iyi denilen spor hocasından ders aldırdık tavsiye üzerine. Giden her anne çocuğunda müthiş ilerlemeler kaydettiğini söyledi çünkü.
Ben bir şeyler ters gidiyor diye ilk gün sonlandırmak istedim fakat uzmanlık alanı, vardır bir bildiği diyerek bir ay devam ettik. Sonuç olarak oğlumda tikler ve aşırı kaygı problemleri ortaya çıktı toparlamak üç ayımızı aldı. Oğlum masa başı eğitimi almıyor istemedim daha oyun çocuğu oynayarak öğreniyor ve bunu destekliyorum. Masa başı eğitimi Finlandiya da yıllardır rafa kalmış, şimdi diğer ülkelerde bu sistemi takip etmeye başladı. Sosyal eğitimi parkta, biyoloji dersini seralarda hatta matematiği bile belli düzeye kadar uygulamalı öğretiyorlar. Üstelik bunlar normal eğitim veren okullarda uygulanıyor. Masa başının şart olduğu durumlar elbette vardır fakat önceliğim oyunla ve günlük hayatın içindeymiş gibi öğrenmesi. Sürekli bize “en iyi eğitim sistemini hayata geçirdik bir önceki yanlışmış” diyorlar. On yıl sonra bugünkü sistemin tamamen yanlış olmadığının bir garantisi yok. Şu an sebebini bıraktım, daha tanı koymada her kafadan başka ses çıkıyorken “kesin şu yöntem doğrudur” görüşünü savunmuyorum. Biraz deneme yanılma yoluyla, biraz uzman tavsisiyle yolumuzda ilerliyoruz hakkımızda iyi olur dilerim hepimiz için.

Bende size katılıyorum. Aba yada davranış terapisi diye illaki sartlanmak doğru değil. Yıllarca abaya gidip bir arpa boyu yol katedememis insanlarla konuştum ve emin olun hiçte sayıları az değil. Normal, sokak arasında rehabilitasyon merkezinde tanısı kalkan ailelerde gördüm. Eğitimin ismi, cisminden ziyade egitimci ve çocuğunuzu kendine nasıl bağladığı önemli. Bu alanda cok önemli bir hocayla görüşmek için kalkıp bir üniversiteye gittim ve bana ne olursa olsun gittigin yer oyun altyapılı olmali demişti. Çocuğun dünyasına oyundan başka nasıl gireriz? Yaptığı davranışlar ödüllendirilmeli, bunu biz zaten genele yaydık, evdede uyguluyoruz. Ama ezbere öğretilen şeyler belli biryere kadar oluyor ve öğretilmiş oldugu, üstünde yapay durmasindan belli oluyor. Bazı şeyleri onun içinden gelmesini sağlamak önemli. Yani onun cok sevinmesini istiyorsanız evde mutlu birsey olduğunda gerekirse kalkıp halay cekeceksiniz. Biz ailecek tavanlara zıplayıp oyunlar oynadığımızı biliyorum. Şimdi ellerimizden tutup kutu kutu pense oynayalım diyor. Ben hayali oyunla doktor, hastane, ambulans, igne,birsuru şey öğrettim oğluma. Ayrıca bu davranış terapisi olarak turkiyede dayatılanlar servet istiyor, yurtdışında ya ücretsiz yada makul. Aileler bunlara goturmezse çıkar yolu yok gibi algı yaratmakta doğru değil.

Herkesin tabiki kendi fikri. Ama maalesef bilim sizin gibi düşünmüyor. Algı ve davranış sorunu olan çocuklar için hele otizm spektrumu içinde ise en etkili yöntem ABA dır. Hatta kabul görmüş bilimsel ispatı olan tek yöntemdir. oyun terapisi floortime duyu bütünleme gibi şeyler maalesef bilimsel olarak ispat edilemedi. isteyen aileler yapabilir dendi. ABA çocuğu ağlatmak değildir. Bu tedavi sırasında ağlayabilir Evet. Ama bu gerekli. çocuğunuzun ağlamasına istemeyebilirsiniz tabiki. umarım başka yollardan çok daha kolay normali yakalarsınız. Ama lütfen bu sayfalarda kişiselleştirilmiş görüşlere değil bilimsel gerçeklerle göre konuşalım. ABA en iyi tedavidir ama ben tercih etmiyorum diyebilirsiniz ama bunun dışında yorumlar bazı ailelerin bundan mahsur kalmasına neden olabilir. yıllarca ağlamaktansa 3 5 ay biraz zorlanmak bence çok daha doğru.

bu arada ülkemizde gerçekten ABA yı bilen insan sayısı çok az. bizim hocamız 7 8 seans ağlattı kızımı ve 4 aydır neşe içinde geçiyor. burada ağlamayan çocuk görmedim ama en fazla 1 ay. Daha sonra hepsi düzeldi. düzelmiyorsa burda suçlu ABA değil bunu iyi yapamayan eğitmenler ve aileler.

bu arada herkesin ABA ihtiyacı olmaz. algı ve davranış sorunu olan çocuklardan bahsediyorum. ABA uygulayan tamamen düzeliyor. uygulamayan aileler ise çok şükür konuştu herşeyi biliyor okula gidiyor ama şu bu takıntı ve davranış sorunu var diyor.

Son düzenleme:
Bu arada ABA ezber değildir. çocuk asla robot gibi olmaz. maalesef bunu bilen insan sayısı çok az o yüzden yanlış uyguladıkları için çocuklar robot gibi ezberliyor.

ABA da oyun olmadığnı söylemek de çok büyük yanlış. ABA demek uygulamalı davranış analizi demek. Sadece masa başında bu inek bu sarı demek değil. kreş oyun şarkı herşey var. Biz gerçekten bunu çok iyi bilen birisini bulduk ve 5 ay içinde evrim geçirdik. burada tanıdığım herkes çok memnun memnun olmayanı görmedim. Yani sıkıntı terapide değil yapanda.

Son düzenleme:
Biz ABA yı denemedik belki iyi olabilir. denemekten zarar gelmez.
Asıl sorun burası bilimsel kanunların tartışıldığı bir platform değil. Anneler olarak zaten uzman görüşü alıyoruz. Burada fikirlerimizi yaşadıklarımızı paylaşmak için varız. aldığımız eğitimlerin artı-eksilerini paylaşmak için yani bir nevi rahatlamak icin yazıyoruz en azından kendi adıma bunun için giriyorum. Gözlemlerimi ve yaşadıklarımı kimseye zorla empoze etmeden de yazmaya devam ederim.
Bilimde hipotez-teori-kanun var. Ben hipotez(gözlemlere) dayanarak paylaşım yapıyorum. Bir şeyin kanun olabilmesi için en az %95 ıspatlamıp kanıtlanması gerekir. Evrim o yüzden hala teori çünkü %90 kanıtlanmış. Fakat kanunların %95 kanıtlanmış olması tamamen tek başına her şeyi açıklamaya yetmiyor bu da bilim insanlarının ortak fikri.
Kimseye zorla bunu yapın demedim diyemem de. Küstahlık ettiysem her anneden ayrı ayrı özür dilerim. Fakat %95 olan kanunun dışında olabilir benim çocuğum % 5 lik kısımdadır belki de. Bu yanlış veya bu doğru demedim demiyorum. Ayrıca kanunlar bile tartışılabilir ve kesin değiştirilemez diye bir kural yok ben söylemiyorum bunu da bilim söylüyor. İyi akşamlar dilerim hepinize
“””hipotezler geliştirilirler. Kanunlar tek başlarına herhangi bir şeyi açıklamaz, sadece ortada var olan bir şeyin, var olduğunu söylemek için kullanılırlar: canlılar değişir/türleşir gibi.””” Son paragraf alıntı.

Hanımefendi ben mesleğim gereği bilimin tam ortasındayım. Ayrıca psikoloji eğitimide aldım. Eğitim sektorunun duayenlerinden biriyle direkt muhattap oldum. Aynı bilimin otizmin nedenini bulamadığından yola çıkarsak ve hala nedeni tam belli olmayan bir durum için, bukadar fanatik bir aba savunucusu olmanız çok şaşırtıcı. Benim çocuğum normalin kıyısında dolanan bir çocuk. Cok az sorun kaldi. Bunu abayla veya davranış terapileri, duyu butunlemelerle yapmadım. Aynı dili konuşmuyoruz. Oyuzden siz kendi acinizdan, ben kendi açımdan haklıyım. Sizinle aynı düşünmüyorum diye, insanları yanlış yönlendiriyorum gibi bir algı yaratmayın. Benim yaklaşık 1 seneyi gecti bu grupta yazıyorum, geldiğim seviye belli, geçtiğim yollar belli. İyi bir eğitimci, doğru iletişimle, isminin önemi olmayan, oyun dönemi çocuğuna oyunla öğretilen herşey candır. İlk etapta soylediklerinizle ayrıca çelistiniz. 21 aylık çocuğumu eğitime götürdüm ben. Masada oturttular, o masaya yumruğumu vurdum, kabul etmiyorum oyunla öğretin diye. Oyuzden bukadar katı olmayın.

Ayrıca bukadar aba reklamı yaparsanız, gruptan atilmaniz an meselesi haberiniz olsun. Çünkü yeni üye olan insanlar bir sistemi koru körüne çok savunursa grup adminleri direkt bloke ediyor. Biranda cocugunuzdan hiç bahsetmeyip sürekli davranış terapisi- aba der oldunuz dikkat çekiyor. Bilginize...
Not: size kimse egitiminiz robot falan demedi neden böyle sartlanmis, ezberletilmis cümleler kuruyorsunuz?

Burada ki bütün anneler birbiriyle tecrübelerini paylaşıyor kimsenin kimseyi olumsuz etkilemiyor rahatlamak İçin yazıyor zaten herkesin gittiği bir uzmanı var sizin yönteminiz sizde başarılı olmuş olabilir ama bir başka çocukta daha da olumsuz etki yaratabilir ne kadar bilimsel olursa olsun bunu denemeden asla bilemezsiniz ben oyunla inanılmaz yol aldım oğlumda olumsuz davranışlarını söndürdüm bir başkası fayda görmeyebilir onun çocuğu masabaşında ilerler

pardon ama hangi tıp eğitimini aldınız? ben bir doktor olarak konuştum. yazdıklarınız ile çok komik oluyorsunuz. Hele ABA reklamı nedir ya. Bilmiyorsanız öğrenin. ABA dünya çocuk psikiyatri birliğinin ve tüm otizm vakıflarının kabul ettiği ve etkinliğini ispat edilmiş tek tedavidir. ısrarla ABA demeye de devam edeceğim. Sen okumaz geçersin. Çok dikkat çekiyormuş komediye bak.

Hiç kimsenin hele tıp eğitimi olmayan insanların kendi kişisel görüşleri ile en etkili tedavi yöntemine sallayıp insanları bu tedaviden mahrum etme hakkı hiç yoktur. Herkes çocuğu için istediği tedaviyi uygular. Benim söylediğim bilimin kabul ettiği en etkin tedaviyi burada eleştirip insanların kafasını karıştırmayın.

Sevgili Kuntay

Ben sizin gözlemleriniz. için birşey demedim ya da burası bilimsel bir platform demedim. tabiki buraya herşeyi yazabilirsiniz. ama bazen yazılanlar konuya hakim olmayan insanlar tarafından yanlış anlaşılabilir. kanser olup kemoterapi istemeyenler de var ama bu yüzden kemoterapi bulantı yapıyor kusma yapıyor saç döküyor ben yapmadım kendime diyerek tedavi için en önemli şeyden başka insanların mahrum kalmasına sebep olma gibi. Bu yüzden de bir eleştiri yaptım.

neyse konu uzamasın. karşılıklı yazışmalara gerek yok. Herkes demek istediğini anlattı.

ayrıca benim bu platformda olma nedenim birçok annenin bana özelden yazıp yardım istemesi ve bunu severek yapıyorum.

uzman doktorum, otizm hakkında 3 kitap 20 den fazla yabancı yayın bitirdim. 4 ayrı eğitim programına katılıp sertifika aldım. Yani boş konuşmayı sevmem. Son katıldığım eğitim programı Amerika marylandde yapıldı ve 18 ülkeden 30 dan fazla profesör katıldı. Her şeyimiz olan çocuklarımız için konuşurken lütfen daha dikkatli olalım.

İngilizcesi olanlar için

Of all the forms of therapy and education that are available for children with autism, ABA is the program that has the most scientific positive data and support for its principles, techniques and overall effectiveness. There are at least a dozen professional journals that are dedicated to the science of ABA, Autism intervention and intellectual disabilities that have published thousands of individual research findings and large group studies. In fact, ABA is currently the only autism therapy recommended for long-term benefit by the United States Surgeon General. As a treatment for autism, Chapter Three of the Surgeon General’s report on Mental Health, 1999, states, “Thirty years of research demonstrated the efficacy of applied behavioral methods in reducing inappropriate behavior and in increasing communication, learning, and appropriate social behavior.”

kısaca en etkili ve tek tedavi olduğu amerikan sağlık örgütü tarafından kabul edilmiş tek tedavi olduğu bilimsel dayanakları olan tek tedavi olduğu yazıyor. reklam diyenlere gelsin

Hanımefendi geçmişte yazdığınız tüm mesajlar genele açık, biz okuyabiliyoruz. Evladıniz zor bir sürece girmiş ve sizde buradaki tecrübeli annelerden neden böyle oldu yaşayan varmı diye yardım talep etmişsiniz. Demekki neymis otizm diplomaları, egitimleri, bilgiyi yutuyormuş. Genel geçer tek doğru varmış, doğru iletişim, sevgi,oyun. Ayrıca sizin doktor, bir baskasinin memur, ötekinin işçi olmasının evlatlarımızın otizmli olmasıyla bir bağlantısı yok. Dolayısıyla doktor oldugunuzu sürekli vurgulamayin. Bu sizi otizm prof.u yapmıyor. Evladinizla yolunuzda başarılar dilerim. İyi akşamlar...

Hanımefendi geçmişte yazdığınız tüm mesajlar genele açık, biz okuyabiliyoruz. Evladıniz zor bir sürece girmiş ve sizde buradaki tecrübeli annelerden neden böyle oldu yaşayan varmı diye yardım talep etmişsiniz. Demekki neymis otizm diplomaları, egitimleri, bilgiyi yutuyormuş. Genel geçer tek doğru varmış, doğru iletişim, sevgi,oyun. Ayrıca sizin doktor, bir baskasinin memur, ötekinin işçi olmasının evlatlarımızın otizmli olmasıyla bir bağlantısı yok. Dolayısıyla doktor oldugunuzu sürekli vurgulamayin. Bu sizi otizm prof.u yapmıyor. Evladinizla yolunuzda başarılar dilerim. İyi akşamlar...

gerçekten mi yazdığım herşey okunuyor mu. Ben gizli sanıyordum aydınlattığınız için teşekkür ederim. madem ısrarla benim anlama sorunum var diyorsunuz ozaman tekrar açıklayım.

öncelikle otizm profesörü değilim. aynen dediğiniz gibi bu platformdan sorular sordum ve çok şey öğrendim. deneyim çünkü çok önemli. otizm ile ilgili hala okuyup hergün yeni şeyler öğreniyorum üstelik çocuğum otizm olmadığı halde. dün yine 2 profesör gördü kızımı ve artık tanısı sadece konuşma gecikmesi çok şükür. Allah herkesin evladına en kısa zamanda şifa versin. İnşallah en kısa zamanda herkesin yüzü güler. Ama otizm sandığım dönemde çektiğim acıları ve çaresizliği unutamadığım için buradan ayrılmadım ve bu süreçte öğrendiğim herşeyi paylaşmak istedim.

Gelelim sevgi oyun muhabbetine. yazdığım her yazıda sevgi ilgi oyun dedim zaten, o yüzden bu sözleriniz boşa düşüyor keşke daha dikkatli okusaydınız.

şimdi son kez açıklıyorum. 1 herkes çocuğuna istediği tedaviyi uygular 2 her çocuk farklıdır 3 ABA dışında kimse düzelmez demedim.

peki ne dedim. ABA kabul edin etmeyin dünyanın kabul ettiği etkinliği ispat edilmiş tek tedavidir. burada ABA da çocuklar ağlıyor, masa başı eğitim şöyle kötü böyle kötü, ezbere robot gibi oluyorlar gibi yorumlar yaparsanız bu yola yeni girmiş kişiler yanlış yönlenir. şuna benzetmek isterim sorumsuz yorumlar yapan anneler yüzünden hergün hastalarımı aşı konusunda ikna etmek zorunda kalıyorum.

işin doğrusu nedir. İnsan bu terapiyi bir dener beğenmiyor ya da ilerleme alamıyorsa bırakır. yorum olarak da bize fayda etmedi denir yapamadık denir. Artık şunu anlayın otizm sevgi ve oyun ile düzelmez. eğitim olmazsa olmazdır ve bilimsel tek eğitim aba dır. burda birçok çocuğun aba almadan düzelme nedeni aslında zaten otizm içinde olmaması. defalarca söyledim burada birçok çocuk otizm değil. çoğu yanlış tanı.

maalesef burada iyi niyetli de olsa çok sorumsuz yorumlar yapılıyor. mesela canım çocuğunu kreşe gönder. Bizim çocuğa çok iyi geldi gibi. aynen ay bizim çocuk hastaydı bu antibiyotik çok iyi geldi sende ver gibi. Aslında birçok çocuk için kreş bırak yararlı olmayı zararlı. Önce eğitim alıp algısı normale gelmeden kreşe giden çocuk daha beter olur. o yüzden eğer bu konuda uzman değilsek biz böyle yaptık bize iyi geldi ya da biz yapmak istemedik gibi yorumlar yapın. aksi takdirde iyi niyetli olsanız da zararlı oluyor.

şimdi yeni tanı almış annelere son kez söylüyorum. otizm spektrumu içinde bir tanı aldıysanız algı sorunu ve davranış sorunları yaşıyorsanız bilim tedavi olarak aba yı öneriyor. Bunu iyi yapan bir yer bulun gidin 1 2 seans deneyin. yapmak istemezseniz bırakırsınız. Ama lütfen çocuğunuzu, burda bunu eleştirenler var ya da ağlamasın diye, bu tedaviden mahrum bırakmayın.

ve son olarak konu kapansın. kimse bana cevap yazmasın ben de cevap vermek zorunda kalmayım

X