Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bir de şunu söylemek istiyorum. Oğlum 38 aylık. 36. ncı ayda k limrler çıktı şimdi isterse cümle kuruyor keyfi tabi olsun yine de. İki ay bile çok önemli dilerim birden açılır

Bir de şunu söylemek istiyorum. Oğlum 38 aylık. 36. ncı ayda k limrler çıktı şimdi isterse cümle kuruyor keyfi tabi olsun yine de. İki ay bile çok önemli dilerim birden açılır

çocuğunuz ilk kelimelerini mi 36. ayda çıkardı yoksa kelime sayısı mı arttı. çünkü 2 ayda hemen kelime çıkartıp konuşmaya başladıysa gerçekten çok ilginç olmuş. sizin adınıza çok sevindim.

Teşekkür ederim D duruveannesi . Aralarda kelimeler çıkıyordu. Onlar daha çok yerli yersiz ya da bir kereye mahsus oluyordu. Örneğin sebepsiz yere kendi kendine “güzel” derdi. 36 ncı ay itibariyle farklı ve yerinde kelimeler kullanmaya başladı. Son bir aydır aktif olarak anne diyor. Elmayı çok seviyor elma yere düşünce “elma yeye düstü” diyor

Zorlayınca “kapı aç, hadi ge”ya da kitaptaki hayvanları sorunca isimlerini söyler. Fakat keyfi konuşuyor, bir de kendi dilinde manasız çok şey söylüyor. Aktif olan tek kelimesi “”anne””. El sallayıp “hoşçakal” ya da “görüşürüz” diyor onu da canı isterse.

Yabancı biri görünce bu hangi dilde konuşuyor annesi diye bana soruyorlar. Yüzlerce farklı heceyi bir araya getirip birşeyler söylüyor. Bugün asansörün kapısı açılmadı diye “ saganıyasa manisasa bagilajapao gibi saçma sapan şeyler söyledi hiçbir anlamı yoktu söylediklerinin. Sürekli böyle anlaşılmaz şeyler söylüyor en çok ona üzülüyorum. Kimse de aydınlatmıyor, bu durumda olan annelerden yardım istiyorum 7 aydır buraya bu konuyu yazıyorum aynı durumda olan kimse yok anlaşılan.

Merhaba arkadaslar. Gecen sene doktorumuz bize bir ilac vermisti notropil surup. Ameliyat gecirip gecirmedigini sordu oyle verdi. Sinir yaparsa birak demisti. Dikkatini toplamada ve konusmasinda yardimci olacak demisti. Cok tedirgin kullanmaya basladim o donem uykudan uyanip aglamalari oldu biz de korktuk biraktik. En son doktora gittigimizde ilaca devam edip etmedigimizi sordu. Bende biraktik dedim anlattim. Devam edin kullanin bi cay kasigi olarak verin dedi. Faydasi olacaktir dedi. Bizde tekrar basladik. Daha dorduncu gununde agzindan kelimeler dokulmeye basladi cogunu anlamiyorum. Devamli himm himm diye dolasiyordu onlarin yerine bidir bidir biseyler diyor arada anlamli seylerde soyluyor. Ama karsilikli bi konusma yok. Sadece gel diyor karsilkli olarak. Ozel egitimden bir arkadasimda eczaneye danisarak aldi onun oglu da bir hafta olmadi kelimeler basladi. Cok mutlu olduk. Demekki ilac bi seylere yariyor. Sizinlede paylasmak istedim. Doktorunuza danısın tabi. Ama bu ilaci soruyorum cogu kisi bilmiyor. Aranizda kullanan varsa yazmasini cok isterim.oglum 38 aylik.

Son düzenleme:
çocuğunuzun kelimelerinin olması önemli. sizin çocukta bu var. gerisi eğitim ilgi zaman. eğer çocuğunuzda hareket ve ses taklidi varsa 38 aylık olmuş bence konuşma terapisi alın. Çok üzülmeyin. Benim kızım 26 aylık anne baba mama dede su aç al falan söyler sadece.

Konusma terapisini ben de istiyorum ama hem ozel egitim ogretmeni hem de psikiyatri henuz hazir degil dediler. Yinede bir terapist bulup konusmak istiyorum. Ama ders ucretleri bayagi pahali. O yuzden raporda yazarsa benim icin daha iyi olacak. Onu da 4 yasinda yani onumuzdeki sene yazariz dedi psikiyatrimiz mecburen beklemedeyim. Daha onceki yazilarimda da bahsetmistim konusuyordu 2 yasinda birakti tamamen. Tekrar konusmasini duymak cok guzel insallah devami gelir.

Çok sevindim canım. en az kendi oğluma sevindiğim kadar seviniyorum burada böyle güzel şeyler okuyunca. Şurubu araştırıcam

Merhabalar. Uzun zamandır okuyorum ama yazmaya fırsat bulamadım bizde dün başka bi çocuk psikiyatrisine gittik üç ay önce gittiğimiz dr mr nöroloji denver vs. birsürü şey istemişti biz bunları yaptırmadık sadece ilgiyi arttırdık tv azalttık bunlara istinaden azda olsa gelişmeler oldu fakat yinede içimiz rahat olmadığı için yard.doç. bi doktor bulduk ona gittik 1 saat konuştuk oğlumu gözlemledi falan bişey yok diyemem dedi var ama daha çokta küçük özel eğitim yada oyun grubu tavsiye etti 3 yaşındada muhakkak kreş önerdi.arkadaş ortamını arttırın eve küçük çocuklu misafir çağırın akranlarından bişeyler kapsın dedi. yazada hergün parklara gidin dedi. bu hastalığın nedeni hanüz belli deil genetikte olabilir dedi tedavisi ilacı yok sadece sosyallik ilgi alakayla baya yol katedebileceğimizi söyledi. artık bu işinde ticaretini yapıyorlar oğlunuza şunu yapalım bunu yapalım derlerse çokta itimat etmeyin dedi mesela bazı yerlerde çocuğa kulaklıkla yüksek ses veriyorlarmış bunun faydadan çok zararı olur kulakları sağırlaştırır dedi. aklıma gelenler bunlar. oğlum 26 aylık.

merhabalar gelişmelere çok sevindim ayrıca o ilacın hapını babam yıllarca kullandı beyin damarlarında tıkanma var demişlerdi sonra beyinde fazla su birikmesi(hidrosefali) ameliyatı oldu falan yani sebebi bilinmeyen bi hücre kaybı var malesef babamda buda hafızayı mafediyor unutkanlık vs. nootropilin görevi belkide hafızayı canlandırmak olabilir. doktorunuz prof mu?

Sevgili Kuntay,
Lütfen çocuğunuzun anlamsız şeyler söylüyor olmasına üzülmeyin. O aslında konuşma denemeleri yapıyor. Sizi taklit ediyor ama doğru kelimeleri hafızasındaki sözlükten seçemiyor. Çünkü bizim örneğin "elma" olarak adlandırdığımız nesnenin adı O'nun hafızasında "abasuma" gibi bir kelime. O nedenle de öyle garip bir konuşma ortaya çıkıyor. Kelimeleri istekleri için kullandıkça bizim kullandığımız şeklini de öğrenecek, öğrendikçe de sizi mutlu edecek hiç merak etmeyin. Şunu söyleyebilirim bizim için saçma gelen bu konuşmanın ardından anlamlı kelimeler ve cümleler daha hızlı gelecek.
Geçen yıl bu vakitler yani benimki de yaklaşık sizin aylardayken ev telefonunu eline alıp anlamsız heceleri yan yana sıralar, garip bir konuşma ortaya koyardı. Şimdilerde konuştuğu şeyleri tahmin bile edemezsiniz. Arkadaşım süreç böyle ilerliyor. Bence sevinmelisin çocuğun doğru yolda. Birazcık daha zamana ihtiyacı var sadece. (Oğlum 4 yaş, 8 aylık)

Sevgili Esrade,
Ben doktorunuzun söylediği şeylere katılıyorum. Ya da şöyle desem daha doğru olacak, biz en çok faydayı kreşten görenlerdeniz. Benim oğlum akranlarını izleye izleye oyun oynamayı, düzgün konuşmayı, boyama yapmayı, yemek yemeyi öğrendi. Kreş eğitimi sayesinde sayıları, harfleri yazıp tanımayı, şarkı söylemeyi, makasla kesmeyi, vb. birçok şeyi kreşte öğrendi. Tercih yap deseler kesinlikle kreş derim. Özel eğitim de çocuğun farkındalıklarını arttıran, olmazsa olmazlardan biri. Ama şu da bir gerçek özel eğitimciler bu işi ticarete çoktan dökmüş durumdalar. Ve biz çocuğumuz için en iyi olanı yapmaya çalışırken sistemin bir parçası haline geliyoruz maalesef.

merhaba kuntay hanım
bizim oğlumuz da 3 yaş 1 aylık ve aynı sizinki gibi devamlı konuşuyor, anne baba tamam tamam dur dur ve bir çok kelmimeyi kullanıyor ama sizinde söyledginiz gibi anlamadığımız çok sey söylüyor aslında hepsi anlammlı dikkatli dinleyince ve kulak alışımca anlıyorsunuz bizi bazen çok şaşırtıyor dün teyzesine gittik belki 2 aydır gitmiyorduk hemen mutfak taki oyuncak dolabına gitti unutmamış ama hanki dolap olduğunu bulamadı ve ''nerde '' dedi şaşırdık dolabı gösterincede ''burdamı'' dedi biz donduk kaldık daha önce hiç kullanmamıştı çünki bilemiyorum ama sanki hasan önal diyeti ve destek ilaçları iyi geldi gibi,
kolay gelsin herkese.

mrb sessizkuzu cevabınız için teşekkür ederim. kreşi bizde düşünüyoruz fakat yaşadığım yerde çok fazla seçenek yok malesef ama yinede imkanları zorlayıp en iyi kreşe göndermeyi düşünüyoruz. yalnız sorun şuan daha 26 aylık algısıda çok iyi deil bazen anlıyor bazen anlamıyor yada işine öyle geliyor kreş ortamında çok zorlar şimdilik özel eğitimle algısını açıp belki birkaç kelime daha öğrendikten sonra 2,5 yaşınıda doldurunca kreş araştırmaya başlayacağız inşallah düşüncemiz böyle ama tabikide sizin gibi tecrübeli annelerinde fikirlerine ihtiyacım var paylaşımlarınız için çok teşekkürler..

Doktorumuz çapa nin cocuk psikiyatrisi prof degildi. Genc bir doktor. Dikkat daginikligina iyi gelen bisey.hafiza kaybi yasayanlarda kullaniyormus evet. Bana ilac gibi dusunme bir takviye gibi dusun demisti. Ben biraz ilac kullanma konusunda endiseliyim. Bir senedir dolapta duruyor kullanamamistim. Bilmiyorum bize iyi geldi gibi bakalim ne kadar iyi gelecek. Su an memnunum. Belki her cocuga iyi gelmeyebilir. Ama doktor bize verdiyse demek biseyler gordu. Dikkat eksikligi de var yani belli.

Asla kafanıza göre tavsiye ile ilaç kullanmayın ama doktorunuz önerdiyse de kullanın. eşim ve ben uzman doktoruz ve bize nootropil reçete edildi. Biz kullanıyoruz

Asla kafanıza göre tavsiye ile ilaç kullanmayın ama doktorunuz önerdiyse de kullanın. eşim ve ben uzman doktoruz ve bize nootropil reçete edildi. Biz kullanıyoruz
Ne zamandir kullaniyosunuz bi fark oldumu sizde de. Bi de onemlisi sinirli olabilir demisti boyle birsey farkettiniz mi

Ne zamandir kullaniyosunuz bi fark oldumu sizde de. Bi de onemlisi sinirli olabilir demisti boyle birsey farkettiniz mi

4.5 ay oldu. Çok sıkı eğitim ve ilgi olduğu için neyin ne kadar etli ettiğimi bilmek imkansız. kullanıyoruz ve devam edeceğiz. önemli olan ilacı doktora kontrolünde kullanmak

Duruveannesi size bise soracagim doktor oldugunuzu soylemissiniz benim oglum 7 aylikken bizm yatagimizdan kafasinin arkasina hem de betona dustu ama herhangi bir kusma bayilma huzursuzluk gibi durumlar olmadi.o gun esime acile gidwlim dedim ama goturmedi.herhangi bir sorun olduysa simdi mr cektirsek cikar mi diye soracaktm.suan gelisiminde bi sorun yok cok sukur ama surekli o yasadigi dusme kafama takiliyor.bir de ogluma yemek pisirmek icin tencere onerisinde bulunirsaniz sevinirim hangisi saglikli.suan pier cardinin granit tencerelerini kullaniyorum sagliklimi emin olamiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…