Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hanımlar hepinize bir sorum olacak kızım bu ayın 24üne 2 yaşına giriyor.Kaba motor olarak zıplayamıyoruz hala yapamıyor hiç kaba motoru biraz geri zıplamak atlamak tırmanmak vs...Bugun özel eğitim hocamız uyaran eksikliği olan çocuklarda kaba motorda pek sıkıntı olmaz dedi doguştan gelen gelişimsel problemi olan çoğu çocukta kaba motor problemleri olur dedi.Çocugu düzelen anneler bu kaba motor hareketleri ne zaman yapabildiniz otizm tanısı almayan anneler?Böyle sıkıntılar yaşadınızmı sizde çocuklarınızda motor becerileri bozukmuydu

Benimki de ziplamiyor devamli koltuktan ziplatmaya calisiyorum her yere cikiyor iniyor ama ziplama hala yapmadi. Biraz ziplama durtusu basladi gibi ama henuz tam degil. Otizm tanisi henuz almadik bulgular var iyilesir dediler. Onu da zamanla kazanacagini ziplayacagini umuyorum

İnşallah canım.Benim aklım sadece hocamızın uyaran eksikliğinde motor beceriler bozuk olmaz demesiyle karıştı yani otizm olmadığını söylüyor ama uyaran eksikliğide değil.gelişim geriliği diyor muhakkak genetiğindede vardır diyor kafama takıldı bende çözemedim ama zıplama 2.5yaş gibi oluyor galiba

bizimki bildiğimden hep zıplıyor banada zıplaması sorun gibi geliyordu hatta diyete başlayınca 10 gün halsizlikten zıplamadı bizde seviniyorduk,
az öncede kakam geldi dedi çok şükür bunuda duydum. :)

Canım benim neredeyse her mesajda yazdığım gibi tekrar söyleyeyim..Her Çocuk Farklı... laf olsun diye demiyorum.
Oğlum 32 aylıkken zıplamayı öğrendi. Özellikle havuzun etkisi çok büyük oldu kaldırma kuvveti onu yukarı çektiği için mi bilmiyorum fakat havuzda aktif olarak zıplamaya başladı. Denemeler 24 aylıkken başlamıştı fakat beceremiyordu tam olarak 30 ayı geçince öğrendi. Doktorunuz kesin konuşmamıştır. Çünkü bir çocuktaki tüm belirtiler başka çoçuğun belirtisini % 100 karşılamıyor. Bu varsa kesin bundan dolayıdır demek mantık dışı bana göre. Bilimsel gerçeklik dedikleri şeyler dahi %95 kanıtlanmış verilerden oluşuyor. Zamana bırakıp görmekten başka çare yok. Tanı İsmine değil eksiklerine odaklanmak en iyisi.

Tabi böyle yazdığıma bakmayın ilk başlarda sanki daha kolaydı benim için. Özellikle 3 yaşı doldurduktan sonra daha ağır gelmeye başladı bana. Yaşıtlarının yaptıklarını görünce içime daha bir oturur oldu. Kusura bakmayın kimseyi üzmek istemiyorum sadece hislerimi paylaşmak istedim

Haklısınız kolay değil üzülmemek hele hiç elde değil...
Özel eğitim hocamız böyle diyince kaba motor problemleri üzerine durur oldum ben çocuğumun uyaran eksikliği oldugunu düşünüyordum ama uyaran eksikliğinde kaba motor açısından sıkıntılar olmaz dedi hocamız zıplamak olur atlamak tırmanmak gibi...kızım bunları yapamadığı için demekki uyaran eksikliği değil sorunumuz daha büyük diye düşünüp üzüldüm zıplamıyor atlamıyor tırmanmıyor bunları yapması lazım ufak ufak yapmaması beni üzüyor korkutuyor

kusma bilinç kaybı uykuya meyil olmadıysa korkmaya gerek yok, zaten bunlar olmadan tomografi çekilmez. olayın üstünden çok geçmiş artık tomografi olmaz eğer kafanızı kurcalayan birşey varsa nöroloji uzmanı gerek görürse mr çekilebilir. ama genelde kafa travması nöbetlere yol açar. nöbeti yoksa birşey çıkacağını sanmıyorum. Evet granit tava sağlık açısından uygun. ağır metallerden korur

ya çocuk daha zıplamaya hazır değil korkuyordur vs, ya da temelde bir sorun olduğu için zıplayamıyordur. ozaman başka koordinasyon sorunları da eşlik eder. alkış yapmak, bay bay yapmak, kafa ile Evet ya da hayır hareketi yapmak, zıplamak, elleri yerde el arabası şeklinde yürümek, ayakla topa vurmak ve başın üstünden top atmak başlıca koordinasyon gerektiren hareketlerdir. koordinasyon kazandırma teknikleri uygulanmalıdır. zıplamak için trambolin güzel bir seçenektir. koordinasyon sorunları gerçekten uyaran eksikliğinden çok otizm bulgularındandır. Ama dediğim gibi sadece zıplamıyor diğerlerini yapıyorsa sorun değil ama beraberinde yapamadığı başka şeyler de varsa mutlaka üstüne gidilmeli.

Tesekkur ederim cvb icin nobeti falan yok cok sukur

Bu bahsettiğiniz her şeyi kızım yapamıyor maalesef...Ayrım buradan yapalalirmi.?yani Çocuk uyaran eksikliği bağlanma bazukluğu değilse geriye otizm kalkmıyormu Bu sorunlar kızımda mevcut be otizm bulguları tanının önemi yok sonuçta problem var ama bende artık anlamak istiyorum durumunu. Kordinasyon problemi sadece otizmdemi olur?

Canim bunlara takilma bence benimki de yapamiyordu cogunu yapmaya basladı. Koltuktan ziplatmaya calisiyodum atiyodum cuval gibi dusuyodu simdi ayaklarinin uzerinde durmaya basladi. Ama yine de zıplıyor diyemem yapacak insallah. Belirtileri yok otizmi ayiran seyler kesin belli degil o yuzden ziplayamiyor diye cocugun kesin otizm diyemeyiz o kadar basit olsaydi herkese kesin tanı koyarlardı.

canım bizim hoca kızım için siz otizmden şüpheleniyodunuz falan ama aslında etkileşimi iyi motoru daha geri demişti.yani benim kızım beş ay önce 5cmlik yüksekten ayağını atıp inemiyordu.Bu motor hareketler o yüzden aklıma takıldı her çocukta olurmu veyahut neden otizmli çocukta olur diye.?Kızım biraz hareketsizde yani ordan oraya çıkayım koşayım durmamayım falan gibi değil mutlu olunca hareketli olur onun dışında sakin bir çocuk

Cnm özelden de yazdım cocuğun daha kucuk benım oglum 2,5 başladı tutunmadan az yuksekliğe çıkmaya benım oglumda koltuktan zıplamaz ama durdugu yerde zıplayabılır balona dokunmak topa dokunmK için oyun parkında tranbolinden ındıremıyorum düşün sende bır dene tranbolını faydası olucaktır

Trampolin eve aldım ama zıplayamıyor hiç daha ayın 24üne iki yaşında olucak

Motor becerilerinin otizmle bağlantılı olduğu söyleniyor ama oğlumun dönmesi,oturması,yürümesi çok erken olmasına rağmen zıplaması topa ayakla vurması,topu başının üstünden öne fırlatması,ona attığımız bi şeyi yakalayamaması vardı.Şu an bunların hiç biri yok.Düz duvara tırmanacak kadar motor becerileri güçlü.Tek ayak üstünde durup zıplayabiliyor bile sadece ince motor dediğimiz el becerileri biraz zayıf ama eskiye oranla çok iyi.Eskiden oyuncak silahın tetiğine basamazdı şimdi takır takır basıyo.Bunlara takılmayın bence zamanla hepsi oluyor.Algısını artıran çalışmalar yaptırmanızı öneririm.Bunun için bol bol konuşmak anlasın anlamasın hafızaya yazıyorlar.

Çok ama çok teşekkür ederim.çocugunuz bu becerileri ne zaman kazandı kaç yaşlarında. daha erkenmi acaba kızım 23aylık

Çok ama çok teşekkür ederim.çocugunuz bu becerileri ne zaman kazandı kaç yaşlarında. daha erkenmi acaba kızım 23aylık
2 yaşındayken zıplama konuşma filan hiç biri yoktu.Ama mama sandalyesine filan tırmanırdı.2.5 yaştan sonra motor becerileri düzelmeye başladı.Kızım 1 yaşındayken topu tavana atacak kadar tekme atabiliyordu o yüzden oğlumdaki farklılığı hemen anladım.Şimdi 3.7 yasında motor beceri olarak yaşıtlarıyla aynı konuşmada biraz geriyiz sadece.

Teşekkür ederim benim kızımda tırmanır ama konuşma yok zıplamayı ise 2bucuk yaş civarı yapan çok çocuk varmış araştırdım dünden beri.Eski paylaşımlarınızdan gördüm çok yol katetmişsiniz uyaran eksikliği denilmiş galiba otizm tanınız yok. Konuşma geriliği olabilir canım ona hiç takılma.Bu yola yeni giren bir anne olarak endişeliyim bende.Oğlunuz yaşıtlarını yakaladımı diğer alanlarda.?yani bu arayı kapatmak olayı çocuktan çocuğa değişir tabi ama önemli olan geriden gelmek değil heralde davranış sorunlarının takıntıların olmaması.kızım şuan 23 aylık ve 18 aylık olana kadar çok yoğun bir şekilde tv izledi sürekli açıktı hep başında izlerdi.şuan bi çok alanda geride topa vuramıyor baybay yapmıyor. Ama takıntımız yok tekrar eden davranışımız yok göz teması var ismine seslenince eskiden hiç bakmazdı şimdi her zaman olmasada bakıyor

"Zuzi19, post: 54262315, member: 834921"]Sen yonlendır cnm başlıycaktır eğer çocukda zeka gerılığı yoksa mutlaka öğrenıyorlar belkı bıraz daha geç ama öğrenıyorlar
Geç öğrenme ile zeka geriliğini nasıl ayırt edebiliriz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…