Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. benim kızım 26 aylık. otizm olmadığı 2 profesör tarafından söylendi. zaten 5 aydır özel eğitim alıyor ve 5 ay okadar çok yayın okudum ki ben de zaten otizm olmadığını biliyordum. içe kapanıklık uyku yeme sorunu takıntılar hariç nerdeyse tüm otistik bulgular vardı. kelimesi sıfırdı. 5 ay içinde hiperaktivite hariç herşey düzeldi. konuşma hala yok ama artık bilinçli anne baba babaanne mama su süt aç al kelimelerini söylüyor. ses ve hareket taklitleride artık var. sürekli bizimle ilgileniyor bizimle oyunların çağırıyor hiç kendi takılmıyor. biz yine de haftada 3 gün özel eğitim alıyoruz. haftada 6 gün konusunda eğitimli oyun ablamız 4 er saat sabahları kızımla oluyor. haftada 2 günde 3 er saat kreşe gidiyoruz. Son gittiğimiz profesör artık eğitimi bırakın kızınıza normal davranın bol oyun şarkı masal ilgi yeterli dedi. ama pedagogumuz biraz da takıntılı o yüzden 4 5 ay daha devam etmek istiyor. Benim aklımı karıştıran acaba 26 aylık otizm tanısından çıkmış bir çocukla masa başında renkler meslekler şekiller nesneler vs çalışmak doğru mu. yoksa şuan sadece oyun dönemi mi. eğitime 3 yaştan n sonra mı devam etmek gerekir. bu konularda çok kararsızım. ve bunun cevabını bir kitapta bulamazsınız. ancak bu yollardan geçmiş kişiler tavsiyede bulunabilir. Ben de bu konuda tavsiye bekliyorum.

Sizde otizm olmasindan şüphe ettiğiniz bulgular neydi? Birde takibinde olduğunuz doktorlarinizin ismini paylaşabilirmisiniz sakıncası yoksa? En son 3 hafta önce yapilan gelişim testinde oğlum (32 aylik) bilişsel olarak yaşitlarindan önde (bunu aldiği özel eğitimlere borçluyuz) sosyal iletişim alanlarinda da akranlarindan çok az geride çikti. Özel eğitim koordinatörümüz artik otizmden çok uzaklaştiğimizi ve oğlumu gören kimsenin oğluma bu taniyi koyamayacağini söyledi. Nisan ayinda takibinde olduğumuz doktorumuzla görüşmemiz var, onun neler diyeceğini ve nasıl bir tablo çizeceğini merak ediyorum açikcası. Birde oyun ablanizi merak ettim, kendisi oyun terapisti mi?

Tanımızı koyan başka bir hekimdi. kızımda otizm olmadığını anlayınca tekrar aynı hekime ggittiğimde muayene etti ve çok şaşırdı ve yanlış tanısı için özür diledi. Ona güvenemeyip İstanbul'da Yankı ve Nahit hocaya gittim. Onlar da kesinlikle otizm yok sadece uyaran eksikliğine bağlı gecikmiş gelişim düzelir dediler. hiperaktivite dikkat eksikliği de olabilir demişlerdi.

oyun ablamız çocuk gelişimi mezunu 2 sene kreşte 2 sene de otizmli çocuklarla evlerinde çalışmış birisi.

otizm şüphemizin nedenleri konuşmama, ismine bakmama, göz teması kurmama, komut almama, kanat çırpma, parmak ucunda yürüme ve göz dalmalarıydı.

Son düzenleme:
Çok doğru güzel. Bir bilgi olmuş. Burada olan anneler için

Teşekkür ederim yanitiniz için.
Kanat çirpma bizde hiç olmadı, sadece heyecanlaninca himm himm diye bir ses çikarir, onun dişinda farkettiğimiz andaki tüm belrtilerimiz ayniymiş. Bizde 21 aylikken saydiğiniz tüm belirtilerle Yanki beye gittik panik halde. Ben ordan hiç mutlu ayrilmadım, üslubunu hiç sevmedim vs. Bize evet oğlunuz otizmli, otizm bir spektrum ve en hafifi dikkat eksikliği ve hiperaktivite demişti. Basamaklari ne hizda çiktiği durumunu ortaya koyacak demişti. Eğitim plani çizip 4 ay sonraya randevu vermişti ve hedefler belirlemişti. Biz 4 ay sonunda Yanki beye gittiğimizde oğlumun 200'den fazla kelimesi vardi. Renkler, sayilar, harfler (tamamen kendi ilgi alani öğretme taraftari değildik) geometrik şekiller eşlemeler Puzzlelar vs herseyi yapabiliyordu işaret edebiliyor ortak ilgiyi sürdürebiliyordu, bize uçmuş gitmişsiniz dedi. Bunu bir uçak olarak düşünelim siz o uçaği kaldirmiş ve belli bir irtifaya kadar getirmişsiniz, biraz daha yükselip orayi sabitlemek kalmiş geriye demişti. Yazdiklarinizdan sonra çok merak ettim acaba bizde o 4 aylik eğitimlerden sonra gitmiş olsaydik yine bize otizm dermiydi Gerçi ilk zamanlardaki düşüncelerimle şimdikiler çok farkli. Artik oğlumdaki eksiklikleri ve bazi farkliliklari biliyor kabulleniyor ve bunlar için mücadele ediyorum. Taninin bir önemi kalmadı artik benim için. Oyun ablasi fikrini çok sevdim. Gerçi bizim eve gelen eğitimcimizde masa başi eğitim vermiyor sürekli oyun oynuyorlar. Böyle bir oyun ablasini nereden bulduğunuzuda öğrenebilirmiyim?

Birde naçizane tavsiyem, siz yoğun ilgi gösteriyorsunuz, oyun ablasiyla oyun ihtiyacıni gideriyor, kreş sosyalleşmesine katkida bulunuyorken özel eğitimede devam edin. Şöyle söylemişti eğitimcimiz, bir ülkeye gittiğinizi düşünün dili farkli, kültürü farkli, ve orası hakkinda hiç bir bilginiz yok, ne hissedersiniz? Sosyalleşebilirmisiniz orda? Çocuğunuz akademik anlamda nekadar çok şey bilir, akranlariyla ayni yada yakin seviyede olursa kabul görmesi ve sosyalleşmeside o oranda kolay olur. Bana çok mantıklı geldi. Ya da siz veya oyun ablası, masa başında değilde oyun oynayarak eksik olduğunu düşündüğünüz konularda (renkler, meslekler, ilişkilendirme vs) ona öğretebilirsiniz.

berke 3 yaşında hasan önal diyetinde 3. haftamızı doldurduk, artık iyice o ve biz alıştık ilk zamanlardaki uykulu ve hareketsiz hali yok dietten önceki kadar hareketli olmasada hareketlendi oğlumuz , arada iniş çıkışlar olacağı söylenmişti ama bunu bilidigimiz halde yinede çok zor geliyor , bu günlerde kalem tutma takıntısı var elinden alamıyoruz abisinin çantasını açıp, istediği kalemi alıyor iyimi kötümü anlayamıyorum, çanta bul aç, kalemlik aç, kalemi bul iyi birşeymiş gibi geliyor, biraz kiloda aldı ama sanki göz teması azaldı gibi, konuşma olayıda hala çok zorda kalınca konuşuyor, herşeyi biliyor ama nedense çok ihtiyacı varsa kelime çıkıyor ağzından. bizde olduğunca zorluyoruz şimdilik bukadar kolay gelsin herkese.

Çocuklarımız aynı. 3 yaşına kasımda girdi. Bizde de kelimeler cümleler var fakat zorda kalınca sadece konuşur. Anne yi sadede aktif olarak söyler. 20 den fazla hayvanı tanır zorlayınca isimlerini söyler. Kapı aç, gel, hayır kelimeşerini daha sık söyler. Fakat takıntısı çok fazla eline geçen her nesneyi aşağı yukarı sallar. Sürekli koşar ve kendi dilimde sürekli konuşur. Simdi okullu olduk der şarkı öğrenmiş galiba fakat yerli yersiz söyler onu da. 15 saat uyanık kalır fakat toplamda 10 dakika oturamaz. Bu sralar konuşmayı yine bıraktı. Sürekli iniş çıkışlar oluyor maalesef tüm annelere sabır ve çocuklarımıza sağlık dilerim.

bizimkisi o kadar çok kelime konuşmuyor, aslında devamlı konuşuyor da bizim anladığımız anne baba mama tamam tamam dur dur hayır sık kullandıkları güle güle der ve elini sallar ama sadece kendi istediğinde birde arada daha önce hiç kullanmadı kelimelere 1 defa söyler ama tam yerinde, eğitim uzmanı şimdi hep aklına yazıyor ilerde kullanıcak demişti inş öyledir, kalem takıntısı yeni bizde elinden alınca çok ağlıyor ve çok zor ikna ediyoruz başka eşyalara yönlendirip ,ışık açmak çatalla yemek yemek montunu kendi çıkarması bazı kendi yaptığı şeyler, buraya yazıp paylaşınca biraz rahatlıyor insan işte dediğiniz gibi sabır sabır inş ilerde güzel günlerinide görürüz.

Herkese merhaba hanımlar 23aylık kızımı dün Prof dr özlem Özcan'a götürdüm kızımı gözlemledi bizden bilgiler aldı sonuç olarak hafif seyreden otistik bulguları oldugunu ve algılama öğrenme güçlüğü oldugunu söyledi.Çok üzüldüm ama okula gidecek bu çocuk dedi.Konuşur dedi.Otizmli demedi ama otizmli değilde demedi.Eski halini anlatınca kızımın durumunu orta iken hafife geldiğini bunun güzel bişey oldugunu söyledi takıntılarının olmaması onun artıları arasında dedi.rapor almayın TC sine yazılır ilerde karşınıza çıkmasın en az bir yıl eğitime devam dedi. Hepimiz bu yollardan geçiyoruz ve birbirimizi çok iyi anlıyoruz kızım 23 aylık anladığı şeyler tabiki var ama bişey oturup öğretmeye çalışsam olmuyor nesne yada renk vucut organları vs...çok üzülüyorum bu duruma bir bucuk ağdır özel eğitim alıyor eğitim sistemi öğretime dayalı değil.ama burada okuyorum masallah çocuklar güzel ilerliyor benim kızım hala bay bay yapmıyor öpücük ver anlamıyor bazen öyle karamsarlıga kapılıyorumki.Bu yoldan geçen anneler kızıma ufak ufak nasıl bilgi yüklemesi yapabilirim.?23 aylık al ver gel otur hayır aç koş gibi şeyleri anlar gel su vereyim derim anlar gel montunu çıkarayım derim anlıyor sevdiği melodi şarkı söyleyince ritmik hareketlerle eşlik eder gel gidelim derim anlar eline sofra bezını veririm hadi babaya ver derim verir mandalina veririm eline götür babana derim götürü soyması için, bezini açayım yat derim anlar yada biberonuna bişeyler koydugumda yastıgı indirir yatar göz teması var ama tamamen sorunsuz değil ismine seslenince çogunlukla bakar bazen bakmıyor.takıntı diyebileceğim bir durumu yok yemek seçmez çoğunu yer tekrar eden hareketi yok dönen şeylere bakmaz döndürmez puzzle yapıyor ama kule yapamaz gün içinde bişeye takılıp kalmıyor sakin bi çocuk.anlamlı kelimemiz hala Yok.Bazen çok ağar bişeyi Yok düzelecek diyorum bazende çok kötüymüş gibi geliyor.Belkide algılama problemimiz var bilemiyorum ama bende ufak ufak bişeyler öğrensin istiyorum Önerileriniz ne olur bu konuda.??

Valla hep aynı şeyi söylüyorum ama Hasan önal a götür ayrıntıları eski konuşmalarımı arattırarak bulabilirsin ben diyetin ve aldığımız ilaç quercetin in çok işe yaradığını düşünüyorum biz 6 yaşında başladık keşke beyni gelişirken 2 yaşında başlasaymışız

günaydın bizde hasan önal diyeti uyguluyoruz 3 hafta oldu söylediğiniz vitaminin tam adını yazarmısınız birde 3 yaşında oğlumuz ona uygunmudur ve türkiyede bulabilirmiyiz.

Quercetin complex diye yazılıyor kleopat da gitmişti ona vermemiş hoca o yoğunlukta unutuyor mu yoksa 3 yaşındakilere verilmiyor mu bilmiyorum

Bi de elifbeyza arkadaşım forumdaki çocukların çoğu otistik diil ve çok küçükler uyaran eksikliği hemen toparlıyor ama benimki gibiler öyle hemencecik toparlayamıyor ama onlar da gelişiyor elhamdülillah

Bence ana kriter öğrendiğini unutma ben oğlumda onu gördüm acaba bi şey var mı yok mu larla çok zaman kaybettim
Diyetse diyet eğitimse eğitim tanısı otistik olmasa sonradan tamamen normale dönecek olsa bile hepsini uygulayalım ne kaybederiz ki.....

İlaç da takviye bi ilaç vitamin gibi bi şey değil yazın Türkiye de yoktu Kıbrıs'tan getirdik ben fayda gördüm o yüzden hoca önerirse herkes kullansın istiyorum çünkü ben geç kaldım

Çok teşekkür ederim haklısınız forumdaki çoğu çocuk gelişiyor maşallah kızımda tabi altı ay önceye göre çok farklı ama hala konuşmuyor.çok doktora götürdüm rehabilitasyon merkezlerine herkes baktı kimse bu çocuk otizmli demedi.Zamanında çok ilgisiz büyüyen tv karşısında olan bir bebekti.inşallah bütün yavrular bu durumu aşar hepimize rabbim kolaylık versin

Sevgili Beyzaelif

çocuk ağır otistik değilse, ciddi zeka geriliği yoksa, işitme engelli değilse , kafa travması geçirip konuşma merkezi zarar görmemişse merak etmeyin konuşacak. Benim kızım şuan 27 aylık. anne baba mama su aç al nene falan diyor. yanlışlıkla konuşmuyor. karalar bağlamaya gerek yok. Bol ilgi eğitim oyun şarkı taklit yaptırın. konuşmaya teşvik edin. gerisini zamana bırakın. 4 yaşına girdiğinde hala konuşma yoksa ozaman terapi almak zorunda. onun da nedeni okul çağına gelince zamanında okula başlaması için. onunla basit konuşun. kısa net cümleler olsun. yüksek sesle konuşmayın. komut verirken mümkünse onun boy hizasına inin. masal okursanız çok basit anlatın. uzun cümleler karışık cümleler kurmayın. yukarda saydıklarım dışında konuşmayan çocuk olmaz. hiç gördünüz mü 6 yaşına gelmiş hala konuşmayan.

Konuşacağından şüphem yok tabiki şöyle anlatayım ben yurt dışından geldim İngiltere'den. aslında antepliyim ailem orada ben kızımın eğitimi için iki aydır izmirdeyim.Şunun çok iyi farkındayım aşağı yukarı durumu benim kızım gibi olan bi çok çocuğun atlattıgının farkdındayım.İster istemez düzenimiz bozuldu herşey kızım için iyi olsunda.özel eğitim hocamız iki yıl sürmez eğitimi dedi.Ben bişeyler öğretmeye çalıştıkça kızımın bunları öğrenememesi üzüyor beni.Belkide şuanda izmirde olduğum içindir ailemden ayrı olduğum için hemen düzelsin diye bekliyorumdur bilemiyorum Belkide acele ediyorum....

Merhaba sevgılı anneler oğlum 34 aylık olucak konuşma henüz yok sayılar renkler bırde geçen gün kuş u gostererek kıtapta kuu dedı öğrendiğini unutmuyor komutları anlamada ılerleme var kendı kendıne oyun oynamaya başladı pantalonunu cıkar dediği de çıkarıyor çek dediğimde uğraşıyor takıntı zaten yoktu ama hala çok gerıdeyız algı da geçen gün ararştırıken bir sayfada ( DMG) supliment dıye bır takvıye gordum rusyada otiZmli çocuklara verılıyormuş epilepsı algının açılması gıbı şartlarda verılıyormuş duzenlı kullanımda daha ilk ayda konuşma başlıyormuş turkıyede yıkmuş ben bulgarıstanda yaşıyorum buraya yenı gelmiş bu supliment hakkında bılgısı olan var mı yada duyan tamamen bıtkısel bır takvıye

Onu duymadım fakat biz de probiyotik kullanmaya başladık 2 ay önce başladık.
Canan Karatay ı iki gün önce izledim. Probiyotikler bağısıklığı %90 arttırıyor diyor. Zaten ilaç değil üstünde de yazıyor haricen kullanılır vitamin takviyesi diye. Vitaminlerin bağırsaktan kana geçmesi içinmiş. Biz tesadüfen başlamıştık kabızlık için. arkadaşım oğlunu Hasan önal a götürüyor onlara da probiyotik vermiş hoca. Bugün eğitimcimizle konuştuk. hiperaktivite üstünde duruyorlar tekrar spora başlamamızı önerdi. Bilemiyorum daha önce bir ay gitti ben iptal ettim. Sakin olduğunda komut alıyor net cümleler kuruyor fakat beş dakika bile sakin kalmayı başaramadığı için dikkati dağılıyor söylediklerimlzi yapmıyor çünkü dinleyemiyor dedi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…