Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Iste sorun su ki benimki pek oturmuyor...:)
Atom karinca gibi ordan buraya kosturur ya da ustune tirmanir falan...deniycem ama dediklerinizi...
O zaman siZde onla koşun koşarken.mesela elinize birşey alıp zıplayıp dikkat çekin işaret parmağınızı aktif kullanın

Mesela biz bir eğitim kurumuna gitseydik derlerdi ki biz bu çocuğu iyi yaptık ama biz ilgi ile böyle ilerledik bide her çocuk bir değil birşey olsun olmasın bir açık varsa zamanla kapanıyor biz büyük korku kaygı atağı yaşadık geçti.mi bazen düşünüyoruz bir sorun var ise 4 yaşında patlarz ne olacaz o zaman diyoruz inşallah bir sorun yoktur

Yani metabolizma uzmanı gibi çocuk dr u yönlendirmiyor değil mi? Direk 182 den alabilirim yani. Süpermiş. Mutlaka deneyeceğim çok tşk ederim

Bizde de şuan 100 kelime vardır. Yazıyorum sürekli ama kaçırdıklarım oluyordur belki. Bu arada dikkatini çeken şeyi işaret ettiğini farkettim. Çok şükür. 2 kelimeli cümleler başladı 2 haftadır bakalım... hayali oyun vs hepsi var. Şuan tek sorun yaşıtları değil ama yabancılardan korkması... yani sadece buna istinaden bir teşhis koymak mümkün değildir belki ama ben yine de devlet hastahanesinde bir psikiyatriye gitmek istiyorum. İşaret etmeye gelince ben de gözüne soka soka işaret ettirmeyi öğrettim. Yani belki kendi zamanla yapacaktı ama 15 aylıkken etmediğini görünce panik olmuştum. 18 aylıkken öğrendi tamamen. Şimdi 23 aylığız

Yani metabolizma uzmanı gibi çocuk dr u yönlendirmiyor değil mi? Direk 182 den alabilirim yani. Süpermiş. Mutlaka deneyeceğim çok tşk ederim
Evet randevu direk alınıyor . Metobolizma yada dr lardan bir iki yönlendirme istedim yapmadılar . Hastanenin 3. katında yeşil alan bölümü var kimlikle gittim yeşil alan açtirdim. Alabilirsem randevu metobolizma yada gitmek istiyorum .

Seninde dediğin gibi 2 yaş sendromu kardeş kıskançlığı hepsi üst-üste gelmiş olabilir . Aslında bizim eksiğimiz mi bilmiyorum belki zamanında yeterli uyaran vermedik . Ama benim kizim var 12 yaşında 3 yaşında tam konuşma başlamıştı . Ve iki yaş sendromu aman Allahım oğlumdan kat ve kat zor bir çocuktu gecem gündüzüm kalmamıştı . Takıntılar inanılmazdı . Bir ayısı var onunla uyurdu hala onunla yatar . Resime yeteneği çöktü konuşmazdı ama sayfa sayfa resimler yapardı . Benimde oğlum rakamları çok seviyor 100 e kadar bilir vs ben otizm ve takıntı diyorum. Dr. rakamları seven bilen her çocuk otizmmi diyor .Belki ilgisi rakamlaradır. Oglumunda kedisi var elinden hiç bırakmaz onla yatar evden onsuz adim atmazdı . Şimdi bıraktı . Dr. şuan onunla kendini güvende hissediyor arkadaş gibi görüyor demişti . Ablamin oğlu itfaiyesi var onu hiç bırakmaz elinden çocukların dönem donem oyuncaklara ilgisi artıyor azalıyor değişken takip et yinede ama biz artık o kadar şüpheci olduk ki herşeyden endiseleniyoruz.. Gelişmeleriniz çok güzel . Rabbim herkesin yüzünü güldürsün inşallah .

Merhaba hanimlar biraz uzun olacak ozur dilerim sizlerden. 18 aylık bir oglum var 4 yasinda da bir kizim bir ay oncesinde isaret parmağını kullanmadigini fark ettim tek tuk kelimemiz var panik haldw sizleri buldum 3 gunde isaret parmağını kullanmayi ogrendi sizin anlattiklariniz sayesinde hemen cocuk psikiyatri sine gittik oglum doktorla tokalasti durumu anlattik otizm kesinlikle degil iciniz rahat olsun internete bakarsanız saglam insan bulamayiz dedi bizi cocuk gelisim uzmanina yolladi kule yap al ver ohlum hepsini yapti bize sorular sordu ince motor gelisimi 2 ay geride cikti sebep bendim eline bogazini alir diye kucuka seyler hic vermedim ben oglumun benden su istemesine bile izin vermedigimi fark ettim orada sonuçta o kadar korumacisin ki cxocuga firsat tanimiyorsun birsey yapmasina dedi dogruydu konusma geriligi de diyemem daha cok kucuk dedi sonucla tekrar doktora geldik oda cocukta hic birsey yok ne olur yazik etmeyin cocuga diyip bizimle guzelce konuştu izah etti tv yasak ki izliyordu ama tam kesemedik ablamiz nedeniyle konusma gerilige de diyemem dedi biraz kendi haline birak dedi . Bir oh cektim 20 gun oluyor doktora gideli. Olumlu gelismeler var isterse anne diyor babasina kucagi ndaydi indir dedi sizleri takip ediyorum surekli allah hepimizin yardimCisi olsun

Cok sevindim bebeginizde bise cikmamasina ben 8 aylik bebegimle dayandim psikiyatristin kapisina bu nette yazilanlar adami delirtir doktor hic benim kadar ayrintiya bakmadi bile bir nesne uzatti ses cikaran bi zil vardi ona bakiyor mu diye bakti yabanci kaygisina bakti ismiyle seslendi oglum bakmadi daha ismini bilmiyor dedi onemsemedi bakmamasini hersey normal dedi ama bu risk her bebekte var bu bebekte de o kadar dedi

Çok seviniyorum aslında otobüs sevmesi bile hoşuma gitti inan çünkü o bile birşey önceden pek sevmezdi oyuncak

Şu an eşimin taktiği tek şey oradan oraya koşması bide konuşma gecikmesi diyor şu sıra konuşma çok iyi ama yaşıtları gibi bekliyo

Şükür bir sorun yok gibi

Sayı takıntı olabilir mi acaba bilmiyorum alfabe sayı ay biz eğitim felan aldırmıyoruz umarım doğru yapıyoruzdur

Konut herşey düzeldi yani olması gereken şu an

Kızlar benim de kafam çok karışık. Oğlumun hastalığı nedeniyle on gündür doğru dürüst, ne kreşe ne de özel eğitime gidemedik. Yüksek ateş ve ishal.

Neyse okula gidemediği için evde bişeyler yapmaya çalıştım çoğunlukla uyuyor çünkü kanındaki enfeksiyon çok yüksekmiş. İşin özeti bir hafta içinde oğluma sihirli değnek değmiş gibi oldu. İkili komutları almaya başladı yabancıları görünce kaçardı, şimdi yabancılara bakıp göz kırpıyor. kanat çırpma vardı. hatta onu yapmayı da bıraktı.

AMA aması var. İki gündür eğitime de kreşe de başladık yine içine kapandı laf dinlemiyor. Suyu içip bardağı yere bırakıyor. Derste öğretmenini de dinlememiş zaten. Hep tavana bakıp durmuş.

Radikal bir kararla eğitimi de kreşi de bırakmayı düşünüyorum ama çocuğun geleceğiyle oynamakta istemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım artık. Göz teması normal, işaret eder, ismine çoğu zaman bakar ama 9 Aydır kreşe gidiyor daha bir arpa boyu yol alamadık. Bu saydıklarımı evde ben öğrettim. Eve mahallenin çocuklarını dolduruyorum kimseye dönüp bakmıyor odasına gidip kapıyı arkadan kapatıyor .zaten kreşte de aynı. Öğretmen çok ilgileniyor ama bizimkine sökmüyor. Eğitim çok gerekli hep öyle düşündüm ama neden böyle olduğunu çözemiyorum

Bende 3 ay öncesine kadar eğitim aldırmadım . Şuan aldirdigimiz da duyu bütünleme daha çok odaklanmayı devamlılığı öğrenmeye başladı . Odaklanması arttıkça ogrenmeside hızlandı. Açıkçası haftada 2 saat gidiyoruz onada gördüğümüz faydada biz evde eğitmenlerin dediğini evde tekrarlamamız mümkün oldukça aynı tutumu devam ettirmemiz . Çünkü eğitim evde olur bana göre çocuktan çok eğitimi biz alıyor gibiyiz her ders eksikleri söyleniyor bunda artık iyi buna çalışın gibi .Hareketliliği de normal bence yavrunun . Çünkü çocuklar enerjisini atamıyor dört duvar arasında ne yapsınlar. Benim büyük kızım. 2.5 Yaşlarında iken dikiş atılmadık yeri kalmamıştı . Hep yükseklerde nerede bela var oraya giderdi. Şimdi ise okadar sakın ağır başlı . Bence evde güzel ilgi ile hızlı ilerleyebilirsiniz. Konuşmaktan daha çok hareketleri davranış bozukluğunu toparlaması dahabonemli imiş . Konuşmak evin bacası gibiymiş . Önce oyun vs . sonra konuşma çalışması . Devlet 4 yaştan önce konuşma terapisi bile vermiyormuş .

Bence bırakma biraz daha gözlemle. hastalık nedeniyle uysallasmış takıntı ve inat yapmamış olabilir. Dönem dönem böyle olmasi normalmis. Hastayken yedikleri ictikleri degistimi. Mesela bazi cocuklara sut yaramazmis. Belki hastayken cok yemedigunden icmediginden biseyler ona iyi gelmis olabilir.

Sonuna kadar haklısın galiba çünkü bizimki su sıra yine parmak ucundan koşmaya başladı sırf buna takar oldu bazen eşim neden denge sorunu var diyor

Bizde odak ve devamlılık arttıkça öğrendi mesela bugün babanne büyük babanne isimlerini söyledm sabah akşam.ise sordum öğrenmiş idi söyledi bana

Bazen aramızda değişik konuşma bile geçiyor çok komik ya büyüdü resmen

Annem.annecim canım.diyip sarılıyor herhangi bir an sevmek istiyor beni

Ben bugün ona ay diyerek ismini söyledim mutsuz olduğu an ay diyip Kendi ismini söylüyor üzüldü biraz galiba

Bizimki belki kardeş tranvasi geçirdi çünkü kardeşi hep kucağımda bugün gitsin o diyip durdu itti kardeşini

Ben tekrar özür dileyerek birşey sormak istiyorum siz bilgili hanımlara. Kızım yabancıların çoğundan kaçıyor benim yanıma geliyor. Ama göz teması kuruyor yabancılarla direk saklanmıyor. Sadece yabancıların ona yaklaşmasından kaçıyor. Psikiyatriye sorduğumda yaşıtlarıyla oynuyor olması yeterli dedi. Acaba diyorum normal gelişim gösteren bir çocuk yabancılardan kaçabilir mi? Yoksa bu bir sorun belirtisi midir?

Ben de 15 aylıkken işaret etmediğini farkettim 18 aylıkken öğrendi yani 3 ayda öğretebildim. Maşallah çok hızlı öğrenmiş. Tv bizde de hiç yok. Tv den sonra çok değişiklikler oldu bizde.

Kulağa mantıklı geliyor yazdıklarınız. Acaba bağırsakları mı temizlendi? Her gün kafam karışıyor. Gittiğim kurumdaki annelerle sohbet ediyoruz. Kimi çocuğa çok hafif hemen düzelir demişler ama raporları kalkmamış. Kiminin %80 raporu iki yılda kalkmış. Biz bunun neresindeyiz?

Anlattiklarinizdan kardeş kıskançlığı çok belli oluyor . Otizm vs değil ama kardeşi için bir uzman la görüştünüz mu hiç yani nasıl davranılmalı neler yapılmalı . Kardeşini kıskanması bitince sanki işler yoluna girecek gibi geldi bana .

Yazdıklarınızı okurken yine oğluma benzettim oğlunuzu. Bizimde 8 ay bitti kreşe başlayalı . Kreşin bana artısi yaşıtlarına ilgi artti yemek yeme çeşidi değişti bazı komutları kreşte öğrendi hatta ilk kelimesi otur olmuştu . Kreşi tam güne cevirdim ve kabus ozmn başladı . Gül e oynaya giden çocuk yataktan çıkmak istemeyen kapılarda ağlayan huysuz bir çocuk oldu ve gerilemeye başladı .3 ay tam gün gitti ve tekrar yarıma döndük . Şimdi şimdi ağlamadan mutlu gitmeye başladı . Bayram di tatildi kreşe gitmediği zamnlar daha çok atak gösterdi gizli öğrendi . Ama hep kalabalık tatil vs kreşten almayı bende düşündum. Ama kreşteki aktiviteleri bir süre evde yapsamda tam gün yapamam ec işi vs arada boş kalır geriler korkusu ile kreşten almadım. Merak ettim kreşe tam gün mü yarim gün mü gidiyor ve eğitim de öğretmenini seviyor mu ? Yada hoşlanıyor mu ? Belki tekrar evde kalmak için cana sarfediyor olabilir mi ?

Evet bizede dediler bence psikiyatriler herkese ayni seyi diyo gibime geliyor. Bunun neresindeyiz bilmiyorum ama insallah bizde atlatanlardan oluruz. Ben metobolizmaya gidip yumurta alerjisi oldugunu duyunca sok olmustum. Birde iki tane veriyodum hergun. Nasil birakinca degisti iki gunde esimle şok olduk. Bi de hep gaz cikartiyodu artik bitti. Ben alismisim normal geliyo gaz cikardiginda önemsememistim pırt yaptı deyip gülüyoduk. Ne cahilmisim insan yasadikca ogreniyor.

Kaçabilir canım kızlar özellikle daha çok kaçıyor sanki normal çocuklarda da

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…