Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar merhaba , Karmakarisik olduk ve sizdende fikir almak istiyorum .Özellikle erkek cocuk anneleri belki tecrübeyi yaşamış olanlar vardır. Bizim dün psikiyatri kontrolümüz vardı. Ayrıca tekrar denver ve kelime testi yapıldı . Dr da testi yapanda otizm göremiyorum dediler. Takıntılarını vs bahsettim belki ilgi alanıdır herşeyi otizm olarak görüyorsunuz vs. Ama bana göre hafif var ya da gelişim geriliği bilemiyorum . 4 yaşında kadar konuşma yaşıtlarına yetişmezse dil terapisi düşünüyoruz . Şuan hiperaktif ve dikkati dağınık gibi vs dendi. Psikolojik durmumuz boyle ,Eve geldik akşamı çocuğun yumurtaligi sis dr gittik fitik cikti ve ameliyat dediler eylül ayına gün verdiler narkoz almışken sünnette aradan çıksın düşüncesindeyim. Cerrahta bana 3 ile 5 yaş arası sünnet psikolojik acıdan önermiyoruz vs dedi ama oğlum un düşünceleri şuan 3.5 Yaş gibi degilki yaşıtlarından geride ne yapalım şaştık kaldık. Tavsiyeleriniz nelerdir ?
Çocuğunuza sünnet, kesildi kesilecek gibi şeyler kimse söylemesin, böyle bir vurgu yapılmadığında ve zaten ameliyat da olacaksa yine de sakıncalı mı yeniden danışın, hatta mümkünse çocuk psikoloğuna.

slender merhaba, kesinlikle anestezi uygulanacaksa sünneti yaptır. Zaten anlamayacak bişey. Psikolojisi bozulan çocuk görerek yapılan, hazır eline böyle fırsat geçmiş. Bizimde inmemiş testis vardı bebekken oldu.. Bu bence, çocuk büyüse bile erkek çocukları için travma.. Yapılan denver ve kelime testini açarmısın.. Neler soruyorlar ne yapıyorlar.. Hatırladığın soruları yazarmısın.. Bizim dr muz istemedi öyle bişey.. 4 yaş 1 aylık

slender merhaba, kesinlikle anestezi uygulanacaksa sünneti yaptır. Zaten anlamayacak bişey. Psikolojisi bozulan çocuk görerek yapılan, hazır eline böyle fırsat geçmiş. Bizimde inmemiş testis vardı bebekken oldu.. Bu bence, çocuk büyüse bile erkek çocukları için travma.. Yapılan denver ve kelime testini açarmısın.. Neler soruyorlar ne yapıyorlar.. Hatırladığın soruları yazarmısın.. Bizim dr muz istemedi öyle bişey.. 4 yaş 1 aylık
Uyutuluyor ama sonuçta hemen iyileşmeyecek, belki o nedenledir. Nasıl yaklaşmak lazım diye bir danışsa iyi olur sanki.

Evet yine tam benlik bi konu...Benim büyük oğlanın bi yumurtalığı inmemişti zaten narkoz verilirken sünneti de yaptırdık o durumu ben bi dr a sordum o narkoz verilmeden direkt kesilenlerin psikolojisi bozuluyor dedi eşim bugün küçüğü dr a götürdü ona da bi yazarım sana dönerim bakalım çocuk psikiyatristi ne der? Valla bu sünnet başa bela oluyor kesinlikle aradan çıkarmalısın
Otizm tanınız kalktığı için de tebrik ederim darısı bizlere inşşşll
Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. 5 ay önce de iltihap vardı . Ozaman psikiyatrist istersen yaptır vakit geçirmeden demişti . Iyilesme olunca kreşten de kalmasın diye vazgeçtik. Cerrahın dediği cinsel kimliği 3 ile 5 yaş arası oluştuğu için pek önermiyoruz demesi oldu. Ablamda iki oğlunu birden sünnet yaptırmışti ama eski usul iğne ile zor süreç dedi. Otizm tanısı verilmemişti bize ama takipteydik.Bariz bazı belirtiler vardı konuşmama göz temasında kısıtlılık takıntılar tabi iyiye gidiyor . Kelimeler artti bazen cümleler kuruyor ama çok karşılıklı değil isteğini yerine getirme amaçlı fln. Denver da klasik kule yap köprü yap kalemi kullan çatal nasıl kullanılır gibi önüne materyal koydular . Kelime de ise resimler gösterdiler ismini söylemesini istediler bildiği halde 10 dk söylemedi. Sonra hemen çocuğunun ismini yarim yamalak söyledi. Şu anki durumu hiperaktif ve dikkati dağınık ve konuşma geriligi dedi dr. Ama sadece konuşma değil kendisi de yaşıtları kadar bazı konularda iyi değil. Rabbim sizlerinde güzel günlerini göstersin inşallah tez zamanda . Sunnet için yarın bir psikologa daha danışacağım. Tekrar hepinize teşekkür ederim .

Çocuk psikiyatristine sordum anesteziyi alaa da travma olur
Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. 5 ay önce de iltihap vardı . Ozaman psikiyatrist istersen yaptır vakit geçirmeden demişti . Iyilesme olunca kreşten de kalmasın diye vazgeçtik. Cerrahın dediği cinsel kimliği 3 ile 5 yaş arası oluştuğu için pek önermiyoruz demesi oldu. Ablamda iki oğlunu birden sünnet yaptırmışti ama eski usul iğne ile zor süreç dedi. Otizm tanısı verilmemişti bize ama takipteydik.Bariz bazı belirtiler vardı konuşmama göz temasında kısıtlılık takıntılar tabi iyiye gidiyor . Kelimeler artti bazen cümleler kuruyor ama çok karşılıklı değil isteğini yerine getirme amaçlı fln. Denver da klasik kule yap köprü yap kalemi kullan çatal nasıl kullanılır gibi önüne materyal koydular . Kelime de ise resimler gösterdiler ismini söylemesini istediler bildiği halde 10 dk söylemedi. Sonra hemen çocuğunun ismini yarim yamalak söyledi. Şu anki durumu hiperaktif ve dikkati dağınık ve konuşma geriligi dedi dr. Ama sadece konuşma değil kendisi de yaşıtları kadar bazı konularda iyi değil. Rabbim sizlerinde güzel günlerini göstersin inşallah tez zamanda . Sunnet için yarın bir psikologa daha danışacağım. Tekrar hepinize teşekkür ederim .
çocuk psikiyatristine sordum anestezi de alsa travma olur dedi

Raporu önce hastaneden alması gerekiyor.sonra ramdan .kaynaştırma 1yıllık olmuyor.ilkögretım bitene kadar devam ediyor eger lisede almışsa lise bitene kadar devam ediyor.ram calişanlarıyla bırebır gorustum sordum
Evet önce hastaneden alması gerekiyor ama ilk öğretim bitene kadar olduğunu bilmiyordum.Raporu silinen tanıdıklarım var ancak ilk okul çağında değillerdi. Daha küçüklerdi.Onları düşününce bütün yaş grupları için geçerli diye tahmin ettim.

Arkadaşlar merhaba , Karmakarisik olduk ve sizdende fikir almak istiyorum .Özellikle erkek cocuk anneleri belki tecrübeyi yaşamış olanlar vardır. Bizim dün psikiyatri kontrolümüz vardı. Ayrıca tekrar denver ve kelime testi yapıldı . Dr da testi yapanda otizm göremiyorum dediler. Takıntılarını vs bahsettim belki ilgi alanıdır herşeyi otizm olarak görüyorsunuz vs. Ama bana göre hafif var ya da gelişim geriliği bilemiyorum . 4 yaşında kadar konuşma yaşıtlarına yetişmezse dil terapisi düşünüyoruz . Şuan hiperaktif ve dikkati dağınık gibi vs dendi. Psikolojik durmumuz boyle ,Eve geldik akşamı çocuğun yumurtaligi sis dr gittik fitik cikti ve ameliyat dediler eylül ayına gün verdiler narkoz almışken sünnette aradan çıksın düşüncesindeyim. Cerrahta bana 3 ile 5 yaş arası sünnet psikolojik acıdan önermiyoruz vs dedi ama oğlum un düşünceleri şuan 3.5 Yaş gibi degilki yaşıtlarından geride ne yapalım şaştık kaldık. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öncelikle geçmiş olsun. Psikiyatri olarak nereye gidiyorsunuz memnun musunuz?

Öncelikle geçmiş olsun. Psikiyatri olarak nereye gidiyorsunuz memnun musunuz?
Teşekkür ederim geçicek inşallah . İlk bakırköy devlete gitmiştik . Denver için 3 ay sonra ya gün verince ve ilkinde asistan ilgilenince eşim özellikle çok rahatsız oldu 3 ay beklemek için çok uzun bir süreydi ve zamanla yarışıyorduk . Daha sonra nisantasina bir prof . a gittik . Ikıncı kontrolde otizm den çok uyaran eksikliği gibi ama takipte kalalım vs dedi. Bu sırada her ihtimale karşı Kanuni Sultan Süleyman psikiyatride gittim. Özel belki oyalar vs düşüncesi ile . özeli 3 kontrol sonra si bıraktım . Çünkü bazı durumlarda whatsaptan veya tlf dan bilgi amaclı aradığımda geri dönüşleri azaldı . Onlar için basit bir cevaptı belki ama benim ne yapmam gerektiğini bilmediğimden çok önemliydi. Ozelede gitmiyorum artık. Sadece Kanuni Hastanesinde takipteyiz. Zaten iyi ye gittiğimiz de kötüye gittiğimiz yönleride ben görebiliyorum. Dr. biraz prosedür gibi geliyor . Çünkü ben çocuğu mu daha iyi tanıdım . Nasıl verim alabileceğimi kendi başıma ogrendim . Burdaki arkadaşların paylaşımlarindan okuduğum kitaplardan . Çünkü dr 10 dk bakıyor dinliyor . Ben 24 saat birlikteyim. Ama kanuni hastanesinin güzel yani denver için 1 hafta içind e gün veriliyor . Çok uzun yazdım kusura bakmayın.

Merhaba arkadaşlar zorunlu sebeplerden dolayı kreşimizi değiştireceğim. Günlerdir çok stres yaptım. Ya alışamazsa, ya kendini kapatırsa gibi gibi.. Gerçi şuanki kreşinede çok istekli gitmiyor ancak ben anne olarak güvenerek bıraktığım bir yerdi. Artık arkadaşlarını tanımıştı iletişime geçmeye başlamıştı.. 1.5 yıldır aynı yerdeydik, çalışanlar, öğretmenler çok yardım etmeye çalışıyordu.. Böyle bir süreç yaşayanınız oldumu? psikoloğa danıştım olumlu yorumladı çünkü rutinlerin durumumuzu olumsuzda etkileyebilirmiş, çünkü bizim çocuklar rutinlere çok bağlı biliyorsunuz.. oğlum 4 yaş 1 aylık..

Merhaba arkadaşlar zorunlu sebeplerden dolayı kreşimizi değiştireceğim. Günlerdir çok stres yaptım. Ya alışamazsa, ya kendini kapatırsa gibi gibi.. Gerçi şuanki kreşinede çok istekli gitmiyor ancak ben anne olarak güvenerek bıraktığım bir yerdi. Artık arkadaşlarını tanımıştı iletişime geçmeye başlamıştı.. 1.5 yıldır aynı yerdeydik, çalışanlar, öğretmenler çok yardım etmeye çalışıyordu.. Böyle bir süreç yaşayanınız oldumu? psikoloğa danıştım olumlu yorumladı çünkü rutinlerin durumumuzu olumsuzda etkileyebilirmiş, çünkü bizim çocuklar rutinlere çok bağlı biliyorsunuz.. oğlum 4 yaş 1 aylık..
Ben de oğlumu kresten aldım hem bıraz benle bakır gecırsın hemde kreşi ozlesın diye.bu sene devlet anaokulunun kendi yaş grubuna yazdırdım.okul evimize yakın yeni ve çok olumlu yorumlar duyuyorum.tabi aidatı da çok makul.şşmdi bende aynı kaygıları güdüyor um.alışabilecek mi kendını yeterince ifade edebilecek mı diye.wc işini de kendılerı yapacaklar yardımsız.ama onlara guvenmelıyız bırwzda geniş olmak lazım bence bazen herşeyi kafaya takıyorum diyorum.dıgerlerı çocuk degil mi.oglumu otekıleştirmeyecegim

Teşekkür ederim geçicek inşallah . İlk bakırköy devlete gitmiştik . Denver için 3 ay sonra ya gün verince ve ilkinde asistan ilgilenince eşim özellikle çok rahatsız oldu 3 ay beklemek için çok uzun bir süreydi ve zamanla yarışıyorduk . Daha sonra nisantasina bir prof . a gittik . Ikıncı kontrolde otizm den çok uyaran eksikliği gibi ama takipte kalalım vs dedi. Bu sırada her ihtimale karşı Kanuni Sultan Süleyman psikiyatride gittim. Özel belki oyalar vs düşüncesi ile . özeli 3 kontrol sonra si bıraktım . Çünkü bazı durumlarda whatsaptan veya tlf dan bilgi amaclı aradığımda geri dönüşleri azaldı . Onlar için basit bir cevaptı belki ama benim ne yapmam gerektiğini bilmediğimden çok önemliydi. Ozelede gitmiyorum artık. Sadece Kanuni Hastanesinde takipteyiz. Zaten iyi ye gittiğimiz de kötüye gittiğimiz yönleride ben görebiliyorum. Dr. biraz prosedür gibi geliyor . Çünkü ben çocuğu mu daha iyi tanıdım . Nasıl verim alabileceğimi kendi başıma ogrendim . Burdaki arkadaşların paylaşımlarindan okuduğum kitaplardan . Çünkü dr 10 dk bakıyor dinliyor . Ben 24 saat birlikteyim. Ama kanuni hastanesinin güzel yani denver için 1 hafta içind e gün veriliyor . Çok uzun yazdım kusura bakmayın.

Çok tşk ederim uzun uzun yazdığınız için. Son birşey istesem sizden. Kanuniden nasıl randevu aldınız psikiyatriden. Adı ne aldığınız dr un. Hemen alınabiliyor mu randevu?

Çok tşk ederim uzun uzun yazdığınız için. Son birşey istesem sizden. Kanuniden nasıl randevu aldınız psikiyatriden. Adı ne aldığınız dr un. Hemen alınabiliyor mu randevu?
Rica ederim ne demek .Kanuni Sultan Süleyman hastanesinde zaten bir tane psikiyatri dr u var Mahmut Cem Tarakçıoğlu onunda randevusu ayda iki kez açılıyor muş. Kontrol zamanımız yaklaşınca her gün mhrs sitesinden oğluma kayıt açtım randevu alabilmek için . Her gün 182 yi aramaktansa mhrs den kontrol ediyorum . Gece gündüz aklıma geldikçe : ) Randevu açıldığı gibi alıyorum randevuyu . Randevu almak biraz zor oluyor ama ben sık sık deneyince bulunuyor . Randevu sonr asi hastane de test vs kolay olduğu için uğraşıyorum açıkçası.

Canım inan hepsi yetişiyor inan bak ben nisan ayında buraya ağlaya ağlaya yazarken şimdi çocuk kendisi sürekli gösteriyor birşeyleri şükreder oldum

Hatırla kardeşi diğer bebeğim için bile ağladım ki oğlum 6 aylık oldu tel sarar yapıyor gel gel yapıyor abisi bunları hiç yapmadı şimdi kardeşine gösterirken gördü yaptı yada bendr sorun vardı hiç iyi anne olamadım.diyorjm çünkü bebeğime 4 aylıkken beri yaptım ama oğlum şu an 26 aylık ona böyle ilgili olmadım diyorum

Netice de bize de hiperaktivite dikkat dağınıklığı hafif gelişim geriliği ama kesinlikle otizm çok farklı olamaz dediler herşeyi soruyoruz cevap veriyor belki biz çocuk yetiştirmek nasıl bilemedik diyorum bazen bu ne derken cevap vermeyen çocuk armut nerede deyince mutfaktan getirir oldu kitapta olan şeyleri söyler gösterir oldu ilginç geliyor

Şükredelim ve sende korkma lütfen. Geçecek herşey

Sünnet olatak bence yaptır canım ilerde daha zor olur ben yaptırdım

Kizlar 18 aylik oglum parmakla isaret etmiyor...cok istersse biseyi benim elimi kullaniyor
Bi yere goturmek isterse bacaklarimdan faaln itiyor...sizce bu bir sorun mu ?
Takipte kalın lütfen işaret parmağı çok ama çok önemli ben 22 aylık iken farkettim sosyal medyada her çocuk gösterirken benim.cocugimm neden göstermiyor dedim ve kendim öğrettim bir sorunu yok diyorlar çocuğum da ama ben öğrettim o parmağı kullanmasını sağladım iletişim kurdum

Herkese merhaba. Öncelikle allah tüm annelerin yardımcısı olsun Benim kızım 23 aylık. İşaret etmeyi 18 aylıkken yaptı, yani geç. İşaret etmeden sonra kelimeler gelmeye başladı. Yaklaşık 80-100 kelimesi var. 2 haftadır da baba gel- baba kalk gibi cümleler kullanmaya başladı. Bana anne demek yerine ismimle hitap ediyor. Anne kelimesini çok tuhaf söylüyor. Ayy gibi çıkıyor ağzından. İstediği şeyleri işaret ediyor, bensiz asla birşey yapmıyor sürekli benimle yapmak istiyor, göz teması var bunlar olumlu şeyler. Ama dikkatini çeken birşey olduğunda onu işaret etmek yerine bana bakıyor. Evet belki başlıbaşına bir belirti olamaz ama siz birçok dr dan daha dr sunuz. Sizlere danışmak istedim. Bir de yaşıtlarından değil ama bazen büyüklerden yabancılardan kaçıyor. Bu normal mi?
Geçmişte yazdığım yazıları okursan korkma derdim çünkü benim oğlum 22 aylık işaret etti ve onun dışında çoğu. Belirti vardı şu an 26 aylık iki yaşa doğru 10 kelime varken şimdi 200 300 oldu ve iki kelimeler gelmeye başladı

Aslan dayım
Oley babam geldi
Yemek çok tatlı
Gözlük dedenin

Mesela gözlüğü bırak dedenin dkyorjm gözlük dedenin diyor bırakıyor

İsimleri yaşını herşeyi biliyor

Nesneleri göstermez bilmez idi biliyor gösteriyor yapıyor ediyor

Ama işte oraya buraya koşma huyu var dikkatsiz şarkı söyleme isteği geliyor bazen ama diğer çocuklar ile gidiyor oynar sarılır öper mesela

Yani birden değişti bir sıçrama oluyor kelimeler yoksa eğer bol bol ses çıkar işaret parmağı bizimkinde çok aktif gözü açıldı maşallah

Takipte kalın lütfen işaret parmağı çok ama çok önemli ben 22 aylık iken farkettim sosyal medyada her çocuk gösterirken benim.cocugimm neden göstermiyor dedim ve kendim öğrettim bir sorunu yok diyorlar çocuğum da ama ben öğrettim o parmağı kullanmasını sağladım iletişim kurdum
Nasil ogrettiniz peki?
Haftaya gotirucem bakslim
Tv de komple kapattim...cizgi film haric bisey izlemez ama tv hep acikti o da etkiliyormus...tirsmiyor da degilim biraz...bakalim

Arkadaşlar ben tuvalet eğitimi vermeyi denedim ama tuvalet iletişimi için şu an uygun değil biraz daha beklemek.isyigorum krese Eylül'de gidecek belki girmeden önce denerim çok zormuş iki bebekle bu işler

Arkadaşlar bir sorum var biz oğluma otobüs aldık oda otobüsün tekerleği şarkısını söylüyor bazen onla uyuyor bazen dışarıya onu götürüp sürücem.diyot mesela bir kıza ismini söyleyip koşuyor sona şarkı akıla gelip şarkı söyleyip sürüyor

He bakıyorum 26 aylık çoğu bebek böyle bir oyuncakla denize giden o oyuncak olmadan uyumayan dolu çocuk var takıntı mı diye düşündük bir an çünkü ama böyle bir garip oluyoruz

Eşim bazen acaba bir sorun varmı çok üzülüyorum diyor hani çocuk konuşuyor

Berna hanım normal üstü bir zeka demişti fotoğrafik hafıza diye acaba bize o sebepten mı farklı geliyor

Okumayı öğrenmeye çalışıyor çünkü

Parkta bile kızın teki aaa ben konuşmuyor sanıyordum 20 ye kadar saydı İngilizce de biliyormus dedi bana evet dedim çok sever ona öğret sen ablasn dedim ama bizimki yerinde durmuyor bazen işte

Bir açık varsa bile kapanıyor şu an iki yaş sendromu .olarak atma vurma huyu geldi kardeşi ile ilgilenirken direk

Tövbe tövbe alllah Allah diyip yerlere atıyor elinde ne varsa gitsin bebek diyor itiyor

Geçen gün bana gitsin bu dedi benim.annem yaşasın dedi sarıldı

İç dünyası acaba ne halde bir tranva mı oldu kardeşi bilmiyorum

Ama 6 aylık kardeşi emekliyor ve ayakta durup koltuğa tutunyo tel sarar gel gel yaptığını. Bilmez İdim 6 aylık bebeğin ama oğlum yapıyor çok şükür sürekli gel gel yapıyor korkuyordum doğduğu zamanı dar etmiştim kendime ama çok şükür çok gözü açık bir bebek

Nasil ogrettiniz peki?
Haftaya gotirucem bakslim
Tv de komple kapattim...cizgi film haric bisey izlemez ama tv hep acikti o da etkiliyormus...tirsmiyor da degilim biraz...bakalim
Bir yerde okumuştum ben mesela elime biberon yada başka birşey alıp bunu mu istiyorsun yoksa bunu mu hadi göster diyip önce kendim gösterip sonra onun o parmağını gösterdim

Kitap okurken aaa bak at annecim göster dedim gosternedi bende parmağı ile göstere göstere öğrettim şimdide o parmağı gözüme sokuyor

Bide burada bilirler oğlum asla bu ne demedi ha bu dedi aylarca ve ha bu diyerek sorduğu herşeyi hafızaya atmış mesela

Korkmayın ama hafife de almayın üstüne düşün ben çok panik bir halde yazardım buraya ne ağladım kaç ay

Bir yerde okumuştum ben mesela elime biberon yada başka birşey alıp bunu mu istiyorsun yoksa bunu mu hadi göster diyip önce kendim gösterip sonra onun o parmağını gösterdim

Kitap okurken aaa bak at annecim göster dedim gosternedi bende parmağı ile göstere göstere öğrettim şimdide o parmağı gözüme sokuyor

Bide burada bilirler oğlum asla bu ne demedi ha bu dedi aylarca ve ha bu diyerek sorduğu herşeyi hafızaya atmış mesela

Korkmayın ama hafife de almayın üstüne düşün ben çok panik bir halde yazardım buraya ne ağladım kaç ay
Iste sorun su ki benimki pek oturmuyor...:)
Atom karinca gibi ordan buraya kosturur ya da ustune tirmanir falan...deniycem ama dediklerinizi...

X