Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Rapora takılma bence.Çocuklar yılda birkez rehberlik ve araştırma merkezi(ram)ne götürülüyor ve çocuğun durumu tekrar değerlendiriliyor.Raporluk bir durumu kalmamışsa artık rapor verilmiyor.

Merhaba arkadaşlar.1ay sonra 1yıl süreli atıpık otızm raporumuz bitiyor.ben atık yenilemek istemiyorum oglum cok güzel gelişim gösteriyor her gecen gün otızmden uzaklaştı.otızm olduğuna inanmıyorum .1yıl sonra kontrol yazıyor raporda bu raporu sıfırlamak ıstıyorum tekrar heyete gırecegım bunun için.ama sistem okadar saçma kı.%0özür cıkarsa yeni raporda benımmistedıgım de bu.para cezası varmiş.bu işler ne zor yani cocugum iyileşmiş de bunun cezası mı olur.oglumun normal olduğunu ne sekilde ispatlamak lazım siciline zararı olmaması için.

Ben tam bu konularda sıkıntı cekıyorum.agır bu durumu yoksa hiç bulaşmayı aman derim.bu konular tam bu bılersızlık ilerde karşısına çıkar mı çıkmaz mı kımse net bişey söylemiyor.şimdiki aklım olsa asla almazdım.coxugun ılerde karşısına çıkarsa nolcak.iş hayatı karıyerını etkilerse.sakın derim sakın.sonra bana dua edersiniz

Rapora takılma bence.Çocuklar yılda birkez rehberlik ve araştırma merkezi(ram)ne götürülüyor ve çocuğun durumu tekrar değerlendiriliyor.Raporluk bir durumu kalmamışsa artık rapor verilmiyor.
Raporu önce hastaneden alması gerekiyor.sonra ramdan .kaynaştırma 1yıllık olmuyor.ilkögretım bitene kadar devam ediyor eger lisede almışsa lise bitene kadar devam ediyor.ram calişanlarıyla bırebır gorustum sordum

Bu konuyu biraz acar misiniz bu para cezasini sizden ilk defa duyuyorum. Neden para cezasi olsun ki.
Eger suresinden once degistigirdigimiz icin ceza odeyeceksek bekleyin derim ne zarari var ki. Bosuna ceza odemeyin.
Daha oncede yazmistim yine yazacagim. Kizi 1.5 yasinda atipik otizm raporu alip ozel egitime giden arkadasimi bir sene sonra artik rapora gerek yok diye gondermisler. Suresi bittigi icin raporda gecerliligini bitirmis. Bir islem yapmamis hic raporu sifirlamak gibi bisey yapmamis. Su an kizi ilkokul 2 ye gecti ve iyi durumda. Normal bi okulda normal bir ogrenci olarak hayatlari devam ediyor. Esimin gozlerinden oturu engelli raporu var ne is hayatinda ne de bir kamu kurumunda kendisi cikarip gostermezse kimse bilmiyor engelini.
Ama ilkokula giderken kaynastirma olarak kayit ederseniz nasil olur nasil biter bu konu hakkinda hic bilgim yok.

Biz daha rapor çıkartmadık, herkes bana rapor sorun değil dese de kafama çok takılıyor. Aslında maddi olarak zorlamasa kesinlikle karşıyım ben rapora. Oğlumun dedesi özel eğitim masrafını karşılıyor. Babaannesi ille de rapora başvur dedi.

onlara daha çok yük olmamak için başvurduk beklemedeyiz. Eşimin annesi araştırmış öğretmen arkadaşlarına danışmış sorun olmuyor demişler ama burası Türkiye sistem çok berbat büyük şirketler gelmiş geçmiş her türlü rapora ulaşıyor bir şekilde. Ben iş hayatını düşünmüyorum gerekirse tarlada çalışsın ama mutlu olsun. İleride kendisi bunu sorun edebilir en ufak bir şekilde karşısına çıkarsa ne yaparım bilmiyorum

Bashekım yardımcısına çıktım dedım kı durumumu anlattım 1yıl sonunda raporunu öylece bırakırsan sistemde gorunur rapor suresi bıtınce engeli yoktur raporu Almanlazım dedi.hastaneden randevu aldım şimdi 6eylül e heyete gırecekmişim öyle kafama göre cocugum iyileşti demekle olmaz dedi.bakalım drlar ne diyecek .ya da oğlum o anda bıldıklerını yaptıklarını aktarabilecek mı hastane ortamında gerılır muhakkak kaygılardan.

Verdikleri forumda da eger heyette engel cıkmazsa cezaı uygulama yapılır ıbaresı var.veb anlamadım.yanı rapor suresi bıtınce hersey öylece havada mı kalacak.yoksa yeni bu işlem mı yapmam gerekiyor.onu tam anlamış degilim

Kizlar 18 aylik oglum parmakla isaret etmiyor...cok istersse biseyi benim elimi kullaniyor
Bi yere goturmek isterse bacaklarimdan faaln itiyor...sizce bu bir sorun mu ?

Arkadaslar supheniz varsa doktora gidin ve ona gore yol cizin boyle kendi kendinizi yiyip bitirirsiniz. ben 8 aylik bebegimle dayandim psikiyatristin kapisina ve rahatladim cok sukur tabiki risk var herkesin bebeginde oldugu kadar.

kesin bir sey diyemeyiz dr degiliz tabi ama,genelde bir sorun cikiyor.dr a goturun isaret etmeyi ogretin...
Iste pek oretemedim yani uzerinde durmadim bu parmak isaret meselesine...bu denli onemli bir olay oldugunu bilmiyordum...simdi ugrasiyorum tabi gunlerdir ama orali degil...sadece bakiyor gosterdigim yere...bazen bakmiyor...ama kendisi yapmiyor dedigim gibi cok istiyorsa benim elimi kullaniyor

normalde ogretilmiyor zaten bebekler kendi kendine ogreniyorlar ama isaret etmeme,ozellikle baskasinin eliyle isaret etmek otizm belirtilerinden biri oldugu icin dr gorunmenizde fayda var belki uyaran eksikligi,gelisim geriligi seyletde olabilir belkide hic bisey yoktur.

Arkadaşlar merhaba , Karmakarisik olduk ve sizdende fikir almak istiyorum .Özellikle erkek cocuk anneleri belki tecrübeyi yaşamış olanlar vardır. Bizim dün psikiyatri kontrolümüz vardı. Ayrıca tekrar denver ve kelime testi yapıldı . Dr da testi yapanda otizm göremiyorum dediler. Takıntılarını vs bahsettim belki ilgi alanıdır herşeyi otizm olarak görüyorsunuz vs. Ama bana göre hafif var ya da gelişim geriliği bilemiyorum . 4 yaşında kadar konuşma yaşıtlarına yetişmezse dil terapisi düşünüyoruz . Şuan hiperaktif ve dikkati dağınık gibi vs dendi. Psikolojik durmumuz boyle ,Eve geldik akşamı çocuğun yumurtaligi sis dr gittik fitik cikti ve ameliyat dediler eylül ayına gün verdiler narkoz almışken sünnette aradan çıksın düşüncesindeyim. Cerrahta bana 3 ile 5 yaş arası sünnet psikolojik acıdan önermiyoruz vs dedi ama oğlum un düşünceleri şuan 3.5 Yaş gibi degilki yaşıtlarından geride ne yapalım şaştık kaldık. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Evet yine tam benlik bi konu...Benim büyük oğlanın bi yumurtalığı inmemişti zaten narkoz verilirken sünneti de yaptırdık o durumu ben bi dr a sordum o narkoz verilmeden direkt kesilenlerin psikolojisi bozuluyor dedi eşim bugün küçüğü dr a götürdü ona da bi yazarım sana dönerim bakalım çocuk psikiyatristi ne der? Valla bu sünnet başa bela oluyor kesinlikle aradan çıkarmalısın
Otizm tanınız kalktığı için de tebrik ederim darısı bizlere inşşşll

Yeni bebeğiniz olmuş, onu etkileyen neden bu olabilir. Ama anlattıklarınızdan ben aşılamayacak bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yakın temas, özellikle anneninki, önemli diye düşünüyorum. Biliyorum küçük bir bebekle zor ama, onunla daha fazla vakit geçirmeye çalışın. Tv yi kısıtlayın. Sürekli açık kalmasın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…