Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba

Balık yağı hariç diğerleri dr tavsiyesi dışında kullanılmaması gerekir..

gıda takviyesi olan quaricetin i kullanmaya çok az başlayın..tepkileri gözlemlemenizi tavsiye ederim..birçok kişide ajite ,huzursuzluk gibi yan etkiler yaptı..şifalar diliyorum...
Merhabalar.Biz doktor reçetesiyle başlayacağız insallah.Daha önce kullandığımız ilaçları yan etkilerinden dolayi doktorlarimiz devam etmemizi istemedi.Bu vitamin olduğu için sevinmiştim inşallah yan etkisi olmaz.Çok hareketli dikkati dağınık 5 yaş 2 aylık oldu.Vitaminlere baslayınca değisiklikleri sizlerle paylaşırım.

Canım kolay gelsin Kelin ilacı olsa dicem ama bi büyük çocuk annesi olarak cevap vereyim dedim bizimki taaaa 5,5 yaşında öğrendi tuvalete oturmaya korkuyordu çünkü okuldan da hiç hoşlanmıyordu tuvalete oturmazsan gidiyoruz okula dedik valla tehdit işe yaradı. Sen sevimli bir lazımlık alsan işe yarar belki kayısı falan yedirip kaka yapma saatine onda altı çıplak oturtup bi şeyle oyalamak Lazım oyuncak ya da çizgi film gibi belki işe yarar

Teşekkür ederim zaman ayırıp cevap yazdığınız için. Çok zor geçiyor desem oğluma haksızlık etmiş olurum. Çiş sorunu yok gibi ama büyük tuvalet çok sorunlu. Kiloduna yapıyor ben de zorlamıyorum şimdilik. Eğitim veren hoca çok iyi yapmışsınız tuvalet eğitimi için dedi. Bunun da gelişimine katkısı varmış. Belki de haklılar. Tuvalet eğitimiyle birlikte daha duyarlı oldu sanki. Umarım yakında çözeriz bunu da. Bizim kreş sorun yapmıyor. Ben anlattım onlara. Sorun değil yardımcı oluruz dediler

Arkadaşlar merhaba. Atipik otizmli bir kızım var. Onun için hasan hocanın tavsiye ettiği super nu thera adlı vitamin komplesini Amerikadan getirttim. Getiren kişi son kullanma tarihine bakmadan getirmiş. 2 ay sonra vitaminin etkisi azalacak. Bu nedenle 2 çocuğa 2 ay yetecek kadar olan miktarı maddi durum sıkıntılı olduğu için satmak istiyorum. 180 tl ye almıştım 857 ml olanı. 3 çocuğa 2 ay yetiyor. küçük reçel kavanozunda 1 çocuğa yetecek miktar var. Fiyatı 60 tl. İstanbulda olanlara elden teslim edebilirim.

İçimi
Adına bakması, göz teması kurması dışında işaret parmağını kullanıyor mu bişey istemek için veya bişeyi size göstermek için. İşaret parmağı Ve ortaparmağını üstüyse koyması inçe motor geriliğinden benim oğlum Da öyle yapıyordu çok tecrübeli bir özel eğitimci ondan olduğunu söylemişti bol bol parmaklarını geliştirici aktivite yaptırın mesela yaz mevsimindeyiz su tabancası süper fikir . Bu Arada bunu yapan çok çocuk gördüm bunu otizm e yormayın .
İçimi rahatlattız teşekkür ederim evet işaret ile herşeyi gösteriyor mış gibi oynuyor bebeğe yemek yediriyor oyuncak çaydanlık ile bardağa çay koyup içiyormuş gibi yapıyor sopayı silah yapıp tak diyor arabayı ann diye sürüyor fikirlerinizi dikkatine alıp hemen şu tabancası alıcam bu zamana kadar tv izlemedim son 1 aydır kuzenlerinden görüyor ve kumandayı bana getirip çizgifı diyor arada açıp izlettim hemen onuda bıraktım ama dediğiniz gibi tedbiri elden bırakmamak lazım bi çocuk psikiyatrisine götüreceğim

İçimi

İçimi rahatlattız teşekkür ederim evet işaret ile herşeyi gösteriyor mış gibi oynuyor bebeğe yemek yediriyor oyuncak çaydanlık ile bardağa çay koyup içiyormuş gibi yapıyor sopayı silah yapıp tak diyor arabayı ann diye sürüyor fikirlerinizi dikkatine alıp hemen şu tabancası alıcam bu zamana kadar tv izlemedim son 1 aydır kuzenlerinden görüyor ve kumandayı bana getirip çizgifı diyor arada açıp izlettim hemen onuda bıraktım ama dediğiniz gibi tedbiri elden bırakmamak lazım bi çocuk psikiyatrisine götüreceğim
Yani sizin kararınız ama bence çoçuğunuzun psikiyatristlik bir durumu yok 22 aylık bir çocuktan daha fazlası beklenemez zaten . Bence kendinizi rahatlatın. İşaret parmağını kullanan bu kadar kelimesi olan bir çocuk ta otizm şüphesi olmaz . Hele hayali oyun bu o kadar önemli ki . Çocuğunuzu bu endişelerle izlemeyin rahat olun .

Herkese merhaba. Öncelikle allah tüm annelerin yardımcısı olsun Benim kızım 23 aylık. İşaret etmeyi 18 aylıkken yaptı, yani geç. İşaret etmeden sonra kelimeler gelmeye başladı. Yaklaşık 80-100 kelimesi var. 2 haftadır da baba gel- baba kalk gibi cümleler kullanmaya başladı. Bana anne demek yerine ismimle hitap ediyor. Anne kelimesini çok tuhaf söylüyor. Ayy gibi çıkıyor ağzından. İstediği şeyleri işaret ediyor, bensiz asla birşey yapmıyor sürekli benimle yapmak istiyor, göz teması var bunlar olumlu şeyler. Ama dikkatini çeken birşey olduğunda onu işaret etmek yerine bana bakıyor. Evet belki başlıbaşına bir belirti olamaz ama siz birçok dr dan daha dr sunuz. Sizlere danışmak istedim. Bir de yaşıtlarından değil ama bazen büyüklerden yabancılardan kaçıyor. Bu normal mi?

Herkese merhaba. Öncelikle allah tüm annelerin yardımcısı olsun Benim kızım 23 aylık. İşaret etmeyi 18 aylıkken yaptı, yani geç. İşaret etmeden sonra kelimeler gelmeye başladı. Yaklaşık 80-100 kelimesi var. 2 haftadır da baba gel- baba kalk gibi cümleler kullanmaya başladı. Bana anne demek yerine ismimle hitap ediyor. Anne kelimesini çok tuhaf söylüyor. Ayy gibi çıkıyor ağzından. İstediği şeyleri işaret ediyor, bensiz asla birşey yapmıyor sürekli benimle yapmak istiyor, göz teması var bunlar olumlu şeyler. Ama dikkatini çeken birşey olduğunda onu işaret etmek yerine bana bakıyor. Evet belki başlıbaşına bir belirti olamaz ama siz birçok dr dan daha dr sunuz. Sizlere danışmak istedim. Bir de yaşıtlarından değil ama bazen büyüklerden yabancılardan kaçıyor. Bu normal mi?
Cocugunuz normal hic kafanizi karistirmayin.

Merhaba arkadaslar. Oglum 31 aylik. Bitti, düştü, su gibi 10-15 civari kelimesi var. 6 ay once adina bakmamasindan ve konusmamasindan suphelenip cocuk gelisim uzmanina ve cocuk psikiyatristine gittik. Denver testi uygulandi ve hicbir sorun olmadigini krese gidince daha iyi olacagini soylediler. Tabi ara ara kontrole gitmemizi. Pazartesi tekrar cocuk gelisim uzmanina gittik. Oglum hicbir sekilde goz temasi kurmadi ve komutlari yerine getirmedi. Uzmanda cok kotulesmis 2 hafta sonra tekrar gelin dedi ama icimizde guvensizlik olustu.Evde ara sira adina bakmadigi olsa bile göz temasimiz var. Komutlari cani istediginde cok guzel yapıyor ama istemezse umrunda degiliz. Tabi hangi cocuk motor gibi her seyi yapar bilmiyorum. 6 aydir otizm var mi yok mu diye dusunmekten ben hasta oldum. Eger varsa zaman kaybetmekten korkuyorum. Artik soru isaretinin kalkmasi icin uzman arayisina girdim. Bir tanidigim baris ekiciyi tavsiye etti. Aranizda gidenler vardir diye dusundum. Bu arada istanbulda oturmuyoruz. Gidenlerden yardim istiyorum. Gerçekten sorularımıza cevap bulabilecegimiz, bizi aydinlatacak bir doktor mudur? Ya da baska onerebileceginiz rahat ulasabilecegim bir doktor var mi? Hepinize cok teşekkür ederim.

Uzmanin kontrolune gittiğimizde neden o kadar iletisimsiz kaldi gercekten anlamiyorum. Uzman demekki istedikleri ile iletisim kuruyor, istemediginde kendini kapatıyor dedi. Boyle bir sey yasayan oldu mu?

Merhaba arkadaslar. Oglum 31 aylik. Bitti, düştü, su gibi 10-15 civari kelimesi var. 6 ay once adina bakmamasindan ve konusmamasindan

cocuk gelisim uzmanina ve cocuk psikiyatristine gittik. Denver testi uygulandi ve hicbir sorun olmadigini krese gidince daha iyi olacagini soylediler. Tabi ara ara kontrole gitmemizi. Pazartesi tekrar cocuk gelisim uzmanina gittik. Oglum hicbir sekilde goz temasi kurmadi ve komutlari yerine getirmedi. Uzmanda cok kotulesmis 2 hafta sonra tekrar gelin dedi ama icimizde guvensizlik olustu.Evde ara sira adina bakmadigi olsa bile göz temasimiz var. Komutlari cani istediginde cok guzel yapıyor ama istemezse umrunda degiliz. Tabi hangi cocuk motor gibi her seyi yapar bilmiyorum. 6 aydir otizm var mi yok mu diye dusunmekten ben hasta oldum. Eger varsa zaman kaybetmekten korkuyorum. Artik soru isaretinin kalkmasi icin uzman arayisina girdim. Bir tanidigim baris ekiciyi tavsiye etti. Aranizda gidenler vardir diye dusundum. Bu arada istanbulda oturmuyoruz. Gidenlerden yardim istiyorum. Gerçekten sorularımıza cevap bulabilecegimiz, bizi aydinlatacak bir doktor mudur? Ya da baska onerebileceginiz rahat ulasabilecegim bir doktor var mi? Hepinize cok teşekkür ederim.

Canım benim geçmiş olsun öncelikle. Yeni gelen anneler hep içimi burkuyor. Öncelikle tanı ismine takılmayın eksik yönlerini görün, tarafsız olarak yaşıtlarıyla kıyaslayın. BİZ üç doktordan bu çocuğun birşeyi yok dediğine tanık olduk ama iki ay önce atipik teşhisi aldık. İsmine bakmaması ve göz teması kurmaması ciddi bir sorun. Hadi ismine bakmaması aşırı egodan kaynaklanıyordur belki ama gözlerinin kaçırması ve bakmaya karşı direnç göstermesi soru işareti bıraktı bende. Oturduğunuz yere yakın bir rehabilitasyon merkezine değerlendirmeye götürün ya a netten araştırıp telefon açın gelip evden alıyor çoğu kurum. Orada özl eğitimciler var bir değerlendirme yapsınlar. Umarım iyi bir kurum bulursunuz çünkü para tuzağı çoğu kurum çocuğa para olarak bakıyorlar ama dürüst yerler de vardır. GÖZ teması bizde de yoktu bir ara. Kendim araştırıp evde bazı taktikler uyguladım. şu an göz teması çok iyi bazen göz kırpıyor üstelik. Sürekli sevin göz hizasına inip konuşun. İletişim kurmak istemese bile sabırlı olun ve sevginizi belli edin. Tv sakın açmayın telefon tablet de yasak. Emin olun sevgiyle aşılmayacak sorun yoktur. Babasıyla iletişimi de çok önemli mümkün mertebe fazla zaman geçirsinler.

Normalde goz temasimiz var. Kresin muduru ozel egitim öğretmeni. Herhangi bir sıkıntı olmadığını soyluyor. Tecrübelerine de guveniyorum. Ancak hepimizin yasadigi gibi 10 kisi iyi dese bile duyduğumuz 1 kotuye takiliyoruz. Bu sebeple artik herkesin susmasi icin tani koyabilecek doktor ariyorum. Herkesin cocugu test etmesinden biktim. Maalesef babayla ayni evin icinde değiller. Tum yuk uzerimde

Canım benim geçmiş olsun öncelikle. Yeni gelen anneler hep içimi burkuyor. Öncelikle tanı ismine takılmayın eksik yönlerini görün, tarafsız olarak yaşıtlarıyla kıyaslayın. BİZ üç doktordan bu çocuğun birşeyi yok dediğine tanık olduk ama iki ay önce atipik teşhisi aldık. İsmine bakmaması ve göz teması kurmaması ciddi bir sorun. Hadi ismine bakmaması aşırı egodan kaynaklanıyordur belki ama gözlerinin kaçırması ve bakmaya karşı direnç göstermesi soru işareti bıraktı bende. Oturduğunuz yere yakın bir rehabilitasyon merkezine değerlendirmeye götürün ya a netten araştırıp telefon açın gelip evden alıyor çoğu kurum. Orada özl eğitimciler var bir değerlendirme yapsınlar. Umarım iyi bir kurum bulursunuz çünkü para tuzağı çoğu kurum çocuğa para olarak bakıyorlar ama dürüst yerler de vardır. GÖZ teması bizde de yoktu bir ara. Kendim araştırıp evde bazı taktikler uyguladım. şu an göz teması çok iyi bazen göz kırpıyor üstelik. Sürekli sevin göz hizasına inip konuşun. İletişim kurmak istemese bile sabırlı olun ve sevginizi belli edin. Tv sakın açmayın telefon tablet de yasak. Emin olun sevgiyle aşılmayacak sorun yoktur. Babasıyla iletişimi de çok önemli mümkün mertebe fazla zaman geçirsinler.
Normalde goz temasimiz var. Kresin muduru ozel egitim öğretmeni. Herhangi bir sıkıntı olmadığını soyluyor. Tecrübelerine de guveniyorum. Ancak hepimizin yasadigi gibi 10 kisi iyi dese bile duyduğumuz 1 kotuye takiliyoruz. Bu sebeple artik herkesin susmasi icin tani koyabilecek doktor ariyorum. Herkesin cocugu test etmesinden biktim. Maalesef babayla ayni evin icinde değiller. Tum yuk uzerimde

Tanıyı tanıyı her

Haklısınız tabi. Tanı koymalarını eğitim için mi istiyorsunuz? İnsanların susmasını beklemeyin inanın ömür yetmez. Normal çocuk kıyamet koparır ama bizimki biraz ağlasa hemen etiket takmayı boyunlarının borcu biliyorlar :KK43:

Tanıyı tanıyı her

Haklısınız tabi. Tanı koymalarını eğitim için mi istiyorsunuz? İnsanların susmasını beklemeyin inanın ömür yetmez. Normal çocuk kıyamet koparır ama bizimki biraz ağlasa hemen etiket takmayı boyunlarının borcu biliyorlar :KK43:
Evet hemen eğitime baslamak icin elimizde tani olmasini istiyorum. Eger bir sorun yok derse de artik bu konuyu kapatmak istiyorum. Belirsizlik cok yıpratıcı. Hicbir sey yok dediler bekledik 6 ay,simdi de olabilir dediler. Eger sorun varsa 6 ay kaybettik onlar yüzünden

Arkadaslar isitme testini bir turlu yaptiramadik. Once cerrahpasaya gittik 2 gun denedik olmadi. Sonra ozel hastaneye gittik yine olmadi. Geceden uyutmuyoruz uyumasi cok guzel hemen uyuyor ama yuzune kablolar takarken ozellikle kulaginin icine soktuklarinda uyanip hepsini cekiyor. Bir kac kere de denedik tekrar uyutup ama olmadi. Ilac vermiyolarmis artik tehlikeli diye. Bende biraktim duyuyor aslinda ama belki az duyuyordur diye yaptirmak istemistik. Bu is daha kolay yapılamaz mı ne zormuş.

Çocuk illa gözünün içine mi bakmalı oglum ben konuşurken yada kendisi bana birşey anlatırken yüzüme bakıyor ama çoğunlukla ben konsurken ağızima bakar ağzım sürekli hareketli olduğu için daha çok dikkatini çekiyor galiba

Yani sizin kararınız ama bence çoçuğunuzun psikiyatristlik bir durumu yok 22 aylık bir çocuktan daha fazlası beklenemez zaten . Bence kendinizi rahatlatın. İşaret parmağını kullanan bu kadar kelimesi olan bir çocuk ta otizm şüphesi olmaz . Hele hayali oyun bu o kadar önemli ki . Çocuğunuzu bu endişelerle izlemeyin rahat olun .
Allah razı olsun yazdıklarınızı okudukça içim rahatlıyor yalnız hayali oyun arabayı kendi sürüyor görünce ama ben hadi bebeğe de mama ver deyince kaşığı onun ağzına götürüyor yani benim komutumla yapıyor bunlarda sayılıyor değilmi hayali oyuna ama arabayı uçağı kendi ben söylemeden yapıyor

Herkese hayırlı pazarlar ben size bir konuda danışmak istiyorum. Oğlum hafif otizm bazı Dr lar a tipik otizm diyor her ikiside aynıymıs Dr çocuğa rapor çıkaralım kreşe gittiğinde kaynaştırma öğrenci olarak başlasın diyor aranızda raporla anaokulu veya kreşe giden varmı raporu daha sonra iptal ettirebildinizmi?Raporun artıları ve eksileri nelerdir

Son düzenleme:
X