Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
hoş geldin sunay79,
ben de çok merak ediyordum seni nerelerde acaba diyordum. önceden 2 kelimelikti cümleler galiba di mi öyle hatırlıyorum 3 e çıkmış hadi inş allah şifa versin biz soru cevaplarda diyetten fayda görmüştük bilmiyorum sen hasan hoca ya gidebildin mi? bizim özel eğitim bu hafta başlıyor kurum tatile girmişti ya sabah gidicem allah kısmet ederse......
Arkadaşlar Kleopat özellikle... meşhur Hasan hocanın kontrolüne gittik. bu bir Gaps diyeti midir? diye sordum. Biraz değiştirilmiş gaps mış bu. Diyeti fire vermeden yapabildiniz mi dedi ben de şansa hep öyle olur ya. yanlışlıkla içine süt katıldığını bilmeden çorbadan birkaç kaşık vermiştim. o zaman tahlilleri bir hafta sonra ver bunların vücuttan temizlenmesi 2 haftayı buluyor dedi.
Sinangil unlarını sordum olur dedi ama ekmekten başka bi şey verme dedi bu unlarla makarna falan mesela sonuçta biz de nişasta vermiş oluyoruz sadece ekmek yesin dedi pizza yapmıştım onu söyledim sadece ekmek dedi
bi de antibiyotik kullandın mı dedi bu 4 ayda onu niye sordu anlamadım bakalım benim oğlumun testleri nasıl çıkacak garanti olsun diye 2 hafta beklicem sonuçları paylaşırım sizleri seviyorum kader arkadaşlarım....

Fire olmaz olurmu oldu bizdede baslarda sonra cok iyi gitti. Ama krese baslayinca glutensiz makarna alip verdim ilk once yedi de sonra yemedi hic. Biraktim.Iki hafta once de cok hastaydi patates kizartmasi vermistim anlasilir mi ki pişmanım şu an ama cok hastaydi bisey yemiyodu. Ilactan daha mi kotudur ki diye verdim. Cocugun karni doydu. Doktor ustune basa basa hic verilmicek dedi ama oluyor arada kacamak malesef.gelismelerinizi heyecanla takip ediyorum.

Aynen , buradaki .çocukta 10 a kadar sayıyordu zaten annesinin sayfasında video var , çocuk duyuyor lakin dalgalı yani galiba tiz leri duymuyor ama anne 1 yılını boşuna harcadı . Aslında üzerine düştü egitim verdi boşunada sayılmaz ama işitme sorunu bilinseydi daha farklı olurdu .

Merhaba
Merhaba canim.Biz de eğitime Eylül de baslayacagiz.Tatile gittik geldik.Yüzmeyi cok seviyor biraz enerjisini atti.Simdi de köye gidecegiz.Tatilde biraz daha iyi oluyor.Daha cevresindekilerin farkında davraniyor.Konuşma 3 kelimelik de epeydir kullanıyor ama kısa yoldan anlatmayi seviyor.Su ver diyor mesela ben ne diyecektin kizim diyince Annecim su ver diyor.Verir misin demekte zorlaniyor.Sorulara gelince bazen cevap veriyor bazen dedigimi tekrar ediyor.Markette ne istiyorsun dedim sakiz dedi ama bazen de ekolali yapiyor.Hareketlilik devam ediyor.Doktorun verdigi vitaminleri bekliyoruz Amerikadan gelecek.Doktor kesin konustu iyi gelecek dedi sen de kullaniyorsun zaten.Dikkat daginikligi ve hareketlilige iyi grlecekmis.Bu sıkıntilari aşarsak insallah konuşma da ilerleyecek.Diyet yapmiyoruz.Hakkımızda hayirlısı canım

Tecrübeli annelerden tuvalet eğitimi özellikle büyük tuvalet sorununu nasıl aştığınızı yazabilir misiniz. Netten baktım ama hepsi normal gelişim gösteren çocuklara göre yazılmış makaleler var. Çiş sorununu hallettik sayılır. Söylemiyor ama götürdümde yapıyor gece kuru kalkıyor 15 gündür bez hiç kullanmadık zaten taktırmıyor. Ama büyük tuvaletini yapmak istemiyor banyoya bile sokamıyorum başka odalara kaçıp yapıyor sonra yanıma gelip çıkarmam için bağırıyor

Evet kesin bu aşılardan oluyor.En son gittigimiz doktor bebeklik videolarına ve resimlerine baktı gerileme olmuş dedi 2 yaşına doğru ne olduysa oldu yavruma.
Alın bizden de o kadar kimin ihmali varsa hepsinden davacıyım yavrumun algıları çok açıktı göz teması sosyalliği süperdi ama ne olduysa 1.5 yaşından sonra gerilemeye başladı çocuk 2 yaşına geldiğinde tanıyamaz olduk evladımızı bu durumdan sorumlu olan hiç kimseye hakkpm helal değil............

Canım biliyor Musun belki de ilaç işe yaramıştır bizde diyetten fazla... inş öyledir de sen de fayda görürsün. İyi gezmeler sana. Bu arada ilaçtan 11 tane kaldı mall of da bulamadık hocaya da sormadım hala devam edecek miyiz diye sana dr ne dedi? Hep mi kullanıcakmışız?...

Canım kolay gelsin Kelin ilacı olsa dicem ama bi büyük çocuk annesi olarak cevap vereyim dedim bizimki taaaa 5,5 yaşında öğrendi tuvalete oturmaya korkuyordu çünkü okuldan da hiç hoşlanmıyordu tuvalete oturmazsan gidiyoruz okula dedik valla tehdit işe yaradı. Sen sevimli bir lazımlık alsan işe yarar belki kayısı falan yedirip kaka yapma saatine onda altı çıplak oturtup bi şeyle oyalamak Lazım oyuncak ya da çizgi film gibi belki işe yarar

İnşallah ilaçtan fayda görürüz canim.Bir an önce başlamak istiyorum.Bu hafta elimize geçer insallah.Doktora sordum ilk etapta 3-4 kutu alın dedi ilacı kullanacağız dedi.Hayırlarla bir baslayabilsek.Degişiklikleri çok merak ediyorum.Siz kaç ay kullandiniz.Soru cevap baya ilerledi sanırım canım.

Bizim de tuvalet sürecimiz biraz uzun surdu.Her çocuk farklı tabiki.Benimki de söylemiyor ama tutuyordu.Büyük tuvaletinde ilk ögrettigim zaman sıkinti yasamadim.Sabah erken saatlerinde yapardi zaten.Ben de o saatler daha dikkat ederdim.Geldigini belli ederdi zaten.3 buçuk yasinda yaz tatilinde ogrettim.Okul başlayinca okulda ögretmenine yaptirmadi.mecbur beze donduk.Tekrar 4buçuk yaşinda yazın ogrendi.Okul baslayınca yeniden sikinti yasadik baslarda sonra alişti öğretmenine de yaptirdi.Simdi 5 yaş 2 aylik ama hala korkuyorum.Cunku 2 ay önce altina kacirmaya basladi.Buyuk tuvaletini bile saklanip yapiyordu.Yeniden sıkıntılı bir süreç yasadim.Simdi ise yeniden uzun süreli tutmaya başladı bu sefer de fazla uzun süreli tutuyor.Durum bundan ibaret keşke yardimci olabilsem.Bizim çocuklar herseyden çok çabuk etkilenip gerilemeler yasabiliyorlar.Bize en iyi yaz tatilleri iyi geliyor.Beraber bolca vakit geçirip eglendiğimiz zamanlar.

biz 3,5 aydır kullanıyoruz canım evet soru cevapta ilerledik bi de dışarıya çıktığımızda sağa sola koşmasında..... ama tam toparlanamadı tabii. Ayşe Tatarı aradım o da alternatif tedavici birisiymiş ozon tedavisi ve diyet yapıyormuş pazartesi dr la görüşücez o sadece otizmlilere bakıyor mu bilmiyorum kabul ederse perşembe ona götürücem haftaya pazartesi kan vercez kan sonuçlarını hasan hoca görücek bi de kimya bölümünde bi doçent arkadaşım var suramine diye bi ilaç varmış bizim çocuklara iyi gelen çalışmalar yapıyorlarmış yurtdışında onu da bizim çocuk psikiyatristine sordum o da araştıracak sonçları paylaşırım suramini siz de sorun bi bakalım bizim dr lar gelişmeleri takip etmiyor olabilir ilaç yüz yıldır zaten kullanılan güvenli bi ilaçmış arkadaşım öyle dedi sadece bu hastalıkta faydalı olup olmadığına bakıyorlarmış ve aileler fayda görmüş

Çok sevindim canım gelismelere.insallah bundan sonrasi çorap söküğü gibi gelir.Bakalım ben de bu ilaçlardan çok umitliyim.Zaten bunlardan fayda görmezsek başka ilaçlar yazacak.Insallah bu vitaminlerle sıkıntılarımız gecer.Ben de araştırayım bakalım suramineyi.

Ne ilacı kullaniyorsunuz sakıncası yoksa isimlerini yazabilirmisiniz?

Kendimi çok kötü ve çaresiz hissediyorum lütfen yazdıklarımdan sonra bana da düşüncelerinizi paylaşır mısınız
Oğlum 22 aylık benim şüphem 6 aylıkken başladı göz teması azlığından dolayı onun dışında pek bi belirti yoktu ta ki bu son zamanlara kadar 8 aylık çocuk psikiyatri Sine götürdüm herşey normal dedi hatta bana kızdı bence sen bi psikoloğa gitmelisin çok ince ayrıntıçişin demişti ama gel gelelim oğlumun gelişimine şu an 22 ay içinde maşallah 70 80 kelimesi var ama cümle kurmuyor bi iki defa baba gitti anne uyuyo dedi taklit becerisi gayet iyi herşeyi taklit ediyor adına bakma çoğu kez anında bakar bazen hiç bakmaz ne kadar seslensemde komut bazen alır bazen almaz kendi isteğine bağlı çoğu seyi anlamlı amacina uygun yapıyor oyuncak arabayı sürmek uçağı uçurmak anahtarı kapıya takmak gibi hayvanları seviyolonsel ama uzaktan sokak hayvanlarının adını ve seslerini biliyor arabada giderken öyle etrafa bakarken işaret parmağı be orta parmağına üst üste koyması dikkati mi çekti kilit küstüm yapar ya çocuklar onun gibi şımarinca ayak parmakları üzerinde iki üç adım atiyor emekleyip köpek taklidi yapıyor bazen dönüyor herşeyi ağlayarak yaptırıyor aynı veya yakın yaş gruplarıyla oyun kurmuyor pek yaklaşmıyor bazen de ben onların yanına götürüp hadi oynayın diyorum kendine uygun bi oyunsa oynuyor yemek yeme sorunu yok hatta bebekligi çok iştah liydi büyükçe azaldı ama yemek konusunda pek sorunumuz yok meyve çok seviyor sürekli yemek istiyor kendi çatalla yiyebiliyor destekle merdiven inip çıkıyor denizi banyoyu çok seviyor onarin adlarını biliyor banyo deyince banyoya gidiyor üstünü çekiştirip çıkarmaya çalışıyor ismini bildiği kişileri adı ile çağırır Kaan hüseyın irfan bazen de bilmedikleri kişilere a la abi der eğer bizden duyduysa adını söyler bezen dışarda otururken uçak uçak uuuu deyip sesini çıkarıyor sonra kulağımı verip dinleyince uçak uçtuğunu fark ediyorum buda kafamı karıştırıyor. duyulmayan sesleri duyar diye net kasdedilen bumu bilmiyorum da aklıma gelenler bunlar ne olur düşüncenizi yazın u hafta içi tekrar çocuk psikiyatrisini gidicem ama ben evde kafayı yemek üzereyim allah hepimizin çocuklarına sağlık sihat versin

Ha tabi bide reklam aşkı da var bi iki kere diğer odadan geldini fark ettim bütün ilgisini reklama veriyor son iki aydır elektrik süpürgesinin sesinden korkmaya başladı daha önce de eline alıp kendi süpürürdü ben bi kaç defa saçını fon makinası ile kuruttum pek istemedi biraz zorla yaptım acaba o sebepten dolayı mı bilmiyorum süpürge den korkması

Merhaba

Yazdıklarınızın hiçbiri otizmle bağdaşan şeyler değil...çoçuğunuzun keyfini çıkartın..

psikolog bulup randevu alın..aklınızda rahat olsun..burdan yorum yapmak çok doğru olmaz..nette dolaşan 10 belirti var tanıya dair..5-6 tanesi tutuyorsa(ki yazdıklarınıza göre tutacağını hiç sanmıyorum) ..randevu almakta gecikmeyin..

Çoçuğunuzla bol bol ilgilenin..park bahçe oyun..tv yi bırakın..şarkılarla konuşmasını pekiştirin..kısaca bolca eğlenin..sizi üzen başlıkların teker teker silindiğini göreceksiniz..

Kolaylıklar diliyorum..

6,5 yaşında oğlum:))

Adına bakması, göz teması kurması dışında işaret parmağını kullanıyor mu bişey istemek için veya bişeyi size göstermek için. İşaret parmağı Ve ortaparmağını üstüyse koyması inçe motor geriliğinden benim oğlum Da öyle yapıyordu çok tecrübeli bir özel eğitimci ondan olduğunu söylemişti bol bol parmaklarını geliştirici aktivite yaptırın mesela yaz mevsimindeyiz su tabancası süper fikir . Bu Arada bunu yapan çok çocuk gördüm bunu otizm e yormayın .

Solgar quercetin complex ,e vitamini ,balık yağı kullanin iyi gelecek dedi doktor bize.Ben daha kullanmaya baslamadim ama faydasini gören çokmuş.

Merhaba

Balık yağı hariç diğerleri dr tavsiyesi dışında kullanılmaması gerekir..

gıda takviyesi olan quaricetin i kullanmaya çok az başlayın..tepkileri gözlemlemenizi tavsiye ederim..birçok kişide ajite ,huzursuzluk gibi yan etkiler yaptı..şifalar diliyorum...

Merhaba

Öncelikle oğlunuzdaki gelişmelere çok sevindim..dahada iyi olacak inşallah...

Suramin çok spesifik bir ilaç..nette artık yeterince yazı var konu hakkında..maalesef yan etkileri oldukça fazla..

Umarım araştırmalar devam eder...
Kolay gelsin...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…