Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yalnız bisey eklemek istiyorum biz kahvalti yapip gitmistik ilk muayenede kanlari ac istedikleri icin sabah erkenden bi daha gittik. 7 tup kan aldilar 10 15 gun suruyor sonuclari. Yani gitmeyi dusunurseniz ac giderseniz iki kere gitmeye gerek kalmaz.

Öncelikle cevabınız teşekkür ederim. Kusura bakmayın kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki tek umudum buradaki anneler çünkü yaşanmışlıkları var. Özel çocuklarıyla yıllarını geçirmişler.

Sizin çocuklarınız birbirinden farklı mesela tecrübeleriniz çok önemli. Geçmiş yazılarınızı okudum. Benim oğlum 32 aylık mesela yapabildikleri şöyle: kendi yemeğini yiyor, sarılıyor öpüyor, sürekli mırıldsnıyor hiç susmaz ama mantıksız şeyler. Dün çiş eğitimine başladık hiç kaza olmadı. Söylemiyor ama ben götürünce yapıyor. Hayvanları çok seviyor. Bul tak oyunları ve kitapları çok seviyor sürekli sayfa çevirir ama yırtmaz. Zeka kartlarını elinden düşürmez 1,5 yaşından beri. Sayılara resimlere sıra dışı merakı var. Yön bulmada sorun yok. Koşar zıplar bisiklete biner ( ama daha pedal çeviremez) göz teması çok iyi hala iki elini de aktif kullanır. Hırçın değil uyumlu genel olarak. İştahsız ama pek yemek seçmez. Bazen hayali oyun kurar.vücut diliyle hayvan takliti yapar. Kuşlara öpücük yapıp bay bay yapar. Ama söyleyince asla yapmaz kendisi isterse yapar. İnce kaba motor iyi bana göre. Ama aması var??? Oğlum bay bay yap desem asla yapmaz. Yaşıtlarıyla arası hiç iyi değil bireysel oynar. 7 Aydır kreşe gitmesine rağmen. Asla komut almaz gel- git, al- ver dışında. Aşırı dikkatı dağinik ve en sevdiği şey olsa da 1 dakikadan fazla oynamAz. Aşırı hareketli ve smacına uygun olmayan oyun da oynar ( araba sürüp arkasından onu ısırmak gibi) en büyük problemimiz çok heyecanlanınca kanat çırpma ( stereotipi) hareketimiz var. Konuşma olayı zaten hep duyduğumuz olay ( konuşuyordu ama konuşmayı bıraktı) bizde pek konuşma olmadı. Bir kereye mahsus bazı kelimeler söyledi sadece onun dışında konuşma yok. Bir Aydır del del demeyi öğrendi. Ma ma ma. Ba ba ba, nen nen, şüüüü. Falan diyor sadece. Gel, mama,baba,anne ve su demeye çalışıyor ama çoğu zaman yerinde kullanmıyor.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama iki gündür gizli gizli ağlıyorum. Babası bana kıZıyordu bu çocuğun bişeyi yok diyordu. Hastaneye bile gizlice götürdüm artık o bile offf sıkıldım diyor iyice moralim bozuluyor. Dün ablamın bebeği bizdeydi 22 aylık. Oğlumdan 1 yaş küçük ama nasıl konuşuyor nasıl komut alıyor anlatamam. Eşim onu görünce iyice morali bozuldu birde beni düşünün. İyi akşamlar diliyorum

Cevap veremeden edemedim inan hepimiz yasadik bu surecleri ama unutma yalanci otizm var bebeklik otizmi var belki hepsi gececek. Su an kucuk daha tam tani alamaz. Yinede birakma isin pesini. Hep duyariz etrafimizda 4 yasina kadar 5 yasina kadar konusmayan sonra konusan cocuklari. Kimbilir onlarda otizm belirtileri gosteriyodu kimse farketmedi. Birde sonradan acilan iyilesen cok cocuk var. Biz isimize allaha havale edip elimizden geleni yapiyoruz. Zamanla biraz daha alistik biz. Ama ilk zamanlar herkes ayniydi. Boyle hayal etmemistik boyle istemezdik. Cok zorlaniyoruz. Ama yinede allah yoklugunu gostermesin canim o benim. Bastan beri kabullenmistim. Ama icimde ne firtinalar kopuyordu. Esimle paylasmadim hep gizli gizli agladim. O da uzulmesin diye sanirim. Ama ne gun birlikte agladik o zaman daha iyi hissetmeye basladim. Zamanla iste. Allah tum cocuklarimiza sifa versin.

Canım benim kendi tecrübelerime bakarsan seninki benim küçükten çok büyük oğlana benziyor mesela biz hiç konuşamıyor bu tuvalet eğitimi alamaz demiştik 3 yaşına 4 ay kala kendi kendine öğrenmişti ne kadar üzgündüm o zamanlar hiç okula gidemicek zannediyordum ilk kelimesini 33 aylıkken çıkardı size moral olsun diye söylüyorum maaşallah diyelim bu yıl ortaokulu 1. Likle bitirdi
Oluyor mu böyle hikayeler oluyor... sizinki daha çok küçük çünkü konuşmaya başladı benim büyük kreşe çağırdılar bu hiç arkadaşlarıyla oynamıyor cebinde oyuncak hayvanlarla geziyor diye... çocukluk çağının geçici otizmi diye bi şey var 5 yaşa kadar toparlıyor
Benim küçük o kadar toparlanmadı kabul. Ama o da diyetten ciddi fayda gördü yazdığım dr lara gidin verirlerse deneyin derim diyet adı üstünde ne kaybederiz ki...
Bizimki 6,5 yaşında hala da tam normal diil ama bir melek o. Allah belki ailemize gelecek daha büyük belalara karşı paratoner yapıyor kimbilir? Bi de meşnur bi 9 yaşında düzelenler hikayesi var ben ona inanıyor onu hayal ediyorum. Bi de diyet uygulamak oğlum için bi şeyler yapıyorum fikrini de destekliyor
Sonuç olarak Allah bize bu çocukları verdiyse vardır bi hikmeti deyip yola devam ediyoruz. Vesselam....

Sizin büyük oğlunuzda da mi vardi otizm belirtileri? Maşallah ne güzel atlatmış. Kaç yaşinda tamamen bitti yada etkileri kaldi mi çok merak ettim. İnşallah küçük oğlunuzda hiç hasar kalmadan atlatir, Rabbim hepimizin yavrularina hayirli şifalar versin inş

İlk şüphelendiğimde içime kocaman bir ateş düştü. Hani içim yandı derlerya aynen onu ilk kez yaşadım kavruldu içim resmen. Günlerce ağladım. Tanı almaya gittiğimiz günün akşamı sanki cenaze kalktı evimizden eşim bir odada ben bir odada sabaha kadar ağladık. Sabah kalkip hemen verilen adresleri aradik. Hemen eğitime başladik. Kabullenmek en zoruydu. Ama egitimden sonra gelişmeleri gördükçe dünyalar benim oldu. Oluyor inanin oluyor. Yoğun eğitimle, yoğun aile ilgisiyle, sevgiyle, sosyal ortamlarla oluyor. Biz henüz kreşe başlamadik. Sonbahar gibi inş. Bizim bence (oğlumun) en büyük eksikliği sosyalleşme çocuklarla ilgilenmiyor asla birlikte oynamiyor onlarin farkinda gidip dokunuyor kardes diyor çocuk diyor ama hepsi bu. Eğitime başlamadan anlamli tek bir kelimesi yoktu. Melodik sesler çikarir, bebek şarkilari söylerdi. İnanilmaz bir müzik kulaği var. Eğitimle birlikte (4ay içinde) maşallah 200'e yakin kelimesi oldu. Hiç komut almazdi basit komutlari artik anliyor ve yapiyor. Adina hiç bakmazdi şimdi hem bakiyor hem adin ne diyince söylüyor kaç yaşindasin diyince 2 diyor. Sayilari renkleri geometrik şekilleri ögrendi. Ayni anlattiginiz gibi şekillere sayilara harflere karşi zaafi var. Kitaplari kartlari puzzle lari çok seviyor. Ben inanıyorum atlaticaz. Sizde inanin olur mu. Eğitime hemen başlayin. Diyetinde çok faydasini görüyor arkadaşlar onuda ihmal etmeyin. Biz zaten hastaliğimizdan dolayi kati diyetteyiz. Allah yardımcımiz olsun

V
valla şöyle bi 10-11 yaşına kadar arkadaşlarıyla sosyalleşme anlamında sıkıntıları vardı korkudan okul değiştiremedik önce okula gidemez sonra ilkokulda kimseyle evlenemez diye endişe ettim uzun süre... ortaokuldan itibaren daha iyi oldu. Şu anda çok dışarı çıkmıyor ama ortaokulda bayağı bi çıkardı şimdi bilgisayarla oynuyor ama bizce ciddi bi sıkıntısı yok
Ben evlenmeyi düzelmede uç nokta olarak görüyorum okumuş meslek sahibi olmuş karşı cinsten birini evliliğe ikna etmiş öncelikle küçük oğlum olmak üzere hepimize çocuklarımızın mürüvvetini görmeyi diliyorum

Ozaman büyük oğlunuzun birşeyi yokmuş. Sadece antisosyal bir çocukmuş. Tabiki evlenir yuva kurar. İnş hepimiz görürüz o günleri.

Merhaba benim geçen seneki durumumda şu anda sizsiniz ve oğlunuzda oğluma çok benziyor oğlum şu an tam 38 aylık . Farkettiğimde 21.5 aylık falandı ama sadece asosyal gibi geliyordu sonra bir yakınımızın sanki
İnsanlardan çok nesnelerle ilgileniyor demesiyle otizm dünyasına girdik çok ağladım bende öyle böyle değil 1.5 ay kadar hiç
İlgilenmedim kardeşim ve annem ilgilendi o ara biraz açılmıştı sınra ben artık hadi dddim kendime ve 26 aylık olduğunda artık 150-200 kelimesi vardı bu arada oğlumu biri
Psikiyatrist biri psikolog biri de özel eğitimci gördü hiçbiri de otizm demedi belirtiler vardı ama işaret parmağını kullanmamıştı seslenildiğinde %90 bakardı göz TEMA'sı iyiydi ama umursamazdı rahat bir çocuktu . Kelimelrri çoğaldıkça tanı aramayı bıraktım özel bir merkezde 2 ay eğitim aldırdım 28.5 aylıkken ani
Bir kararla alıp kreşe verdim Eve de haftada 2 defa özel eğitimci
Geldi . Oğluma kreş inanılmaz Yaradı bir sürü öğretmrni değişti hiçbiri bişey anlamadı sadece ehlikeyf bir çocuk dediler hatta son öğretmrni sınıfın en zekisi ve en çabuk öğreneni dddi . Şu anda herşeyi konuşuyor anlatıyor kelime dağarcığı iyi kendi kendine yemeğini yiyor tuvalet eğitimini 1 hafta önce öğrendi 2 gün kaçak oldu şu an gayet iyi
Gidiyor .sadece giyinip çıkarma da çok iyi değil o da rahatlığından sen giydir sen çıkar diyor
Geçen hafta tatildeydik çocukların bölümünde Yemek yiyordu bir kız baba dşye ağlıyordu bizimki de pür dikkat izliyordu sınra birden kızın yanına gitti sen ağlama dur ben babana söyleyeceğim dedi. Yani geçen sene bana hayal gelen şeyler şu an oluyor ufaj tefek dürtülerini kontrol edememe ve duygularını fazla yaşama var bunları 4 yaşına kadar umarım atlatacak .bol
Bol
Kitap okuyun yaşına uygun ama yapa yayınlarının kitapları çok iyi,yine iş bankası yayınlarının hareketli kitaplarını öneririm . Seneye sizde çok iyi olacaksınız umarım

Ozaman büyük oğlunuzun birşeyi yokmuş. Sadece antisosyal bir çocukmuş. Tabiki evlenir yuva kurar. İnş hepimiz görürüz o günleri.
Yok o kadar basit değil önce yaygın gelişimsel bozukluk sonra asperger tanısı almıştık çocuk nöroloji ve psikiyatri profesörlerinden. Ne kadar yıkıldığımızı hayal edebilirsiniz....

Dilerim söylediklerin doğru çıkar ama bizim kelimemiz yok daha. Herşeyi kendisi yapar ama yap dersem asla yapmaz. Bu bile otizm için yeterli bir sebep. Komut alma yok, dikkat eksikliği var ve bekleme süresi hiç yok. Stereotipi hareketleri var biri bitiyor diğeri başlıyor. Kulat kapatma vardı o bitti kanat çırpma başladı. Şimdi o da azaldı gözlerini tavana dikip gülüyor sebepsiz yere. Uzman olan ben değilim tabi, eğitimci ve doktorlar bunların geçici olduğunu, anlamaya başladıkça bırakacağını söylüyorlar ama siz onu birde bana sorun. O her yaptığı garip harekette dünyadan kopuyorum ve oğluma faydalı olamıyorum. Oğlum eğitime aşırı direnç gösteriyor evde ders yapmak mümkün değil. Eve her türlü metetyallleri aldık ama neye yarar bakmıyor bile.
Bugün spora da başladık hiperaktivite olabilir sakinleşmesine iyi gelir dedikleri için. Ama spor hocası çok moralimi bozdu. Ben ona; oğlum bınların hepsini yapabiliyor dedim. O da bana; Ama evde yapması önemli değil, iletişim kurarak söyleneni yapması önemli dedi. Bildiği halde yapmaması en büyük problemmiş. Otizmliler de herşeyi başarabilir ama başına buyruk hareket ederler, bunun faydası yok bu çocuğa dedi.

Oğlum spor dersinde çok ağladı sporu bırakmak istiyorum. Aşırı bir dirençle karşılaştık bugün ben bile onu tanıyamadım. Top tutmayı bile bilmiyor sanki,! parmaklarını kapatıp topu tutmadı 30 dakika onun için ağladı. Sizce bıraksam mı. Haftada 6 saat ders alıyoruz zaten spor yerine bireyseli mi arttırsam. Ama spor hocası çok tecrübeli diyorlar komut almayı masa başında değilde sporda öğrenirmiş aşırı hareketli olduğundan. Ne yapacağımı bilmiyorum. Tek sevdiği şey zeka kartları ve hayvanlar. Ama hayatı boyunca iki şeyle yaşayacak değil ya bu çocuk, kafayı yemesem iyi. Tek yaptığım şey çay ve sigara tüketmek oğluma faydam dokunmuyor artık bunu anladım
Her geçen gün umutsuzluğa kapılıyorum sanki hiç düzelmeyip daha da kötüye gidecek diye çok korkuyorum. Sizler de olmasanız İnanın ne yapardım bilmiyorum. İnsanlar ortak dertlere sahipse birbirini ancak anlar. İnanın kendi kardeşlerim bile anlamıyor çünkü yaşamadıkları için ne olduğunu sadece tahmin edebiliyorlar ama hissetmeye gelince ben ve Benim gibi anneler bunu anlıyor inanın. Hepimize güç ve çocuklarımıza sağlık dilerim hanımlar.

Benim oglumda kahkahalar atardi tavana bakip o guler ben aglardim hala arada sirada yapiyor ama bitti sayilir. Sporu birakma birazdaha sabret. Inan alisiyolar. Bizimkide ilgilenmezdi aldigim seylerle ben oynardim kendim. Sirf belki bakar belki gorur diye bir gun teyzesi geldi sevdigi sarkiyla guldure guldure oyun karisik oynatti ondan sonra basladi ilgisi. Hep sabir gerektiriyor bizim durumumuz.

Egitime ilk başladigimizda oğlum hep kaçardı ben onunla oyun oynamak istedikçe o arkasini döner ben yokmuşum gibi davranirdi. Yere yatar oyuncaklariyla melodik sesler çikararak göz hizasında oynardi. Baktim olmuyor bende yattim yere, o ne yapiyorsa onu yaptim. İlgisini çekmeye başladı. Baktiki onun çikardiği sesleri cikariyorum oda beni taklit etmeye başladı. Şarki çok sever Ali babanin çiftliğini söyleyip hayvan kartlarini gösterip seslerini çikariyordum bir iki derken oda o sesleri taklit etmeye başladı.. kolaymi oldu? Hayir çok uğraştim. Hayali oyunumuz yok şimdide onun için uğraşiyorum. Emek sarfetmeden sabirli olmadan olmuyor. Hemen umutsuzluğa kapilirsaniz hiçbir faydaniz olmaz ne ona ne size. Psikolojik destek alin eger imkanınız varsa. Yoksa yazin duygularinizi herakşam. Çok üzgünüm çünki..... , bu gün çok karamsarim çünki.... birgun bakacaksinizki bugün çok mutluyum çünki oglum ... dedi, yapti vs yazmaya başlamişsiniz. Yazmak ii geliyor kimseye dökemediğiniz içinizi kağida dökün. Hiperaktif çocuklara spor öneriyorlar bence kararli olun elbet inadi kirilacaktir. Baktiniz 1-2-3 olmuyor ozaman farkli şeyler denersiniz.

Siz bana nasıl iyi geldiniz anlatamam Maşallah oglunuza bu anlattiklarinizla normal çocuklardan hiç bir farki yok:) İnşallah bu sevinci Allah bana ve burdaki bütün annelere yaşatir. Sizin kadar hızlı ve güzel yol aliriz bizde. Çok teşekkürler moral oldu bana yanitiz

Siz bana nasıl iyi geldiniz anlatamam Maşallah oglunuza bu anlattiklarinizla normal çocuklardan hiç bir farki yok:) İnşallah bu sevinci Allah bana ve burdaki bütün annelere yaşatir. Sizin kadar hızlı ve güzel yol aliriz bizde. Çok teşekkürler moral oldu bana yanitiz

Sevgili Kuntay , siteye her girdiğimde yazdıklarını okumaya çalıştim çoğunlukla , oğlunun bazı davranışlarını kendi oğluma çok benzettim. Mesela kanat çırpma bizdede vardı farkındalığı arttıkça birden yapmayı bıraktı benim oğlumda rakamlara resimlere meraklı hatta saymayı öğrendi iki basamaklı hemen her sayıyı söylüyor . Ilk başlarda bizde asosyaldik yaşıtlarına bakmaz bir misafirliğe gidelim çocuktan çok oyuncaklara bakardı tabi oda kısıtlı süreli . 2 aydır duyu bütünleme almaya başladık . 7.5 aydır kreş e gidiyor zıplaması çok seviyor bir ark 2.5 yaşında kızı ile bir gün yatakta zıpladı o gün bugündür yaşıtları ilgisini çekmeye başladı. 3 yaşına kadar pek kelime yoktu birden anne baba demeye başladı şuan 3.5 yaşında karşılıklı sohpet olmasa bile bu ne bu kimin gibi basit sorulara cevap veriyor . şu ver kucağa al ac kapat bazen 3 kelimeli cümle bile kuruyor . Komutları yerine getirmiyor demissin bizimki de aynıydı anlasa bile inatti ama eğitimci taviz vermeyin zeki ama sizi kullanıyor dedi ilk duyu bütünleme dersinden ağlayarak kan ter içinde indi ama vazgeçme dediler şuan çok mutlu giriyor derse bence aglasa da spora devam et. Anlattığına göre oğlun zeki bir çocuk ve en büyük problem bizi kullanmaları ağlıyor diye spordan alsan galip gelicek ve her hoşlanmadığı durumda aynı şekilde ağlama yöntemini kullanacak .Bazen kendimi vicdansizmiyim acaba diye sorguluyorum . Ama zamanla davranışları şekilleniyor . Patronun biz olduğunu kabullenmesi lazım ömür boyu aglamasindan sa bırak iki üç ders ağlasin zamanla meyvesini alacaksın . Bizim teşhisimiz yok. Ilk başlarda otizm olabilir dendi . Ama dr. ların nadir dile getirdiği hiperleksi de olabilir . Otizmle belirtiler çok benzermiş . Veya konuşma gecikmesi çocuk kendini ifade edemedikce asosyal ve davranış problemleri gün yüzü ne çıkabilirmiş.Yapilmasi gereken en kötüyü düşünüp en iyi yi yapmaya çalışmak. Herşey yavrularimiz için . Umarım sabrının ve emeginin meyvelerini en kısa sürede toplaman.

Kızlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Emirgul, kleopat, selenderxx, hasbeeandgone. Tamam diyorum herşey iyi, bir şey yapıyor yine başa sarıyorum. Bu akşam parkta bir çocuk oğlumun arkasına geçip onu taklit etti kollarını çırpma hareketini yıkıldım

Şu hiperkeksi eksikti bir tek. Ergoterapi hocamız da aynı şeyi söyledi bize. Hiperkeksi olabilirmiş kendiliğinden okuma yaZma ya da matematik işlemi yapabilirmiş. Ben oğlumun sadece mutlu ve normal olmasını istiyorum, bana hesap yapmasını ya da bilim adamı olsun istemiyorum ki. Mutsuz ve asosyal olacaksa bunların ne anlamı kalır ki. Ama istemekle olmuyor işte, olmuyor... bu akşam onunla alay ettiklerini görünce çok kötü oldum ilk defa yaşadım böyle bir olayı. Yaşıtları arkasına geçip ellerini oğlum gibi çırpmaya başladı Tarif edilemez derecede acıttı canımı. Biran önce toparlansın hepsi nolur!!! tek isteğim bu hepimiz için

Sevgili kuntay
Öncelikle geçmiş olsun seni kesinlikle anlıyorum benim büyük oğlanda sıkıntı çekmemin nedenlerinden biri de buydu
Çocuklar farklı olanı aralarına almıyorlar erkek çocukları bi de olmadık yerlerde şiddet kullanabiliyorlardı
Ama hepsi geçecek İnan inş oğlun düzelir ama yaşadığım uzuuuun tecrübeler gösterdi ki insan herşeye alışıyor çocuklar da ister tam düzelsin ister düzelmesin yaş aldıkça iyiye gidiyorlar
Bi de eskiden bahsetmiştim Amerika fa bi ilaç üzerinde çalışıyorlarmış otizm alzheimer gibi değil normale dönecek ilaçla falan diye bi çalışma varmış
Moralini yüksek tut ve oğluşunun düzeldiğini, onunla sohbet ettiğini hayal et. İnan ki iyi gelecektir.

Arkadaşlar etrafta moral bozan çok şey var mutlaka onları elimizin tersiyle itip önümüze bakmamız lazım . GÜLTEN DEMİRDÖVEN adlı psikolog + yaşam koçu +aile terapisti +pedagog bla bla bla kişi bizim çocugumuza 2 dk da BU OTİSTİK BUNUN TEDAVİSİ YOK VE GEÇ KALMIŞSINIZ dedi ve daha çocuk 2,5 yaşındaydı . Bu kadından sonra götürmedigimiz doktor kalmadı ve aralarında doçentler prof. lar vardı hepsi bu çocuk karışık otizm gibi ama degilde ancak otizm varsada hafif gerekli egitim ve ilgi ile atlatabilir dediler . Yani işte görüyorsunuz hayatta bazı yontulamamış odunlar var takmayın kafanıza ODUN SONUÇTA :)

Benim oğlumu götürdüğüm kurum bol para seven bir merkezdi 2,5 ay götürdüm oğlumu ve oğluma orada istediğim şeyi nasıl ogretebilecegimi kaptim. Herkes birbiriyle bağlı çark kurmuş ve otizm üzerinden birtakım insanlar çılgın gibi para kazanıyorlar. Hemde ne paralar, tasavvur bile edemezsiniz. Nasıl sömürüyorlar, nasıl duygularla oynuyorlar, tek bir amaç var para. Artık o çarka dahil olmak istemediğim icin evime gelen bir hocayla haftada 1 devam ediyorum ve öylede yapmaya devam edicem. Oğlumda artık beni çok rahatsız eden birsey kalmadı. Dilide açıldı artık olumsuz kelimelerde kullanıyor ve ben diye kendinden bahsetmeye yavaşta olsa başladı. Şimdi ben oyuzden bu vampirlere çocuğuma güvenerek para kaptirma işini çok şükürki erken bıraktım. Darısı raporsuz kendi maddi imkanlarıyla birşeyler yapmaya çalışan ailelere inşallah. Tek bildigim özel psikiyatri muayeneleri bile korkunç rakamlarda ve hergecen gün otizmle ilgilenen uzman sayısı artıyor çünkü paranın kokusunu alan otizmsever oldu. Otizm farkındalık diyip vakıflar kuruyor,gidiyorsun vakifa ve eğitim parası olarak evin tapusunu istiyorlar. Herkese en kısa sürede onlara verdikleri paraları çocuklara harcamayı nasip etsin inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…