Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bizim 8 ay oldu. Bizde el cirpma yoktu sadece donerdi bazen. Onlar bitti. Sosyal yonden cok zayif.Toplum icine girince cok agliyordu durmuyordu yabancilar dokununca agliyordu artik oyle degil. Birisinin kucagina hemen gidiyor sariliyor. Konusmasi hala yok. Bazen kelimeler soyluyor sonra yine konusmuyor. Goz temasi komutlari almasi daha iyi. Cocuklara hic yaklasmazdi dokunsalar deli olurdu.simdi biraz daha iyi ayni ortama giriyor.bagirirlarsa korkuyor agliyor.cocuklari uzaktan izlemeye gozlemlemeye basladi. iste bu noktada krese baslayalim dedik. Oyuncaklariyla oynuyor. Hayali oyunlar henuz cok yok ama oyuncak bebeklere cay filan veriyor bazen. Arabalari suruyor. Sanirim bizden gordugu icin. Sayilari renkleri filan ogrendi biliyo. Siniflandirma yaparken sirasini yerini biliyor. Konusma yok ama isteklerini ifade etmede daha guclendi. Biz bir de diyete basladik onun da faydasi oldu henuz ikinci ayindayiz diyetin. Sanirim konusmaya isteklerini konusarak anlatmaya baslarsa bizde kurtardik sayacagim. Tabi bilemiyorum sonra yeni seyler mi baslar. Özel eğitim verdikleri surece devam edicem bence faydali keske haftada iki saat degil de daha fazla olsa. Belki ileride konusma terapisi yogun bir yere bakarim su an bilemiyorum ne yapmam gerek.

Cevabın için teşekkürler. El çırpma iki ay önce başladı bizim. Ama son günlerde çok azaldı. Asosyal olmak bu tip çocukların fıtratında var maalesef ki. Aynı sorunu bizde yaşıyoruz. Bizim en büyük problemimizden biri de aşırı dikkat dağınıklığı ve hareketlilik. Eğitimcimizin dediği tek şey bu. Dikkatini toparlasa çabuk yol alırız diyor ama çalışılması çok zor oğlumun. Duyu bütünleme odasında 40 dakika kalıyor, 40 dakikada 100 farklı yere yöneliyormuş. En uzun oynadığı oyum bile 60 saniye...
Biz ergoterapi+Bireysel alıyoruz. Şimdi spora da başlıyor bu hafta itibariyle. Haftada 6 saat alacak toplam ders. Rapora başvurmadık henüz çok etkiliyor maddi manevi olarak. Sporu terapistimiz önerdi. bireysel spor dersi alması iyi olurmuş çok hareketli ve dikkati dağınık olduğundan.
Bir ayda bile çok farklılıklar oldu.

Biz kreşe 6 ay önce başladık. Ama kreşle yol alamayınca hemen özel eğitime başladık. Bugün kreşte gurup oyununa katılmış mesela. 6 aydır gidiyordu kreşe ama arkadaşlarının farkında bile değildi. Şu bir ayda aldığı özel eğitim bile işe yaradı demekki

Bizim on tane kelimemiz var ama yerinde kullanmıyor. Tek mantıklı ve yerinde kullandığı kelime "del del" yani gel. Hepimizin çocuğu biran önce toparlansın dilerim. Anne olmanın tadına varalım biz de. Anne diyememesi ne kadar acı. Bunu bizim gibi yaşayan anlar sadece.

İnşallah öyledir.cunku oğlumu görseniz.kreste bile aylarca öğretmenleri özel eğitim aldığını ben soylemwdikce anlamadılar.okadar normal bir çocuğun bu rapor yüzünden sorun yaşamasını anne olarak kabul edemem suçluluk duygusu yaşıyorum.su an

Merhaba geceperisi böyle olumlu şeyler okuyunca çok mutlu oluyorum. Biz farkettigimizde oğlum 21 aylikti. 4,5 aydirda özel eğitim+ ergo terapi aliyor. Sayilari, renkleri, geometrik şekilleri öğrendi. Eşleme yapabiliyor. Herkesi taniyor. Başladiğimizda nerdeyse hiç kelimesi yoktu şimdi 200'e yakinkelimesi var fakat cümle kurmaya başlamadı. Bence bizim en büyük eksiğimiz sosyalleşme ve dokunsal hassasiyet onunda büyük bir bölümü hastaliğindan kaynaklaniyor (ileri derecede çoklu besin alerji ve reflü) şimdi yazliktayiz. Burdan döndüğümüzde 3 yarim gün kreş araştirmaya başliycam ve sonbaha doğru başlaticam inş. Sormak istediğim oğlunuz arkadaşlariyla iletişim kuruyor mu? Öğretmenleri anlamadı demişsiniz eğitimcimiz durumundan bahsetmemiz gerektiğini söyledi. Siz söylediniz mi? Sosyalleşme kısmını kreşle aşabildiniz mi ve ne tür eksikleri kaldı? Çok soru soruyorum ama önünü görememek karamsarliğa itiyor, deneyimli annelerden cevap almak çok rahatlatiyor

Biz hataya berna bayır hocanın yanına gittik 2 gün kaldık ve içimize sindi gerçekten istanbuldan daha iyi egitim ve ortam var hemde daha ekonomik

Walla en az 3 ay burada egitim dedi günde 3 saat haftada 6 gün içinde özel egitim , duyu bütünleme , dil terapisi var . Okulun çok yakınında site var adı inci sitesi kendimizde gittik internettende baktık çok güzel bi yer fiyatlar zaten istanbulla kıyaslanamaz . Ve istanbulda herşey kasten yapılıyormuş gibi agırdan alınıyor yani yıllarca sürecek bir egitimden bahsediliyor tamam kabul agır vakalarda durum böyledir ama hafif olanlar için bile agırdan alınıyor sanki bunu bilerek yapıyorlar ve egitim uzun sürmesiyle ödemelerinde uzun sürmesi amaçlanıyor . Sonuç olarak biz sıcak bakıyoruz ama henüz karar vermedik .

Merhaba geceperisi böyle olumlu şeyler okuyunca çok mutlu oluyorum. Biz farkettigimizde oğlum 21 aylikti. 4,5 aydirda özel eğitim+ ergo terapi aliyor. Sayilari, renkleri, geometrik şekilleri öğrendi. Eşleme yapabiliyor. Herkesi taniyor. Başladiğimizda nerdeyse hiç kelimesi yoktu şimdi 200'e yakinkelimesi var fakat cümle kurmaya başlamadı. Bence bizim en büyük eksiğimiz sosyalleşme ve dokunsal hassasiyet onunda büyük bir bölümü hastaliğindan kaynaklaniyor (ileri derecede çoklu besin alerji ve reflü) şimdi yazliktayiz. Burdan döndüğümüzde 3 yarim gün kreş araştirmaya başliycam ve sonbaha doğru başlaticam inş. Sormak istediğim oğlunuz arkadaşlariyla iletişim kuruyor mu? Öğretmenleri anlamadı demişsiniz eğitimcimiz durumundan bahsetmemiz gerektiğini söyledi. Siz söylediniz mi? Sosyalleşme kısmını kreşle aşabildiniz mi ve ne tür eksikleri kaldı? Çok soru soruyorum ama önünü görememek karamsarliğa itiyor, deneyimli annelerden cevap almak çok rahatlatiyor
Krese ve özel eğitime aynı anda başladı.36aylikti ben iki buçuk yaşında farkettim ama eşimi ikna etmem rapor almak falan 6ayimi aldı.krese başlayınca hemen bahsetmedim çocuğumu tanımadan on yargılarının oluşmasını istemedim.bikac ay sonra öğrendi öğretmenleri hatta hiç gerek yokmuş diye yorum yaptılar.ilk zamanlarda ne oyunlara katılıyordu ne de iletişim kuruyordu hepsi zamanla gelişti arkadaşlarına adıyla hitap ediyor ihtiyaçlarını belirtiyormus.simdi kresten gelir gelmez servisten iniyor aşağıda binanın çocuklarıyla oynamaya çalışıyor sadece kreste değil her yerde öyle aşırı dikkati dağınıktır düz yolda düşerdi onlar da düzeldi farkındalığı artti.gecen sene kapımızı önündeki kocaman köpeğe bastı geçti bu sene etrafının çok farkında parmağıyla kuşları arabaları çocukları gösteriyor.ama sabır çok önemli hiç bişey birden olmuyor ben hemen olsun istedim çok ağladım üzüldüm.ama zaman herşeyin ilacı oluyor.babannemiz bugün umreden döndü.dedesine dedi ki oğlum dede beni kabeye gotursene.biz şok.sabir sabır sabir

Seni merak Edip girdim karşılık almışsın ve çok büyük değişim var tebrikler bebeklerimiz yaşıt aynı ay maşallah

Biz eğitim almıyoruz belki hiperaktivite var ilerde terapi alır bilmiyorum şu an kendisi gelişiyor öğreniyor herşeyi Allah'a şükür birşey atlattık belkide

Bizde 200 geçkin kelime yerinde telaffuz cümle bazen kuruyor bazen de şarkı söylüyor

Canı dışarı çıkmak istediğinde bay bay diyor bunu bile yapmazdı tel sarar yapıyor kardeşine çok şükür

Sürekli başka çocuklara sarılıp öpüyor isimlerini öğrendi çok mutlu oluyorum böyle olunca

Bir o kadar dikkatsiz ki bodozlama atlıyor herşeye bazen düşecek sanıyorum onu da bıraksa artık keşke

Yaşını anne baba adını sorunca dikkati bende işe cevap veriyor

Tuvalet eğitimine başlayacağız basamaklı adaptör aldık bakalım bizi bu süreçte neler bekliyor zorlamak istemiyorum ama napacsz acaba

Krese ve özel eğitime aynı anda başladı.36aylikti ben iki buçuk yaşında farkettim ama eşimi ikna etmem rapor almak falan 6ayimi aldı.krese başlayınca hemen bahsetmedim çocuğumu tanımadan on yargılarının oluşmasını istemedim.bikac ay sonra öğrendi öğretmenleri hatta hiç gerek yokmuş diye yorum yaptılar.ilk zamanlarda ne oyunlara katılıyordu ne de iletişim kuruyordu hepsi zamanla gelişti arkadaşlarına adıyla hitap ediyor ihtiyaçlarını belirtiyormus.simdi kresten gelir gelmez servisten iniyor aşağıda binanın çocuklarıyla oynamaya çalışıyor sadece kreste değil her yerde öyle aşırı dikkati dağınıktır düz yolda düşerdi onlar da düzeldi farkındalığı artti.gecen sene kapımızı önündeki kocaman köpeğe bastı geçti bu sene etrafının çok farkında parmağıyla kuşları arabaları çocukları gösteriyor.ama sabır çok önemli hiç bişey birden olmuyor ben hemen olsun istedim çok ağladım üzüldüm.ama zaman herşeyin ilacı oluyor.babannemiz bugün umreden döndü.dedesine dedi ki oğlum dede beni kabeye gotursene.biz şok.sabir sabır sabir
Benimki etrafında olan herşeyin farkında ama bodozlama koşuyor ve dün kocaman bir duvardan aşağı düşecekti son anda tuttum aklım çıkıyor yazlığa geldik sürekli peşinde koşuyorum bide 5 aylık bebeğim var kanguru da koşuyoruz

Deniz korkusu başladı biraz korkuyor ama giriyor da yüzmeyi çok sever çünkü

Ben bazen çok ümitsizliğe kapılıyorum bugün ağladım. Yaşıtlarını görünce içim sızlıyor dsha konuşmuyor 32 aylık oldu. Dün babası da moralimi çok bozdu bu çocuk niye böyle, sadece mızırdanıyor derdini anlatmıyor offf sıkıldım yaaa dedi. Benim tüm enerjimi yerle bir etti. Zaten zorlu bir süreç insanın tek başına üstesinden gelmesi çok zor birde destek olmayınca tamamen moralim bozuldu. Sürekli konuşuyor ama mantıklı kelimesi yok. Haftada 6 saat eğitim alıyoruz bu ikinci ayımız. Oğlum çok başına buyruk hareket ediyor evde ders yapmak mümkün değil çok çabalıyorum ama dikkat süresi çok çok az hatta yok gibi.

Ergoterapi hocası Geçen gün hiperleksi olabilir dedi. Bilmiyorum kızlar bana akıl verin çok kötüyüm. Göz teması mükemmel ama komut almıyor ve heyecanlandığında kanat çırpma hareketini çok yapıyor. Kendi başına bırakınca her işini hallediyor oyun kuruyor arada hayali oyun oynuyor fakat yap dediğimizde tamamen tepkisiz. Eğitimciye de aynısını yapıyor. Oyun oynuyor ama sebeplendirerek yapmıyor bilinçsizce hareket ediyor. Dikkati aşırı dağınık ama kendisini korumayı biliyor. İşaret ediyor Kuşlara hayvanlara öpücük yapıp el sallıyor ama oğlum babaanneye bay bay yap diyorum arkasını dönüp gidiyor kafayı yemek üzereyim 50 kiloya düştüm stresten :;;((

Ben bazen çok ümitsizliğe kapılıyorum bugün ağladım. Yaşıtlarını görünce içim sızlıyor dsha konuşmuyor 32 aylık oldu. Dün babası da moralimi çok bozdu bu çocuk niye böyle, sadece mızırdanıyor derdini anlatmıyor offf sıkıldım yaaa dedi. Benim tüm enerjimi yerle bir etti. Zaten zorlu bir süreç insanın tek başına üstesinden gelmesi çok zor birde destek olmayınca tamamen moralim bozuldu. Sürekli konuşuyor ama mantıklı kelimesi yok. Haftada 6 saat eğitim alıyoruz bu ikinci ayımız. Oğlum çok başına buyruk hareket ediyor evde ders yapmak mümkün değil çok çabalıyorum ama dikkat süresi çok çok az hatta yok gibi.

Ergoterapi hocası Geçen gün hiperleksi olabilir dedi. Bilmiyorum kızlar bana akıl verin çok kötüyüm. Göz teması mükemmel ama komut almıyor ve heyecanlandığında kanat çırpma hareketini çok yapıyor. Kendi başına bırakınca her işini hallediyor oyun kuruyor arada hayali oyun oynuyor fakat yap dediğimizde tamamen tepkisiz. Eğitimciye de aynısını yapıyor. Oyun oynuyor ama sebeplendirerek yapmıyor bilinçsizce hareket ediyor. Dikkati aşırı dağınık ama kendisini korumayı biliyor. İşaret ediyor Kuşlara hayvanlara öpücük yapıp el sallıyor ama oğlum babaanneye bay bay yap diyorum arkasını dönüp gidiyor kafayı yemek üzereyim 50 kiloya düştüm stresten :;;((
Bu aralar bende sen gibiyim. 8 aydir ozel egitime gidiyoruz. Otur kalk gel gibi komutlarini ogrendigi icin yapiyor ama dun mesela telefonumu aldi koltuga birakti. Sonra anlamsiz konusarak evde bos bos dolanmaya basladi. Oglum telefonu ver diyorum bana bakiyor ama anlamiyor. Elinden tutup telefon dedim tuttuk telefonu ver dedim ama yapmadi kacti. Benimki de anlamsiz sesler cikartiyor. Ogrendiklerini yapacaksa daha coook yolumuz var. Insan yoruluyor bunaliyor bazen. Keske bizden ikiser ucer tane olsa sirayla ilgilense biri yoruldukca oteki ilgilense. Hic bos kalmasa ama tek basina gercekten cok zor. Yapanlarda var helal olsun. Onlardan destek aliyorum. Onlar yapiyorsa bende yapabilirim diye motive ediyorum kendimi. Bir deftere sevdigi seyleri cizdim onlari o parmagiyla gosteriyor ben soyluyorum. Elma su telefon kalem top diye. Bir aydir boyle bu. Simdi ona soruyorum sikintidan terler dokuyor zorluyorum bazen kaciyor yine getiriyorum. Sonra bakiyorum ter su icinde kalmis birakiyorum. Benimki de 32 aylik. Bazen birden bi kelime soyluyor arkasindan bi kelime daha tamam diyorum basladi konusacak sonra haftalar geciyor tek kelime yok. Krese de basladi ama cocuklardan korkuyor hala.

Bu aralar bende sen gibiyim. 8 aydir ozel egitime gidiyoruz. Otur kalk gel gibi komutlarini ogrendigi icin yapiyor ama dun mesela telefonumu aldi koltuga birakti. Sonra anlamsiz konusarak evde bos bos dolanmaya basladi. Oglum telefonu ver diyorum bana bakiyor ama anlamiyor. Elinden tutup telefon dedim tuttuk telefonu ver dedim ama yapmadi kacti. Benimki de anlamsiz sesler cikartiyor. Ogrendiklerini yapacaksa daha coook yolumuz var. Insan yoruluyor bunaliyor bazen. Keske bizden ikiser ucer tane olsa sirayla ilgilense biri yoruldukca oteki ilgilense. Hic bos kalmasa ama tek basina gercekten cok zor. Yapanlarda var helal olsun. Onlardan destek aliyorum. Onlar yapiyorsa bende yapabilirim diye motive ediyorum kendimi. Bir deftere sevdigi seyleri cizdim onlari o parmagiyla gosteriyor ben soyluyorum. Elma su telefon kalem top diye. Bir aydir boyle bu. Simdi ona soruyorum sikintidan terler dokuyor zorluyorum bazen kaciyor yine getiriyorum. Sonra bakiyorum ter su icinde kalmis birakiyorum. Benimki de 32 aylik. Bazen birden bi kelime soyluyor arkasindan bi kelime daha tamam diyorum basladi konusacak sonra haftalar geciyor tek kelime yok. Krese de basladi ama cocuklardan korkuyor hala.

Çok iyi anlıyorum İnan ki. Ben doktordan bunları ilk duyduğumda bile çok üzülmemiştim. Bir terslik olduğunu zaten biliyordum sadece işin uzmanından duymak biraz üzmüştü. Hep eğitimle hemen aşarız diye düşünüyorumdum ama eğitime çok direnç gösteriyor kanımca. Tamam arkadaşlarıyla ufak iletişime geçti fakat ele avuca sığmıyor. Doktorlar beni çok oyaladı bu çocuğun birşeyi yok diye. Ahh keşke beklemeyip birkaç doktora daha gitseymişim diyorum. 31 aylıkken eğitime başladık:KK43: puzzle koyuyorum önüne yapalım mı diyorum kaçıyor. Bakıyorum sonra gidip hepsini kendisi yapmiş. Benimle oynuyor velet. Bana çok düşkün oldu yine bu aralar gelip gidip sarılıyor kendisini öptürmeye bayılır.
İlk be zaman fark ettiniz garipliği ne belirtiler vardı mesela

Çok iyi anlıyorum İnan ki. Ben doktordan bunları ilk duyduğumda bile çok üzülmemiştim. Bir terslik olduğunu zaten biliyordum sadece işin uzmanından duymak biraz üzmüştü. Hep eğitimle hemen aşarız diye düşünüyorumdum ama eğitime çok direnç gösteriyor kanımca. Tamam arkadaşlarıyla ufak iletişime geçti fakat ele avuca sığmıyor. Doktorlar beni çok oyaladı bu çocuğun birşeyi yok diye. Ahh keşke beklemeyip birkaç doktora daha gitseymişim diyorum. 31 aylıkken eğitime başladık:KK43: puzzle koyuyorum önüne yapalım mı diyorum kaçıyor. Bakıyorum sonra gidip hepsini kendisi yapmiş. Benimle oynuyor velet. Bana çok düşkün oldu yine bu aralar gelip gidip sarılıyor kendisini öptürmeye bayılır.
İlk be zaman fark ettiniz garipliği ne belirtiler vardı mesela

Su anlattiklarinizi benim oglum da yapardi simdi simdi azalmis bak sen yazinca farkettim. Benimkide sarilir opturur. Opmez. Sadece beni opuyo dudaklarini degdiriyo.
bir yaslarinda yeni yeni konusmaya baslamisti ondan once bisey farketmedik sadece cok huysuzdu o siralar.sonra farkettimki soyledigi kelimeleri bi daha soylemiyor. Suphe basladi ama okuyorum netten tum belirtiler yok bizde gitmiyorum doktora filan. Taa ki eve yasiti misafir gelene kadar. O zaman anladim benim oglum denileni anlamiyo bakmiyo da sosyal da degil. 19 aylikti biz koyduk teshisi zaten. 22 aylikti doktora gittik. Otizm belirtileri var dedi hafif derecede gelisimsel bozukluk diye raporu yazdi. rapor alana kadar 24 aylik oldu ve ozel egitimi basladi. Egitimden baslarda hic bir fayda goremedik 1.5 ay gittik agladik geldik. Zamanla o da oturdu. Aynen sizin dediginiz gibi bizde hemen kabul ettik durumu baslayinca gecer sandik. Ama oyle kolay degilmis zamanlaymis anladik. Biz daha ilk basta doktora gittigimizde buraya gel diyordu. Ama egitime baslayana kadar onu da unuttu. Egitimde iken bir duraklama oldu 2 ay filan hepten icine kapandi. doktor bize sabredin duzelcek dedi. Duraklama donemleri oluyomus boyle ara ara. Sonra tekrar bizimle iletisime gecmeye basladi. Gercekten ilerlemeler oluyo ama hizli ama yavas her cocuk degisik. Su an otizmli olarak kabul ettim tam teshis almasa bile. Otizmli olarak en iyi nasil egitilir sosyallesir egitim alir bunu benimsedim daha az uzuluyosun kabullenince. Diyet ozel egitim simdide kres ile yola devam. 32 ayligiz.

merhaba kuntay ,
ben epeydir yazmıyordum buranın eskilerindenim. seni kesinlikle çok iyi anlıyorum. hele yaşıtlarını görünce içinin sızlaması yok mu?
benim oğlan büyük 6, 5 yaşında yıllarca özel eğitim aldık öğrendiği şeyleri de unuttu yıllarca. kabak tadı verdim ama okumamışlar olabilir bi daha yazıcam biz şubatta 15 tatilde kanuni den metabolizma doçenti hasan hocaya gittik o testlerimizi yaptı bize glutensiz kazeinsiz diyet verdi ailecek diyetteyiz aylardır. valla bi tek ondan ciddi fayda gördüm. Doğrusu bizim oğlan otistik tam olarak normale de dönmedi ben kabul ettim artık bunu herkese de söylüyorum önceden utanır söylemezdim ama alıştım artık vardır bi hayır deyip yolumuza devam ediyoruz ama diyetten fayda gördük şimdi bi de ayşe tatar diye bi bayan dr varmış istanbul bakırköy de o da diyet ozon tedavisi akupunktur vs alternatif tıpla uğraşıyormuş ona da götüreyim diyorum diyetten fayda görünce diyet meraklısı olduk :)))
hasan hocaya 18 temmuzda kontrolümüz var gaps diyetini soracam bi de...
Kleopat senin diyet nasıl gidiyor??
herkese kolaylıklar dilerim

merhaba kuntay ,
ben epeydir yazmıyordum buranın eskilerindenim. seni kesinlikle çok iyi anlıyorum. hele yaşıtlarını görünce içinin sızlaması yok mu?
benim oğlan büyük 6, 5 yaşında yıllarca özel eğitim aldık öğrendiği şeyleri de unuttu yıllarca. kabak tadı verdim ama okumamışlar olabilir bi daha yazıcam biz şubatta 15 tatilde kanuni den metabolizma doçenti hasan hocaya gittik o testlerimizi yaptı bize glutensiz kazeinsiz diyet verdi ailecek diyetteyiz aylardır. valla bi tek ondan ciddi fayda gördüm. Doğrusu bizim oğlan otistik tam olarak normale de dönmedi ben kabul ettim artık bunu herkese de söylüyorum önceden utanır söylemezdim ama alıştım artık vardır bi hayır deyip yolumuza devam ediyoruz ama diyetten fayda gördük şimdi bi de ayşe tatar diye bi bayan dr varmış istanbul bakırköy de o da diyet ozon tedavisi akupunktur vs alternatif tıpla uğraşıyormuş ona da götüreyim diyorum diyetten fayda görünce diyet meraklısı olduk :)))

Kalp kalbe karsiymis. Dun seni dusundum doktora gittimi acaba kontrol zamanlari gelmisti. Diye. Tam gaz hizla devam ediyoruz. Dedigin gibi alisti. Ben diyete inanmayarak senin gazinla basladim ama diyet ile daha kendinde bir cocuk oldu. Bu gaps diyeti degilse ne sorunca bana da haber verir misin.

kleopat çok sevindim senin adına senin oğlan daha çok küçük inş daha da çok toparlar
ben de burda yazılanlardan okudum gaps diyetini uygulamak çok zor glutensiz kazeinsiz çok daha kolay diyorlardı
pişirme metotları falan farklı herhalde bizim yuvada bi çocuk yapıyordu sonuçları olağanüstü diyordu annesi
bizim çocuk otistik yıkılıp yeniden yapılmaz ama bizi çok rahatsız eden öğrendiğini unutmasını ve aşırı hareketliliğini ben gıdaların kafasını karıştırmasına bağlıyorum öğrendiğini niye unutur ki çocuk yoksa... biraz bile kendini toparlasa bize umut oluyor defalarca kötüye gittikten sonra...çok şükür o anlamda diyetten fayda gördüm yalnız ben fazla içyağı kullanamıyorum onu da faydalı diyorlar. Denemekten ne kaybederiz ki :kk77:

kleopat çok sevindim senin adına senin oğlan daha çok küçük inş daha da çok toparlar
ben de burda yazılanlardan okudum gaps diyetini uygulamak çok zor glutensiz kazeinsiz çok daha kolay diyorlardı
pişirme metotları falan farklı herhalde bizim yuvada bi çocuk yapıyordu sonuçları olağanüstü diyordu annesi
bizim çocuk otistik yıkılıp yeniden yapılmaz ama bizi çok rahatsız eden öğrendiğini unutmasını ve aşırı hareketliliğini ben gıdaların kafasını karıştırmasına bağlıyorum öğrendiğini niye unutur ki çocuk yoksa... biraz bile kendini toparlasa bize umut oluyor defalarca kötüye gittikten sonra...çok şükür o anlamda diyetten fayda gördüm yalnız ben fazla içyağı kullanamıyorum onu da faydalı diyorlar. Denemekten ne kaybederiz ki :kk77:
Ben annemden aldim gecen seneki kurbandan saklamis buzlukta erittik bi tencerede buz kaliplarina doktum kullaniyorum arada sirada. Kurban bayrami yaklasti simdi isterim etraftan yine. Sabah kabak ve havucu rendeleyip glutensiz un ile karistirorum mucver gibi ic yag ve zeytonyaginda kizartiyorum. Tavsiye ederim cok seviyor. Gluten kazein seker patates paket urunler bizde yok. Kemik suyu et ic yagiyla yemekler sadece zeytinyagi tereyag probiyotik urunler sebzeler. Yani gaps diyetiyle farki ne acaba. Ben hep sitelerde gaps diyeti uygulayanlari takip ediyorum zaten.

Son düzenleme:
Ne diyeti yapıyorsunuz? Neler yasak neler serbest mesela. Biz metobolizma testini yaptırmadık, ama cuma günü eğitimci bize yaptırmamızı tavsiye etti. Yaptıran arkadaşlar varsa bana yol gösterebilirse sevinirim. Gerekli mi? Nerede
merhaba kuntay ,

Cevabınız için çok teşekkürler. Çocuğunuzda ilk belirtiler neydi. Nasıl farkettiniz ilk kelimeler ne zaman başladı. Kusura bakmayın ama çok moralim bozuk sormak istedim cevap verirseniz sevinirim

Ne diyeti yapıyorsunuz? Neler yasak neler serbest mesela. Biz metobolizma testini yaptırmadık, ama cuma günü eğitimci bize yaptırmamızı tavsiye etti. Yaptıran arkadaşlar varsa bana yol gösterebilirse sevinirim. Gerekli mi

Cevabınız için çok teşekkürler. Çocuğunuzda ilk belirtiler neydi. Nasıl farkettiniz ilk kelimeler ne zaman başladı. Kusura bakmayın ama çok moralim bozuk sormak istedim cevap verirseniz sevinirim
Testleri Kanuni ss eğ hast metabolizma doçenti Hasan önal da yaptırdık aç götürüyorsun kan alıyorlar bi günde bitiyor Hasan hoca benim oğlanın diyet yapması için sonuçları bekleyin belki gerek kalmaz dedi ama sonuçlar çıkınca hemen diyete başlayın dedi biz de anneanne de bar biz ailecek diyet yapıyoruz ben artk normal ekmek yiyemiyoruz mesela o kadar alıştım
Oğlanın belirtileri kleopatla birebir aynı 1. Yaşında konuşmaya başladı daha sonrasında sürekli yuva ve özel eğitim ev üçgeninde sürekli öğrendiği kelimeleri unuttu yıllarca 1 yaşında gibi peşinden koştuk tuvalet akışkanlığını 5,5 yaşında kazandırabiliriz 3 ekmeği kucaklar ısıra ısıra yerken kendinden geçerdi bu diyetimiz glütensiz kazeinsiz süt YOk şeker Yok un yok sadece sinangil glütensiz unundan ekmek ve pizza yapıyorum hergün havuç ya da kabak Yicek diyetin ne faydası oldu? Kelime haznesi genişledi daha bi sakin oldu üstelik sürekli öğrendiklerini unutmuyor bizimki otistik tamamen normale dönmedi ama ufak ilerlemeler de bizi mutlu ediyor en kötüsü öğrendiklerini unutmasıydı bence artık o yok
Çocukları küçük annelere dr tavsiye ederse özellikle öneriyorum beyin gelişimini tamamlamadı çünkü

X