Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Şu an 31 aylığız. Sizinki kaç aylık peki?

Biz özel eğitime başlayalı tam bir ay oldu. Duyu terapi+bireysel eğitim alıyor oğlum. Şu an iletişimi arttı fakat iletişim kurmaya eğitimden önce başlamıştı şimdi biraz arttı. Fakat hala yaşıtlarıyla oynamıyor sadece uZaktan seyrediyor baba mama dışında kelimesi yok. Ben genetik olarak bana benzediğini düşünüyorum çünkü 3 yaşında yürümeye başlayıp 4 yaşına yakın konuşmaya başlamışım üstelik eğitim falan almadan. Ama eğitimin bir zararı yok, doğru ellerde olduktan sonra. Hattta faydası vardır. Çünkü gözlem yaparak öğrenemiyor bizim bebeklerimlz o yüzden destek şart.

Arkadaşlar herkesten Tohum Otizm Vakfının Facebook sayfasına girip yorumları okumasını istiyorum . İşte bunların gerçek yüzü tamamen para tuzagı . Buraya çocugunu yollama niyeti olanlar mutlaka okusun .

Walla bizim çocuklar benzer durumda , 31 aylık oglum . Sadece baba kelimesi var bide karşınıza alıp tekrar etmesini istediginiz zaman BABA - DEDE- KAKA gibi kelimeleri tekrar ediyor . Baya bişeyler anlatıyor aslında ama anlamıyoruz yani oglum naptın bugun diye sorunca anlatıo ama anlamıyoruz . Bizde 1 ay oldu hem kreş hem tohum otizm ama tohumu bıraktık zaman kaybıydı sadece kreşe devam ve her gün mutlaka park veya benzeri yerler . tv tablet vs . yok . Bu hafta hataya berna hocaya gidecegiz kendisi çocugun videolarına bakıp otizm degil sadece konuşma geriligi ve bunun getirtigi takıntılar dedi bakalım hatay dönüşü bir hoca ile anlaşıp kreş + özel hoca yani eve + egitim kurumu olarak devam edecegiz inşallah.

Aynı durum oğlumda da var. Sürekli anlatıyor hiç susmuyor ama anlaşılır kelimesi 5 tane bile değil. Vücut dilini çok iyi kullanıyor herşeyi işaret parmağını kullanarak istiyor mesela. Sterotipik hareketlerden sadece kanat çırpma var heyecanlanınca yapıyor. fakat yeni başladı onu yapmaya. Özel eğitime başlayalı algısı arttı. Arkadaşlarını görmüyordu eskiden şimdi en azından seyrediyor uzaktan
Bizimkinin görsellere karşı sıra dışı bir ilgisi var. Hafıza kartları ve resimli kitapları çok seviyor. Puzzle yapmayı ve onlarla oynamayı da çok seviyor. Bir gördüğü şeyi kolay kolay unutmaz mesela bir yaşından beridir, bir kere gittiği yeri eliyle koymuş gibi bulur. Bunlar da çok iyi şeyler değil tabi ama iyi yönlendirmeyle bunları pozitif yönde kullanabilir. Görsel hafızası çok iyiymiş eğitimcimiz de aynısını söyledi.
YGB zaten zeka geriliğiyle ilgili değil daha çok sosyal alanda ki bir bozukluk biz de onu aşmaya çalışıyoruz. Bu platformdaki anneler bile aynı şeyden bahsediyor istisnalar dışında. Hep sosyal olmadığından yakınıyoruz hepimiz. Asıl sorun bunları aşmak bence.
Uzun bir yolumuz var hepimize sabır diliyorum

Her akşam parka çıkarıyoruz yavaş yavaş sosyalleşecekler . Sizde ihmal etmeyin dün alşam çocugun biriyle kavga etti :) Bir egitmen kav etmesi iyi bişey demişti yani oda bir iletişim sonuçta .

Merhaba arkadaslar ben bu konuyu arastirirken lyme hastaligina denk geldim bu hastalik otizm veya baska hastaliklari taklit edermis tedavi olunursa ozellike erken donemde gecermis isterseniz bi arastirin

İlk defa duydum lyme denilen hastalığı. Netten bakınca kene ısırması ya da travma sonrası depresyon belirtileri yazıyordu.

slm herkese.buhun farklı bişey için hastaneye gittim. 4yasındakı ogluma özel egıtim için otızm raporu almiştim 1yıllık.2ayo kaldı bitiyor.artık zaten egıtım falan almasını istemıyorum rapor kendı kendıne silinir mi diye araştırdım .bashekıme cıktım.giç kendi kendine suresı bitri dıye silinir mi dedi.tekrar geleveksın heyete gıreceksın drlar bu cocuk aerık normal yuzde sıfır raopru verırse sılınır desi.canım cok sıkkın mersen aldım şu raporu oglumu anaokuluna yazdırdım.okullarda karsına cıkar dedı bashekım off.sızın basına geldımı bu rapor sıkıntı oldu mu okul hayatında cocuklarınızın

slm herkese.buhun farklı bişey için hastaneye gittim. 4yasındakı ogluma özel egıtim için otızm raporu almiştim 1yıllık.2ayo kaldı bitiyor.artık zaten egıtım falan almasını istemıyorum rapor kendı kendıne silinir mi diye araştırdım .nashekıme cıktım.

Benim esim yanlarını göremiyor. Bunun icin yuzde 80 engelli raporu var. Ustelik süresiz raporu. Simdiye kadar o gostermedigi surece hic biryerde engelli olarak gorunmedi. Ne bir hastane ne okul ne askeriye. Hatta askere bile cagiriyolar engellileri orda belli oluyor asker yapip yapamayacagi.Siz cikarip gostermediginiz surece birsey olmaz. Lutfen bunu takinti haline getirmeyin bu yuzden bu korku yuzunden cok aile gitmiyor doktora. Okul nerden bilecek. Bashekim ne demek istemis anlamadim dogrusu. Yani sure bitince tekrar cikarmazsan birseyden faydalanamiyosun bile. Hic bir anlami kalmiyor bos bir kagit oluyor heryerde.

Şunu da belirtmek istedim. Kendisi istemedigi surece bir engelli engelli kadrosunda bile calismak istemeyebilir. Cogunlukla istiyorlar daha erken olabilmek icin tabi rapor getirmeleri sartiyla cunku sgk engelli olduklarini bilemez goremezdi. Daha once insan kaynaklarinda calisiyordum. Tarihi gecmis engelli raporlarinin ne sgk da ne de isyerlerinde bir hükmü yok.

İnşallah öyledir.cunku oğlumu görseniz.kreste bile aylarca öğretmenleri özel eğitim aldığını ben soylemwdikce anlamadılar.okadar normal bir çocuğun bu rapor yüzünden sorun yaşamasını anne olarak kabul edemem suçluluk duygusu yaşıyorum.su an

Çocuğunuz iyi durumdaysa dr a söyleyin oğlumda otizm belirtileri göremiyorum,eğitime ihtiyacı yok derseniz belki tekrar değerlendirme yapıp raporunuzu kaldırabilirler.Ama özel eğitimin faydası olmuş ki çocuğunuz iyi durumdaymış suçluluk duymaya gerek yok bence...

Özel eğitim den ziyade tam gün hergun krese gidiyor okullar kapandı hala gönderiyorum tatil dahi yaptırmasını.ozel eğitimi de cumartesi aliyor sadece pazar boş.yogun eğitim uyaran sayesinde şuanda çok iyi

Özel eğitim den ziyade tam gün hergun krese gidiyor okullar kapandı hala gönderiyorum tatil dahi yaptırmasını.ozel eğitimi de cumartesi aliyor sadece pazar boş.yogun eğitim uyaran sayesinde şuanda çok iyi
Çok sevindim. İnsallah bizimkilerde iyi olur bizde bu hafta basladik krese ama yarim gun gidiyor su anda. Ilk gun agladi ikinci gun alıstı. Cok cabuk uyum sagladi sukur. Oglum 32 aylik.

Çok sevindim. İnsallah bizimkilerde iyi olur bizde bu hafta basladik krese ama yarim gun gidiyor su anda. Ilk gun agladi ikinci gun alıstı. Cok cabuk uyum sagladi sukur. Oglum 32 aylik.
Bizde tam ozamanlarda başlamıştık.iyi olacağına inanın ben inanmadığınım halde iyi oldu.krse gitmeden anne baba bile deniyordu şimdi yaşıtlarından biraz geri sohbet falan ediyor sorulara tam cevap veremiyor sadece espri bile yapıyor hatta

Ne kadar güzel. Buradan böyle güzel haberleri aldıkça çok çok mutlu oluyorum inanın. Kleopat çocuklarımız ay olarak aynı. Biz bir aydır özel eğitime başladık. Sizin ne kadar oldu? gelişmeleri nasıl eğitimden öncekine göre.

Bizim 8 ay oldu. Bizde el cirpma yoktu sadece donerdi bazen. Onlar bitti. Sosyal yonden cok zayif.Toplum icine girince cok agliyordu durmuyordu yabancilar dokununca agliyordu artik oyle degil. Birisinin kucagina hemen gidiyor sariliyor. Konusmasi hala yok. Bazen kelimeler soyluyor sonra yine konusmuyor. Goz temasi komutlari almasi daha iyi. Cocuklara hic yaklasmazdi dokunsalar deli olurdu.simdi biraz daha iyi ayni ortama giriyor.bagirirlarsa korkuyor agliyor.cocuklari uzaktan izlemeye gozlemlemeye basladi. iste bu noktada krese baslayalim dedik. Oyuncaklariyla oynuyor. Hayali oyunlar henuz cok yok ama oyuncak bebeklere cay filan veriyor bazen. Arabalari suruyor. Sanirim bizden gordugu icin. Sayilari renkleri filan ogrendi biliyo. Siniflandirma yaparken sirasini yerini biliyor. Konusma yok ama isteklerini ifade etmede daha guclendi. Biz bir de diyete basladik onun da faydasi oldu henuz ikinci ayindayiz diyetin. Sanirim konusmaya isteklerini konusarak anlatmaya baslarsa bizde kurtardik sayacagim. Tabi bilemiyorum sonra yeni seyler mi baslar. Özel eğitim verdikleri surece devam edicem bence faydali keske haftada iki saat degil de daha fazla olsa. Belki ileride konusma terapisi yogun bir yere bakarim su an bilemiyorum ne yapmam gerek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…