Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ben takip ediyorum fakat tamamen iyileşme henüz yok. Eğitime devam ediyorlar.
Hiç gaps diyeti yapan varmı ? Ben Instagramda OTIZMLE SAVAS adında bir sayfa var . Oradaki anne ve çocuga bi bakın derim tamamen öradaki egitim ve gaps diyeti ile tamemen iyileimiş

Biz çocuk doktorundan aldık ve berna hocaya yolladık

Ben annesiyle konuştum gaps diyetine kadarki tüm egitim vs ler etkisiz olmuş ama gaps tan sonra 4 ayda çocuk açılmış kelimeler ve etrafla ilişkisi artmış

Evet gelişmeleri biliyorum ama tanisi ortadan kalkmadi otizm tamamen bitmedi onu demek istemiştim. Biz zorunlu diyet yapiyoruz zaten ileri seviyede çoklu besin alerjisi var oğlumun 3 çeşit gidamiz var sadece. Belki bu yüzden bilmiyorum (zaten zararli olan şeyleri tüketmediği için) 3,5 ayda çok yol katettik sadece eğitimlerle. Konuşma, farkindalik ve birsürü şey çok şükür. Bu anne bentonit kil banyosuda yaptirmiş oğluna detoks için. Faydalı olduğu söyleniyor bu platformda deneyen uygulayan anne var mi bende bunu merak ediyorum.

Gaps veya Gluten diyeti burada bu diyetleri kapıpta sonucunu paylaşacak arkadaşlar varsa iyi olur. Ama gaps la alakalı Berna Bayır hocanın egitimi ile düzelen çok çocuk var ama tabii dediginiz gibi tanı kalkan varmı bilemiyorum .

Biz metobolizma doktoru hasan onal a gittik o bize diyet verdi 2 ay olmak uzere diyetimiz. Henuz daha basindayiz yani. Gluten kazein patates pirinc bulgur seker yasak. Et agirlikli sebze glutensiz ekmek ev yapimi yogurt biraz meyve kuruyemis yiyerek geciyor diyetimiz Daha iyi oldugunu soyleyebilirim. Burda diyet yapan cok anne var hemen hemen hepsi diyetin iyi geldigini soylemisti. Tamamen iyilesen ben hic rastlamadim ama egitimine iyilesme surecine katkida bulundugu bir gercek. Su an oyun oynarken komut verirken daha iyi oldugunu anlayabiliyoruz. Insallah daha da iyi olur.

Zaten çocukta olan iyileşme diyet + egitim + kreş ile oluyor ama tabiki kimse hangisinin yüzde olarak ne kadar etkili oldugunu bilemez . Örnegin çocuktaki iyileşmeyi diyetisyende , egitim kurumuda üstüne alıyor yani " bizim sayemizde oldu " gibi biz irtiba oluşturuluyor .Ama aile ilgisi yada çocugun içindeki potansiyelin dışarı çıkma durmunuda göz ardı etmemek lazım tabiki. Bu sırada Gps diyeti ile Gluten diyetini kıyaslamak mümkün degil çünkü Gaps çok zor herkes zorlugundan bahsediyor ve eger tam sadık kalınmazsa hiçbir faydası olmuyormuş yani ya hep ya hiç .

Çok güzel açıklama yapmışsınız. Ben de aynı şeyleri söylüyorum çevremdeki arkadaşlarıma (bizim durumunuzda olanlara) ama herkes bir şeye tutunmak, inanmak istiyor. Bir de şu da çok önemli eğitim veya diet her ne uygulanıyorsa, çocuklarda atak veya duraklama dönemi de yaşanıyor. Eğer öğrenme dönemine denk gelmişse hemen oraya bağlanıyor konu. Ortak görüş şu yönde ama duyduklarım ve okuduklarımdan yola çıkarak bunu söylüyorum. En büyük başarı. eğitim eğitim eğitim+ aile ilgisi ve sevgisi. Benim oğlumda da aynı şeyi yaşadım. 14 aydan 22 aya kadar çok durağan geçti hatta bildiklerini dahi yapmamaya başlamıştı. 23 aydan 28 aya kadar gelişme yaşadık. Hatta son iki ayda baya farklılıklar oldu. Son bir Aydır üstüne pek birşey katmadı üstelik özel eğitime başladık bir ay önce. Biriktirip biriktirip aylar sonra ortaya dönebiliyorlar. Hepimize sabır diliyorum zaman çok kıymetli

Ben biraz arastirdim gaps diyetini su an benim yaptigim diyetle birebir. Cok agir geldi once bir ay cok zorlandik cok zayifladi sonra yemeklere alisti yemege basladi. Glutensiz ekmek vermedim once doktor gunde iki dilim verirsen ver demisti. Ama baktim olcak gibi degil yapmaya basladim ekmegi. Cok vermiyorum doktorum dedigi gibi. Paket urunlerin hicbirini vermiyorum. Et kemik suyu ic yagli yemekler yani gaps diyeti sanirim bize verilen diyet de.

Egitim önemli ama çocukları robotlaştırmadan yani şu şekilde ; ' SİZİN ÇOCUGUNUZ BURAYA GELDİGİNDE RENKLERİ BİLMİYORDU AMA 6 AYLIK EGİTİMİN ARDINDAN RENKLERİ BİLİYOR' tarzı olmamalı ben bu yüzden bi kurumdam aldım çocugumu çünki benim istedigim sosyal olması ve konuşması sonrası zaten gelir . Sosyal olamak gibi bir problemi olan çocuga masa başı egitim veriyorlar eeee ne degişti aman aylarca ugraşıp birşey ögretmişler bide başarı gibi anlatıyorlar. Bu dediklerim hep youtube da var . Ama söylediklerin çok dogru bana bir Doçent de aynısını söylemişti çocuk kendisi gelişim gösteriyor ama kurumlar üstüne alıyor bu başarıyı diye . Ve tespitin çok dogru çocuklarda fiziken gelişme ve yetenek olarak gelişme var bazen biri duraganlaşırken digeri normal seyrinde devam ediyor ve sonra bi sebepten ötürü yada kendiliginden gelişim başlıyor . Sizin çocuk şu anda kaç yaşında oldu .

Arkadaşlar çok oldu yazamıyorum bizde 2 yaştan sonra kelimeler artti şu an 25 aylık herşeyi söylüyor yapıyor galiba biz birşey atlattık diyeceğim iki kelimelik cümleler gün içinde kuruyor kapı aç dede ara vb seviniyorum çok şükür diyorum

Bu arada oğlumu buradaki sayfa reklamlarından görüp dragosta özel çocuklar için olan bir merkeze götürdün demo dersi

Kadın görür görmez böyle birşey olmaz bu çocuk otizm ise diğer çocuklar nasıl olur dedi bayrak gösteriyor ay yıldız diyor sadece sabırsız çocuğunuz evde tez canlı biri mı var dedi biraz hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı var dedi ayrıca

Siz eğer dediğiniz gibi bu çocuğunuz 2 ay önce böyle ise şu an özel hoca ile mı bu hale geldi dedi bende hayır ben ilgilendim çok okudum dedim oda işte böyle sıçrama olmaz otizm de çok zordur dedi belki oğlunuz kardeşi oldu diye tranva geçiryor belki çok TV yüzünden öyle oldu dedi

Siz normal çocuklar için kitap okumayın dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite davranışlai içeren kitap okuyun dedi

Oğlum ergo odasnda alfabe ve sayılara gitti geldi okudu logo harf söyledi kadın dedi ki beynin sol yönü ağırlıkli bir çocuk olabilir evde mühendis biri varmı biz bankacı ve mühendis ailelerde bu durumu çok yaşıyoruz dedi bende eşim öyle diyip güldük

Kadın diyor yani olmaması için çok sebep var bu çocuk herşeyin farkında posta koyuyor size ama dikkat dağınıklığı var diye bazen size yanıt vermiyor dedi

Sürekli ismini söyledi oğlum ses nereden geliyorsa baktı of dedi güldü sıkıldı artık bazen hı bazen ne diye söyledi

Bu arada ha bu diyerek sorduğu herşeyi öğrendiğini gördük kelimeler öyle çok ki ne söylüyorsak yerinde geri dönüş aldık

Ben Instagram videolarında oğlum ile aynı olan çocuklar 18 aylık iken böyle idi hep ses verio kelime gelirdi bunu kadına söylemedim çünkü o anlar mı diye bekledim çünkü gelişim normal giden çocuklar öyle idi

Kadın kendisi söyledi 18 aylık olanlar da olması gereken hafif gerilik var konuşma da ama baksaniza iki kelime çok yakında duruyor dedi

Tam benim düşündgm gibi

Belki oğlunzda birşey bile yok belki 2 yaş sendromu bile olabilir dedi

Oraya gidip gitmemekte kararsız kaldım çünkü 2 ay yazlığa gidiyoruz kreşe Eylül dönemi tekrar geleceğiz dedik oraya da spor kompleksi diye eylül sonrasi Gideblrz çünkü hiperaktivite için spor şart eşim biraz panik ama kanat çırpan çocuk var ise görürse hemen tekrar başa dönmekten korkuyor galiba oğlum birini görüp taklit etti k süreçte hiç bilmiyoruz

Bizde çok şükür herşey yoluna girmeye başladı kelime konuşma davranış alllah şükür

Ayrıca eve yaş grubundan bir çocuk geldi konuşmuyor oyuncakları yan yana dizip sürekli teker çevirdi eşime bak dedim millet rahat. Bilmiyor uyaramadm sonradan pişman olmak istemiyorum çocuk kendini sevdirmek bile istemedi sürekli sinir krizi geçirdi napzam acaba bilgi versem mı diye bile düşündüm cocuga abur cubur verdiler yanımda rahat yemek yesinler diye en ağır abur cubur hemde millet çok rahat

Son düzenleme:
Bu durum benim daha önceleri söyledigim olaya geliyor. Bu çocuk otizmli demek çok kolay .Hoop yapıştırıyorlar çünkü hiçbir sorumlulukları olmuyor ,çocuk düzelince iyileşti diyecekler sanmayınki biz yanılmışız diyecekler . Hatta biz bu tanıyı koymasaydık çocuk kötü olurdu biz ipten aldık bile diyebilirler .

Haklısınız bize kimse bir tani koymadı ama varsa varsa hiperaktivite ki hareketli değil yavaş bir çocuk ama kardeşi var diye gelişim geriliği olabilir demişler di her çocuğun kardeşi var belki ama daha bebekken annesi ona sırt çevirdi ben kızdım bağırdım yeri geldi ve oğlum benm canım çok duygusal öyle farklı oldu ki

Yaa bazen burnunu sor göstermez dikkat dağınıklığı yüzünden o öyle dediler ama eline oyuncak alsın kaşı gözü ağzı burnu diyor biz dediğini bile bilmiyorduk hem diyor hem biliyor şaşırdık işte

sanirim uyaran eksikligi olmus cocugunuzda,biri seslendiginde hii,ne gibi cevap vermesi otizmden uzaklastiriyor dahada iyi olacak bence...bizimkide seslendigimizde n,oldu diye bagriyor her dedasinda efendim anne diyeceksin diyorum duzeltiyor ama sonra yine ne oldu diyor:)

Selam arkadaslar
Benim 4.5 yasinda oglum otizmli. Kizim su an 2 yasinda otizm olmadigina dair beni rahatlatacak bir cok ozelligi var ama konusmasi yasitlarindan geri ve 1 yas civari baslayan asiri korkakligi hala gecmedi. Golge isik ses hepsinden cok korkup strese giriyor.
Doktora goturmeli miyim sizce?

Daha onceki bir yazinda kizimla oglumun arasindaki en buyuk fark, isaret parmagini kullanmasi demistin(bencede Otizme dair en buyuk belirti isaret etmeme)otizm ozellikleri gostermiyorsa,gec konusan bir cok cocuk var ama kelimeleride var demissin sen daha iyi bilirsin oglunun bebekligiyle kizini karsilastirdigindaki farki mutlaka gorursun..tabiki bir uzmana goster yine insallah biseyi yoktur korkulara gelince...Bence normal benim kizimda kucukjen cok urkekti herseyden korkardi normal bir cocuk...

Oglum hala evet hayir duzgun cevaplayamiyor. Kizim evet hayir derken hem basiyla hem kelime olarak hemen cevapliyor. Bebeklerle cok guzel oynuyor.
Konustuklarimizi anliyor. Komutlara uyuyor. Oglumla arasinda fark cok tabii.
Oglum da bu aralar echolali konusmasi cok artti.
Acayim mi , geleyim mi? Su ister misin? Yemek ister misin gibi istedigi seyleri benim ona sordugum tarzda sorarak istiyor.
Bu konuda bi tavsiyeniz var mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…