Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Şişmaniyecim merhaba,
bundan 1 sene önce 3 yaşına doğru bizde ekolali şokuyla karşılaşmıştık. Ben çok paniklemiştim ne yazıkki internette ekoliyle ilgili çok yazı yok kimi olumlu yorumluyor kimi olumsuz. Forumdaki arkadaşlar bana yetişmişti. Korkmamam konusunda yardımcı olmuşlardı. Şuan gecikmiş ekolalimiz azalarak devam ediyor. Konuşmanın artacağını gösteriyor deniliyor. Gerçekten ekolali sonrasında 2li cümlelere başlamıştık. Ekolali derken uzun uzun bişeyi defalarca tekrarlamıyordu gün içinde kreşte duyduğu bir cümleyi birdenbire söylüyordu. Sizinki ne boyutta..

Merhaba canim anlik ekolali vardi son zamanlarda gecikmis elolali artti. Duydugu seyleri parodiler halinde tekrarliyor. Ne Zaman market kapisindan iceri girsek bagirarak hep ayni cumleyi tekrarliyor.
Arabayi calistirirken
Eyvah benzin bitti, simdi ne yapacagiz falan diyor. Yani cizgi filmlerde kreste cevrede duydugu seyler.
Bir sey isterken de sorularla istiyor.
Elma mi istersin armut mu desem
Elma mi istersin armut mu diye tekrarliyor. Istedigi seye evet demeyi ogrettim. Elma ister misin dedidigimde evet diyor.
Elma istiyorum demeyi ogrettim . Ama ilk soru olarak soruyor elma ister misin? Evet . Elma istiyorum seklinde basindan sonuna kadar diyalogu kopyaliyor

Artık başlayacak konuşmaya bence, birde tüm arkadaşlara söyleyeyim her zaman ilk evet öğretilmeliymiş sonra hayır.. İlk önce hayır öğrenilince evet zor öğretiliyormuş. Biz bunu yaşıyoruz hayır çok net çıkıyor ama evet zorlamayla.. Bizdede elmamı armutmu dersem hep sondakini söylüyordu armut diye armutmu elma dersemde elma diyordu hatta bunu bazen halen yapıyor.. İlk anında ekolaliyle başlıyor sonra yavaş yavaş gecikmişe dönüyor... Ama emin ol azalarak sürüyor. Dediğim gibi bizdede bitti diyemiyorum zaman zaman yapıyor ama konuşması arttığı için ben artık çok takmıyorum kafama..

Benim oglumda bir ara sordugum sorulari Aynen tekrarliyordu.Mesela markete gidelim mi oglum derdim aynisini soylerdi,hayir gidelim diyeceksin diye her defasinda duzelttim Simdi yapmiyor,eveti cok az kullaniyor,hayiri cok fazla kullaniyor,bu sekilde konusmayi ogrenecek surekli duzeltin..

Insallah benim ki de azaltir. Benim oglum yasca daha buyuk ama sizinkiler daha iyi durumda.
Hayir demiyor bitti diyor.
Hayir dedirtemiyorum.
Eveti de ogrettigimiz icin duzgun bi sekilde soyluyor. Ama ikili seceneklerde ya da kendi bir sey isteyecekse soruyu sorup evet diyor.
Mesela gelip elma ister misin diyor ben hayir elma istemiyorum diyorum.
Yanlis mi yapiyorum acaba. Bunun yerine ben elma istiyorum diye mi soylemeliyim. Bu sefer de ekolaliyi onaylamis gibi olacagim

Yanlış bir cümle söylediğinde ben onun arkasından her zaman doğru şeklini söylüyorum. Oda hemen arkasından bana doğru şekliyle tekrar söylüyor. O zaman bende istediğini veriyorum. Ben kendimce böyle bir yöntem buldum. mesela bezen sadece su diyor, bende arkasından hayır öyle istemiyorduk, annecim su verirmisin diyeceğiz diyorum. Arkasından çoğaltıyorum. Çok susadım, su verirmisin falan diye değişik şekillerde söylüyorum cümleyi.. o söyleyincede veriyorum..

evet kesinlikle oyle soylemelisin Yani onun verecegi cevabi sen soyleyeceksin,ben bu sekilde yaptim ve basarili oldu...

Benimde oğlumda karışıklıklar var. Mesela bunumu istiyorsun bunumu diye soruyorum. Bunu istiyorsun diye istediği şeyi gosteriyor. Sonra bunu istiyorum diye düzelttiriyorum ve doğruyu söyleyince veriyorum ama ben buna çok takilmadim. Sonuçta kelimeler söyleyen her çocuk konuşur. Benim oğlum 2,5 yaşında ikili cümleleri çok var. Kelime konuşmayı bıraktı. Şimdi adını ve yaşını öğrettim. Birde memleket neresi diye soruyorum doğru cevaplıyor. Bir çikolata vereceksem 50tane şey istiyorum öyle veriyorum. Çikolata uğruna herşeyi doğru yapıyor ve bu zamana yayıldı. Yani şimdi artık cikolatasizda yapıyor. Komutlardada ilerledi. Nadir takılıyor, bazen yapmak istemiyor. Anlayışla karşılıyorum. Ama uzun bir süredir evde ders modunda değiliz daha çok oyun oynuyoruz. Artık gorerekte bazı şeyleri kapıyor. Henüz 2,5yasinda çok daraltmak istemiyorum. Biberon vardı bizde, bıraktık. Şimdi geriye tuvalet alışkanlığı kaldı. Onuda yazlikta halledicem yani umarım kolay olur. İnşallah zorlanmam.

Cogunlukla ben de oyle yapiyorum ama soru sorunca hatasini anlasin diye cevap veriyordum.o halde artik soylemesi gereken seyi soyleyeyim

evet kesinlikle oyle soylemelisin Yani onun verecegi cevabi sen soyleyeceksin,ben bu sekilde yaptim ve basarili oldu...
Ben de oyle yapayim o zaman
Sizin yasiniz kucuk biz 2.5 yasinda otizm oldugundan bile emin olamamistik. Haliyle ozel egitim falan alamadi. Sadece tek tuk kelimeleri vardi o zamanlarda
Tuvalet aliskanligini 3.5 yasinda ogrettim ama birakti. 4.3 yasinda yine ogrettim. Bu sefer iyi gidiyor 2.5 aydir pek kaza olmadi. Iste farkli tuvaleerden korkuyor siseye falan yapmiyor. Disarida zorluk cekiyoruz

Aslında bizim zaten tanimiz yoktu, sadece otistik belirtiler vardi, hatta şimdi eğitimciler gelişim geriliği olduğu yönünde hemfikirler. Zaten ben hicbirzaman isim aramadim. Doktordan eksikleri var duyduğum an eğitime başlattım. Yani yaklaşık 8-9 aydır farkli eğitimcilerden olsa eğitim aldı. Şimdi artık kesmeyi düşünüyorum yaklaşık 1 ay gozlemliycem. Öpücük falan yapamıyordu artık yapıyor. Bizi otizmden ayıran stereotipik hareketlerin ve takintilarin olmamasıydı. Ve işaret parmağını ogrettikten sonra kendi kendine aktif kullandı. Yani benim öğretigimle sınırlı kalmadı. İnşallah buradaki herkes emeklerinin karşılığını alır.

Bizim de 3 yasina kadar takinti 4 tasina kadar sterotipik hareket yoktu. 2 yasina kadar sosyal problemleri yoktu. Nasil bir seyse bu otizm iyiye degil kotuye gidiyor belirtileri

benim oglumunda 2.5 yaslarinda takintisi ve streotopik hareketleri yoktu.simdide fazla yok sinirlendiginde ellerini salliyor sadece,dedigin gibi yas ilerledikce cikiyor ortaya...benim oglumda Su yok,bu yok dedigim seyler zaman icinde olusmaya basladi bir ara biter gibi oluyor sonra Tekrar basliyor.Beni tek rahatlatan goz temasinin cok guzel olmasi yabancilar bile seslendiginde donup bakiyor ve onlara sirinlik yaparak biseyler anlatmaya calisiyor.

Sevgili Şişmaniye,
Çocuklarımızın yaşları yakın olduğu icin ben de cevap yazmak istedim. Eko tarzı konuşma zaman zaman bizde de var. Bundan yaklaşık iki ay kadar önce yeni öğrendiği kelimeler ve durumlarla ilgili sorular sorduğumuzda soruyu aynı şekilde kopyalayıp cevabı ardından veriyordu. Cok yogundu, rahatsız edici boyuttaydı diyebilirim. 2 belki 3 hafta sürdü bu durum. Sonra geçti. Ekolali ardından cok kelimeli uzun cümleler başlıyor. Tam bitmis değil ekolali, ancak o kadar azaldı ki,gunluk rutin icersinde fark edilmiyor bile. Yani zaman zaman artıp, zaman zaman azalıyor bu ekolali.
Bizde de evet ve hayır tam oturmus degil. "Elma ister misin ?" dedigimde "elma istiyorum "diye cevap veriyor. Ben de her defasında "E...." diyorum, "evet" diyor. Böyle böyle o konunun da oturmasını sağlayacağız. Ben ekolaliyi çok takmamanı tavsiye ederim sana, bunu yakın zamanlarda konuşma ile ilgili daha güzel durumların yaşanacağı belirtisi olarak kabul et. (Oglum 4,1 yaşında)

sessizkuzu tesekkur ederim.
Ve diger arkadaslar icimi rahatlattiniz. Oglumun konusmasina dair umut oldunuz. Tesekkur ederim.
Allah hepimizin yuzunu guldursun, cocuklarimizin kafa karisikligini gidersin insallah.

Benim oğlum tam 31 aylık. Stereotipik hareketler boş vakit anında daha çok çıkarmış. Yani çocugu kendi haline çok birakinca bir nevi sıkıntıdan oluşurmuş. Aynı şekilde takıntılarda. Ben bunu bildiğim için hicbirzaman boş bırakmadım. Biara çünkü kapı ve dolap kapağına kafayı takar gibi oldu ve coşmadan söndürdüm. Yani öyle ki 9 aydır her gece sızarak uyudum. Son 3aydirda sabah eğitime ordan krese götürdüm, kresten aldı babasi parka götürdü, parktan geldi evde oynadık sonra uyudu. Hastalıklar falan filan dışında hemen hemen bu program hiç sekteye uğramadı. Şimdide yazlığa götürüyorum, eylül başına kadar ordayiz. WC alışkanlığıni halletmeden donmiycem. Birde benim oğlum sizin dediğinizin aksine küçükken daha kötüydü, fırfır tekerlek ceviren, asla komut almayan, kelimesi, isaret parmağı olmayan,adına bakmayan bir cocuktu. Göz teması gibi sorunlar yoktu ve sosyalliktede çocuklarla birarada dururdu ama oynamazdi. Çok güzel bir söz var. Otizm parmak izi gibidir. Hiçbir çocuk diğerine benzemiyor. Bazısi eğitimsiz farkedilmeden toparliyor, bazısı eğitimle bile yavaş ilerliyor. Oğlumu götürdüğüm kurumda hiçbir çocuk birbirine benzemiyordu. Şimdi bizim ufak sorunumuz biraz duyusal sıkıntılar var, kumdan hoşlanmıyor. Önerileriniz varsa beklerim. Sevgiler...

Arkadaslar gaps diyetinden baska care yok hele suphelenenler hemen hic vakit kaybetmeden gaps giris diyetine baslayin birakmayin ve sonucu gorun cem kinaci biorezonans cocuk norologu gelisim uzmani ustelik avrupanin en iyi hastaneleri en iyi doktorlari sonuc otizm olabilir denildi .. gaps diyetine baslayin hemen gaps destek sayfasindan kendinize en yakin gaps destek uzmanini bulun sonra doktorlara gidin bakin aylardir ugrasiyorum bunu size yazmasam vebali tasiyamam inanin yada inanmayin ama bir gun aaa evet biri yazmisti keske o zaman baslasaydim dersiniz.. once diyet once gaps oncee gaps sonra ozel egitim hatta ozel egitme rapora baslamadan bi.kac ay diyet yapup gelismeleri gorup sonra rapor cikarmaya karar verin cocugunuzun bagirsak problemini bilmeden etiketlemeyin kuzulari.. diyete harfoyen uymazsaniz hic bir ise yaramiyor .. tamam mi ilk is gaps destek sayfasidan kendinize en yakin danismani bulunn n...ben soyledim Allahim insallah herkes okur ...

Bizimki su ver yada su içicem diyor sizin gibi yapayım

Ekololi alakasız yer de mi oluyor ya bizimki de mesela birşey diyorum tekrar ediyor sonra diyelim karpuz yerken bu karpuz diyorum nım nım yapıyor sonra bir gün sonra karpuz görünce karpuz diyor gördüğü an diyor bu ekololi değil dimi

Gecikmiş konuşma olabilir bizimkinde 25 aylık

Maşallah çok güzel varya ben ekololi bile yapsa bir çocuk bırakın yapsın çünkü bir harf için günlerce ter döken çocuklar var

Tuvalet eğitimi bende daha vermedim 25 aylık

Bizimki hiç çikolata yemedi bide onu ogrense kızar süt dilimi seviyor bizimki

Hemen hemen aynı şeyleri yaşadık sizle ben oğluma işaret parmağı öğretip ha bu diye sorduğu herşeyi beyne kaydetti bunu gördüm ama dikkat dağınıklığı var bide hiperaktivite o arada kanat çırparak gibi olması bizi düşündürdü olurmuş hattaha belirtiler otizm ile gidermiş dedi uzman çünkü bu çocuk sosyal göz kontağı ve kelime konuştu benle daha ne olsun yabancı biriyim.muhattap oldj benle dedi

Evet eksikleri var bize de dediler hattaha gelişim geriliği diye ama şu an bir eğitim almıyor oğlum akışına bıraktım 2 ay yazlığa geldik krese Eylül'de tekrar gidecek

Arkadaşlar Berna hanımın gaps diet grubuna oğlumun videosunu yolladım dün orada olanlar görmüş olabilir bir tane market logosu söylüyor neyse işte bunu bir arkadaşım da dedi oğlun fotografik zeka normal üstü olabilir siz çocukta anormallik görüyorsnz diye Berna hanım da aynınj dedi

Biz kitap felan vermiyoruz zaten dün sabah 9 akşam 9 sokaklarda idi

Yaprak koparıyor bahçeden tavuğa verip ye ye diyor hayvan yemedi diye.kizdi bide bu bile ne güzel

Belki oğlum da birşey yok bilmiyorum ama bu bile mucize bir lütuf ben herkesi anlıyorum artık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…