Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bende son zamanlarda oğlumun 1 sene önceki durumu bu muydu diyorum ? Çünkü 6 ay içinde tüm belirtiler kaybolmuştu sadece çok hafif davranış bozukluğu devam ediyor konuşması yaşıtlarına yakın sayılır. Çok iyi hafızası var . Duygularını belli ediyor. Ama umursamaz yapısı da var canım oğlum benim küçük kahramanlarımız
nde

Baris Ekici ye gittim gercekten cokta memnun kaldim.onun öncesinde bircok doktor ziyaretim olmustu ama güven meselesi..kitabinida ayrica okudum cok aciklayici oneririm.orada once cocuk doktor tarafindan degerlendiriliyor daha sonra ayri bir odada cocuk icin hazirlanmis odada egitmenci tarafindan gözlemleniyor annesiyle birlikte.5 seans almistim ben.daha sonra cocuga ne yapilmasi gerektigi nasil bir egitim verilmesi gerektigi ailenin yapabilecekleri detayli olarak anlatiliyor ben memnun kaldim..tsk

Ayrica egitimci olan bayan konusunda uzmanlasmis laf kalabalikligi yapmayan gerektiginde elestiriden cekinmeyen tavriyla cok bilgilendirmisti beni saolsun

Ayrica egitimci olan bayan konusunda uzmanlasmis laf kalabalikligi yapmayan gerektiginde elestiriden cekinmeyen tavriyla cok bilgilendirmisti beni saolsun
Allah razi olsun cvp verdigin icin umarim dogru adresteyim. Cocuk doktorum nirmal diyor ama bence degil. Rabbim hepsini korusun. Daha cok kucuk oglum 14 aylik 11 aylikken beri bu suphe yedi bitirdi beni

Allah razi olsun cvp verdigin icin umarim dogru adresteyim. Cocuk doktorum nirmal diyor ama bence degil. Rabbim hepsini korusun. Daha cok kucuk oglum 14 aylik 11 aylikken beri bu suphe yedi bitirdi beni
Hepimiz ayni durumdayiz burdaki tüm anneler... en zor sinavdir belki evladi icin kaygilanmak bir anne icin..aklimizda bir sürü cevapsiz soru ve gelecek korkusu hep icimizde böyle de yasaniyor neden ?yine cocugumuz icin Allah tüm cocuklarimizi korusun...

Merhaba arkadaşlar. Ben daha önce yazmıştım. Oğlum 29 aylık ve beş aydır eğitim alıyoruz haftada iki saat kurumda eğitim alıyoruz. Raporumuz yok çünkü tercih ettiğimiz merkez devletle çalışmıyor. Haftada iki saat kurumda eğitim alıyor ve kurum bize bir program veriyor biz de her gün iki saat o programı uyguluyoruz. Onun dışında buradaki tüm anneler gibi bütün dünyamız oğlumuz. Biz yaklaşık bir buçuk aydır gaps diyeti yapıyoruz. Tabiki eğitim olmazsa olmaz ama diyetinde faydasını görüyoruz. Diyetle birlikte eğitimle algısı daha da açıldı.komutlarda epey yol aldık.somut nesnelerle eşleştirmeden kartlara geçtik. Algısının açılmasıyla daha kolay öğreniyor. Dört aydır kol kaldırmayı taklit etmiyordu şimdi hepsini taklit ediyor maşallah. (kol kaldır burnuna dokun alkış parmakla vur elle vur yumrukla Vur)bunları biz yapınca o da yapıyor. Bu pek çok anneye çok basit gelebilir ama biz oğlumla beş ay boyunca tek kolunu kaldırmayı başaramamıştık.Açıkçası biz diyetle beraber eğitimin faydasını gördük. Ben diyete başlarken bir mucize beklemedim en azından sağlıklı beslenir dedim çünkü oğlum tek çorbayla bekleniyordu. Onu da zorla. Ama şimdi kemik suyu ile pişmiş kabak yemeğini yada kıyma ile yapılan biber dolmasını bayıla bayıla yiyor. Bu bile iyiki yapmışım dedirtiyor. İnşallah hepimiz bir gün çocuklarımızın yaşıtlarını yakaladığı günleri görürüz.

Maşalllah ne güzel gidiyor herkes sizin için bu GAps diyetinde kahvaltı Nasıl oluypr acaba

Arkadaşlar biz Pazartesi günü Cerrahpaşaya gidip eeg yaptıracağız

Gece uyumasın demişler üç gibi kalkması gerekiyor ya da beşte kaldıracağı randevu 10 da

Sizler neler yaptınız eeg de

Ağır metal alerji testi felan buniarı devlet yapıyor mu arkadaşlar Ben yaptırmak istiyorum

Arkadaşlar dün oğluma aslan çita ve ayı yı gösterdim sabah çıta diyip bulmuş mıknatısı gösteriyor unutmamış demekki bildiği şeyleri gösteriyor

Dün piyav diye ağladı pilav yemek istedi sevdiği şeyleri diyor artık

Birşey alacağı Zaman elinde olanı atmıyor koyuyor

Önceden birşey yapamadığı Zaman getir derdik bakardı şimdi getiriyor bekliyor

Önceden su gözünün önünde durduğu halde ağlardı hani verelim diye beklerdi şu an bak orada diyorum gösteriyorum alıyor

Sürekli kreşte ayna önünde Çiçek var bana gösteriyor çiçek çiçek diye ha bu ha bu diye o kadar sordu öğrenmiş

Çok soru soruyor her dakika bazen işaret parmağı bazen komple el bazen baş parmak herhal de sürekli işaret etmekten yoruldu bilmiyorum

Herşeye onu dahil ediyorum dün kardeşini sevip biberon verdi kardeşi sürekli dokunuyor ona öpüyo

Allah'a şükür komut alıyor şükrediyorum

Dün. Kitapta Bebek davranışları vardı ce yapmış bebeği görünce ce ce dedi gülen bebeği gördü güldü belki çocuğun üstüne düşüp hiç ilgilenme olmadı diye böyle oldu bilmiyorum

İlgi her zaman olmuyo bebeğim çok huysuz gündüz hiç uyumuyor

Bu arada arabasın da ismi yazıyor onları bana gösterip harf söylüyor babası göstermiş

Sırf meraktan sesleri çıkarır mı diye alfabeyi şarkı ile saydım benden daha iyi sayıyo o sesleri çıkardı seslerin hepsi çıktı harflerde

Parmak ucu gün içinde yürüyor el çırpma felan belki uyaran eksikliği yüzünden oldu el çırpmıyor ve galiba birimi taklit etti bellide

Kendisini yemeğe teşvik ediyorum bazen hadi bana ver diyorum veriyor banda yerdiriyor

Diyalog da olur umarım babanın adı ne diyorum öğrettim bazen cevap veriyor bazen yaşını soruyorum ona da bazen diyor

İatemediği şeylere no diyor yada hayır anlamına gelen ses çıkarıyor

24 aylık oldu olalı Hergün değişik. Bir gelişme beni karşılıyor ayakkabılarını giymeye çalışırken kardeşine de giydirmeye çalışıyor

Allaha şükür

Bir gelişim gecikmesinden şüphelendiğiniz 24 aylık çocuğunuz bunları yapıyorsa İnan'ın çok iyi. Yaz mevsimini çok iyi değerlendirin . Yükleyin yükleyin almaya başlamışsa değerlendirin . şu an ifade edemese bile öğretin . Çünkü konuşmaya başladığı an hepsini verecek size . Ve en önemlisi kreş İnan'ın en önemlisi orda yaşıtlarından herşeyi öğreniyorlar .

iyi günler arkadaşlar. iki yıldır burayı takip ediyorum. 31 aylık oğlum var iki hafta önce atipik tanısı aldı. aslında daha 6 aylıkken ufak tefek farklılıklar kafamı kurcalıyordu ama kimse kabullnemek istemedi ve iş bu noktaya kadar geldi. rapor çıkartmadık hemen özel eğitime başladık.
çok içine kapanık duygusal bir çocuk. göz temasımız var ufak komutları alıyor, çok hareketli ismine ben seslenince bakıyor ama yabancılara pek bakmıyor. ba-ba-ba-ba. ma-ma -ma-ma deh yani gel neh-neh gibi kelimeleri var ama yerinde kullanmıyor. sürekli bişeyler geveliyor ama mantıklı kelimeler değil. genel olarak sakin hiç hırçın değil. bişey yapma dediğimde bana parmak sallıyor ama bana bakarak yapmıyor.
ellerini kollarını yürürken ya da heyecanlanırken kanat çırpar gibi sallıyor. doktorlarımız ve eğitimcilerimiz çok iyi olduğunu söyledi ama düşünmekten ve aşırı sigara içmekten kendime bakamaz oldum. bazen yalancı dışa dönüklük diye bir tablo oluyormuş ev özel eğitim de pek fayda sağlamıyormuş. acaba öylemiyiz bilmiyorum. bireysel ve duyu bütünleme eğitimleri alacak. aylık 1760 lira gibi bir para ödememiz olacak ve ayrıca kreşe gidiyor. maddi ve manevi bir çöküntü yaşıyoruz umarım bunun karşılığını alırız. sizin tecrübelerinize ihtiyacım var

Sizin yerinde olsam hemen rapor cikartmaya bakarim. Devletin katkisi ile ozel egitime devam etmeli ve kres. Bunlar yeterli bence. Tamam belki gittiginiz kurum cok iyi ama eger maddi durumunuz bunu karsilamaya yetmeyecekse zorlanmayin. Cunku uzun süre gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sefer orayı birakip baska kurum aramayla zaman kaybedecek herseye tekrar baslayacaksiniz. Cocugunda alisma sureci var cunku. Zamanla o daha iyi olacak sizde alışacaksınız. Bence iyi olacaktir. Bizimkiler boyle ogreniyolar ama sabirla zamanla.

teşekkür ederim. aslında iyi değil durumumuz, kurum da çok büyük bir yer değil.
''duyu bütünleme'' pahalı ama onu devlet karşılamıyor zaten. eğitimcisi çok iyiymiş tavsiye üzerine gittik.onun bize söylediği şu: duyu bütünleme olmadan bireyselden çok verim alınamıyor. dış dünyanın farkına varması ve bir birey olduğunu kabulllenmesi gerekir önce. ama devlet karşılamadığı için çoğu aile mecburen alamıyor bu eğitimi. bizimde imkanımız kısıtlı aama ne yapalım bilmiyorum. haftada 4 saat özel alacak iki saat bana az geldi.
doktorun dediğini eğitimcide onayladı zaten... tipik bir otizmlinin haftada 30 saat alması gerekirmiş, atipiklerin ise haftada 8 saat alması lazımmış. ama devlet bu imkanı vermediği için aileler ona da razı geliyor. rapor çıkarmayı düşünüyorum ama babası istemiyor. rapor alıp üç saat fazla ders alması daha iyi olur gibi geldi bana.

Daha onceki yazilarda deneyimli annelerden duyu butunlemenin cokta onemli olmadigini okumustum. Duyu butunleme nasil oluyor. Mesela ozel egitimde tras kopugunu aynaya sikip elleriyle oynatiyolar. Ya da degisik kumaslara dokunduruyolar bunun gibi bisey mi. Oyleyse az cok ozel egitimde de yapiliyo. Sen esini ikna et. Rapor sadece 2 senelik sonra yok. Gerekirse tekrar cikartiliyo. Daha once rapor alip iyilesen bi arkadasim var benim simdi ilkokula gidiyor kizi. Rapor bitti gitti önüne çıkmıyor. Tabi insanlar kabulleneiyor engelli raporunu ama kime ne bende rapor oldugunu kimse bilmiyor bile. Istersem cikarip gosteririm istersem saklarim. Zaten cok sükür umutumuz var bizim iyilesme sanslari var.

benim de umudum var çok iyi olacak biliyorum ama annelik işte. ben bir kaç rehabilitasyon merkezi gezdim hatta en iyi dedikleri yerlere gittim ama içime sinmedi. bakalım daha yeni başladık , buradaki annelerin iyi gelişmelerini okudukça çok mutlu oluyorum.
duyu bütünleme alan ailelerin bana yazmasını çok isterim acaba yanlış mi yapıyorum.
Kleopat evet duyu bütünleme bir nevi bireysel eğitim ama daha doğal ortamda yapılıyor. salıncak kaydırak top havuzu var. çocuğa doğal ortamda nasıl oynaması ve iletişim kurmasını gösteriyorlar. bireysel eğitimden tek farkı daha oyunsal olması.orada da komut alma ve göz temesı kurmayı çalıştırıyorlar. duyu bütünlemede yap et diyerek değilde, oyun oynayarak gösteriyorlar. ilk bir kaç seansa ben de giricem. Rapor almak istiyorum ben de. çok haklısın, kim ne der umurumda değil önemli olan tek şey onun sağlığı.

Bayanlar yardiminiza ihtiyacım var bebegimin saçları dökülmeye başladı sizce otizmden olabilir mi bu özellikteki çocuklarda bazı mineraller ve vitaminler eksik çıkıyor bunun etkisi olabilirmi

Krese 2 saat gidiyor 10 ve 12 arası öğle uykusu devam ediyor diye tam gün vermedim

Bugün terapist ha bu derken sizle iletişim kuruyor yıldızı soruyor diye anlamayın lütfen dedi size gösteriyor hemen yıldız diyip iletişimi kesmeyin dedi aaa nasıl birşey aaa bir yıldız diye.muhabbetk uzatın dedi

Kelimelerin artmasına yerinde olmasına çok sevindi artıyor kelimeler

Sosyalleşme gelişsin diyor valla anlamıyorum oradan çıkınca hiperaktif bir çocuk vardı o girecekti seansa oğlum gitti abi diye önüne durdu sevmeye çalıştı çocuğu çocuk onu görmezden geldi her gittiğimde benim oğlum.birilerkne sesleniyor birsehler söylüyor bana bu tavrı sosyal geliyor

Komut vermeyin yine dedi dahil olan dedi mesela fasulye var onla oynarken gitti arabaya bizde fasülye bay bay dedik arabası ile yanımıza geldi arabayı da oyuna dahil ettik mesela aaa bu arabanın kapısı açıldı aaaa bak kapandı bu tarz oyun içinde konuşuyor terapist

Oğlum fırının markasını sordu Bosch dedim Bosch dedi sonra buzdolabı çamaşır bulaşık makinelerinde oyazigi görünce söyledi ben bunu unuttu sandım bugün terapi yerinde geldi yanımıza sebili gösterip Bosch diyor bir gülme aldı beni öğretmene söyledik oda verileni alıyorsunuz ne güzel dedi

Bu arada oğlum 24 aylık ve 27 aylık arkadaşımın oğlu var o sayılari saymiyo konuşmuyor felan geçen gün bana dedi senin oğlun ne güzel herşeyi biliyor benimki bilmiyor dedi bende gülüp anlattım kız inanmadı benimki ne o zaman hiç birşey konuşmuyor bende mı doktora götüreyim kafayı mı yedin sen dedi belki. Türkçe İngilizce sayıp alfabe şarkısı söylüyor senin oğlun benimki hiç birşey bilmiyor dedi

Ben riske atmak istemiyorum bilmiyorum kafam karışık yarın eeg çekilecek bize şans dileğin epilepsi çıkar diye korkuyorum

Yazıldığınız herşeyi çok ama çok önemsiyorum teşekkürler burada her bilgi verip dinleyen annrye bu güzel günlerde dua ediyorum şifa istiyorum yaradandan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…