Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Alkis yapar
Bay bay yapmaz
Hala hic bir kelinesi yok sadece meme der emzigine
Babasi anne benim dediginde hangi odada olursa olsun gelir bizi ayirir kiskanir
Kapilari acar kapatir disari cikmak isteidiginde kapiya gider vurur anahtarla oynar
Anahtarlarin kapiya takildigini bilir takmak icin ugrasir
Bultak oyuncagi var onlari takar
Arabasini atar ve bende araba puf yaoti yani kaza yapti dememi bekler ve guler bunlarida eklemek istedim
Allah kimseyi bu caresizlige sokmasin gercekten en ufak seyi inceler oldum her bir kisiden yardimci olmasini fikrini soylenesini bekler oldum belki biri ciksrda degil der diye her gune yeni umutlarla yeni hayallerle basliyiruz hergun otizmden kurtulmanin yoklarini arastiriyorum yada otuzm degil yazan bi site bir yazi bulurun diye arastiriyorum biride derki bu gecici kalici degil oglunuz buyucek okicak meslek sahibi olavak asik olacak evlebecek cok ileriyi dusunuyirun belki ama onun icin her bir cocuk icin istegim dilegim bu onlarin gulen yuzu solmasin beni yanlis anlamayin kimseyi kirmaz uzmek istenem ama her annenin istedigini istiyirum yavrum ozgur olsn akli beyni ona bu sekilde mani olmasin istiyorum allah yardimcimiz olsun ins

Çocuğunuzun göz kapaklarında günün bazı aralıkalrında kayma farkediyomusunuz hiç ?

Hayir boyle bisey hic girmedim neden soruyorsunuz otizmle ilgisi nedir

Son düzenleyen: Moderatör:
Alkis yapar
Bay bay yapmaz
Hala hic bir kelinesi yok sadece meme der emzigine
Babasi anne benim dediginde hangi odada olursa olsun gelir bizi ayirir kiskanir
Kapilari acar kapatir disari cikmak isteidiginde kapiya gider vurur anahtarla oynar
Anahtarlarin kapiya takildigini bilir takmak icin ugrasir
Bultak oyuncagi var onlari takar
Arabasini atar ve bende araba puf yaoti yani kaza yapti dememi bekler ve guler bunlarida eklemek istedim
Allah kimseyi bu caresizlige sokmasin gercekten en ufak seyi inceler oldum her bir kisiden yardimci olmasini fikrini soylenesini bekler oldum belki biri ciksrda degil der diye her gune yeni umutlarla yeni hayallerle basliyiruz hergun otizmden kurtulmanin yoklarini arastiriyorum yada otuzm degil yazan bi site bir yazi bulurun diye arastiriyorum biride derki bu gecici kalici degil oglunuz buyucek okicak meslek sahibi olavak asik olacak evlebecek cok ileriyi dusunuyirun belki ama onun icin her bir cocuk icin istegim dilegim bu onlarin gulen yuzu solmasin beni yanlis anlamayin kimseyi kirmaz uzmek istenem ama her annenin istedigini istiyirum yavrum ozgur olsn akli beyni ona bu sekilde mani olmasin istiyorum allah yardimcimiz olsun ins
Merhaba , Çocuğunuzun yaptığı şeylerde güzel yapamadıkları da var fakat henüz yaşı çok küçük genelde 3 yaşından önce zaten tanı konulamiyor. Ama naçizane fikrim otizm varmı yokmu diye arastirirsanizişin içinden çıkamazsınız. Her çocuk farklı gelişim gösterir . Belki hiç sorunu yok belki yanlız kaldı belki uyaran eksikligi ve Allah korusun belkide otizm . Ama inanın bunlarla vakit kaybetmeyin şuan için Dr un tavsiyesi neler siz neler yapabilirsiniz? Çok güzel kitaplar var eğitici öğretici aktiviteler sayfa da çok yol almış arkadaşlar var . Siz en kötüsünü düşünüp önleminizi alın oyun eğitim sosyalleşme yapabileceğinizi yapın . Adının ne olduğunun ne önemi var bir sorun görmüşsünüz ve Dr a gitme ihtiyacı duymuşsunuz. Benim oğlum 3.5 yaşında olacak ve hala tanı konulmadi ama tani ile şuan ilgilenmiyorum . Ben eksiklerini görüyorum ve bunları gidermek için ugrasiyorum . Otizm ismine çok takılmayın zamanında bende çok takıldım açaba varmı yokmu sadece zmn kaybi ve moral bozukluğu daha çok küçük şanslısınız ters birşeyler olduğunu farketmiş siniz bol bol ilgilenin tv tlfn tablet hepsini kaldırın kısa zamanda çok ilerleme görürsünüz inşallah. Canınızı sıkmak istemem yanlış anlamayın. Ama zaman çok değerli bunu güzel değerlendirin . Rabbim gönlünüze göre versin inşallah .

Sevgili TuuBaG,
Selenderexx çok güzel anlatmış... Emin ol tanının hiçbir önemi yok. Zaten tanı ne olursa olsun çözüm yolu aynı. Eğitim, kreş bol ilgi ve bol sosyal ortam... Yaklaşık 1 yıl önce benzer soruların cevaplarını ben de çok aramıştım. Doktor doktor gezmeler, tanı ismi aramalar, zor süreç. Gittigimiz her uzman uyaran eksikliği dese de ben otizmde takılmıştım bir kere... Belirtilerimiz hep otizmle örtüşüyordu. Belirli bir yol alana kadar bunu hep sorgulayacaksın zaten... Ama emin ol oğlunun yapabildikleri, yapamadıklarından daha çok, bu konuları çalısmakla zaman kaybetmeyecek, daha hızlı yol alacaksınız.
Bizim de yapabildiklerimiz sizinkiyle az çok benzer şeylerdi. Bu bir yıl içinde otizm kriterlerini aştık, 3-4 kelimelik cümlelerimiz var, kendini çok iyi ifade edebiliyor artık oğlum. Ama hala eksiklerimiz var. Tanı mı, adı ne hala bilmiyorum... Zaten bir önemi olmadığını da zaman içinde anladım. Bildigim tek şey oğlumun yaşıtlarını yakalaması için mücadeleye devam... (Oğlum 4 yaşında)

sessizkuzu sessizkuzu S Slenderxx
Cvplariniz icin tesekkur ederim
Suan elimizden gelenin fazlasini yapmaya calisiyoruz gunduzleri 3 saat krese gidiyo ogleden sonrada hergun parka sokaga cikartiyorum tv telefon 1 aydir kapali hic yok suanda artik isaret parmagini kullanmaya basladi tam anlamiyla olmasada bisryleri isaret ediyo isteklerinin hepsini olmasada bi kismini gosteriyo insanlarla cocuklarla iletisimi sanki daha iyi parkta birinde top gordugunde yanina gidio almadan kisinin yuzune bakip gulumsuyo sonra aliyo bunlar daha once yoktu iyiye gidiyo gibi ama yinede eksikler var gunisigi cocuk merkezini duyduk orda cigdem hnm varmis belki duyan bilen vardir oraya gidecegiz 2 hafta sonra ordada bi egitime baskicaz ins bakalim bende cok takilmak istekiyorum otizmmi degilmi diye ama yastlarini gorunce uzuluyorum yinede dediginiz gibi en kotusunu dusunup yol katetmeye bakiyorum bisey yok deyip beklemek dogru degil her neokursa olsun

Arkadaşlar iyi gidiyor bizde herşey

Doğum gününde kendi kendime sayı saydığını duydum duymak istediğimiz mi diye düşündüm hattaha

Oğlum Türkceve İngilizce ona kadar sayıypr

Düdükte geçen gün aldı eline üflemeyi öğrendi attık düdük diyor çalıyor işi bitince düdüt diyip sürüyor araba gibi

Komut alıyor ama oyun terapisi ısrarla komut vermeyin diyor eskiden asla yapmazdı şimdi yapıyor

şükrediyorum 2 ayda çok şey değişti mayış ayının başından beri 2 saat kreşe gidiyor

Bugünlerde hırs yapıp birşeyi Yapamayınca elin yada bizim elimizi ısırıyor buda bir sorun ama aşılabilir hırslı olması güZel demiş terapist

Sesleri çıkarma işi bizi taklit edip yerinde tepki vermesi çok şükür iyi gidiyor

Terapist günde 15 dakika tv izletim görünce kitleniyor en azından biraz baksın dedi çünkü bugün terapisti beklerken tv açıktı oğlan baya baktı ben kapadım hemen

Bize eşleştirme önemli Değil demişti şimdi oğlan herşeyi yapıyor ya eşleştirme de önemli dedi

Bu arada oğlum pızzlda sayıların adını söylüyor 5 i ver diyorum veriyor

Bilmeyenler içim oğlum 24 aylık tamımız yok

sessizkuzu sessizkuzu S Slenderxx
Cvplariniz icin tesekkur ederim
Suan elimizden gelenin fazlasini yapmaya calisiyoruz gunduzleri 3 saat krese gidiyo ogleden sonrada hergun parka sokaga cikartiyorum tv telefon 1 aydir kapali hic yok suanda artik isaret parmagini kullanmaya basladi tam anlamiyla olmasada bisryleri isaret ediyo isteklerinin hepsini olmasada bi kismini gosteriyo insanlarla cocuklarla iletisimi sanki daha iyi parkta birinde top gordugunde yanina gidio almadan kisinin yuzune bakip gulumsuyo sonra aliyo bunlar daha once yoktu iyiye gidiyo gibi ama yinede eksikler var gunisigi cocuk merkezini duyduk orda cigdem hnm varmis belki duyan bilen vardir oraya gidecegiz 2 hafta sonra ordada bi egitime baskicaz ins bakalim bende cok takilmak istekiyorum otizmmi degilmi diye ama yastlarini gorunce uzuluyorum yinede dediginiz gibi en kotusunu dusunup yol katetmeye bakiyorum bisey yok deyip beklemek dogru degil her neokursa olsun
Aynen öyle çok haklısınız . Bugün eğitimde bir bayanla tanıştım kadın doktor eşi de doktor ve çocuğu farkedememisler çünkü otizm çok geniş bir yelpaze artık dikkat eksikliğine de şuna da bunada atipik otizm diyebiliyorlar. Cogu kişi otizm i yendik diyor halbuki çoğu yanlış tanı ama dediğim gibi doktorun ağzından iki kelimenin bir yerden sonra çok ta önemi yok. Mesela bana hiç bir dr özel eğitim demedi çünkü teşhis yok ama ben özel eğitime başladım geç kalmamak adına . Ve güzel ilerliyoruz şuan sıkıntımız dikkat dağınıklığı umarım zamanla aşacağız sizde doğru şekilde ilerlerseniz kısa zamanda çok yol alırsınız gibi ve yaşı ne kadar kucuk ise arası yaşıtları ile okadar çabuk kapanıyor .Umarim bu günleri başarılı ve hızlı bir şekilde atlatirsiniz .

yıllar sonra tekrar girip bir bakayım dedim neler yazmışım ne yapmış ne etmişim diye. Ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğimizi hem biraz hüzünlenerek hem de artık geçtiği için çok da dert etmeyerek okudum. Benim yaşadıklarımı okumak isteyen anneler varsa eski mesajlarıma bir baksınlar. Şimdi için de bir güncelleme yapayım. 2 - 2.5 yaş civarında otizm teşhisi alan oğlum temmuzun 6 sında 6. yaşını tam olarak dolduruyor. Şu an ana sınıfı öğrencisi ve buna rağmen okumayı yazmayı kendi kendine söktü. Oldukça akıcı bir şekilde konuşuyor. Sosyal ilişkileri normale çok yakın. Sadece biraz uyumsuz bir çocuk ama bu otizmden değil, daha çok ukala ve bencil karakterinden kaynaklanıyor oğlum diye söylemiyorum :)
Bu arada da şu yazı da bana ait. Yazının içinde kişisel şeylerden çok bahsetmedim ama otizmle ilgili ilk akla gelen sorulara açık ve direkt olarak cevaplar bulabileceğiniz bir yazı hazırlamaya çalıştım. Önümüzdeki günlerde de detaylandıracağım geliştireceğim yazıyı, hatta sizlerin de şu noktadan da bahsetsen Yaprak diyebileceğiniz bir şey varsa dikkate alarak eklemeler yapabilirim.

yıllar sonra tekrar girip bir bakayım dedim neler yazmışım ne yapmış ne etmişim diye. Ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğimizi hem biraz hüzünlenerek hem de artık geçtiği için çok da dert etmeyerek okudum. Benim yaşadıklarımı okumak isteyen anneler varsa eski mesajlarıma bir baksınlar. Şimdi için de bir güncelleme yapayım. 2 - 2.5 yaş civarında otizm teşhisi alan oğlum temmuzun 6 sında 6. yaşını tam olarak dolduruyor. Şu an ana sınıfı öğrencisi ve buna rağmen okumayı yazmayı kendi kendine söktü. Oldukça akıcı bir şekilde konuşuyor. Sosyal ilişkileri normale çok yakın. Sadece biraz uyumsuz bir çocuk ama bu otizmden değil, daha çok ukala ve bencil karakterinden kaynaklanıyor oğlum diye söylemiyorum :)
Bu arada da şu yazı da bana ait. Yazının içinde kişisel şeylerden çok bahsetmedim ama otizmle ilgili ilk akla gelen sorulara açık ve direkt olarak cevaplar bulabileceğiniz bir yazı hazırlamaya çalıştım. Önümüzdeki günlerde de detaylandıracağım geliştireceğim yazıyı, hatta sizlerin de şu noktadan da bahsetsen Yaprak diyebileceğiniz bir şey varsa dikkate alarak eklemeler yapabilirim.
ne iyi ettiniz yazmakla..gecmisteki mesajlarinizi okudum cok sevindim otizmden kurtulmaniza darisi bizim basimiza insallah..

Öncelikle gelmiş geçmiş olsun size darısı burada olan herkese

Oğlunuz benim oğlum ile benzeyen davranışlar göstermiş. Benim oğlumun tepki ve keşimleri yerinde bu arada 1 haftadır kreşe gidiyor Türkçe imgilİce sayıları öğrendi puzılında sayıyor hattaha

İlk bir kaç mesajınızı okudum aöa hepsini okumayı düşünüyorum

Bu Arada oğlum 24 aylık ve herhangi tamımız yok

Oğlum gömülü puzzzle yapıyor mesela biri görüyor yerleştiriyor ama mesela iki tane kedili kart olsun onları üst üste koymuyor oyu terapisi bu gerekli değil demişti ama bu hafta oğlum baya iyi gelmiş ona bunı da yapmalı demiş

Kreie gitti gideli farkındalık attı herşeyin farkında sesler ve kelimeşer geliyor

Dün kardeşi ağlarken ona emzik ve biberon verip ho piş e e e dedi

Koltuğa birşey döküp beni taklit edip sildi

Elini yılarken sabah aaaa havlu dedm döndü avlu deyip elimden aldı sildi yüzünü

Allah'a şükür iyiyiz kreş iyi geldi

Arkadaşlar oğlum biberonunu Suluunu işi bittikten sonra yere atıyordıu hatta koltuğun altına fırlatıyordu biz de her seferinde uyarıyorduk tabi almıyordu şimdi ise oğlum biberona alıyoruz diyerek koymasını sağladım masasına koyuyor işi bitince yere atmıyor bazen elinde fırçası oluyor dişini fırçalıyor o an aklına başka bir şey geldiğinde onu yere atıyordu ama artık önce onu koyuyor Sonra alacağın şeyi alıyor yere atma bitti gibi bir şey

Komut olarak eskisinden eskisinden daha iyi hatta hafta sonu eşime terapist sormuş on üzerinden kaç verirsiniz komut almasına diye eşim eskiden sıfırdı şimdi on üzerinden beş veriyorum demiş zaten öğretmen de gelişmeleri fark etmiş

Terapist eşime oğlunuz ince bir çizgi de var ya da yok bir şey diyemiyorum ben bile teşhis koyamıyorum üstüne düşülmesi gerekiyor demiş

Bu arada eğitimci çok değişik sesler çıkarıyor dikkat çekmek için ve tamamen yerde oyun oynayarak oğlum oyuna dahil ederek ve bizi de itiy dikkat çekmek için ve tamamen yerde oyun oynayarak oğlunu oyuna dahil ederek ve bizi de eğitiyor

Bizdan bu hafta yemek yeme videosu istedi kendi kendine yemek yemeyi öğrensin dedi ayrıca 15 dakika en az bir oyuncakla oynasın farklı oyuncaklara geçiş yapmasın dedi tuvalet eğitimi için de geç kalmadan verilmeli dedi

Önceden eşleştirmeler önemli değil demişken bu hafta eşleştirmelerde önemli dedi yani çocuk çoğu şeyi yapınca yapamadığını yapmalı demeye getirdi bilmiyorum eşleştirme için ne yapmak gerek gerçek görsellerini göstermeliyim

oğlum 24 aylık dört aylıkta kardeşi var

ne iyi ettiniz yazmakla..gecmisteki mesajlarinizi okudum cok sevindim otizmden kurtulmaniza darisi bizim basimiza insallah..
insallah. sizin durumunuzu okuyamadım şu anda ayrıntılı. 6 aylık da bir kızım var bir yandan da çalışıyorum o yüzden çok vaktim yok ama ilk fırsatta bulduğumda okuyacağım inşallah. Bir tek şunu söyleyebilirim ki annenin psikolojisi çocuğun gelişiminde büyük etken. Neden biz diye düşünmeyin hiç bir zaman. Faydası olmuyor. Siz üzülseniz de üzülmeseniz de gidilecek yol aynı. Üzülmeye harcayacağınız enerjiyi çocuğunuza harcayın, ilerleme kaydettiğini göreceksiniz

Öncelikle gelmiş geçmiş olsun size darısı burada olan herkese

Oğlunuz benim oğlum ile benzeyen davranışlar göstermiş. Benim oğlumun tepki ve keşimleri yerinde bu arada 1 haftadır kreşe gidiyor Türkçe imgilİce sayıları öğrendi puzılında sayıyor hattaha

İlk bir kaç mesajınızı okudum aöa hepsini okumayı düşünüyorum

Bu Arada oğlum 24 aylık ve herhangi tamımız yok

Oğlum gömülü puzzzle yapıyor mesela biri görüyor yerleştiriyor ama mesela iki tane kedili kart olsun onları üst üste koymuyor oyu terapisi bu gerekli değil demişti ama bu hafta oğlum baya iyi gelmiş ona bunı da yapmalı demiş

Kreie gitti gideli farkındalık attı herşeyin farkında sesler ve kelimeşer geliyor

Dün kardeşi ağlarken ona emzik ve biberon verip ho piş e e e dedi

Koltuğa birşey döküp beni taklit edip sildi

Elini yılarken sabah aaaa havlu dedm döndü avlu deyip elimden aldı sildi yüzünü

Allah'a şükür iyiyiz kreş iyi geldi

Önceki mesajlarınızı şu an okumaya vaktim olmadığı için durumunuzun ayrıntısını bilemiyorum şu an ama bu mesajda anlattıklarınız gayet nöro tipik bir çocuğun davranışlarına benziyor. Takipte kalın mutlaka. Hassas olmak iyidir ama çok da endişelenmeyin, çocuğunuza da sezdirmeyin

Arkadaslar benim oglum 14 aylik. 35 haftalik doğdu. Bay bay alkis cak yapmiyor. Burnumu ve kulagimi tut deyince tutuyor. Adını biliyor seslenince bakiyor. Goz takibi var. Anne baba dede mama diyor ama bilinçsizse. Yemek kokularina duyarli midesi bulanip oguruyor. Ellerinin golegesiyle oynuyor . Nöroloji bana otistuk olmadigini soyledi. Haziran 22 de kontrole cagirdi. Emar tomografi cekildi temiz cik
ti. Odada birakinca pesime agliyor. Devamli kucaga gelmek istiyor. 10.ayindabasti suan emeklemiyor. Zaten noroljiye buyuzdrn basvurmustum. Fiziktedavi ve bireysel egitim aliyoruz suan. Ram merkezi ve rehabilitasyon merkezindekiler otizm degil diyor ama ben yinede emin degilim
Arabizda baris ekiciye giden ve memnun olan varmi acaba

Bu arada norolji ve rehabilitasyon merkezi golgesine dikkat etmesinin cok iyi oldugunu soyledi. Resmen elinin golgesiyle agu falan yapip konusmaya calisiyor. İletişime geciyormus bu sekilde. Sosyal iletisimi iyi oldugu soylendi. Ama komut almiyor. Sadece ara sıra ellerimi dudagima götürüp oynadigim zaman cani isterse aynisini yapiyor o kadar . Al dedegimi aliyor kedi nerede deyimce cama bakiyor. Zeka kartlarindaki kedi ve kopegide gorunce guluyor. Kusura bakmayin ayri yazdim bu postu

Önceki mesajlarınızı şu an okumaya vaktim olmadığı için durumunuzun ayrıntısını bilemiyorum şu an ama bu mesajda anlattıklarınız gayet nöro tipik bir çocuğun davranışlarına benziyor. Takipte kalın mutlaka. Hassas olmak iyidir ama çok da endişelenmeyin, çocuğunuza da sezdirmeyin
Dün paylaştığınız yazıyı okudum baya etkisinde kaldım reaktif bağlanma ile ilgili bir sorunmu diye düşündüm belki öğrenme güçlüğüdür çünkü işaret parmağı ile herşeyi soruyor ha bu. Ha bu diye diye kafasına atıyor demekki sayıları öğrendi diye seviniyorum

Aslında belki de var da bizler kendimiz bu olguyla tanışana kadar farkında değildik.

Mesela ben, şu gün bildiklerimle baktığımda, tanıdığım bir kaç yetişkinin spektrum içerisinde yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim ki en yakın örneği de benim eşimdir...

Sizlere şöyle bir örnek vermek istiyorum; eşimin maaş kartı ve kredi kartı bende duruyor, zaten evin finansal işlerini de ben görüyorum. Geçen gün internet bankacılığında bir sorun yaşandı ve çözemedik. Telefonla destek alınması gerekiyordu ve biliyorsunuz ki ancak ve ancak hesap sahibine bilgi veriyorlar. Ne dediysem ne yaptıysam eşimi bankanin müşteri hizmetlerini aramaya ikna edemedim. Kesinlikle konuşamıyor. Kitlenip kalıyor. Sonunda da benim ofisimde çalışan genç bir erkek arkadaşımıza, güvenlik bilgilerini vererek, bankayı arattırdım, eşim gibi konuştu da sorunu öyle çözdük.

Oğlumuz için hayatında 1 gün bile telefon açıp bir doktor randevusu almamıştır.

Biz evlendikten neredeyse 1 sene sonra ablamlarla sohbet etmeye başladı.

Tv izlerken ya da oyun oynarken dünya patlasa duymaz.

Bir de mesela; kendisine "hayatım bilmemne nerede?" diye sorduğumda, şanslıysam da ilk defasında onunla konuştuğumu duyarsa ve yerini biliyorsa, nerede olduğunu söyler ancak eğer bilmiyorsa, "bilmiyorum" demez asla..hiç cevap vermez.. çok defa bu yüzden kavga ettik onunla, bir tepki ver de duyduğunu anlayabileyim diye kızdım... daha doğrusu kavga ettik de demek doğru olmaz, kavga ettim onunla diyim çünkü kavga da etmez, ben bağırırım o da sinirli sinirli yere bakar, çok sinirlendiğinde de odadan çıkar gider v.s. v.s.

Benim eşim de de aynı bu dediğiniz gibi şeyle var bende de maalesef bir takım takıntılar söz konusu o sebepten bende insanlara bakıp bu bozukluğın ufakta olsa bir yerinde olduğunu düşünüyorum

Dün paylaştığınız yazıyı okudum baya etkisinde kaldım reaktif bağlanma ile ilgili bir sorunmu diye düşündüm belki öğrenme güçlüğüdür çünkü işaret parmağı ile herşeyi soruyor ha bu. Ha bu diye diye kafasına atıyor demekki sayıları öğrendi diye seviniyorum

reaktif bağlanma bozukluğu otizmle sık sık karıştırılan ve çok da nadir olmayan bir bozukluk. Dikkate almakta fayda var. Bu arada ben bir uzman falan değilim tabi ki ama konu ile ilgili yıllar boyunca pek çok tecrübe edindim. Türkçe ve yabancı kaynaklardan sınırsız makaleler okudum, videolar seyrettim, kendimce analizler yaptım. Dün paylaştığım yazıyı konu sahibi ilk mesaja sabitlemeyi düşünürse eğer, o yazıyı sık sık güncelleyip aklıma gelenleri ekleyeceğim. Hatta çocuğunuza yardımcı olmak için neler yapılabilir tüm bunları da ekleyeceğim. Yazdığım şey çok kişilere ulaşsın emeğim boşa gitmesin istiyorum açıkçası :)

X