Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bebegim 25 aylık denver testinde 1 yaş çıktı bicok özelliği çok moralim bozuk bide saç dökülmesi eklendi ustune
bize denver testini hiç uygulatmadılar ama oğlum bsit komutları sadece alıyor, göz teması kısıtlı ve ismine her zaman bakmıyor özellikle yabancılara. saç dökülmesini ilk defa duydum. ama buradaki yazıları ve gelişmeleri okuyunca inanıyorum hepimşzşn minikleri iyi olacak. sadece güçlü olup sabretmek ve eğitime devam etmek kalıyor. benim oğlum da 25 aylıkken daha kötüydü son üç aydır çok ilerleme var. komut alması ilerledi evde çalışıyoruz. sizde yapın. asla umutsuzluğa kapılmayın

Öncelikle geçmiş olsun bizde sizin gibi eğitim alıyoruz haftada 1 gün 1 saat konut yok al ver yok oyun içinde en basit araba sürüyor hayvanlar fasülye oyunu bu tarz yani hani oyun içinde gösteriyor ve bizde izleyerek öğreniyoruz nasıl yaklaşalm diye

Ses çıkarın dedi bize ses çıkardım sesler kelimeler gelmeye başladı

Bize ekstra olarak kreşin yanında hergun yarım saat aynı saat aralığında baş başa oyun oynayın dedi biri 24 biri 4 aylık iki oğlum var küçük olan olmadan oynayın diyor

Ben zaten hergun ilgileniyorum ama mesela bu aslan diye illa göstermeyin öğrenmek istemez patron siz olmayın beraber öğreniyor gibi yapmaya getirin dedi

Maddi açıdan evet çok pahalı 200 TL saati eee kreş var ve ben ücretsiz izne çıktım ama değer evladım için şu an ezan vakti tek dileğim diğer yavrumda. Öyle iki arada kalmayl

Rabbim kimseyi evladı ile sınamasin

Bayanlar yardiminiza ihtiyacım var bebegimin saçları dökülmeye başladı sizce otizmden olabilir mi bu özellikteki çocuklarda bazı mineraller ve vitaminler eksik çıkıyor bunun etkisi olabilirmi

Canım sac dokulmesinin otizmle alakasini hic duymadim ozel egitimde filan bir suru otizmli cocuk var hic te gormedim. Benim oglumda yeni dogdugunda saci dokuldu sonra tekrar cikti ama yeni dogan cocuklarda gorulen bisey bu. Oyle bisey olabilir mi bilmiyorum. Ama otizmle ilgili oldugunu sanmiyorum. Bir de benim oglumun ne yaparsam yapayim disleri curuyor gunden gune daha da curumeye basladi. Otekilrde de basladi. Metabolizma doktoruna sormustum agir metalle mi ilgili diye agir metal fazlaliginda dis curumez dedi sadece. Sanirim herseyini ister istemez otizmle bagdastiriyoruz

Siz erken başlamışsınız ne güzel. Oğlum 31 aylık, haftaya başlıyoruz özel eğitime. Biz haftada iki seans duyu bütünleme iki seans bireysel alacağız. Oğlumda ki belirtiler: çevreye çok duyarsız arkadaş edinmiyor. Göz teması kısıtlı özellikle yabancılarla. Komut alıyor ama sadece al ver gibi. İsmine ben seslenince bakıyor ama birşeye yoğunlaşınca bAna da bakmıyor. Oğlumun sembollere karşı sıra dışı bir merakı var. Resimli kitapları ve zeka kartlarını elinden düşürmüyor. Kitapla yatıp kitapla kalkıyor ama yırtmaz. Çok hareketli ama hırçın değil çok uyumlu bir çocuk. Puzzle yapmayı çok seviyor. 5 Aydır kreşe gidiyor ama sosyal olarak hiç Yol alamadık. Umarım bende buradan iyi haberlerimizi paylaşırım.

Merhaba arkadaşlar hayirli Ramazanlar dilerim öncelikle herkese. Ara ara firsat buldukça okuyorum. Bugün de ben yazayim istedim. Oğlum 24 aylik, eğitime başlayali 3 ay oldu dolu dolu. Özellikle deneyimli anneler nasil gelişmelerimiz yorumda bulunun istedim.
Eğitime başladığımızda anlamsiz söylediği 3-4 kelimesi vardi şusnda 50'ye yakin kelimemiz var. Bazilarini sık kullaniyor bazilarini 1-2 kere duydum ağzindan. Al-ver, tak-çikar, gel, otur, birleştir, aç-kapa gibi basit komutlari yerine getiriyor. Göz temasimiz vardi adina tepkisizdi, şimdi adiyla seslenince bakiyor. İşaret hiç yoktu şimdi özellikle kitaplardaki resimleri evde isimlerini bildiği eşyalari hem söyleyip hem işaret ediyor. Dışarda çok nadir. İkili, 3'lü puzzle yapabiliyor. Yavaş yavaş eşlemede yapmaya başladı. Bunlar bizdeki gelişmeler. Gelelim çok eksik olduğu noktalara, çocuklarla iletişimi hiç yok sayilir. Sadece parka çiktiğimizda onlari izliyor eğer elinde top olan yada bisikletli bir çocuk görürse koşup onlara dokunuyor okadar. Hala istekleri için beni kullaniyor elimi tutup anne diyip istediği şeyin yanina goturuyor. Oyun grubu deneyimimiz başlamadan bitti, ergo terapistimizde henüz hazir olmadiğini söyledi. Sonbahar gibi inşallah hazir olursa 3 yarim gün kreş düşünüyorum çünki iletişimi çok zayif Arkadaşlar evde çocuklarinizla ne tür oyunlar oynuyorsunuz? Ben bu konuda kendimi çok yetersiz hissediyorum. Oyuncu bir anne değilim tıkanıp kaliyorum malesef. Sizler Evde neler yapiyorsunuz?

İyi akşamlar erdemis. Bu platformdaki tüm yazıları okudum. Yaşadıkların geçmişte yaşadıklarıma çok benziyor. Umarım yanılırım ve bu günleri gülerek hatırlarsın. Teşhiş koyma ya da birşey Yok demek gibi bir hakkım yok ve kimsenin olmamalı. Annesi sensin. Yapacakların çok basit. Eşini ikna etmeye çalışıp enerjini tüketme ben o hatayı yaptım. Çocuk psikiyatriye randevu al özel bir hastane olabilir. Zaten 3-4 ayda bir kontrole çağırırlar. Eğer durumun yoksa bulunduğun yerdeki rehabilitasyon merkezlerinin telefonunu al internetten. O merkezlere telefon açıp bir değerlendirme yapmaları için randevu al. Değerlendirme ücreti almıyorlar değerlendirmeyi yapanlar da en az doktor kadar tecrübeli. Seni yönlendirler ya da sana çocuğundaki eksikleri söylerler. En mantıklısı tabiki çocuk psikiyatri. Çünkü teşhis koyma yetkisi sadece onda. Çocuğun küçük olduğu için teşhis koyamaz ama endişelerinin sebebini daha iyi çözersin. Benim oğlum 9 aylıkken bir kaç tuhaf hareketini yakalamıştım ama bana evham yaptığımı benim tedaviye ihtiyacım olduğunu söylemişlerdi. Oğlum şimdi 30 aylık ve özel eğitime başladı. Devlet hastanesini pek önermem çünkü ilgilenmiyorlar. 24 aylıkken götürdüm ilkini. İlk gittiğimde, bişey Yok bu çocukta tv kapat düzelir dediler. ama ben teşhisi daha 7 aylıkken koymuştum keşke yanılsaydım. Kimseyi dinleme gizlice git gerekirse, kimseye söylemek zorunda değilsin. Parka çıkar gibi git muayene yaptır, sonra evine dön kim bilecek. Ne kaybedersin ki? Ama bir gelecek kazanırsın. Ben de gizlice götürdüm Keşke daha erken gitseymişim

Arkadaşlar eeg için geldim barış hocayı da gördük bakalım ne olacak bekliyoruz

Eeg sırasında oğlum kasılıp sıçrıyor dua ediyorum aklıma en baştan beri epilepsi geliyor

Sıra beklerken koştu oradan oraya bir çocuk vardı onun boyunda ona abi diyip sevdi

Merhaba soyledıklerınde haklısınız ancak benim cesaretım yok tek basıma doktora getırmeye kotu bırsey duymak ıstemıyorum zaten psikolojim bozuldu bırse calısıyorum aksam ancak 5de evde oluyorum..Zaten kucuk suan ne dıyebılırlerkı kendım suan neler yapabılırım..sızınde bızım aylarda farkettıgınız farklılıkları neydı acaba?mesela benım bebegım hıc agulamadı sesler cıkarmadı gulumseme yok benı tanıdıgından emin degılım göz teması 2 3 sanıye ( ınsallah ıyı olacak cocuklarımız cok dua edıyorum

Merhaba . Öncelikle gecmis olsun. Rabbim hayirli sonuclar versin. Bizde carsamba gunu gidicez baris beye. Simdiye kadar egg cekilmedi. Alperen 14 aylik adini biliyor. Goz temasi var bazende kisitli. Burnmu tut deyince burnumu tutuyor. Kedi nerde deyince cams bakiyor. Al biliyor ama ver bilmiyor. Emekleme yurume yok. Dahs yeni sürünup cekiliyor. Yatınca kalkio oturabiliyor. Daha once noroljiye gittim. Bana kizdi otistik değil dedi. Alperen elinin golgesiyle oynuyor farkediyor hemen. Kokulara karsi duyarli yemek kokusunds oguruyor her zaman olmuyor bu durum. Cocuklari gorunce seviniyor. Rehabilitasyon merkezi sosyal iliskisinin iyi oldugunu söyledi. Fizik tedavi ve 1 saat bireysel eğitim aliyoruz. Musluktan akan suyu veya heyecanlandiginda ellerini tuhafca kıvırıyor. Baris hoca icin cok iyi bir doktor dediler. Egg ucreti ile ilgili bilginiz varmi. Bayiltilarakmi çekiliyor. Uzun oldu kusura bakmayın

Çok güzel gelişme bak herşey iyiye gidiyor şükür canim

Benimki de birşey görünce yiyecek ve top peşlerine gidiyor çocukların çocuklar öyle fena ki gelip gözüne sokuyorlar topu benimki peşlerine düşsün diye

Ya ben bazen diyorum işaret ederek beni mı taklit ediyor mesela ayı diyor ona işaret parmağı ile dokunup bazen bastırıyor kitaba taklit mı bu anlamıyorum taklit bile olsa işaret etmesi iyidir galiba

Canım şu an korkma yaşıtları ile iletişimde olmaması korkutmasn seni çünkü benlik duygusu yerleşiyor öğreniyorlar yani zamanla ki tüm çocuklar öyle

İstediği şeyi genelde 12 18 ay arası gösteriyor annelerine bebekler hani yanına götürüp bizimkiler şu an yapıyor ama bu durumda geçecek inşallah benim oğlum daha çok bana yapıyor bazen ittiriyor

Bizde de hergun yeni kelimeler şükür

Bu arada 2 yaş aşısını yaptırdın mı ben hala yaptirmadm korkularim var 1 yas aşıları dan sonra.oglim hep hastahan

Televizyon,telefon, tablete kesinlikle bakmasın. Kim bakıyorsa bebeğine tembihleyin. Bol konuşun anlamıyor sanmayın sakın, göz teması kurmak için hep gözlerine bakarak konuşun. Ona dokunun masaj yapın. Netten araştırabilirsiniz bizim eğitimcimiz de masaj önerdi. Benim Oğlum da sosyal gülümseme ve agulama vardı. Ama göz teması kısıtlıydı adına da her zaman bakmazdı. Ama en çok bana kollarını açıp gelmediğinde hissettim. Hep çevresiyle ilgiliydi resimlere çok bakardı hala öyle. Parka gidince bankların üzerindeki yazıları okumamı istiyordu parka ilgi duymuyordu. Bence çok güçlü bir annesin ayrıca çok dikkatli ve bilinçli bir annesin. Çoğu anne 3 yaşına gelmiş çocuğuna kondıramıyor. Sen takip et. TV yasak kesinlikle. Biz 20 aylıkken tv yasağı koyduk mükemmel geilişmeler oldu. Normalde çoğu bebek izliyor bişey olmuyor ama yatkınlığı varsa tamamen kendini dış dünyaya kapatıyor. 20 aylıkken bile eğitim aldıranlar oluyor. Hayata küsmeye gerek Yok. Eğitimle çoğu şeyi aşıyor bebekler. Mutlu ol bebeğine yansıtma, İnan algıları bizden daha açık. Kendine iyi bak pozitif ol. Sağlıcakla kal

Aşilarin hepsinde hastanelik olduk. 1 yaş aşilarindan sonra hiç birini yaptirmadim yaptirip yaptirmama arasinda çok kararsizim. Rabbim doğru karari aldirsin inş Çoklu besin alerjisi ve ciddi kusmalarimiz var biliyorsun. Bu dönem dokunsal hassasiyetleri çok artti parka gidemez olduk kaydirağin merdivenlerine gelince tutup öğüruyor biraz devam ederse kusuyor. Benim en çok bu kusmalar psikolojimi bozuyor. Hem otizm, hem alerjiler birçok cehpede ayni anda savaş vermek çok yipratici oluyor Rabbim şifa versin kuzularimiza kurtarsin hepsini bu illetten inş, bizlerede güç kuvvet sabir versin

Hayirli sonuçlar alirsiniz inş

Biz duyu bütünleme aliyoruz. Biz teşhis için bize bu işte (teşhis ve yönlendirme) bir numara olduğunu söyledikleri Yankı Yazgan'a gittik. Bize göre bir servet ödedik seans ücreti olarak. Bunu yapmamizdaki sebep içimizde tek bir soru işareti kalmamasiydi. Bize haftada 6 saat özel eğitim + 2 seansta ergo terapi dedi. Bütün imkanlarimizi sonuna kadar kullaniyoruz. Maddi manevi çok yipratici bir sureç Allah hepimizin yardımcısı olsun. Duyu bütünleme konusunda çok kararsizdim açikcasi bana çok gereksiz ve para tuzaği olarak geliyordu. Fakat gittiğimiz yerde halihazirda devam eden çocuklarin anneleriyle konuştum hepsi inanilmaz memnundu ve çocuklarina çok şey kattiğini söylediler. Hatta daha geçen hafta konuştuğum bir anne keşke 1 sene önce başlasaydik şimdi hiç birşeyimiz kalmazdi dedi. (Oğlu çok iyi durumda bu arada maşallah) Bugün konuştuğum ve fikirlerine önem verdiğim bir annede (3 senedir eğitim aliyorlar) bu işi bir ekip işi olsrak düşünün. Nasil bir ameliyata birden çok doktor giriyorsa (anestezi doktoru vs) buda ayni dedi. Hepsi puzzle gibi birbirini tamamliyor aslinda. Eğer yavrunuzun ihtiyaci olduğunu düşünüyorsaniz aldirin derim. Bizim daha çok yeni 3 ay oldu ama 3 ay öncesiyle bugün arasinda dağlar kadar fark var. Rabbim şifa versin hepsine

Bizim de alerjimiz var. Oğlu un yüzü hep isilik varmış gibi duruyor. Yumurta alerjisi vardı o bitti. Domates çilek domates salçası alerjisi başladı. 8 gündür ateşini düşünemiyoruz diye eğitime başlamadan ara verdik. Düzelecekler bunlar en zor zamanlar. 4-5 yaşından sonra alerji hafifliyor eğitimde iyi gidecek bunları kötü bir anı olarak hatırlayacağız. Geçmiş olsun sizin kuzuya da

Merhaba , bir kaç gündür girmemiştim. Şimdi yazdıklarınızı okudum . Bizde duyu bütünleme ye gidiyoruz. Neredeyse 1 ay oldu .Bizim henüz tanimiz konulmadi özel ve devlet takibindeydik. Şimdi sadece 3 ayda bir devlete gidiyorum. Bana sadece kres evde ilgi vs dediler ama bu bana yeterli gelmedi ve özel eğitime karar verdik. Ama maalesef şu zamanda güvenilir bir yer bulmak doğru yönlendirilmek çok zor .Çok şükür şimdi gittiğimiz duyu bütünleme merkezini bulduk çokta memnunuz. Eşim başta çok karşıydı şimdi derslere eşimde giriyor izliyor ve diyor ki çocuğu tanıyamıyorum . Biz duyu bütünleme nun faydasını görüyoruz hareketlilik çöktü ve devamlılık yoktu bunlara çalıştık sadece orada ders aldırmak yetmiyor tabi Evde de devam ediyoruz . Eğitmenimizindediği ben %30 siz %70 fayda sağlarsınız . Kararlı olun her istediğini vermeyin . Beklemeyi öğretin vs onun tavsiyeleri ile ilerliyoruz kres ogretmenizde oglumda gelişmeler olduğunu söyledi zaten sosyaldi daha da sosyallesti vs kelimeler inanılmaz arttı ama maalesef ikili cümleler henüz az bakalım hayırlısı inşallah. Umarım sizde iyi verim alırsınız . Biz duyu bütünleme den memnunuz . Ve görüştüğüm bir çok anne keşke önce başlasaydım diyor. İyi geceler dilerim

Çocuğunuz kaç yaşında. İlk ne zaman farkettiniz ve eğitime başladınız. Sizde ki belirtiler nasıldı. Burada sordum ama pek fazla duyu bütünleme eğitimi alan Yok sanırım. Bireysel ve duyu bütünleme kaç seans alıyorsunuz. Biz iki bireysel, iki duyu bütünleme alıyoruz. Haftada üç gün kreş. Benim oğlum yaşıtlarıyla bırakın oynamayı onları görmüyor bile üstelik beş Aydır kreşe gidiyor nasıl aşacak bunu bilmiyorum çok üzülüyorum inanın. Çok güzel 9 parçalı puzzle yapıyor. Bul tak parçaları olan ahşap puzzleları da çok seviyor. Resimli kitaplarına bayılıyor. Tüm meyve sebzeleri tanıyor sorunca işaret edip gösteriyor çoğu zaman ama isimlerini söylemiyor bana söyletiyor. At, aslan, köpek, domuz, tavuk taklitlerini canı isterse yapıyor ama seslerini değil hareketlerini taklit ediyor her zaman değil. Yanına bir çocuk gelse onu itmez ya da başka tarafa bakmaz, yanında kimse yokmuş gibi davranır. Komut almıyor hala.

merhaba ben egitim arastirma hast. cocuk psikiyatri bolumunden bir turlu randuvu alamiyorum her aradigimda su tarihe kadar doludur diyor. Hangi saatlerde arasam tuttururum acaba..Ayrica özel hastanenin raporu gecerli olurmu egitim icin..

Sevgili Kuntay,
Anlattıklarınıza göre oğlunuzun durumu oldukça iyi. Meraklı, algısı açık ve taklit konusunda da başarılı görünüyor. Evet sesler önemli ama taklitte hareketler de önemli bence. Çocuğunuz daha çok küçük, zamanla toparlayacak. Benim oğlum sizin çocuğunuzdan neredeyse 1 yaş büyük, abi yani :). Kreş bizler için olmazsa olmazlardan. Bireysel eğitimden, duyu bütünlemeden falan çok daha önemli. Evet, benim oğlumun da kreşe alışma dönemi zor geçti. Zaten bizimkilerin iletişim kurma gibi bir dertleri yok, arkadaş ihtiyacı da duymuyorken bizler çocuklarımızı bir sürü çocuğun olduğu yere bırakıyoruz. Ama çok net olarak şunu söyleyebilirim ki alışacak... Oyunun tadını alınca arkadaşlarının arasına karışacak ve çok hızlı açılacak. Kreş konusunda kararlı olun. Benim oğlum da kreşe başladığında gitmemek için çok direnmişti.Aklıma geldikçe hayatımın en zor günleri olarak düşünüyorum. Şimdilerde ise durum oldukça değişti. Sabahları çantasını eline alıp kapıda bekliyor. Kreşe geldiğimizde de "okula geldikkkkk" diye bağırıyor. Mutlu yani...
Aslında duyu bütünleme eğitimi konusunda yazmak istemiştim. Bu konuda bizim de deneyimimiz var. Daha önce burada uzun uzun paylaşmıştım. Sayfa 776 da kalmış yazdıklarım, okuyabilirseniz bizim deneyimimizi, benim düşüncelerimi öğrenebilirsiniz. Siz de başlamışsınız, birkaç ders sonrası sizin de olumlu ya da olumsuz bir fikriniz olacak bu konuda. Biz 2. derste duyu bütünlemenin oğlum için gerekli olmadığını düşünmüş olmamıza rağmen kurumumuzun dayatması üzerine devam etmiştik. Oğlum bu yoğun tempoya ayak uyduramamış, öfke patlamaları yaşamıştı. Sonrasında da kurumumuzu değiştirdik zaten. Şimdilerde oğlum 5 tam gün kreşe gidiyor ve haftada iki saat özel eğitim desteği alıyor.
Komut alması, çocukları fark etmesi, taklit yapması kelimelerin anlamlarını öğrendikçe, onları bilerek kullanmaya başladıkça gelişmeye başladı. Hala kelime yüklemeye devam ediyoruz. Siz henüz yolun çok başındasınız. Gelişmenin yavaş yavaş olduğunu ama ilerlemelerin keyif verdiğini zamanla öğreneceksiniz. Tavsiyem, özel eğitimde yapılan çalışmaları evde çocuğunuzla her fırsatta tekrar etmeniz...
Hepimizin bu günleri atlatmasını, tüm çocuklarımızın yaşıtlarını yakalamasını diliyorum... (Oğlum 4 yaşında)

Merhaba , biz ilk araştırma icine girdiğimizde oğlum 2 yas 8 aylıktı . Dr Dr gezdik ve hemen kreşe başladık evde Dr un dedigi gibi sürekli oyunlar oynadık . Kendi kendimize birşeyler öğretmeye çalıştık . Oğlumda konuşma yoktu . el çırpma vardı sevinince veya heyecanlaninca birde dönen nesne lere ilgisi çöktü . El çırpma kendiliğinden durdu artık dönen şeyler çok ilgisini çekmiyor . Konuşma kelimeler başladı .Kelime olarak günlük hayatımızda olan hemen herşeyi biliyor. ev eşyaları sebze meyveler hayvanlar araçlar aklıma daha gelmeyen bir sürü şey işaret parmağını kullanmaya başladı hayırı öğrendi anne gel baba gel ışığı kapat kapıyı aç şu ver gibi iki kelime kullanması başladı. Ama dikkatimiz dağınık şuan bireysel ders almıyoruz sadece duyu bütünleme zaten duyu bütünlemede eylem kartları vs de çalışması yapıyor eğitmenimiz durumunuz iyi diyor fakat takıntılı biraz oğlum şuan bu kalıpları kırmaya calisiyoruz. eğitime başlayalı 1 ay oldu sayılır . Oğlum 3.5 Yaşında şuan .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…