Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar merhaba, gün geçmiyor yeni birşey çıkmadan . 1 hafta 10 gündür oğlum kresteki içer ayakkabılarını eve getiriyor bırakmıyor . Evde de hep ayağında giymek istiyor bugün saklamışlar çantada yoklar diye ağlamalar vs. dediler alışır ama kresten cikaramiyoruz sonunda aldık ama ne yapalım bu durumda doğrusu nedir inanın şaşırdım

Sondan başlıyorum evet benim gitmem lazım çok ihtiyacım var aslında yorgunum bitkinim çoğu zaman yetemiyorm birşeye o sebepten biraz bende kötüyüm

Belkide oğlumun birseyi yok herşey bir ands geldi belkide gerçekten birseyi yok inanın bilmiyorum ama korkuyorum çok iyi anlıyorum şimdi buradaki herkesi çok zor bir durum belirsizlikler hele

Panik olmamaya çalışacsm kendimi dirayetli durmaya çalışacam ben anneyim 2 evladım var güçlü olmak zorundayım

Bunu bende yapmışım hep inan herşeye birsey buluyoruz annem bana beni anlattı anaokulu öğretmeni istememiş beni hiç

Bu arada bende yol takıntısı vardı hep aynı yıl hstttsjs hep aynı günler banyo zamanı ve çoğu şey planlı idi eğer bozulursa agresif oluyordum sakar dikkatsiz biriyim dün eşim sen asperger bile olabilirsin dedi gerçekten kendime bakıyorum da ortaokul da düzeldim ilkokul da mille benle muhatap olmazken lise yıllarımds arkadaşlsrımn aileleri onla gezin derdi benim için

Ve insanların yüzüne bakamadım gözlerine yani kendimi düşünüyorum da bende eskiden hiperaktif İdim

Cevabınız için teşekkür ederim . Böyle şeyler zamanla gelip geçti oglumda ama kreste bir an önce hallolmasi gerek gibi davranmaları beni tedirgin etti açıkçası eve geldiğimden buyana 4 çeşit ayakkabı panduf veriyorum fırlatıp atıyor bakiyir deniyor yine eskiyi giyiyor umarım çabuk atlatir . Nasıl davranacağım ne yapacağım şaşırıyorum bazen .

Bir kaç gün önce internetten okudugum bi hastalık vardı. Ismi su an hafizamda degil zor bir adı vardi. Belirtilerin arasinda gelisim geriligi olunca dikkatimi cekti ister istemez okudum. Ama okuyunca öyle gerildim ki ne olur allahım cocugumda sadece otizm olmus olsun diye dusunmeye basladim. Sonra kendi kendime dedim ki otizm olsun diye dua ediyorum halime bak :) Beterin beteri var arkadaslar. Allah tüm yavrucuklari korusun.

Her çocuk robot olamaz şimdi yanlış anlamayın ama her çocuk kural tanir mı evlatlar minik tabi isyan ederler benim oğlan çoraptan nefret ediyor mesala sürekli çıkarıyor nereye gidersek gidelim günde 5 6 kez çorap giydiriyorum ve sürekli hasta oluyor üşüyor

Ara ara herşey gelir bana annem anlattı ısırma mıncrma herşey varmış ama sonra ise ergenlikte mükemmel bir ergen oldum mimmemel iyimi bilmem ama.gram.baskaldrmadm ben haşarı olmadım duruldum yani ki miniken balkondan yere caklp ölümden dönmüş biriyim yaramazlık olarak çok fena şeyler yapmışım

Korkuyoruz ki şu an içinizde ben panik halde her hareketi manyak gibi izliyorum ama sakin olmak zorundayız

umudum var çok özür dilerim canım
evet bütün doktorlara gittik barış korkmaz a cem kınacı ya hasan önal a.... şimdi barış korkmaz hiç bi şey istemedi 6 ay sonra görüşelim dedi benim oğlum konuşuyor büyük çocuk zaten 6 yaşında ama hiç sorusu yok konuştuğu için izleme almış olabilir cerrahpaşanın sabit hattını çeviriyorsundahilisi 21170 oradan epeyi uğraşman gerekiyor sekreteri ismini alıyor ben sizi 1-2 ay sonra arıcam diyor sistem böyle işliyor
kasımda gittik bu tanışma 6 ay sonra gelin dedi ama hiç bi şey önermediği için ben bi daha gitmicem
cem kınacının ankara daki merkezini aradık ayda 1-2 istanbula geliyor 700 lira sadece muayene parası sonra diğerleri de 1500 lira falan tutuyor dedi ben onu istanbulda bi yere daha ucuza yaptırdım kabul eder mi bilmiyorum
gelelim benim favorim hasan önal a kendisi kanuni de oğlan ona bakıp gülümseyince inadına otizmden çıkıyor diye diyet vermedi baştan ama herkesin normal dediği kan testlerinden bi oranlara bakıp bu çok kafa karışıklığı yapar dedi selametlenin yaptığı gibi diyet yapıyoruz özel eğitimde düzeldiğini söylüyolar bayağı bence de eskiye göre daha iyi ben sana hasan hoca ya git diyet yap diyosa yap derim

güzel anneler merhaba..hepimizde aynı panik,aynı bilinmezlik, aynı keyifsiz durumlar,,çocuğumda ilerde nasıl olacak onu ve bizi neer bekliyor die düşünmekten kafayı yicez:))).. geçen gün oğlumun okuluna gittim okulumuzun müdürüde psikolog.. dolu dolu 6 ayda neler yaptık eksiklerimiz neler falan konuşmak için çağırdı beni..inanın okadar mutlu umutlu ayrıldımki bigün içinde bukadar farklı duyguları nasıl taşıyorum acaba kafayımı yemek üzereyim die kendimden korktumm.
öncelikle aslında geleceği düşünmektense bu zamanları iyi değerlendirmek ve haftalık periyotlarla çocuğuma yardımcı olmaya karar verdik..haftada en az 3 bilmediği şeyi öğretmeye ama bunları masa başında çocuğuma zorla kitapklarla öğretmeyi değilde,yaşayarak yaşatarak öğretmemem konusunda konuştuk.. benim oğlum 3,5 yaşında 3 yaşında kreşe verdiğimde kelime olarak herşeyi konuşan ama cümle kuramayan,merdiven inip çıkamayan,tuvalet eğitimi veremediğim oğlum 6 ayda hepsini başardı..hatta öyleki artık bana tuvalate giderken çişim geldi sen gelme die bağıran bi çocuğum var.tabiki biz bunlarla uğraşırken yaşıtları daha hızlı ilerleyip kocaman insanlar gibi konuşmaya cevaplar vermeye başladılar.. bizde hala akıcı konuşma yok ama ben inanıyorumki oda olcak..sabır bizim için çok önemli benimde bağırdığım kızdığım kendi kendime ağladığım çok dönemlerim oluyo napalım buda bizim sınavımız bunada şükür..

evde yapacaklarımızda şöle onu sıkmadan bunaltmadan oyun arasına serpiştirmek herşeyi..ilke hedefimiz altında üstünde kavramlarını öğretmek bunun için sevdiği bir oyuncağı masanın altına koyup,,oğlum araban nerde diyorum bakıyo yüzüme elinden tutup bak masanın altında diyorumm..bunu bi gecede ara ara tekrar ediyoruz üstündeyid eaynı şekilde.. bugün yağmur yağıyo mesele okuldan aldığımdada yağarsa biraz yağmurda tutup bugün hava yağmurlu hadi ıslanalım deyip bi 5 dk yağmurda tutucam..bunun gibi şeyler işte.. aslıda zor olmayan rutin şeyleri onlara oyunla öğretmek lazım yoksa benim oğlum masa başında kartlarla falan hiçbirşeyi öğrenmez çünkü yerinde durmuyo sıkılıp hemöen dağıtıyor.. sizlerde nasıl oyunlar oynuyosunuz neler yapıyosunuz paylaşırsak fikir olur birbirimize..

Ya nasıl buluyorsunuz öyle kreşleri gerçekten ne güzel bir kreş herşey sizin için iyi olacak inşallah

Bizde bugün anneli bebekli oyun grubuna gittik bir tane çocuğu sevdi cici cici yaptı gözlem yaptım çoğu çocuk aynı dur sus dinlemiyor durma yok hareket halinde erkek bebekler özellikle aglayab var felsn benim oğlan bir ara sıkıldı camdan baktı hadi annecim dedim güzel geçti yarım gün kreş çok istiyorum bakalım eşim görüşecek inşallah başlarız
Bazen dinlemek istemedi daldı felsn ama iyi geçti otur dedim benimle oturdu öğretmeni dinledi felsn

Kesinlikle katiliyorum..masa basi egitim bilissel zekayi artirmakta onemli ama benim oglum herseyi yasayarak gorerek daha cabuk ogreniyor.Birkere gosterdigimi hemen ezberler ve unutmaz..mesela gecenlerde uzun bir ip gormus anne bak yilan dedi.Bende aa evet oglum yilana benziyor dedim.bu sayade benzemek kelimesini ogrendi..simdi benziyor diyor ve bunun gibi daha bir cok sey...hayvanlariyla oyun oynamayi cok seviyor..aslanla citasi var oyuncak birini bana veriyor,cita kardes nasilsin diyor,bugun nereye gidelim diyor..avm ye gidelim hamburger yiyelim kola icelim ayran icelim...bunlari yaparkende yerde hamburger varmis gibi aliyo hayvanina yediriyor ayran iciriyormus gibi yapiyo. Bunlari babasi ogretti.Simdi kendisi oynuyor.Cocuklarimiza bol bol hayali oyun oynatalim cok zekiler hemen kapiyorlar...duzelecekler insallah.diger cocuklar gibi hizli degil yavas yavas ama bir gun onlara yetisecekler....

aynen ne güzel bak sıpaya yılana benzetmiş bu çok güzel bence.. benmkiside sabah kısa kollu minyonlu bir tişörtü vardı onu giydirdim aaaaa minyon dedi hemen koştu napıyo die baktım oyuncak sepetinden minyonun oyuncağını bulmuş aynısıııı dedi ewtt aşkım aynısı dedimm yani eşletrime yaptı illaki masa başında kartlala yapması gerekmiyo bence..eskiden üzülürdüm neden yapmıyo die ama şimdi hiçç takmıyorum çünkü biliyo eşleştirmeyi yapma şekli değişik olsada yapıyo ya:)))

Tuvale

Benim cocugum kesinlikle hayali oyun oynamiyor banada oynattırmıyor. Zorla oynuyorum. Kendi kendime belki biseyler kapar diye. Bazen geliyor elimdekileri atıyor bazen yere yatıp ağlıyor. Bazen de beni umursamıyor kendi halinde takılıyor. Ama arada biseyler alıyor mesela fincan görunce agzina goturuyor. Özel eğitim de bir egitmen konusmak istemesi gerekiyor dedi. Müzik filan dinlesin hayvan sesleri cikartin taklit etmek istesin dedi ama bizimki müzik dinlemeyi pek sevmiyor cok az dinledigi muzikler. Tahammul edemiyor acarsam. köpek sesleri cikartiyorum dizlerimin uzerinde taklit yapiyorum kovaliyorum o hosuna gidiyor ama hic daha taklit yapmadi. Ben yapiyorum yinede ama hayali oyunlari filan ben de sikildim tek basima oynamaktan azalttim dogrusu. Insallah cabalarim bosa gitmez. Daha kucuk diye mi acaba. 2 yasinda baslamasi gerekiyor normalde hayali oyuna bizimki 2.5 yasinda 29 aylik. Sifonyerin ustune cikip gardolapin ustune bir kutu koymustum sonra yatagin uzerine atladim. Izledi Cok hosuna gitti. Ertesi gunu yatagin uzerine cikmis. Sifonyerin cekmecelerini acip merdiven gibi kullanmis ustune cikmis. Bi girdim odaya şok oldum. Cok ta korktum. Zeka seviyesi iyi yani. Bunu akil etmis. Bizimki sadece kimseyle muhattap olmak istemiyor.

Ya ne güzel birşey bunlar maşallah en güzeli yaşayarak öğreniyor illa kitaptan değil maşallah

inşş canımm.. sende bulursun inanki ara ben küçük bir ilçede oturuyorum ben bile bulduysam:)) bence özel eğitim tamam ama kreş çok daha faydalı keşke 3 yaşı beklemeden verseydim..oyun gruplarına bende götürdüm ama ben yanında olunca yapmadı sıkıldı beni gördükçe sımardı.. kreşte bakıyoki kimsenin annesi yok mecbur ayak uyduruyor

Her seyin bir zamani varmis Demek ki bende bisey ogrenemiyor diye uzulurdum ama kayit ediyorlar zamani gelince bir bir yapiyorlar.Burada cocuklari bizimkilerden daha kucuk cocuklar var sabredin lutfen bol bol uyaran verin..ben buraya ilk yazdigim zamanlari okuyorum bazen.Ilk yazdigimda oglum sadece kelime konusuyor cumle kurmuyor demisim..Simdi cok yol katettigimizi dusunuyorum

kleoat benimkide 3 yaşından sonra başladı hayali oyuna üzülme pes etme.. neler yapardım banamısın demezdi.. en son doktor seti almıştım çok ilgisini çekti önce babasıyla ben oynadım hasta oldum öksürdüm babası taktı kulaklığı dinledi bana iğne yaptı ben korkmuş gibi yaptım çoşkuyla..şaşkın şaşkın baktı naptı bu deliler der gibi:))) sonta oda oynamaya başladı şimdi çok güzel oynuyor..kumandayı alıp mikrofon yapıp şakılar falan sölüyo kendi kendine

Özel eğitim alıyormu yavrunuz benim oğlumda kardeşi oldu olalı duygusal keşke ben krese verseydim öncesi diyorum evde durmak istemiyor kapıya gidip hadi diyor bize bazen bana bakıyor kalma evde gel.brnle der gibi benim evde durudugum zaman anlıyor bilerek çıkmak istemiyor kendi dünyasında kardeşi ile.ilgilencem.biliyot benle paylaşmayı öğrendi ama başkası kardeşini alınca ver diyor

yok canım biz doktora gittiğimizde 2,5 yaşındaydı özel eğitime gerek yok kreşe 3.doldurunca verin ama isterseniz bu arada 6 ay gibi bi zamanımız vardı ben eve bi bayan hoca tuttum hergün geldi o napıyosa aynını bende yapmaya çalıştım..6 ayın sonunda kalem ve makas tutmayı öğrendi ve doktorumuz kreşe verin hazır dedi..

Makas için benim erken mı 22 ay bitecek hiç vermedim

Ya ne güzel eve hoca gelmiş nereden çağırdnz nasıl oldu bana da anlatın lütfen bende biri gelse oynasa diye düşünüyorum ama çocuk en iyi çocuktan öğreniyor

Günde kaç saat geldi evinize hoca

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…