Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Durumuzu bahsedeyim sizlere
22 aylik oglum ve 2 aylık bebeğim var kardeşi doğdu doğalı ilgili bir abi ama farklı davranmayı başladı cok TV izlettim galiba ben çalışırken annranne dede baktı pek ilgi olmadı hali ile
Oğlum parmak ucunda koşuyor dönüyor gibi hareketleri vardı ve ismine tepki vermediğini anladığım an doktora götürmek istedim ailem karşı çıktı çok dışa dönük parkta bile millet krese mi verdiniz cok Candan bir çocuk diyormuş TV kapadım biraz düzeldi
Evet dışa dönük sevdiren bir bebek kendini anne baba mama annenane felsn hep konusur mama su bunları diyor puzzle yapıyor bazen puzzle parçalarını yan yana dizip sonra puzzle yapıyor bu yan yana dizme geçen hafta başladı izin vermiyorum
Biz bir hastahanede çocuk gelişim uzmanına götürdük oraya gider gitmez isim söylüyor doktor oğlum bakmıyor al ver yojk otur yok dinlemiyor hic bir şekilde tepki yok doktor siz tv mi izlettiniz benle iletişim kurmuyo dediğim an öyle kötü oldum ki ben ver dedim verdi otur dedim oturdu neysr ama doktora yapmadı doktor sorular sordu küpü veriyor buraya koy diye oğlum duymazdan gelip küpü ağzına aldı felsn 20 dakika doktorda geçirdik
Bu çocuğun kardeşi olmuş iç dünyası nasıl halde bilemeyiz lohusalık sizde yeni bitmiş belki o ara ilgisiz kaldı dedi ben kardeşini Deli gibi emzirirken oğlumu ihmal etmişim
Doktor otizim diyemem ama gelişim geriliği var 15 aylık dedi 7 ay geri ve açığı kapatmak lazım dedi bize liste verdi 1 ay sürekli çalışacak bu arada jimnastik kulübü önerdi kreş önermedi.gruba.uymaz dedi
Jimnastik klubune dün gitti ve komut uymada sorun var asi ve ağlıyor kendini kasıyor ayak kasları öyle gelişmemiş demişler guruba değil ama 1 ay haftasonu 1 saat çalısma yapalım demişler çünkü biz hic komut vermedik su istedi su verdik herşeyi o istedi yaptık hic ağlamadi zora gelmedi
Kafam öyle karışık ki daha dün topa vuran burnunu gösteren bebek bugün soruyorum göstermiyor dışarda at gördü essek dedi benziyordu minik attı o an sevindim al ver diyorum sürekli ceviz adam diye şarkı var ona eşlik ediyor ama baba nerede anne nerede desem bakıyor gösterme yok
Baba nerede anne nerede nasıl göstermek lazım
İşaret etne yoktu ben 1.5 ay önce tv kapadım sürekli kitapta soru sordum şu an ne görse ha bu diyor soruyor yemeği bitince bitti diyor herşeyin farkında aslında
Belki nöroloji ye gitmekte.lazim bilmiyorum bazen göz damlaları oluyor ne yapacağım şaşkınım herşey üst üste geliyor gibi kafam karışık
Çok korkuyorum.ne yapmam gerekiyor kafam karışık doktor sizin dediginiz gibi mükemmel göz teması yok dedi şok olduk

Canim ihmal etme psikiyatri veya nörolojiye götür. Belki rapor çikartirlar özel eğitim alirsiniz. Otizm gelisim geriligi ne oldugu onemli degil sonucta egitimle duzelen cok cocuk var. Belkide hic bir seyi yoktur ama riske atma basla. O raporlar sadece 2 sene gecerli oluyo. Cabucak atlatacaginiza inaniyorum.

Psikolojm öyle kötü halde ağlayıp duruyorum emzirirken telefona bakardım ondan mı diye bile düşünüyorum belkide birseyi yok

Kaka çiş söylüyor mesela söyleneni anlıyor yapmıyor ama emre itaat yok rahat çocuk diyor herkes bilmiyorum kafayı yemek üzereyim çok içten sevdiriyor kendimi sarılıyor insanlara

Eşim Cerrahpaşadsn randevu almaya çalışıyor nöroloji için

İstanbul'da iseniz bilgi rica ederim nerelere gittiniz neler yaptınız

1 ay evde çalışın dediler ama benm minicik bebeğim var herşeyi topladım ailemin yanına geldim

Parmak kas hareketleri yapmak lazım neler yapabiliriz bilen arkadaşlar yardımcı olursanız

Arkadaşlar ben da oğlunu kreşe verecem kaka eğitimi almadığı için zor ikna etmek üzereyim oğlumun durumunu söylemeliyim mi sizce kreşe gönderenler söylediniz mi sizler

Parmak kas hareketleri ile ilgili calisma soylemediler hic bize Ama oyun hamuru oynarsaniz iyi gelir diye düşünüyorum bir bilen varsa daha ayrintili yazar. Ben çapa nin beyazittaki (eski esnaf hastanesi) cocuk psikiyatrisinden rapor alarak özel egitime basladim. Anne cocuk oyun gruplarina gittik belli bir sure ama senin oglunda sosyallik var benimki sosyal degil oyle önerdiler. Yinede bazi seyleri cocuklardan ogrenerek özenerek yaptiklari icin cocuklarin icinde olmasi iyi.
Cok kotu durumda degil konusmasi var.iletisimi az olsada var. Sicakkanli. sadece gelisim geriligi olabilir belki o bile yok. Yaşı da kucuk daha cabuk kapatirsiniz arayı.

Sağolasın yorumların için bana özelden nerelerde özel eğitime gittiğini yazarımısin bide raporun devlleten mı olması lazım illa

Eve yeni girdik burada baya çocuk var dışarda abi abla diye peşinde dolaştı parkta çocukları itiyor otur otur diye bir tane çocuk kaydıraktan çıktı merdivenden çıkmadı normalde kızarım oğlum da taklit etti naparsa yaptı

Bazen gözü gözümüze dik dik bakar biz hata ettim dur sus ay telefona bakıyorum derken hattaha Birgün telefona bakıyorum bacaklarimi gobegime çekmiştim o aradan bana bakıp anne demişti benle iletişim kurmak için ama ben ah kendimi yiyorum kendinm de suç arıyorum 6 aylıkken anne baba annranne diyen kaşıkla yemek yiyen oğlum bu hale geldi

Başkası sorun görmüyor benim için konuşma ikinci planda al veri yapıyor ama şunu getir bunu yap yok iş yapmak istemiyor

Mandal dizdik damacanaya mandal top atttik puzzle yaptı hayvan seslerini söyledi yarın üfleme yapacam ama biliyorum yeterli değil

Bazen beni ağlarken görüyor çok hassas hemen sokuluyor sarılıyor öyle bir sarılır ki

Bide TV kesinlikle asla ikinci oğluma izlettirmem gerçekten şimdi anlıyorum ben TV den öğreniyor sanarken hata etmişim

Suluğunu veriyorum kendi açıp kapıyor onu bile ağzı ile yapardı

Bu arada d vitamin ve feritin çok ama çok düşük 3 haftadır ilaç içiyoruz ağza alma azaldı belki kas hareketi parmak ucunda koşma d vitamini eksikliği bile olabilir bu gelişim geriliği vitamin eksikliği olabilir doğunca d vitamini hiç vermemiştim hata etmişim

Tv konusu biraz tuhaf bizde.
Oglum cok cok az izledi
Kizimsa yetisemedigimden asiri izliyor
Ve su an 2 yasina girecek ingilizce konusmaya basladi. Turkce cumle kuramiyor halbuki.
Oglu. İse v ye fazla maruz kalmadigi halde otizmli oldu. Simdi kardesi izlerken o da izliyor. Yavas yavas konusmasi ilerlemeye basladi. Ama dikkati azaliyor.

Her tv izleyen çocuk otizmli olacak diye birşey yok ama yatkinlik varsa malesef tetikleyip var olan durumu daha kötü hale getiriyormuş ki biz canli örneğiyiz. 18.ayina kadar gelişimi herşeyi gayet normaldi oğlumun nezaman alerjimiz tavan yapti kusmalar şiddetlendi beslenmeyi reddetme başladi o dönem fazlaca ipadden bebek çocuk şarkilari izlemeye maruz kaldi herşey değişti. Söylediği kelimeleri söylemez oldu yüzümüze bakmaz hiç birşeyle ilgilenmez oldu Allah'tan erken sayilabilecek bir dönemde 21 aylikken farkedildi. 1,5 aydir eğitim aliyoruz. Çok şükür göz kontaği artti uzun süre bakiyor, bizlerin farkina vardi tepkileri artti, kelimeler azda olsa başladi. Birde işaret etme başlasa inaniyorumki gerisi çorap söküğü gibi gelicek.

Yatkınlık genetik teste mı çıkıyor peki nasıl anlıyorlar onu

Siz teşhis aldınız mı aldıysanız nasıl bir yol izleyiniz nöroloji ye gittiniz mi neler yapıyorlar

Cerrahpaşadsn eşim randevu aldı ama doktor belli değil perşembe günü gidicez bize neden geldiniz sevk almak lazım derse onca yolu boşa gitmek istemiyorum

Nöroloji için devlete giden arkadaşlardan yardım bekliyorum nasıl yol izleyiniz

TV den belki değil belki ilgisiz kaldı oğlum bugün düdük verdim üflemek önemli çünkü üflemek istemedi sesi çıkardı düdük annem dedim düdük diyip güldü

Benim en baş sorunum koşarken ellerini kanat gibi açması parmak ucunda yürümesi yavaş diyince yapmıyor acaba diyorum doğunca ağlamamisti bir an nefes mı alamadı bu çocuk diyorum dilediğin hareketler doğuştan diyorlar acaba diye düşünüyorum kafam karışık

Benim oğlum sürekli birşey gösterip ha bu diyor soruyor ama sorarken yüzüme bakiyo

Belki diyorum o dojtora gittik sonuçta yabancı biri bende olsam başka çocukta olsa dikkate almaz iletişim.kurmsx 15 dakika gördü oğlum normalde herkesle iletişime geçer sarılır gözünün içine bakar

Hemen hemen her tanıdık biz böyle erkek çocuk görmedik çok Candan çok farklı sevdiriyor kendini diye söylüyor ama.

Bugün parka gittiğimde adını seslendim hemen görüp baktı bana

Dün evde yeri gösterip ha bu diyor parke dedim birkaç kez sordu parke dedim payk gay gay dedi parkı anladı güldük bizle dalga geçiyor gibi

Barış korkmaz dan nasıl randevu aldınız lütfen paylaşın bizde ona gitmek istiyoruz

Bide galiba cem.kinaciya gittiniz İstanbul'da mı yeri muane ücretine dahil.mi kan ve idrar testleri lütfen rica ediyorum yol gösterin ben ne yapacağım hiç bilmiyorum

Kızlar selam herkese benim oğlumda atipik otizm tanısı konuldu. Allah aşkına bundan kurtulan çocuğu normale dönen varmı

Kızlar selam herkese benim oğlumda atipik otizm tanısı konuldu. Allah aşkına bundan kurtulan çocuğu normale dönen varmı
Evet ayni soruyu bende sormuştum ve yenen birsürü çocuk var, bu platformda da var. Eğitim, eğitim, eğitim ve bol ilgi, sevgi bunun ilaci

Arkadaşlar ben da oğlunu kreşe verecem kaka eğitimi almadığı için zor ikna etmek üzereyim oğlumun durumunu söylemeliyim mi sizce kreşe gönderenler söylediniz mi sizler
Merhaba , benim oğlum unda tuvalet eğitimi yok. Kres kabul etti başka bezli cocuklarda var sorun olmuyor . Ve oğlumun durumunu biliyorlar zaten yaşıtlarından geride olduğu belli söylemesem onlar uyarırdi. öğretmeni ve okul müdürü ile sürekli irtibatta yim . gelişmeler nasıl vs bunları birbirimize iletiyoruz . Şuan sadece kreşe gidiyor oğlum bilmelerini istedim çünkü arkadaş ortamına katılmasına yardımcı olmalari kendi haline bırakmamaları çok önemli . oğlum 3 yaşında

Biz önce İstanbul'da Etfal Hastanesinde Çocuk gelişim uzmanina goturduk hafif birşeyler var gibi göz kontaği kurmuyor dedi, çok araştirdim ve Yanki Yazgan'a götürdüm aklimda soru işareti kalsin istemedim. Teşhisi o koydu ve haftada 6 saat özel eğitim, 2 saat duyu bütünleme ve evde yoğun ilgi eğitim dedi. 6 ayda çok gelişme gösterebilecek bir çocuk dedi. Yaşinin küçük olmasinin ve algılarının açik bir çocuk olduğunu söyledi.

Bizim bu
rası küçük bir ilçe zor ikna ettin bezli olmasına zaten bakalım yarım gün deneyecekler olmazsa almak zorunda kalacam bakışın aniden bıraktı çok sinirlerim bozuldu kaldım yalvar yakar kabıçul ettirdim söylersen almazlar kesin ne yapacam şaşırdım kaldım

İstanbul'da mi yaşiyorsunuz? Gönderdiginiz kreşten memnunsaniz ismini öğrenebilirmiyim?

Geçmiş yazılarınızı hep okudum kresten memnun kaldınız mı siz ne gibi katkıları oldu bahsedermisiniz

Bu arada siz yada başka biri yazmıştı geçmişte okumuştum bazı büyükler çocuğa fırsat vermeden hareketinden ne istediğini anlıyor o bile belirti çıkarıyor diye çok ama çok doğru benim.minigim.jcin geçerli

Bugün oğlumun ateşi çıktı keyfi yoktu ama parkta oynadı durdu eve geldim payk gaygay diye sayıkladi abi abla diyor büyüklerine seviyor sarılıyor

Biraz hasta ama kardeşine sarıldı elini tuttu çok nazlı oldu bugün

Bu arada oğlum yemeği bitirince bitti diyor bir yere gidilicrkse hadi diyor hani aslında herşeyin farkında anlıyor ama.komut almaktan nefret ediyor

Bugün oyunlar oynadık inadını kırmaya çalıştım elimden geldiğince zorladım

Kresten şuan memnunum belki daha iyileri de vardır bilemem ama çevremde bana en uygun kres bu . Kreşin katkısı biz oglumda değişiklik olduğunu hissettiğimiz gibi kres aradık . bazıları ya bezli almadı ya konusmayan almadı yada fiyatlar ucuktu. kresle aynı anda tv kestik . koMut almaya başladı algıları açıldı . kendi yemek yemeye başladı kelimeler başladı arada şarkı mırıldan malar filan . bayağı ilerledik. bizde ne istediğini hemen anlar ona fırsat vermeden yapardık . hala bu gibi beklentileri oluyor anlamazdan gelmeye calisiyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…