Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
öylemi canım ben rama gitmiştimm geçen yıl ilk rapor çıkaracağım zaman ramdaki müdür oğlumun kreşten arkadaşının annesiydi bana o söyledi ahmet aydına gidin dedi otistik oğlu var onu tedavi etmiş okula gidiyomuş iyiymiş dedi ahmet aydını aslında herkes bilmez yani otizim konusunda çok duyulmamış kulaktan kulağa yayılmış sadece yetişiknlerde çok gidiyo ona

ilk otizm kelimesini duyduğumda pc de sabahlara kadar oturup devamlı bişeyler araştırmaya çalışıyordum o zaman ilk defa ahmet aydın ismine rastladım çok kötüymüş oğlu kendi kakasını yiyormuş öle yazıyordu ve basınçlı oksijen tedavisi uygulamış hatta herkez çok kızmış kendi oğlunu kobay olarak kullanıyor demişler hatırladığım bunlar ama tedaviden sonra iyiymiş diye okumuştum

cem kınacıda var onunla karıştırıyo olabilirmisin acaba canım

bende baktım şimdi cem kınacının oğluymuş canım durumu kötüymüş evet ahmet aydın oğlu ile ilgili birşey paylaşmamış hiç oksijen tedavisi de yapmıyor bildiğim kadarıyla sadece diyet ağır metaller falan...cem kınacı oksijen tedavisi yapıyormuş ve adı şarlatan diye geçiyor genelede

Otistik oğlunu tedavi etti
5707 oksijen tedavisi
Otistik oğlunu tedavi etti
01 Haziran 2008 Pazar 17:30
Cem Kınacı, dünyada çok az bilinen hiperbarik oksijen tedavisi hakkında iki yıl boyunca araştırma yaptı.
Yaşanmış bir hayat hikâyesinden esinlenerek beyazperdeye aktarılan ‘Lorenzo’nun Yağı’ filmi İstanbul’da gerçek oldu. Oğlunun iki buçuk yaşındayken otizm hastası olduğunu öğrenen nükleer tıp uzmanı Cem Kınacı, dünyada çok az bilinen hiperbarik oksijen tedavisi hakkında iki yıl boyunca araştırma yaptı.

İlgili Haberler
‘Lorenzo’nun Yağı’ filmi gerçek oldu
Konuyla ilgili bütün bilimsel yayınları aldı, Amerika’da kurslara katıldı. Kınacı, iki yılın ardından Türkiye’de ilk tedaviyi kendi oğluna uygulayarak onu ayağa kaldırmayı başardı. Kınacı çiftinin 1999′da Ata ismini verdikleri oğulları oldu. Ata’nın hayatı, 1,5 yaşında vurulduğu bir aşıdan sonra değişti. Aile, oğullarındaki bu değişikliğin ‘sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğu’ olarak tanımlanan otizm olduğunu öğrendi. Fakat konunun uzmanları, yapılacak bir şeyin olmadığını, ancak özel eğitimle bazı şeylerin değişebileceğini söyledi. Cem Kınacı’ya da “Bu duruma alış, antidepresan kullan.” önerisinde bulunuldu. Bunun üzerine Kınacı, 2003′te hastalığı araştırmaya başladı. Önce internet, sonra uluslararası kuruluşlar derken, otizmle ilgili dünya genelinde yapılan bütün çalışmalardan haberdar oldu. İnternet üzerinden uzaktan eğitimlere başladı, konuyla ilgili kitaplara ve dergilere abone oldu. Sonuçta otizmin birçok tedavi yönteminin bulunduğunu öğrendi. Başta hiperbarik oksijen tedavisi ile mineral ve vitamin desteğini Türkiye’de ilk kez oğlu Ata’ya 2004 yılında uygulamaya başladı. Bu çalışmalar ise genelde ABD’de yapıldığı için 2005 yılından itibaren bu ülkede kurslara gitti. 2006 yılında ise bu tedavi yöntemlerini uygulamak için ‘otizmi yenmeyi bilen hekimlere verilen’ DAN sertifikası aldı. Türkiye’de bu sertifikayı alan ve Uluslararası Otizm Enstitüsü’ne üye olan tek kişi oldu.

Cem Kınacı, oğluna uyguladığı tedavi yöntemine, ‘Ata Kınacı protokolü’ ismini vermiş. Bunu bu zamana kadar yerli-yabancı 3 bin çocuğa uygulayan doktorun çalıştığı hastaneye Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerinden birçok hasta gelerek, tedavi oldu. Bu yola oğlu için çıktığını belirten Kınacı’ya göre, mevcut şartlara göre hareket etmek normal değil. Mutlaka yapacak bir şeyler bulunuyor. Çocuğunun her geçen gün biraz daha iyileşmesinin kendisini sürekli motive ettiğini anlatan Kınacı, tedavide ilaç kullanmadığını anlatıyor. “Süreç hastanın beynindeki hasarın durumuna göre değişiyor. Tam iyileşme veya mevcut durumdan çok daha iyi pozisyona geçmek her zaman mümkün.” diyor. Tedavi öncesi yerinden bile kalkamayan Ata, bilgisayar kullanan, alışverişe giden bir çocuk haline geldi. Alanında Avrupa’nın en iyi üç hekimi arasına giren Kınacı’nın 683 hasta üzerinde yaptığı otizm çalışması Cambridge Üniversitesi tarafından bilimsel bir çalışma olarak kabul edildi. Doktor baba ayrıca, 14-16 Haziran tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de yapılacak 1. İstanbul Uluslararası Otizm Kongresi’nin Türkiye’ye getirilmesinde de etkili oldu.

‘Lorenzo’nun Yağı’ filmi gerçek oldu
Yönetmenliğini George Miller’in yaptığı Lorenzo’nun Yağı, 1992 yapımı bir dram filmi. Yapımın en önemli özelliği yaşanmış bir öyküden alınmış olması. Film, Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne-babanın, amansız bir hastalığa yakalanan oğulları Lorenzo Odone’yi ölümden kurtarma çabalarını anlatıyor. Baba Augusto Odone, bir yıldan az bir sürede eşi Michaela’nın da yardımlarıyla hastalığa çözüm bularak oğlu Lorenzo’yu ölümden kurtarıyor. Türkiye’de nükleer tıp uzmanı Cem Kınacı’nın hikâyesi de Lorenzo’nun Yağı filmini hatırlatıyor.

Kaynak: zamangazetesi.com

selam canım yarın doktor gününüz mü yoksa

aaa yazdığını görmemişim evet ahmet aydın yarın sabah 9da randevumuz var sabahta olmuyor yatsamda uyuyamıycam bu aralar çok huysuz bide yoruyor beni bi sinir bi sinir herşeye ağlıyor ağlayarak yaptırmaya çalışıyor bugün küçük huysuzlandı diye abisini bıraktım büyüğün yanına dersi vardı hiç durmamış ağlamış çırpınmış illa istediğini yapmak için öğretmende diyor sakın yapmayın çok akıllı sizi kullanmasına izin vermeyin dedi ben zor dayanıyorum ama baba hiç dayanamıyor yapma diyorum birde bugün konuştuk öğretmenle sizde evde şöle yapın dedi elinde neyle meşgulse alın ve sizin istediğinizi yapmasını sağlayın yaparsa geri verin yapmazsa istediği kadar ağlasın vermeyinki talimatlara uysun dedi bunuda aşınca yani inadını kırınca ozaman herşey yoluna girecek dedi şimdi başa çıktık çıktık yoksa çıkamayız dedi şimdi uslu uslu duran çocuğun elindeki her neyse neden alıp ağlatayım bu durumda her çocuk huysuzlaşmazmı biz bile sinirleniriz değilmi bazen anlayamıyorum wc eğitiminide söledim ağladı istemedi dedim bu talimatları tam yapmaya başlayınca wc eğitimine başlamak daha uygun dedi beni anladığını biliyorum mesela bugün sabah salondaydı kahvaltısını hazırladım elimde tabak gel oğlum mama yiycez dedim hemen koşarak geldi oturdu bazende yere yatıyor taşa taşa yatma buraya gel diyorum hemen kalkıyor halıya yatıyor şimdide bişey daha öğrendi ayıp olacak ama gazmanım benim gaz kaçırıyor babasıda çüüüüşş eşşek diyor şimdide kendisi kendi yapınca gazı kimse demezse çüüüşş diyor kardeşinin adını öğrendi ben seslenince oda sölüyor yüzüme uzun uzun bakıp bişeyler anlatmaya çalışıyor bende sanki onunla konuşuyormuşum gibi ne oldu oğlum filan diyorum işte böyle ama çok yoruldum artık bakalım sabah ne olacak gözüme uyku girmeyecek ama en azından yatıp dinleneyim bari of nede uzun yazmışım farkında olmadan

ahmet beyle nihayet tanıştık bi sürü soru sordu doğum nasıldı normalmi sezaryenmi benim sezaryen oldu kilosu doğumda aksilik oldumu evet erken doğum ve 4gün küvezde kaldı dedim ama bi alet takılmadı bi sürü tahlil yazdı kan verdik biyokimyada hemogram alt ast magnezyum ürik asit t kolesterol trigiserid bakılacak metabolizmada kan aminoasit bakılacak merkez laboratuar dada serbest t3 serbest t4 tsh b 12vitamin seviyesi folat seviyesi ferritin ve d vitamini bakılacak biofizik tede çinko ve bakır bakılacak ayrıca balık yağı kullanıp kullanmadığımı sordu ve başka verdi bu daha kuvvetliymiş kakasını yapınca onuda götürücez tahlile dışkıda mantar küllümü yazmış birda dmsa diye 5kapsül verdi gece içiricem sabah idranını yapınca götürücem bakalım sonuçlar ne çıkacak bilmiyorum birini yarın verecekler birini cuma birinide 1ay sonra verecekler inş güzel sonuçlar bekliyorum şimdilik bu kadar

ne kadar çok tahlil istemiş öyle benden bu kadar çok istememişti idrar ve kan vermiştik sadece erken doğmuş olduğu içinmi acaba canım inşallah temiz çıkar tahlileriniz çünkü oğlun çok küçük daha tahliller bozuk çıkarsa sanırım diyet veriyorlar birçok şey yasak süt ve süt ürünleri ekmek falan ana besinler hep yasak..civa kurşun birikimi oluyormuş bazı çocuklarda ama bunun otizime yol acıyo olabileceğini de söylüyorlar canım hayırlısı ile tertemiz çıksın yavrunun tahlilleri

melodicim senin oğlunun en karmaşık zamanları aslında su anda çünkü net konuşamıyor derdini tam dile getiremiyor o yüzden böyle hırçn geçen sene benim oğlum böyleydi okadar inatçıydıki sabah uyandığımda allahım bugün içinde bana yardım et diye dua ediyordum ne uyku vardı ne birşey bütün gün inattı okuldan arıyorlardı kreşten gel al durmuyo diye çok zordu o günler hatırlamak bile istemiyorum..öğretmeniniz doğru söylüyo her dedğini yapmayın ama oyun oynarken oyuncağa elinden almak da saçma ama...bizim öğretmenimizde şöyle demişti ağlarken bişeyi tutturduğu zaman hiç konuşmayın onu telkin etmeye çalışmayın dedi sende odadan çık başka işle meşkul ol küçük oğlunla oyna mesala o sakinleşince onu sev öp teşşekür et akıllı olduğu için zamanla bu davranışını bırakıcak çok zor biliyorum ama sabır sabır çek..gazı da çıkınca çüüşş demesi çok güzel çünkü espri anlayışı var oğlunun otistik çocuklar espiri yapmazlar çünkü benim oğlumda bişeye şaırdığı zaman ohaaa çüşş diyo yalan bile söylüyo suçu üstüme atma diyo bana herşey çok çabuk değişiyo canım bu günleri hatırlamıycaksın bile emin ol

verdi zaten diyet listesi ama yapın filan demedi sonuçlara göre sanırım artık 1ay daha bekliycez ay neler var neler tencere kullanımı bile farklı inş temiz çıkarda gerek kalmaz ama çıkmazsada ki bunu düşünmek bile istemiyorum mecbur onun yemekleri ayrı olacak yeterki iyi olsun

ay saol valla güldürdün beni ben öyle yapıyorum zaten odadan çıkıyorum ağla diyorum ama akşam baba bırakmıyorki karışma diyorum sen akşamdan akşama burdasın ben bütün gün yanlızım ben uğraşıyorum zorlanıyorum kardeş kıskançlığı hat safhada zaten birbirlerini itiyolar babaya gitmek için tekme atıyor kardeşine inş düzelsin artık hem yoruldum hem çok üzülüyorum

melodicim gecmiş olsun inş. bısey cıkmaz canım tahlıllerde daha fazla yıpranmazsın canım

inş canım tşk.ederim yaptırmasam aklımda kalacaktı hiç olmazsa bileyim metal zehirlenme varsa diyetini yaptırırım çocukta rahat eder bende yarında dışkı tabi yaparsa yollıycam ve idrarını

bugün sonuçların bazılar çıktı aldım görünürde problem yok yazayım hemen (çinko normal değeri 75_120 olmalıymış bizimki 128 )sordum tahlili yapana normal bu kadar bişey değil dedi (bakır normal değer 90_190 olmalıymış bizimki 165)buda iyi
şimdi yazacaklarımı soramadım ama anladığımı yazayım
hormon demiş (serbest t4 1.28 )
tsh1.890
ferritin düzeyi 36.09
erkek(24_336) bana normal geldi.
folat düzeyi 14.9
b 12 vitamin seviyesi 833
(180_900)arası olmalıymış buda iyi gibi geldi
hidroksi vitamin d (36.0)
kış (10_60)
yaz (20_120)bizimki 36.0 buda bana göre iyi geldi
bugünde idrarı ve dışkıyı götürdüm idrar 6ve 9 saatlik olacaktı ama bizimki ilacı 10da verdim gece yapmayası geldi sabaha kadar bekledim tam yapmış oda fıkırdayarak yatması sonucu beze gitti birazını kurtarabildim ama azcık oldu bide öğlenkini ekledim yani 14 saatlik oldu zaten soruyolar kaçta yaptı diye sonucu 28inde arıycam çıktıysa gidicem dışkıyıda çarşamba alıcam of çokta uzak git gel in çık yoruldum valla inş hepsi iyi çıkarda herşeye değer

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…