Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
selam kzılar melodicim Allah sana sabır versin iki küçük bebeyle ugrasmak ne kadar zor oluyordur Allahtan kocaman abileri var cok sempatik görünüyo sana yardım edıyordur umarım :KK69:masumcum bende yiğit bi büyüsün hemen devlet kreşine verıcem bız ikimizde calısıyoruz ama ev borcuna gırdık kreş hesapta yokru şimdi okadar kasıyokı eşim ek iş yapıyor oda cok yoruluyo aylık 350 bizimki devletten bı farkı olacagını sanmıyorum benım amacım cocuklu ortamdı zaten birde çişini söylemesı gerekıyo heralde devetten okula gıtmek için öyle bişiy duymustum

slm canım evet bazen çok zorlanıyorum ama olsun elbet büyüyecekler canları saolsun napalım evet benim kocaman yakışıklı oğlum çok yardım ediyor bazen bana bırak çık gez diyor bende uyutup ikisinide kaçıyorum 2veya 3 saat napim benimde dinlenmeye ihtiyacım var allah kolaylıık versin geçim zor hayırlı olsun :nazar:

selam kızlar kızıldeniz devlet fiyatları çok uygun bana göre tam gün 170 yarım gün 85 milyon özele 400 verdim 2 yıldır ama son bir aydır bıraktık devlet okulu için tuvalet eğitimi şart evet

masumcum bizim orda devlet yarım 70tl tam 140 tl oluyor bizim ordakı daha ıyımıs bı kötü yanı burda uyku saatınde uyumasa bıle kaldırmıyorlarmıs cocucu uyumasada yatacak yanı arkadas o yüzden yarım gün vermişti ama belkı sadece bilecıkte olan bişeydir bu

masumcum bizim orda devlet yarım 70tl tam 140 tl oluyor bizim ordakı daha ıyımıs bı kötü yanı burda uyku saatınde uyumasa bıle kaldırmıyorlarmıs cocucu uyumasada yatacak yanı arkadas o yüzden yarım gün vermişti ama belkı sadece bilecıkte olan bişeydir bu

canım bunu özelde bile yapıyorlar benim oğlum zaten bağlasan yatmaz gündüz uyur arada ama öyle uyumuyoken yatmaz ben bi gün uğramıştım okula benimki geziyo fır fır oyun odasında bi kaç çocukla diğerleri uyumuyodu ama yatıyorlardı öyle çok üzülmüştüm öğretmene dediim hatta dinleniyorlar dedi

Son düzenleme:
iyi akşamlar..benim size bi sorum olucak kızlar..benim kızım 3 yaşına giricek otistik değil kızım teşhis hafif düzeyde zihinsel yetersizlik bunun için özel eğitime başladık..haftada 2 gün 45 dk.konuşması çok geride tek kelimesi çok ama konuşmak yerine bebek dilini kullanıyor işaret ve mimiklerle anlatmak istediğini bu şekilde ifade ediyor..benim merak ettiğim kızım 1 aydır eğitim alıyor bu verilen eğitim yeterli oluyomu etkisi ne kadar sürede belli olur tabi her çocuğun algısı farklı ama bana yeterli gibi gelmiyor..sizce ek ders aldırsam daha hızlı ilerler mi?çok değişik bi ruh hali bizimki olmaz diye bişeyi kabullenemiyorum..olucak olmalı diyerek kendimide kızımıda yıpratıyorum..yeni yeni alışmaya çalışıyorum bu duruma.Allah hepimize sabır versin. inşah bu günleri hayırlısıyla aşarız.

merhaba eğitime daha yeni başlamışsınız hemen değişiklik beklemeyin sabırlı olun her çocuk bir olmaz bazıları yıllar geçsede sonuç alınamaz bazılarıda hemen öğrenir ümütsizliğe kapılmayın haftada 1,5 saat yeterli değil tabikide maddi imkanınız varsa ek ders alın yada evinize özel eğitimci getirtin ve kızınızı tam zamanlı güvenilir bir kreşe yazdırabilirsiniz daha çabuk yol almasını sağlayabilirsiniz bu sayede

selam kızlar nasılsınız oglumda baya degişimler oluyo artık masaallahh ben bir deyince iti üş diyo komutlarıda daha cok algılamaya basladı bıde bıdır bıdır devamlı baska odaykem yiğit diyorum ee diyor geldıyorum gelıyo napıyosuın oglum dıyorum baslyıo bıdır bıdır alkış dıyorum alkıs yapıyo öpcem dıyorum yanagını geıtıroy elsallıyo öpücüklü dıyorum elını agzına götürüyor cok mutu oluyorum kızlar Allahım cabalarımızı boşuna cıkartmasın sizde neler var neler yok :KK69:

çok sevindim kızıldeniz cim bak biraz fazla ilgilenince neler oluyormuş değilmi maşallah :nazar:bizim sayı saymamız yasaklandı herşeyi sayıyor çünkü bay bay yapıyor alkış deyince yapıyor kendini öptürmeye bayılıyor bu salgınlarda iyi geceler diyoruz oda bize diyor yarın dersimiz var bakalım neler öğrenecek daha

selam kızlar nasılsınız oglumda baya degişimler oluyo artık masaallahh ben bir deyince iti üş diyo komutlarıda daha cok algılamaya basladı bıde bıdır bıdır devamlı baska odaykem yiğit diyorum ee diyor geldıyorum gelıyo napıyosuın oglum dıyorum baslyıo bıdır bıdır alkış dıyorum alkıs yapıyo öpcem dıyorum yanagını geıtıroy elsallıyo öpücüklü dıyorum elını agzına götürüyor cok mutu oluyorum kızlar Allahım cabalarımızı boşuna cıkartmasın sizde neler var neler yok :KK69:

maşallah canım start vermiş senin oğlanda gerisi de gelir artık gözün aydın çok sevindim:KK70:

çok sevindim kızıldeniz cim bak biraz fazla ilgilenince neler oluyormuş değilmi maşallah :nazar:bizim sayı saymamız yasaklandı herşeyi sayıyor çünkü bay bay yapıyor alkış deyince yapıyor kendini öptürmeye bayılıyor bu salgınlarda iyi geceler diyoruz oda bize diyor yarın dersimiz var bakalım neler öğrenecek daha

iyi geceler niye diyorsunuz benmi yanlış anladım acaba sayı takıntısı çıkıncamı iyi geceler diyorsunuz canım:KK61:meledicim sizi rama gönederdilermi rapor değerlendirmesi için bizim raporumuz 1 yıllık dolmuştu bitmesine 1 yıl daha var bugün rama gittik yine orada değerlindirmeye aldılar yaşına uygun testler falan yapıldı oradaki eğitimci orta yaşlı bir bayandı çapa tıp fakültesinde eğitim almış oğlum için süper dedi yaşından büyük seviyedeymiş 100 e kadar saydırdı motor becerileri oyunları oynattı ama dikkati çok dağanık ve hiperaktif dedi bir oyunu bitirmeden diğerine geçmeye çalışıyo bireysel eğitimdede önündeki oyuncakla oynarken gözü dolaptaki diğer oyuncaklarda hep sıra almasını ve oturma süresini yükseltmeye çalışsınlar dedi bizimde yarın dersimiz var öğretmene değerlendirme raporunu vericem bakalım ne diycek

maşallah canım start vermiş senin oğlanda gerisi de gelir artık gözün aydın çok sevindim:KK70:

iyi geceler niye diyorsunuz benmi yanlış anladım acaba sayı takıntısı çıkıncamı iyi geceler diyorsunuz canım:KK61:meledicim sizi rama gönederdilermi rapor değerlendirmesi için bizim raporumuz 1 yıllık dolmuştu bitmesine 1 yıl daha var bugün rama gittik yine orada değerlindirmeye aldılar yaşına uygun testler falan yapıldı oradaki eğitimci orta yaşlı bir bayandı çapa tıp fakültesinde eğitim almış oğlum için süper dedi yaşından büyük seviyedeymiş 100 e kadar saydırdı motor becerileri oyunları oynattı ama dikkati çok dağanık ve hiperaktif dedi bir oyunu bitirmeden diğerine geçmeye çalışıyo bireysel eğitimdede önündeki oyuncakla oynarken gözü dolaptaki diğer oyuncaklarda hep sıra almasını ve oturma süresini yükseltmeye çalışsınlar dedi bizimde yarın dersimiz var öğretmene değerlendirme raporunu vericem bakalım ne diycek

yatırırken birbirimize diyoruzya onada diyoruz oda alıştı iyi geceler oğluma diyorum oda bana diyor yarım yarımda olsa sayı için herşeyi sayıyor diye yasakladı öğretmeni dil çıkarın dedi saymaya başlarsa dil çalışıyolar hayır bizi rama göndermediler bizim rapor 1yıllık sadece onu hatırlattı müdür oda eylülde doluyor tekrar aynı yollardan geçeceğiniz için beklememek için hazırlanın dedi okadar benimkide odaklandımı çok ciddi yapıyor yapacağını ama konsantresini bi kaybederse vay tutabilene geçen hafta hiç durmadı derste 1saat önce yazmaya başladım bu mesajı ama çok huysuz bu gece nezle oldu ufaklık onada bulaştı tam 1saattir arabayla gezdik geldik yine başladı ağlamaya bu sefer zorla yatırdım şimdi sustu yoruldu sanırım

melodicim çok geçmiş olsun bebeğine havalar aldatıyo insanı artık ısındı iyice ama bebecik üşüttü herhalde..

ay inanki çok yoruldum dün gece hiç uyumadı arabayla gedirdik geldik 2kere 10dk uyuyor ağlamaya başlıyor küçüğü dün götürdüm dr nezle olmuş büyükte bugün götürdün boğazları kızarmış kulağı kızarmış demek gece kulağındanmış huysuzluğu

ay inanki çok yoruldum dün gece hiç uyumadı arabayla gedirdik geldik 2kere 10dk uyuyor ağlamaya başlıyor küçüğü dün götürdüm dr nezle olmuş büyükte bugün götürdün boğazları kızarmış kulağı kızarmış demek gece kulağındanmış huysuzluğu

kıyamam ben onlara ateşleri yoktur inşallah çocuklar hastayken hiç çekilmiyo benim oğlumda hasta olunca kucağamdan düşmez yıldırır beni buğazı kızarıyo benimkininde sık sık antibiyotik mi kullanıyosunuz

kıyamam ben onlara ateşleri yoktur inşallah çocuklar hastayken hiç çekilmiyo benim oğlumda hasta olunca kucağamdan düşmez yıldırır beni buğazı kızarıyo benimkininde sık sık antibiyotik mi kullanıyosunuz

küçüğün yok ateşide büyüğün oldu biraz ona antibiyotik verdi ama birde damlamız var antibiyotik bitince kullanıyoruz antibiyotik kullanımı bağırsaklardaki bazı yararlı bakterilerinde ölmesine sebep olduğu için bu damlada o yararlı bakteriler var onuda antibiyotik bitince kullanıyoruz

ooof oğluşum düzelemedi yaa biri öksürüyor biri hapşırıyor iyice huysuzlandı sinirli oldu ama bu akşam çok güzel bir hareket yaptı uyumak istemedi öbürlerini rahatsız etmesin diye yatak odasına aldık gezinip duruyordu sonra babasını elinden tutup kaldırmaya çalışıyordu baktı olmayacak değişik bişey yapayım dedi heralde babasının gömleği sandalyede duruyordu gitti sandalyeden aldı babasına baktı baktı bizde gözetliyoruz her zamanki gibi baktı yine olmayacak aldı gömleği sürüye sürüye babasının eline tutuşturdu ve giy dedi inanamıyorum yaa :KK43:babasıda giydi arabayla dolaştırdı geldi yine huysuzlandı ama nihayet uyudu

masallah canım süperrr bi haber bu ya masaallah oglusuna bak mecbur kalınca nasılda anlatıyolar dertlerını :KK69:

canım bu arada benım oglumun gribide baya şiddetli oluyo öksürügüde inatcı oluyo ben ılık süte bal zencefil katıyorum cok iyi gelıyo gecmiş olsun canım benımkıde öksürüyo kreşe basladı zaten hastalıktan kurtulamadık

melodi bende öksürük için pekmez ile tereyağ ısıtıyorum çok az kaşıkla şurup niyetine çok iyi geliyo öksürük hemen geçmese bile çocuğu rahatlatıyo buğazdaki gıcık hissini kesiyo...canım benim kıyamam derdini anlatmayada başlamış:nazar:

canım bu arada benım oglumun gribide baya şiddetli oluyo öksürügüde inatcı oluyo ben ılık süte bal zencefil katıyorum cok iyi gelıyo gecmiş olsun canım benımkıde öksürüyo kreşe basladı zaten hastalıktan kurtulamadık
ah canım yese ağzını bi kilitliyor aç bakalım açabilirsen ilacı bile zor içiriyorum hokkabazlıkla
melodi bende öksürük için pekmez ile tereyağ ısıtıyorum çok az kaşıkla şurup niyetine çok iyi geliyo öksürük hemen geçmese bile çocuğu rahatlatıyo buğazdaki gıcık hissini kesiyo...canım benim kıyamam derdini anlatmayada başlamış:nazar:

maalesef açmıyor ağzını bu arada ahmet aydından çarşamba sabahına randevu aldık yine tanıdık sokmuş eşim araya kendiside nerden buldunuz bu numaramı demiş eşimde anlatmış çarşamba bakalım ne olacak

çok sevindim almış olmana canım ahmet aydına ulaşmak zor gerçekten ahmet aydının oğluda otizimli diye duydum ben

X