Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
B

batusum

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi batusum
otizmle mücadelede herkesin yardımını bekliyorum.2.5 yaşındaki yeğenime bu teşhis kondu önerebileceğiniz doktor eğitim merkezi vs neler yapmalıyız nasıl yaşamalıyız bu konu hakkındaki en küçük bilgi dahi dikkate alınacaktır

• Konu Sahibi batusum
geçmiş olsun canım başlığı görünce dikattimi çekti hemen benimde 2,5 yaşında oğlum var otistik değil ama davranış bozukluğu var takıntıları var yaygın gelişimsel bozukluk teşhisi konuldu bizede ben çocuk psikiyatrisine götürdüm değişik değişik benim oğlum konuşmuyo canı isterse mesala bugun psi psi myav dedi üst üste bidaha ısrar ettim söylemedi kreşe gidiyo benim oğlum doktor özel eğitim vermedi su anda sadece kreş dedi biraz daha ayrıntılı anlat canım yeğeninde ne gibi davranışlar var mesala göz kontağı varmı seslenince yüzünüze bakıyomu insanlara yakınlık yaşıtlarına ilgi gösteriyormu

ben en son cerahpaşada prof ahmet aydına götürdüm otizimde en önemli sorun göz kontağı dedi bizde otizim den korktuk öyle düşündük ama benim oğlum çeveresi ile ilgili ışık yakar karşı tarafa yaşıtları ile oynamak koşmak ister sizin yeğeniniz nasıl çok endişe etmeyin ama erken teşhis çok önemli daha küçük eğitime hemen başlanırsa epey yol alacaktır eminim

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi batusum
bizede yaygın gelişimsel bozukluk teşhisi konuldu kısaca otizmin başlangıç ismi.kreşe bu sene başladı orda farkedildi bu bozukluk biz hiç anlamadık göz kontoğı yok iletişim kuramıyor arkadaşlarıyla sürekli yanlız tepkisiz mutsuz bir ruh hali ve görüntüsü vs bizde her bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz henüz uzman bir doktor tarafaından görülmedi

• Konu Sahibi batusum

konuşuyormu peki yeğenin canım yaygın gelişimsel bozukluk otizimide kaplayan bi bozukluk canım doktor bana dediki otizim her çocukta farklı farklı syreder beyazdan başlar grileşir siyaha döner dedi eminim siz en başındasınız su anda yolun çok geç değil mutlaka uzman bi doktora götürün testler falan isterler sizden kreşe zaten gidiyormuş rehabitilasyom merkezindende yardım alabilirsiniz bunun için anaokolu sizi RAM rehberlik araştırma merkezine göndermesi gerekli RAM da size rapor verirse ve sigortanız varsa rehabitilasyon merkezinde eğitim görebilir yeğeniz bu arada erkekmi kızmı

• Konu Sahibi batusum

geçmiş olsun öncelikle ,ne kadar zor bir dönemde olduğunuzu tahmin edebiliyorum ilk önce şu ilgiyi vermek isterim size artık otizm tehşisi koyulurken otizm değilde yaygın gelişimsel bozukluk adını kullanıyolar çünkü otizm çok geniş bir spekturum ve her çokcuk farklı gelişim ve belirtiler gösteriyo artık otistik çocuk etiketi yok ve kelimesi kullanılmıyo .ama önemli olan da bu değil zaten kelimelere terimlere takılmak önemli değil sadece çocuğumudzdaki sorunu belirleyip onu ortadan kaldırmaya çalışmalaısınızyani konuşma eksikse ona göz kontağı azsa ona yada sosyal alanda zayıfsa onu gelştirici eğitimler vermeliyiz kreş ve özel eğitimler yada konuşma terapistleri bu yolda yardım alıcağımız unsurlardır bunların yanında aileeğitimi de nemlidir şimdi ne olucağı bir kenara bırakıp hergün nasıl daha yararlı olurum çocuğuma diyebilmek gerekiyo mümkün olduğunca kendi yaşıtlarıyla beraber olmasına özen gösterin bırakın istesin bırakın aç kalsın bunları söylerken şunu anlatmaya çalışıyorum konuşması için onun rahat ortamından uzaklaştırıp konuşmaya teşvik edin televizyonu hayatınızdan çıkarın göz kontağını geliştirici egzersizler yapın onun gözlerinin içine bakarak konuşun ve hatta başını eellerinizin arasına alarakda konuşabilirsiniz motor gelişimini hızlandırıcı faaliyetlerde bulundurunonunla sürekli konuşun iş yaparken ne yapıyosanız ona anlatın ses çıkaramıyorsa ses alıştırmaları yaptırn yani bütün bunları bir hayat tarzı haline getirin hayatınızı bu şartlara göre kurun ve asla neden benim çocuğum demeyin ben özel bir anneyim çocuğum da öyle ve toplumdan gelebilecek olumsuzluklara karşı sağır olun her zaman sabır ve sevgi dolu olmak gerekiyo çünkü şimdi eğitimlerle çok yol alınabiliyo bir de cem kınacının sitesini gezinin bunları sanki akıl verir gibi anlatıro sanmayın sizi çok iyi anlıyorum allah yardımcınız olsun sadece yardımcı olmaya ve birşeyler paylaşmaya çalışdım:kedi:

• Konu Sahibi batusum

evet çok güzel anlatmışsın april bol bol konuşmak gerekiyo tv kesinlikle izlenmemeli biz misafirliğe gittiğimiz zaman bile rica edip kapattırıyoruz cem kınacıyı bende duydum aaştırdım bende ahmet aydına götürdüm oğlumu faydalıda oldu şükürler olsun benim oğlum her söyleneni dinliyor hikaye masal şarkı yada sohpet cevap vermesede bana bakıp dinliyo sıraya dizme ve döndürme koklama takıntıları var benim oğlumun her çocukta farklı seyrediyor bu rahatsızlık

• Konu Sahibi batusum
ne demek:kedi: elimden geldiğince paylaşmak isterim herşeyi bilgilerimi ve araştırdıklarımı yararlı olduysam ne mutlu :Saruboceq:
televizyon olayında çok iyi yapıyorsunuz çok etkili cem kınayın yediklerimzin otizmle ilişkileri üzerine hazırladığı slaytı da mutlaka izlemenizi tavsiye ederim ayrıca ne güzel oğlunuzun gelşmeleri çok iyi genelde koku hassaslığı gelişim bozukluğu yaşyan çocuklarda var kimi kucağa alınmakdan hçşlanmaz kimi konuşur ama yaşıtlarıyla beraber olmak istemez kimi kabızlık çeker doğduğu günden itibaren hatta bazıları etrafında döner dönen cisimlere çok takılır ama temel problem iletişimdir dediğim gibi çok geniş bir spektutum ve her çocuk farklıdır bu yüzden eksiklikler yada gecikmeler diyelim biz onlara onlara odaklaı eğitim olmalıdır

• Konu Sahibi batusum
bizde diyet listesi uyguluyoruz inek sütü peyniri beyazz ekmek yok keçi sütü ve ürünleri glutensiz ekmek bunları yemesini söyledi doktor davranışalrın değişmesi için inşallah takıntılarından vazgeçer diye ümit ediyorum onun dışında uyku problemi kabızlık falan yoktu çok mutlu bi bebekti benim oğlum halada öyle kucağa alınmaktan sevilip öpülmekten çok hoşlanıyo ilk kez gördüğü insanları bile hemen öper kucağana oturmak ister ne diyelimki allah herkesin yardımcısı olsun derdi verende dermanı verende yücce rabbim

• Konu Sahibi batusum
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi batusum
peki arkadaşlar hiç bir kelime kullanmıyormu çocuklarınız anne mama ...falan
vede bu çocuklara ilk tanı nasıl konuyor.ne gibi test takip...bilgi verirmisiniz

benim oğlum baba aba gagu guk gibi sesler çıkarıyo anlaşılmıyo bazende canı isterse kedi çağrıyo pisi gel miyav diye konuşmuyo diye götürmüştüm doktora 2 yaşındaydı ozaman yaşıtlarına uygun kelimeler kurmaması ve takıntılı davranışlar doktor ilk önce çocuğu izliyo daha sonra size sorular soruyo denver gelişim testi yapılıyo tanının konması 1 saat bile sürmüyo yani

• Konu Sahibi batusum
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi batusum
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,..

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi batusum

hayır doktorlar hemen anlayamıyorlar zaten;çünkü birçok belirti olduğu için bütün bu belirtilerin olması gerekiyorki otizm denilebilsin bu yüzden de artık otistik değil yaygın gelişimsel bozukluk denilebiliyor otistik belirtiler gösteren bir çocuk bu belirtiler ağır değilse bunların üstünden gelinebiliniyo çünkü bir çok nokta var tehşis için otistik demek kolay değil derece derece çünkü bu belirtiler kiminde 9 yuaşında hala konuşamıyo göz teması yok bazılarının zeka geriliği gibi durumları da söz konusu kimisi göz teması az ama sosoyal yklaşabiliyo yaşıtlarına o yüzden otizmli demek kolay değil sadece iyi analiz yapıp sorun tespitine gidilmeli ve bazı gerçekler kabul edilerek en iyi sonuçları nası alabilirize odaklanılmalı

• Konu Sahibi batusum

aynı şey değil ama şöyle birşey de varkı yaygın gelişimsel çocuklardaki belirtiler ir otistik çocukda olan şeyler ama derece ve bu belirtilerin sayısı otizmle gelişimsel bozukluğu ayırıyo çünkü otizm de gelişimsel bir bozuklukdur ama her gelişim bozukluğu yaşıyan da tamam otistikdir diye birşey yokdur her çocuk farklı farklı çok ağırsa belirtiler o zaman kesin tanı koyuyorlar

• Konu Sahibi batusum
kızlar benimde bi tanıdığımın komşusunun oğlu var sanırım 4 yaşında ama daha konuşamıyo çok hırçın kavgacı bi çocuk en son doktora gittiğindede küçük dili büyük demişler sanırım oyüzden konuşamıyomuş acaba bu tür sorunlarla karşılaşılınca akla hemen otizmi getirmemek gerek sanırım ma çocuğa nasıl bi tedavi uygulancak onu bilmiyorum

• Konu Sahibi batusum

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim arkadaşım.yeğenim 3 yaşına girmek üzere hiç konuşamıyor 3 ay önce kreşe verildi bu teşhiste orda konuldu her çocuk farklı gelişir dedik hiç dikkate almadık şimdi anne çırpınıyor ne yapabilirim diye henüz bir uzmanls birebir görüşülmedi kreş yönlendiriyor ama bilmiyorum aile yakıştıramıyor sanırım bu tanıyı şimdilik herkes beklemede

• Konu Sahibi batusum
en yakın zamanda uzman psikolog tarafından görülmesi gerekiyo canım bulunduğunuz ilde mutlaka devlet hastanesi vardır oraya çocuk psikiyatri bölümüne götürmeniz şart kabullenmezse aile çocuğa yardımcı olamazlar özel eğitimde alırsa mutlalak iyileşir zaman kaybetmemk gerekir

• Konu Sahibi batusum

her konuşma gecikmesi yaşayan çocuk otizmli değildir ama konuşma geriliği ,göz temaıeksikliği, ismine bakmama,yaşıtlarınla beraber olmama ve oyun kuramama ,kucağaalınıp sevilmekden holanmama,öfke nöbetleri,yeme bozuklukları,sosyal kopukluk,takıntılı davraışlar bunlardan bazıları konuşma bozukluğunun yanın da varsa zaten bu gelişimindeki bir bozukluk olduğunu ve otizm olmasa bile eğitim ve yardım alması geekdiğini gösterirr bu yüzden bir uzmana danışılmalı uzman seçilirken pedagog değilde psikiyatr ve nöroloji ve bu konuda uzmanlaşmış kişileri tercih etmenizde bence yarar var

• Konu Sahibi batusum

rica ederim aklınıza takılan birşey varsa özeldende yazabilirsiniz yardımım olursa ne mutlu bana.kreşlere takılmayın tabiki orda çalışanlarda tecrübe kazanıolar ama onların bilgisi yeterli değil siz bir uzmanla görüşün ordakiler yeterli bilgileri olmadığı için ocuk konuşamıyosa yada göz teması eksikse hemen bu çocuk otistik alın çocuğunuzu yada daha farklı thşisler koyup aileleri gerebiliyolar çünkü toplum otizmmi tanımıyor televizondan gördüğü yada kulakdan duyma şeylerle otizmli çocuklara farklı etiketler takıyolar bun zeka geriliği gibi oysa otizm zeka sorunu değil sosyalleşememe sorunudur bunun içinde dil kullanma oyun herşey vardıreğer çocuk onuşmuyosa yada göz teması yoksa çocuk başka bir hırçınlık yapsa diğer çocuklara tanınana tölerans tanınmıyo gelişim bozukluğu olan çocuklara hemen sizin çocuğunuzun yeri bura değil tarzında şeyler de söyleyenler var ama siz yinede uzmana danışın ama yeğeninizi kreşden uzak tutmayın sorunlar nedir belirleyin gerekirse bir konuşma terapisti bulun ama gerçek konuşma terapisti sayıları çok az çünkü haftada üç gün kreş diğer gün terapi olabilir tabiki ama onlarda madiyatı orlayabilir ama özel eğitim okulları var rapor alındığı takdirde eğitim ücretsiz oluyo tabiki bu dediklerim tehşis konuldukdan sonraki bölüm eğer otzm drlerse yani yoksa evde eğitim kreş kontrollerle çok yol alabilirsiniz

• Konu Sahibi batusum
Allah bu cocuklarin ve ailelerinin yardimcisi olsun.benim merak ettigim birsey var,bu hastalik dogustanmi geliyor yoksa sonradan ilgisizlikdenmi kayneklaniyor yada cok fazla tv seyretmekdenmi? ayrica bir cocuk otizm degilse sonradan olma gibi bir durum söz konusumu mesela 2 3 yasina kadar herrsey normalse hic bir sorunu yoksa daha sonradan böyle bir sey ortaya cikma olasiligi varmi acaba?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…