olumlu düşünce ve nefes

Olumlu düşüncenin gücüne ben de çok inanırım. Çok kitap okudum. İnternette bu konuda çok araştırmalar yaptım. Ve çokça da uyguladım. :) Sevda_55'e katılıyorum. Mutsuz olduğunuz zaman bunların da geçeceğine, çok mutlu olacağınıza inanın. İşe yarar. Ben çok mutsuz olduğum zaman dua ederim. Ağlarım. Rabbime anlatırım bütün dertlerimi. İnsanın içi öyle rahatlıyor ki. Ve ertesi sabah yeniden doğuyorsunuz sanki. :KK34:

Cnm öncelikle çok teşekkür ederim benimle aynı fikirde olduğun için.Böyle olumlu düşünceleri duymak benimde çok hoşuma gidiyor.

olumlu düşünceleri gelecek zamanda düşünürsek olmaz ama. daima ertelenir. mutlu olacağım demek gibi.

Evet cnm doğru söylüyorsun.mutlu olacağım demek bu dileği boşluğa bırakmak gibi olur.geri geleceği belli bir zaman dilimi belirtilmemiş olur.istediğimiz şeyleri içinde bulunduğumuz zaman dilimiyle ilişkilendirerek söylemek daha doğru.ben mutluyum,olumluyum gibi.Zira Yüce Yaratan bizim ne istediğimizi en ince ayrıntısına kadar bilir, ama bize ancak istediğimiz kadarını verir...

yaşanılan kötü anlarda umutsuzluğa kapılırsan inann dahada kötü şeyler oluyo çorap söküğü gibi .

yaşanılan kötü anlarda umutsuzluğa kapılırsan inann dahada kötü şeyler oluyo çorap söküğü gibi .

aynen öyle cnm.olumsuz düşünde devamında daha olumsuzu dahada olumsuzu getirir.ve sonuç hüsran.hasta,sinirli,elinde bir poşet ilaçla gezen tuhaf bi toplum..

şimdi benim bazı hayallerim var. onlar şu anda olmuş gibi mi yaşayacağım?

evet canım olmuş gibi yapıcaksın.
mesela ben ona göre plan yapıyordum hep.
yeni eve taşındığımızda demiştim yatağımı çift alalım eşimle gelirsek kalmaya rahat olur.
halbuki ortada kimse yoktu.
ama şuanda nişanlıyım.
bunun gibi şeyler canım.

cnm burda söylemek istediğimiz şey şu.bir şey var ve biz onun olmasını istiyoruz diyelim.o olmuş gibi yaşamak demek şu oluyor örneğin bir iş var ve senin oraya girmek istiyorsun.sen o gerçekten olmuş gibi düşüneceksin.şu kıyafeti giyerim,masama şunları koyarım yada kazandığım para ile şunu alırım gibi.yani olmuş gibi hayal edeceksin.o zaman göreceksin ki imkansız sandığımız bir çok şey aslında o kadar da imkansız değil.bak cnm benim nişanlım şu an çalıştığı bankanın mülakatına,sınavına falan katıldıktan sonra biz sanki olmuş gibi davranıyorduk.maaşı hesaplıyorduk,şöyle yaparız böyle yaparız hayaller içindeydik.hatta o kadar kaptırmıştık ki o bankanın atm sinin önünde resimler falan çekiniyorduk.bu tam 9 ay sürdü.ama 9 ay sonra o bankaya gerçekten girdi ve 2 senedir de çalışıyor.bunun gibi işte..

evet bazı şeyler için öyle yapıyorum. mesela aklımda biri var sanki onla evliymişiz gibi düşünüyorum. böyle mi olmalı:?

iş var mesela.. var da var

tabi ben biraz karamsarım. sanki olmayacak bazı şeyler... bazen olumlu düşününce içim sıcacık oluyor, inanıyorum kalben. bu kesn olur diyorum

bazende olumsuz düşünüyorum. sanki o kötü şeye daha çok yakınım:KK50:

nasıl olacak bilmiyorum. garip bir ruh halim var:KK31:

Mutluluk ve Timus

"Mutluluk bir seçimdir. Mutsuzluğumuz kadere, şansızlığa ve talihsizliğe inancımız ölçüsündedir."

Mutlu duyguların hissedilmesinde hormonların rolü büyük… Bedenimizde o hormonları salgılayan salgı bezlerinden minicik ama çok güçlü bir salgı bezi var: Timus.

Timus uyarıldığında salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu yaratır. Çünkü timus aktive olduğunda bedenin kimyasının değişimine neden olur. Bu değişiklik sinir sistemini sakinleştirir ve beyin fonksiyonlarını hızlandırır. Bu da kişide rahatlama duygusu yaratır.

Avustralyalı Nobel ödüllü kanser araştırmacısı Sir MacFarlane Burnet, timus bezinin aktif hale getirilmesiyle insan bedeninin kendisini kanserden koruyabilme yeteneğine sahip olacağını savunuyor.

Çocuklarda iri olan timus ergenlik döneminde bir ceviz kadar irileşir. Ama yas ilerledikçe bir bezelye tanesi kadar küçülür, yaşlılıkta ise tamamen körelir. Ama bazı insanlarda ileri yaşlarda bile hala ceviz büyüklüğünü koruması, bilimin henüz çözemediği alanlardan biridir.

Timusun sağlığımız üzerindeki önemli yararlarından biri de T hücrelerini üretiyor olması. T hücreleri denilen lenfositler bedene zarar verebilecek zararlı hücreleri yok ederler. Bu küçük T hücrelerine yaşamımızı borçluyuz. AIDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıkların ölümcül olması T hücrelerinin haberleşme hatlarını öncelikle kesmelerinden kaynaklanıyor.

Timus göğüs kafesinin üst kısmının tam arkasında, göğsün tam ortasında yer alıyor.

Timusu uyarmanın üç basit yolu var:

Timusu uyarmanın birinci yolu gülmek. Yani gerçek, içten, sıcak bir gülüş, bir kahkaha. Her gülündüğünde timus bezi aktive oluyor. Her aktive olduğunda bedenimize kimyasal dalgalar göndererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor.

1993 yılında California Üniversitesi'nde Dr.Paul Ekman tarafından yapılan araştırmada gülmenin timusu ve beynin değişik haz bölgeleriyle bağlantısı olan kasları harekete geçirdiği ve insanda haz duygusu yarattığı kanıtlanmış.

Timusu uyarmanın ikinci yolu iki parmakla timusun üzerine gelen noktaya vurulması, yani elle uyarmak. Anadolu insanı göğsüne elini vurarak ağlar ya işte o hareket timusu harekete geçiriyor. Çok sıkıldığınızda elinizi yumruk yapıp hafif hafif iki göğsünüzün arasına 30 kez vurun. :))

Timusu uyarmanın üçüncü yolu ise dilin üst dişlerin arkasında damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi. Dr. John Diamond ve ekibi dilin bu pozisyona getirilmesi ile sol ve sağ beyin küresi arasında denge oluşmasını sağladığını tespit etmiş. Bu da insanin daha iyi düşünmesi ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Önemli olan;
Hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Sevgiler canım dostlarım...
Yeşim B.
arkadaşlar timusu uyarmanın yolları kısmında ilk iki maddeyi yapıp üçüncü maddeyi yapacağım sırada dilimin üst dişlerimin arkasında olduğunu fark ettim.tuhaf ama gerçek.bakalım kimler aynı şeyle karşılaşacak???:KK1:

merhaba canım arkadaşım yazılarını takip ediyorum yine çok güzel şeyler paylaşmışsın özellikle bunu çok beğendim bu tür paylaşımlarının devamını bekliyorum

Son düzenleme:
okurken aklıma bişey geldi arada buraya bugün neden mutlu olduğumuzu ve neden mutsuz olduğumuz yazalım aslında mutsuzluklarımızın ne kadar gereksiz olduğunu daha rahat görebiliriz yada birbirimize gösterebiliriz
mesela ben bugün evimi temizledim çok mutlu oldum
sonra oğlum bir paket krakeri ezip ezip etrafa atmış çok mutsuz oldum sinirlendim ama sonra dönüp baktımki o masum kedi benim hayatımın anlamı
sonra oğlum kamyonuna kum doldurdu kapıda bende oturup çekirdek çitledim çok mutlu oldum deliyim dimi:)
içime çektim güzel havayı bide şiir geçti içimden...

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Kuşlar geçiyor, derken;
Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık.
Ağlar çekiliyor dalyanlarda;
Bir kadının suya değiyor ayakları;
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

okurken aklıma bişey geldi arada buraya bugün neden mutlu olduğumuzu ve neden mutsuz olduğumuz yazalım aslında mutsuzluklarımızın ne kadar gereksiz olduğunu daha rahat görebiliriz yada birbirimize gösterebiliriz
mesela ben bugün evimi temizledim çok mutlu oldum
sonra oğlum bir paket krakeri ezip ezip etrafa atmış çok mutsuz oldum sinirlendim ama sonra dönüp baktımki o masum kedi benim hayatımın anlamı
sonra oğlum kamyonuna kum doldurdu kapıda bende oturup çekirdek çitledim çok mutlu oldum deliyim dimi:)
içime çektim güzel havayı bide şiir geçti içimden...

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Kuşlar geçiyor, derken;
Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık.
Ağlar çekiliyor dalyanlarda;
Bir kadının suya değiyor ayakları;
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

tatlım günaydınn.bu ne güzel bi yazı olmuşş.sabah sabah içim enerji doldu inan.ben bugün mutluyum çünkü bugün anneler günü.çok güzel çok özel bir gün..öncelikle senin anneler günün kutlu olsun cnm benim.sonra tüm annelerin ve anne adaylarının..ayrıca ben bu şiiri çok severim..benim nişanlım istanbul da çünkü..oda bana bu şiiri çok sık söyler.

evet bazı şeyler için öyle yapıyorum. mesela aklımda biri var sanki onla evliymişiz gibi düşünüyorum. böyle mi olmalı:?

iş var mesela.. var da var

tabi ben biraz karamsarım. sanki olmayacak bazı şeyler... bazen olumlu düşününce içim sıcacık oluyor, inanıyorum kalben. bu kesn olur diyorum

bazende olumsuz düşünüyorum. sanki o kötü şeye daha çok yakınım:KK50:

nasıl olacak bilmiyorum. garip bir ruh halim var:KK31:
tatlım evet olmuş gibi davranacaksın.ama işte kalben asla ve asla olumsuz olan düşünceyi aklına getirme.Allah istedikten sonra olmaması için sebep ne olabilir.o kötü şeye daha yakın olma.işte zaten bu iyi düşüncelerini de yok edebilir.cnm hayatta hiç bir şey imkansız değildir.ve unutma her şey düşüncede başlar.sadece düşünce yetmez ama.istediğin şeyle alakalı kendini donatmaya çalış.araştır.eyleme dök yani.şimdi basitce düşünelim.mesela uçak.uçağı bulan insan,henüz daha havada nasıl durduğunu bizim aklımız almazken,bu ağırlıkta bir mekanizmanın havada bir diyardan bir diyara nasıl gittiğini anlayamazken uçağı bulan kişi önce bir hayal kurdu.sonra ne kadar imkansız görünse de bu hayale inandı.sonra eyleme döktü..bir uçağın yada buna benzer bir çok şeyin olması mümkün ise bizim mutluluk dileğimiz neden olmasın.olmaması için sebeb ne olabilir kii??????

tatlım günaydınn.bu ne güzel bi yazı olmuşş.sabah sabah içim enerji doldu inan.ben bugün mutluyum çünkü bugün anneler günü.çok güzel çok özel bir gün..öncelikle senin anneler günün kutlu olsun cnm benim.sonra tüm annelerin ve anne adaylarının..ayrıca ben bu şiiri çok severim..benim nişanlım istanbul da çünkü..oda bana bu şiiri çok sık söyler.

Cok tesekkur ederim canim benim rabbim
Isteyen herkese nasip etsin anneligi istanbul
oyle bi sehirki derin bir ah ceker gibi huzun
verir insana bazende icinde caglayanlar var sanirsin nisanlindan uzak olman ciz ettirdi icimi
cunku bende uzaktim bi zamanlar nisanlininda efkarlanip okumasi normal senin guzel yuregini
ozluyordur eminim...

Bugün sevdiklerimle beraber olduğum için mutluydum. deniz kıyısındaydık ve içime iyot kokusunu çektim.
ama geleceğimin belirsizliği yüzünden mutsuzdum.
nişanlımın şuanda işi yok. babaannesi bize kiradaki evini vermek istiyor. hatta kiracılarına bile söylemiş buraya torunum gelebilir diye.
iyi hoş ta bana kimse orda oturmak istermisin diye sormadı :KK43:
içime sinmesse oturmak zorunda bırakılmak istemiyorum ve buna karşı çıkıcam.
bu konuda nasıl olumlu düşünebilirim kiii?
umut etmekten yoruldum şu aralar.

Merhaba,

Bugün nişanlımın ilk iş günü çiçek gönderdim ama ulaşmadı başka adresmiş ve bütün süpriz maf oldu çok mutsuzum ve sinirliyim.

Bugün sevdiklerimle beraber olduğum için mutluydum. deniz kıyısındaydık ve içime iyot kokusunu çektim.
ama geleceğimin belirsizliği yüzünden mutsuzdum.
nişanlımın şuanda işi yok. babaannesi bize kiradaki evini vermek istiyor. hatta kiracılarına bile söylemiş buraya torunum gelebilir diye.
iyi hoş ta bana kimse orda oturmak istermisin diye sormadı :KK43:
içime sinmesse oturmak zorunda bırakılmak istemiyorum ve buna karşı çıkıcam.
bu konuda nasıl olumlu düşünebilirim kiii?
umut etmekten yoruldum şu aralar.

Aynen canım bende yoruldum tam birşey yoluna giriyor hemen ardından kötü bişi oluyor.
Ne düşüneceğimi şaşırdım artık :KK31:

X