okul öncesi

kittybetty

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2013
497
612
merhabalar.. özellikle öğretmen arkadaşlara sormak istiyorum. Oğlum henüz 3 yaşında. 1den 10a kadar sayıları, renkleri, şekilleri ve harfleri öğrettim. Ama çevremden duyduklarım kafamı karıştırdı açıkçası. Şöyle ki, bunun doğru olmadığını, ilerde okula başladığında bütün bunları bildiği için dersten sıkılıp derse ilgisinin azalacağını söyleyenler bir hayli fazla. Bu durumda hangi yolu izlemek daha faydalı olur. Şimdiden teşekkürler..

kızım da aynen sizin anlattığınız gibi başladı, ilk başlarda bu ne yaa ben bunları biliyorum falan dedi, sonra arkadas sevdası falannn arada kaynadı gitti ve uyum problemi falan olmadı :) bence çok fazla takılmayın, ama şu da bir gerçek yaş gelişimlerini takip edip yaşından fazla bilgi de yüklemeyin :)

merhabalar.. özellikle öğretmen arkadaşlara sormak istiyorum. Oğlum henüz 3 yaşında. 1den 10a kadar sayıları, renkleri, şekilleri ve harfleri öğrettim. Ama çevremden duyduklarım kafamı karıştırdı açıkçası. Şöyle ki, bunun doğru olmadığını, ilerde okula başladığında bütün bunları bildiği için dersten sıkılıp derse ilgisinin azalacağını söyleyenler bir hayli fazla. Bu durumda hangi yolu izlemek daha faydalı olur. Şimdiden teşekkürler..
bunları zaten öğrenecek
bu kadar acele etmeye gerek yok
belki ingilizce öğretseniz daha iyi olabilir
tam kritik yaşta dil edinimi açısından :KK66:
çocuğun okula başladığında hazırbulunuşluğu yüksek olur bu öğrettikleriniz sayesinde okulda öğreneceklerini daha kolay kapar
sıkılma riski var
onun için de okul çağına gelince başka etkinlikler üretirsiniz.

birinci sınıfa başladığımda gayet iyi okuyup yazabiliyordum.
pek de sıkılmadım
derste öğretmen başka kitaplar veriyordu önüme.
diğer öğrencilerden hızlı ilerliyordum çünkü

Bu saydiklarinizi zaten anasiniflarinda öğretiyorlar yani çok aman aman bir sorun yasayacaginizi sanmıyorum ama yaşına uygun eğitim yapmak tabi ki en güzeli olur

Mesela kağıt makası verip kağıt kesmesine yardımcı olabilirsiniz ve çizgileri tasirmadan boya :)

3.5 yaşındaki oğlumda bahsettiğiniz gibi şu an makas işine girdik :)

Oğlumun 37 aylık iken başladığı anaokulunda her hafta bir çocuk sayma yapar sınıfa da yaptırırdı

Oğlum tam kaç aylıktı sıra ona geldiğinde bilmiyorum ama 20 mandal götürmüş ve saymıştı

Öğretmeni biz 10 bekliyorduk demişti

O yıl ve üstüne iki yıl daha o anaokuluna gitti

Sesli harfleri şu sesle başlayan nesneler vs gibi şeyleri de öğrenmişlerdi

İlkokul sıkılmadı falan

O öğretme denilen tam olarak okuma yazma ve özellikle her sene sistem değiştiği için tüm sınıfla öğrenmesi

Saymayı renkleri vs zaten öğrenecek hayat içinde

oyunla devam edecekler. sıkılacağını sanmam.
bildiği şeyler normal zaten.
bul tak oyuncaklarıyla şekilleri tanıyorlar.
rakamları yazıyor, şekilleri çiziyor mu? yoksa sadece tanıyor mu?

X