Öğretmenler Günü Hediyesi Belası

Ne kadar aşağılayıcı bir şey hediye çeki vermek. Herhangi bir değeri yok ki. Böyle hediye mi olur Allah aşkına. Herkes herkese hediye çeki verebilir, nerede kaldı öğretmeni düşünerek bir şeyler seçme? Öğretmeninize çok üzüldüm… fenomen bir annene öğretmenlerin öğretmenler günü ile ilgili mesajlarını paylaşmıştı. Hep hediye çeki ile ilgili üzücü yorumlar vardı, öğretmenler aşağılanmış hissediyor hediye çeki ile. Çoğu öğretmen de koparılan bir çiçeğin bile daha değerli olduğunu yazmıştı. Ah ah…

Öğrencinin aklı başına gelene kadar hediyeler zaten velilerin hediyesi oluyor. Lisedeyken velilerin müdahil olduğuna denk gelmedim. O yüzden lisede alınan hediyenin maneviliği daha fazla, öğrenci gerçek hisleriyle alıyor. Kolejde yine para toplama işleri vardı ya neyse istisna olsun o da.

Biri bana hediye yerine hediye çeki verse sanki daha mı iyi çünkü çok yakınım olan birisi bana uygun hediye seçebilir, onun dışında zevkimi bilmezler diye düşünüyorum. O zaman öğretmenler hediye kabul etmiyoruz diye velileri bilgilendirsinler. Eniştem öyle yapıyor, hediye getirirseniz geri gönderirim, sakın getirmeyin diye tembih ediyordu.

Yok üzülmeyin,öğretmenlerimiz memnunSadece biz değil, cevrede hep duyuyorum hep hediye çeki alıyorlar..ögretmen kendi zevkine göre alışverişini yapıyor..hele ki öğretmen erkek ise ne alalım ki..her sene saat mi alınır..kendi zevkimize gire alsak belki burun kıvıracak..Bence altın,takı daha aşağılayıcı, düğün mü,nişan mı bu..kendi akrabamıza zor takıyoruz..yaşı yetenler belki hatırlar, devlet, memura YKM gibi mağazalardan hediye çeki verirdi,memur kendi ve çocuklarının alışverişini yapardı ve ilaç gibi gelirdi memura..ben bunun aşağılayıcı birşey olduğunu duymadım hiç,öyle olsa söylenirdi birşekilde..watsapp gruplarının hayatımıza girmesiyle hediye kültürü de farklı şekillendi bence..

Ya bu hediye kararı bizleri aşan bir durum..Milli eğitim bakanlığı tamamen yasaklayacak ki alınmasın, kabul eden öğretmen hakkında soruşturma açılacak diye ciddi bir şekilde açıklama yapması lâzım..yoksa velı de şaşırıyor ne yapacağını, e öğretmen de bekliyor bir sürpriz

Neden çocuklar manevi hediyeler yapmıyorlar el emeği illa altın para değerli şeyler mi olmalı..
Çok çok yanlış buluyorum
Çoğu öğretmen hoşlanmıyor manevi hediyelerden çünkü maalesef çöpe gidiyor. Düşünsenize 20 yıllık bir öğretmensiniz ve 20 sene boyunca onlarca öğrenciden kullanılamayacak hediye geliyor. Emek verene de yazık. Bari kullanışlı bir şeyler alınsın ki öğretmen de kullansın, emekler de boşa gitmesin. Ailemde çok öğretmen var yakınen biliyorum durumları. Yılda bir gün alınan hediye göz çıkarmasa gerek.

İçinizden gelir, bir hediye beğenir alırsınız başka. Ama diğer türlü bu şekilde ( manevi bir baskıyla) toplanması durumunda 500 lira çok bence. Özel okul olsa bile çok. Sonuçta ucu ucuna yetirip çocuğunu özel okula gönderen aileler de var.

Ayrıca altın hiç şık bir hediye değil bence. Altın evlilik, bebek doğumu gibi ailenin ihtiyaç duyabileceği zamanlarda alınan bir hediyedir. Öğretmenler gününde hediye etmek biraz tuhaf geldi bana. Öğretmenin kabul edeceğinden emin misiniz? Ben olsam pahalı ve özel bir anlam ifade etmeyip sadece maddi değere sahip olan böyle bir hediyeyi kabul etmezdim.

Son düzenleme:
Bizimkilerde yarım altın alalım dedi sınıf mevcudumuz kalabalık ben karşı çıktım ogretmen olsam altını rüşvet gibi görürdüm sadece maddi değeri var çünkü ve karşı çıktım saat alabiliriz dedim yada güzel bir çanta yeşil altin sık bir kolye sonuç hamur yoğurma makinesi çaycı ve pasta yaptırılacak.5800 gibi Bi para toplandı.

Siz manevi bir hediye götürün.Almak zorunda değilsiniz.İsteyen alsın.

Öğretmene çeyrek, tam altın vs. çok cringe bir hediye bence. Yardım topluyor gibi. Hediye dediğiniz şeyin manevi karşılığı da olmalı. İlla altın olacaksa bileklik, kolye vs. daha mantıklı. Erkekse de saat alırsınız. Diğer türlüsü aşırı saçma. Bu arada altını yadırgayıp bi çiçek bi çikolata yeter diyenler gördüm. Şık bir buket ve kutulu, kaliteli bir çikolata 2 bin lira tutar.

Bizim okulda da yasak hediye işleri maalesef. Bireysel olarak çiçek serbest sadece. Büyük hediyeyi okulun kendisi alıp veriyormuş öğretmenlere. Böyle olması bence daha kötü. Keşke insanları rahat bıraksalar da tek tek 24 çiçek alacağımıza yine aynı paraya düzgün bir çikolata falan alsak,daha hoş olurdu. Öğretmen napacak 24 tane ayrı çiçeği,alıp eve bile götüremez çürür kalır okulda.

Emin ol bir kişi ses çıkardıktan sonra onu destekleyen illaki oluyor ..ama çoğunluğun karşısında birsey yapamıyorsun.

Bizimkilere de dedim çocuklara birsey hazırlayalım biz dahil olmayalım. Kabul etmediler. Bir kaç kişi bana destek verdi ama onların istediği oldu :)

Çocuklarımız için uyum sağlıyoruz yıksa bende dahil olmayacaktım.esinde grupta ise o yazsın

Tencere mi seti

Altın almak çok saçma ve bence kırıcı. Bunu bir öğretmen olarak söylüyorum. Bu denli maddi bir hediye verseler sınıfımız adına bir bağış yapmalarını isterdim. Öğrencilerin içten yazdığı bir kağıt, öylesine bir kupa, kendi ellerinde dizdiği bir bileklik, defter, dikilen bir fidan çok daha kıymetli geliyor bana..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…