Öğretmenler Günü Hediyesi Belası

İçinizden gelir, bir hediye beğenir alırsınız başka. Ama diğer türlü bu şekilde ( manevi bir baskıyla) toplanması durumunda 500 lira çok bence. Özel okul olsa bile çok. Sonuçta ucu ucuna yetirip çocuğunu özel okula gönderen aileler de var.

Ayrıca altın hiç şık bir hediye değil bence. Altın evlilik, bebek doğumu gibi ailenin ihtiyaç duyabileceği zamanlarda alınan bir hediyedir. Öğretmenler gününde hediye etmek biraz tuhaf geldi bana. Öğretmenin kabul edeceğinden emin misiniz? Ben olsam pahalı ve özel bir anlam ifade etmeyip sadece maddi değere sahip olan böyle bir hediyeyi kabul etmezdim.
Bugün sabah gruba yazdım, diğer sınıflarda çocukları olanlar var, okulda genel olarak tam altın alınıyormuş öğretmenlere hedşye olarak 🥲

ben en çok şeyi merak ediyorum öğretmenler odasında sana ne geldi bana şu geldi muhabbetleri dönüyor mu?
biz 200 lira topladık. çiçek çikolata bana çok saçma geliyor istemeye gider gibi🤦‍♀️ ya çiçek ya çikolata olsun. hatta geçen sene ben öğretmenler odasına güzel bir çikolata yaptıralım dedim sınıf belirterek bize girmeyen öğretmenlerde yermiş onlar öğretmen değil sanki.. bu sene kaç dedilerse gönderdim ne alırlarsa alsınlar umurum değil.

Biz bu sene bi farklılık yaptık Türkiye sma vakfına bağış yaptık ben organize ettim birileri zaten organize etmek zorunda buna takılmanz gereksiz bu yüzden... ama altın noktasında bende eşiniz gibi düşünüyorum artk bu iş bnce de çığrından çıktı. Onca yıl öğretmnlik yaptım üstüne özel eğitim koçluğu yaptım hâlâ yapıyorum ama hiç maddi değeri yüksek hediye kabul etmedim asla etmem.

2003 senelerinde ögretmenler günü geldiginde tek hatırladığım annemin varsa eyer oda tabi, elinde yaptigi oyaları lifleri. Onlardan birtane koyardı gotururdum.
Simdi uzerinden 20 yil gecmis ve iş altına kadar gelmiş, ben sahsi yanım katılmazdım o gruba kendimce birseyler alip verirdim cocuguma gotururdu

Bir öğretmen olarak, öğretmenler gününden sırf bu yüzden nefret ediyorum. Hediye alınsın diye yapmıyoruz biz bu mesleği. Dün bir veli özelden yazıyor hocam velilerinizin kurduğu ayrıca bir veli grubu var mı diye. Bari bunu bana sorma. Ne içi sorduğunu anlamıyor muyum sanki. Çocuğun içinden geliyorsa resim yapsın, çiçek toplasın yeter ki bizi böyle mahçup etmeyin.

Bu hediye işini yasaklasalar ne güzel olur Milletçe sınır bilmiyoruz . Çiçek not defteri kalem vb şeyler varken altın ne ALLAH aşkına ben öğretmen olsam kesin red ederim.Bunun daha niceleri var hediye çekleri özel tasarim çanta oooooo neler gördüm neler, çoğuna katılmadım bana zorlama , özenti geldi.......

Çeyrek/tam altın falan komik duruyor bence de. Veli olsam kesinlikle karşı çıkarım siz kendinizde misiniz diye akdkdkfk. Parasından kaçtığımdan değil, çok saçma bir hediye. Madem o para toplanıyor, daha anlamlı ve vizyonlu bir şey alınabilir. Altın nedir, oldu olacak gün yapın. 😵‍💫

Ben böyle durumlarda sorun cıkarmıyorum. Devlet okulu için 500 biraz fazla olabilir ama. Diğer yandan da öğretmenlerin birçoğunun da çok çok hakettiğini düşünüyorum. Bizim 100-150 arası toplanıp gzel bir başörtüsü canta vs alınıyor helali hoş olsun çok memnunuz. Tamam maaşını alıyor ama onun dısında çok ilgileniyor takip, watsap msj vs vs bu gibi vesileler ile gönül alınması taraftarıyım

Beşi bir yerde alın bence.
Ben öğretmen olsam altın takılmasını hakaret olarak kabul eder, velilere ayar çeker, hepsinin nefretini kazanırdım. 😂

Lütfen öğrenciyle öğretmen arasına girmeyin, çocuklarınızdan çalmayı bırakın. Sizler sıranızı savdınız, sıra çocuklarda. Öğretmen çocuklarınızın öğretmeni ve sizler artık öğrenci değilsiniz.

İnsanlar, çocuklarının heyecan yapıp kutlaması gereken bir günü çocuklarindan hiç acımadan çalıyorlar, çok garip. Bilinçli ebeveynlik böyle bir şey demek ki.

Ne olursa olsun bela deneyin lütfen.

Bir şeye katılırsınız veya katılmazsınız. Özgür irade yasası var sonuçta.
Bela kelimesini başlık ilgi çeksin diye yazdım yoksa helali hoş olsun hocaya. 🙏 Yanlış anlamayın.

Arkadaşlar ben sabah mesaj attım gruba. Okulda böyle bir trend varmış. Daha önce hoca büyük çocuklarını da okutmuş veliller var. Her yıl altın almış vermişlerve aynı hocaya. Demek ki racon bu yapacak bir şey yok. Kimse destek çıkmadı, sivrildiğimle kaldım. Canımız sağ olsun KK kadınları inandığımız doğruları dile getirdik 😂 Hediyeyi de sınıf başkanının annesi verecekmiş. Artan parayla da çiçek ve pasta alınacakmış. Daha ne diyeyim bilemedim. Zaten uyarım demiştim çoğunluğa kimse kaba bir hediye olarak görmüyor demek ki.

Ben altın alınacaksa toplu hedlyeye katilmazdim,isterse tek kişi olayım.Siz niye kendinizi zorunlu hissediyorsunuz ?
Bende oğlumun 4. Sinif sene sonu musameresine bu yüzden katılmamistim 2019-2020 senesiydi galiba ozaman için 40 ar lira topladılar iyi bir parayı ekstra yemek ücreti verilecekti 3 kişi 30 ar liradan da o vardi dahil olmamıştım.

Düşünün gram altın ozaman 390 liraymış sinif mevcudumuz kalabalıktı:)

Bela kelimesini başlık ilgi çeksin diye yazdım yoksa helali hoş olsun hocaya. 🙏 Yanlış anlamayın.

Arkadaşlar ben sabah mesaj attım gruba. Okulda böyle bir trend varmış. Daha önce hoca büyük çocuklarını da okutmuş veliller var. Her yıl altın almış vermişlerve aynı hocaya. Demek ki racon bu yapacak bir şey yok. Kimse destek çıkmadı, sivrildiğimle kaldım. Canımız sağ olsun KK kadınları inandığımız doğruları dile getirdik 😂 Hediyeyi de sınıf başkanının annesi verecekmiş. Artan parayla da çiçek ve pasta alınacakmış. Daha ne diyeyim bilemedim. Zaten uyarım demiştim çoğunluğa kimse kaba bir hediye olarak görmüyor demek ki.
Bir kişi bile düşünmek istememiş, toptan reddetmişler mantığı. Tebrikler böyle senkronizasyon zor bulunur. 😁

Bir kişi bile düşünmek istememiş, toptan reddetmişler mantığı. Tebrikler böyle senkronizasyon zor bulunur. 😁
Evet biri de şöyle yazmış hatta:
"öğretmenin işine yarar, malum ihtiyaçlar hiç bitmiyor. Göz kırpan emoji"

öğretmenler gününde herkesin öğretmen olası gelmiyor mu?
vay be devletten aldığı maaşla ,yapması gereken görevi yaptığı için ödüllendirilen sadece öğretmenlr sanırım
bir de işini düzgün yapsa da yapmasa da ödül alıyor.
işte bu işler balık baştan kokar misali hep.
önce öğretmene gerekmdiği halde alınan büyük ödüller,sonra makam mevki sahibi insanlara eğilen başlar olarak devam ediyor.
bugün öğretmene altın alan zihniyet,yarın işi düştüğü makam sahibine neler alır neler.
asla tasvip etmiyorum öğretmenler gününe özel aşırı hediyeleri.
bu gidişle ,kişi başı çeyreğe dönecek bu işler,yok devenin nalı..

Evet biri de şöyle yazmış hatta:
"öğretmenin işine yarar, malum ihtiyaçlar hiç bitmiyor. Göz kırpan emoji"
Burada bile öğretmenin biri ben de olsam altın isterim diyebiliyorsa velilerin böyle düşünmesi bir tık daha normal aslında. En azından daha iyi niyetliler. 😁

Merhaba ben de öğretmenim. Yüksek maddi değeri olan şeyler istemem kesinlikle. Siz de uygun bir dille eşimle konuştum şuan müsait değiliz tarzı bir şey dedi diyebilirsiniz. Emin olun sizin arkanızdan ben de katılamayacağım diyen olacaktır

Geçenlerde sosyal medyada bir ogrenci ve sınıf annesi arasında gecen olayin videosu yayilmisti. Sosyal medyada bir öğretmen, onore etmek adına sadece cicek alinabilecegini, birileri tarafindan maddi bir hediye verilip, ogretmenin de kabul etmesi durumunda cimere şikayet edilebilecegini yazmıştı.

Merhaba arkadaşlar;
Birinci sınıf öğrencisi annesiyim. Bugün grup kurulmuş anneler arasında. Altın alalım topluca dendi. Ben de uyarım dedim. Böyle bir şey bekliyordum çünkü. Kızıma da ufak bir kartondan kart hazırlatırım yollarım diye düşündüm.

Eşime sordum, gıcık oldum dedi 😁
Çocukların öğretmenleri için içinden geleni almaları gerekiyorken hocaya altın alıp vermek o heyecanı baltalamak gibiymiş. Yok sanki hoca fakirmiş de al sana altın diyecekmişiz. Manevi değeri olacak bir şeye maddiyat yüklemek doğru değilmiş. Yarın güzel bir cevap yazalımmış gruba. Ay beni sinir etti akşam akşam.

Tamam bence de haklı kesinlikle bu işlerin suyu çıktı ama cidden uğraşmak istemiyorum bu konuyla. Bir ton laf dalaşı geçecek. Bir de önce uyarım dedim sonra kocam böyle böyle dedi demek ağırıma gider 🤪😂 Bir de çok mu uyumsuz gözükürüz yani herkes tamam dedi çünkü 🥲 Bir ben itiraz edeceğim.

Off ne yapayım? Neler düşünüyorsunuz.

Gerçi ben de gıcık oldum bu işe bir kaç veli belli ki gruplaşmış bu mevzuyu düşünüp sonra grup açmışlar. Yani veliler arası gruplaşma var. Bu hediye hocaya nasıl takdim edilecek mesela o da bir soru.
Pardon daa ohaaa öğretmene altın niye alınır ki. Eşiniz sonuna kadar haklı asla almam. Bizim zamanımız da kalem, kravat,çiçek, kupa alınırdı en fazla.
Ben öğretmenlerin öğrencilerinden maddi olarak yüksek meblali hediyeler beklediğini düşünmüyorum , bekleyen öğretmen de kendini geliştirmemistir almaya değmez.
1. sınıf annelerinin işi çok zor çevremde de görüyorum asla benlik değil. Şimdiden düşünüyorum WhatsApp grubuna girmem kimseyle muhatap olmayayım diye. Kendinizi ezdirmeyin. Yarım aklı ile öğretmene yalakalık yapan birkaç kurnaz altın düşünmüş diye ben onlara uymak zorunda değilim. Kendi ceplerinden alsınlar siz neden ortak olmak zorundasınız ki.

Bu hediye konusu hep problem.
Ben genelde çocuklarla hazırlardım çocuklar verirdi hediyesini öğretmenine ama bu sene kızim ortaokulda okul grubuna katıldım,alsınlar versinler.
Oğlum anaokulunda o da konuşuluyor kisi başı 300 tl,pasta çiçek ve hediye çeki dendi de çek olayından çok hoşlanmıyorum ben. Sanki ben düşünmek,çaba sarfetmek istemedim hediyene,git ne istiyorsan onu al demek gibi geliyor bana. Özensiz,düşünülmemiş öylesine hatta yapmış olmak için yapılmış hissi veriyor bana. Şimdi gruba bunu böyle yazsam ne alabiliriz ki denecek mevzu uzayacak,bıraktım ne anlaşırlarsa onu yapsınlar,bende üzerime düşeni öderim.

Merhaba arkadaşlar;
Birinci sınıf öğrencisi annesiyim. Bugün grup kurulmuş anneler arasında. Altın alalım topluca dendi. Ben de uyarım dedim. Böyle bir şey bekliyordum çünkü. Kızıma da ufak bir kartondan kart hazırlatırım yollarım diye düşündüm.

Eşime sordum, gıcık oldum dedi 😁
Çocukların öğretmenleri için içinden geleni almaları gerekiyorken hocaya altın alıp vermek o heyecanı baltalamak gibiymiş. Yok sanki hoca fakirmiş de al sana altın diyecekmişiz. Manevi değeri olacak bir şeye maddiyat yüklemek doğru değilmiş. Yarın güzel bir cevap yazalımmış gruba. Ay beni sinir etti akşam akşam.

Tamam bence de haklı kesinlikle bu işlerin suyu çıktı ama cidden uğraşmak istemiyorum bu konuyla. Bir ton laf dalaşı geçecek. Bir de önce uyarım dedim sonra kocam böyle böyle dedi demek ağırıma gider 🤪😂 Bir de çok mu uyumsuz gözükürüz yani herkes tamam dedi çünkü 🥲 Bir ben itiraz edeceğim.

Off ne yapayım? Neler düşünüyorsunuz.

Gerçi ben de gıcık oldum bu işe bir kaç veli belli ki gruplaşmış bu mevzuyu düşünüp sonra grup açmışlar. Yani veliler arası gruplaşma var. Bu hediye hocaya nasıl takdim edilecek mesela o da bir soru.
Altın mı 🙄güler misin ağlar misin lık bir durum olmuş 😐 altın nedir allasen. Bir üye pardon da oha demiş. Siz de ağız dolusu ohaa diyin diğer velilere. Benim cok içimden geldi şahsen 😜

X