Öğretmenler Günü Hediyesi Belası

Açıkcası daha fazla çıkıntılık etmek istemiyorum. Anasınıfında çıkıntılık yaptım, mezuniyette herkes beyaz giyerken benim çocuğum siyah giydi 🤣gruba almamışlardı beni
Sen susarsan, ben susarsam bir yanlış nasıl düzelecek?
Bu yıllar gelir geçer.
Çocuğunuz ileriki senelerde size; neden siyah giydiğini sorduğunda, sebebini anlattığınizda sizinle gurur duyar.
Uzun vadeli düşünün.
Yanlışa yanlış demekten korkmayın.

Düzenleme: Öğretmen arkadaşlar yanlış anlamasın bela yazmamın sebebi başlığın dikkat çekmesi içindi 😁

Merhaba arkadaşlar;
Birinci sınıf öğrencisi annesiyim. Bugün grup kurulmuş anneler arasında. Altın alalım topluca dendi. Ben de uyarım dedim. Böyle bir şey bekliyordum çünkü. Kızıma da ufak bir kartondan kart hazırlatırım yollarım diye düşündüm.

Eşime sordum, gıcık oldum dedi 😁
Çocukların öğretmenleri için içinden geleni almaları gerekiyorken hocaya altın alıp vermek o heyecanı baltalamak gibiymiş. Yok sanki hoca fakirmiş de al sana altın diyecekmişiz. Manevi değeri olacak bir şeye maddiyat yüklemek doğru değilmiş. Yarın güzel bir cevap yazalımmış gruba. Ay beni sinir etti akşam akşam.

Tamam bence de haklı kesinlikle bu işlerin suyu çıktı ama cidden uğraşmak istemiyorum bu konuyla. Bir ton laf dalaşı geçecek. Bir de önce uyarım dedim sonra kocam böyle böyle dedi demek ağırıma gider 🤪😂 Bir de çok mu uyumsuz gözükürüz yani herkes tamam dedi çünkü 🥲 Bir ben itiraz edeceğim.

Off ne yapayım? Neler düşünüyorsunuz.

Gerçi ben de gıcık oldum bu işe bir kaç veli belli ki gruplaşmış bu mevzuyu düşünüp sonra grup açmışlar. Yani veliler arası gruplaşma var. Bu hediye hocaya nasıl takdim edilecek mesela o da bir soru.
Öğretmen olarak söylüyorum ufak tefek hediyeler dışında toplu alınan bu kadar pahalı hediyelere karşıyım . Böyle beklentileri olan meslektaşım varsa da kesinlikle kınıyorum ve ileri de bende veli olacağım veli gözüyle bakarak söylüyorum bende gıcık olurum bu tarz hediye almalara

Öğretmen olarak söylüyorum ufak tefek hediyeler dışında toplu alınan bu kadar pahalı hediyelere karşıyım . Böyle beklentileri olan meslektaşım varsa da kesinlikle kınıyorum ve ileri de bende veli olacağım veli gözüyle bakarak söylüyorum bende gıcık olurum bu tarz hediye almalara
bravo. sizin gibi öğretmenlere saygı duyuyorum.

Bizim de grup kuruldu altın muhabbeti geçseydi kesinlikle gruptan çıkardım altın nedir ya böyle saçmalık olamaz oldu olacak yakasına taksınlar bari biz hediye çeki yaptırdık öğretmen istediği hediyeyi alsın pasta ve çiçek de verilecek ayrıca ben kızımla da özel bir hediye yollayacağım böyle altın gibi hediyeler olunca ipin ucu kaçıyor hediyeyi veliler veriyor çocuklar öğretmenine hediye verme duygusunu öğretmenler gününün anlam ve önemini idrak edemiyor maalesef durum bu yani

Aynı soruyu süslü sözlükte de sormuşsunuz. Oraya da yazdım buraya da yazayım: altın almak çok avam, kolye küpe vs ok ama direkt altın almak olmaz. Biz Boyner’den hediye çeki ve bir buket de çiçek alacağız.
Böyle bir şey var mı ya benim mesajımı alıp oraya kopyalamışsınız, bahsettiğiniz konuyu ararken gördüm Mune Mune Bahsettiğiniz platformda üyeliğim bile yok?

Eklentiler

• Screenshot_2023-11-20-16-41-32-840_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-11-20-16-41-32-840_com.android.chrome.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 89
Bela kelimesini başlık ilgi çeksin diye yazdım yoksa helali hoş olsun hocaya. 🙏 Yanlış anlamayın.

Arkadaşlar ben sabah mesaj attım gruba. Okulda böyle bir trend varmış. Daha önce hoca büyük çocuklarını da okutmuş veliller var. Her yıl altın almış vermişlerve aynı hocaya. Demek ki racon bu yapacak bir şey yok. Kimse destek çıkmadı, sivrildiğimle kaldım. Canımız sağ olsun KK kadınları inandığımız doğruları dile getirdik 😂 Hediyeyi de sınıf başkanının annesi verecekmiş. Artan parayla da çiçek ve pasta alınacakmış. Daha ne diyeyim bilemedim. Zaten uyarım demiştim çoğunluğa kimse kaba bir hediye olarak görmüyor demek ki.
Hoca yolunu bulmuş her yıl altın geliyor maşallah ben şikayet bile ederdim valla linclemeyin hiç her yıl altın gelmesi nedir bu nasıl rüsvettir

Bizim de 3 sene boyunca öğretmene hem öğretmenler gününde hem de doğumgününde maddi değeri olan hediye alındı. Hatta bi keresinde çeyrek mi yarım mı ne alındı. Aslında toplu halde hediye almak maddi olarak zorlamıyor sorun o değil ama kötü olan tarafı hediyeyi sınıf annesi ve okulda takılan Bi kaç veli veriyor, çocuklar değil. Daha da kötüsü öğretmen gruptan Bi teşekkür etme tenezzülünde bile hiç bulunmadı. Böyle toplu halde olduğu için kimse çıkıntılık da edemedi. Sadece Bi keresinde Bi veli yazdı ama yazdığıyla kaldı çünkü öğretmen kendi grubundan havalı Bi şekilde hediyeyi umursamadığını önemli olanın hatırlanmak olduğunu söyledi?!?! Hatta bi nevi ortaya yazarak o veliyi azarladı. Buna kim inanır kadir inanır tabi. 😂😂 Madem öyle manevi değeri olan hediyeler iste değil mi?

Bu konuyu okuyunca bir öğretmen komşumun öğretmenler gününde “tencere seti” aldığı için diğer öğretmenlere karşı havalanışını anlattığı an geldi gözümün önüne. devlet okulunda öğretmendi kendisi. Öğretmenler arasında da böyle bir yarış var. Bununla hava atıyordu.

bana çok fazla geliyor bu tarz şeyler. sonuçta o öğretmen devletten maaş alıyor çünkü işi bu. hatır için ya da sevap kazansın diye bedavaya sizin çocuğunuza ders vermiyor. Tabii ki günün anlamına binaen güzel bir hediye ile öğretmene emeklerinden dolayı teşekkür edilmedi ancak bu tarz fazla abartı hediyeler bana saçma geliyor.

belirtmek isterim ki aslında öğretmendim, hem dershane hem kolejde çalışmış, 6. sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm kademelerde derse girmiş ve resmen sömürülmüş bir öğretmendim. özel sektörde öğretmen olmak devlette öğretmen olmaktan çok daha zor. şu an kamuda memurum. öğretmenken de hediye konusunda şu an düşündüğüm aynı şeyleri düşünüyordum ve öğretmenler günü yaklaştıkça öğrencilere tatlı bir dille bunu dile getiriyordum.

sizin öğretmeniniz de erkekmiş madem, çok aşırıya kaçmadan gömlek-kravat takım, saat, cüzdan, kemer filan alınabilir Damat, Kiğılı, Altınyıldız, us Polo gibi mağazalardan. zaten altın fiyatına oralarda bu tarz şeyler 😅

bu işin yarışa dönüşmesi, bununla övünülmesi, hava atılması hiç doğru değil.
Ay evet alsem . Maalesef öğretmenler odasında bana daha çok hediye geldi diye çetele tutanlar var . Kendilerinin çok sevilen öğretmen olduklarını düşündükleri için bu kadar hediye geldiğini düşünüyorlar üstelik ancak durum çok farklı.
Veli ve öğrenciler nabza göre şerbet vermeyi çok iyi biliyor . Öğretmen yalakaliktan hoşlanıyorsa hediyelere boğuyor bir nevi rüşvet olarak görüyorlar. Hatta ortaokul lise öğrencileri laf arasında şakayla karışık not isterken bunu bile dile getiriyorlar 😶🙄

Bir de en vahimi öğretmeni hediyeye boğan bu veliler aldıkları bu güçle öğretmenin her işine karışıp öğrencinin gözünde onları küçük düşürüyorlar .

Evet açılışı yapalım🤪

Yani başta bana da tuhaf gelmedi hatta böyle bir şey yapılmasını bekliyordum. Bizim eski okulda çiçek dışında hediye yasaktı ama burada böyle bir şey denmedi. Öyle olunca tabi dedim kesin bir grup kurulacak. İtiraz etmek de istemedim ama eşim de haksız değil gibi.

Evet o veli gruplaşmasına bi çomak sokmak lazım bakalım hediye teslimi olayını üstlenirlerse arıza çıkar. Çünkü sınıf annesi vs gibi bir şey yok.

100 lira filan toplanacaksa kişi başı ne alırlarsa alsınlar ama kalkıp tam altın da alınmasın.

ben öğrenciyken öğretmene hediye yine altın alınırdı 5. sınıf mezuniyeti olmuştu o zaman kolye bileklik seti alınmıştı hatta. ben de kuzenimin dershanesinde öğretmenlik yapıyorum 2 yarım gün. doğum günümdü 29 Ekim çocuklarım(ki hepsi üniversiteye hazırlanıyor 🤣) aralarında para toplamışlar bana çeyrek altın almışlar öğle arası pasta almışlar cidden yakama taktıklar çok güldük hatta ben de sene sonunda onu bozdurup sınav öncesi ya da sonrası pizza partisi vs vermeyi düşünüyorum. öğretmenler günü hediyesi de evleniyorum diye hedjye çeki almışlar. bu hafta yokum diye bugün verdiler yine

Ben ilk İstanbul'a atandığımda hiç aklıma gelmemişti hediye almayın demek. Yeni de evliyim. Para toplayıp madame cocodan battaniye, nevresim, tepsi Allah ne verdiyse almışlar. Çok rezalet bir gündü.

Düzenleme: Öğretmen arkadaşlar yanlış anlamasın bela yazmamın sebebi başlığın dikkat çekmesi içindi 😁

Merhaba arkadaşlar;
Birinci sınıf öğrencisi annesiyim. Bugün grup kurulmuş anneler arasında. Altın alalım topluca dendi. Ben de uyarım dedim. Böyle bir şey bekliyordum çünkü. Kızıma da ufak bir kartondan kart hazırlatırım yollarım diye düşündüm.

Eşime sordum, gıcık oldum dedi 😁
Çocukların öğretmenleri için içinden geleni almaları gerekiyorken hocaya altın alıp vermek o heyecanı baltalamak gibiymiş. Yok sanki hoca fakirmiş de al sana altın diyecekmişiz. Manevi değeri olacak bir şeye maddiyat yüklemek doğru değilmiş. Yarın güzel bir cevap yazalımmış gruba. Ay beni sinir etti akşam akşam.

Tamam bence de haklı kesinlikle bu işlerin suyu çıktı ama cidden uğraşmak istemiyorum bu konuyla. Bir ton laf dalaşı geçecek. Bir de önce uyarım dedim sonra kocam böyle böyle dedi demek ağırıma gider 🤪😂 Bir de çok mu uyumsuz gözükürüz yani herkes tamam dedi çünkü 🥲 Bir ben itiraz edeceğim.

Off ne yapayım? Neler düşünüyorsunuz.

Gerçi ben de gıcık oldum bu işe bir kaç veli belli ki gruplaşmış bu mevzuyu düşünüp sonra grup açmışlar. Yani veliler arası gruplaşma var. Bu hediye hocaya nasıl takdim edilecek mesela o da bir soru.

Bence birleşip altın almak çok saçma.
Ben olsam uymazdım ve hanımlar teşekkür ederim ama ben kendi hediyemi alıcam derdim.

Bir öğretmen olarak altına sadece kocaman bir ohaaaa demek istiyorum. Bunu kabul eden varsa gidin şikayet edin. Resmen rüşvet.

Maddi olarak çok yüksek değilse hediyeleri alıyorum çocuklardan. Mesela geçen sene bir öğrencim siyah kelebekli bir kolye almıştı. Muhtemelen bijuteriden 20-30 TL gibi bir şeye aldı. Ama o kadar çok seviyorum ki o kolyeyi, her hafta mutlaka bir kere takarım.

Ayrıca çocuklar bana öğretmenler günü dışında bazen bir şey alıp getiriyorlar. Mesela en son sungerboblu çorap almıştı bir kız öğrencim. Kimsenin hakkının bende kalmasını sevmem. Ben de ona şu moda olan çiçekli tokalardan aldım. Çok sevindi. Bence olması gereken de bu.

Ayrıca velilere de şunu söylemek istiyorum. Çocuklarınızı ahlaklı yetiştirmeniz, verilen ödevlere ve okuldaki eğitime destek olmanızdan daha kıymetli bir hediye yok öğretmen için. (Öğretmen gerçekten işini hakkıyla yapıyorsa)

X