Öğretmenler günü hediyemiz.fikriniz?

Ünlü bir ayakkabıcıdan 70 liraya indrmde bir kol çntası aldım siyah, büyük, çok güzel.paketlettim.Çanta için cebimden para çıkmadı.eşimin 1500 liralık çeki var.iş yeri giyim için veriyor.başmühendis ya.bu çantayı 4 yaşındaki oğlumun öğretmenine vermek istiyorum.

oğlum öğretmeni seviyor.öğretmenimi çoook seviyorum diyor.kucaklamış öğretmenini vs.çok memnun, okul müdürümüz çok babacan biri, ilk girişte oğlumu çok iyi karşıladı, yardımcı personeller süper.herşeyden memnunuz.çok iyi.bişiler öğreniyor.güzel.

oğlum ana okuluna başlayalı 20 gün oldu.iki kez gördüm hocayı, pek konuşmadık öyle.ilk gün hocam çovuğun sınıftaki uyumuna bakabilir miyim dememle, çocuklar annelerini özlüyor deyip kapıyı kapamıştı...ben çıkıp gitmiştim...bir kez de durumunu sordum o kadar.annem götürüyor öğleden sonra okulu çünkü ve annem alıyor oğlanı.

kafama takılan birkaç şey var.şimdi herşey yolunda ya, oğlan bu çantayı götürünce,yanlış anlaşılır mı, açıkçası bunu neden alıyorum.biraz daha ilgilensin hoca.arkadaş edinmesine yardımcı olsun vs.aslında herşey iyi ama biraz daha çok ilgilensin istiyorum.ama öte yandan bu çantayı verirsem, herşey iyiyken ters de tepebilir, hatta kabul etmeyebilir.
kime ne hediye aldıysam bugüne kadar hep ters tepti.en son iş arkadaşıma düğünde yüz lira taktım.alay edildi.menfaat için yapmışım vs.kız yüzüme bakmadı.o yüzden artık birilerine bişi vermekten korkuyorum.
siz ne düşünüyorsunuz.fikirleriniz çok değerli benim için.
Bence bukadar buyuk bir hediyeye gerek yok daha kucuk kalem gibi bir hediye verin bunuda ona kibarligindan verin cocugunuzla daha cok ilgilensin diye degil.Zaten fazlasiyla ilgileniyodur cocugunuzda sevdiyse.

diğer anaokulunda çocuğum geri planda kaldı.kötü davranmadılar ama diğer çocuklar hep ön plandaydı.sebebi müdürle tartışmıştım vs.anlıyor musun.gözlemlerime göre o ana okulunda bizim öğretmen ve müdüre arası iyi olduğu velilerin çocukların fotoğraflarını paylaşırken bile çok güzel yorumlu paylaşıyordu mesela onlarınkisini, bizimki yorumsuz.o çocuklrın on tane fotosu paylaşılıyora bizimkinin bir paylaşılıyordu.etik mi sence.veliyle kavga ettin ve çocuğa ilgisiz davranmak.
sanki dünya çok muhteşem de bir ben anormal.hayal dünyasnda yaşayın bakalım...ne diyim.gerçekler farklı.

Bacım bundan da rahatsiz olduysan çeneni tut kavga etme milletle. Ediyorsan da sonuçlarına katlan. Karşındaki de insan nihayetinde. Hem kavga ediyim hem her sey iyi olsun diyorsan da al çocuğunu baska okula ver.
( Yalnız her yerde de tartışmışsin burda diger anaokulundan bahsediyorsun. Kendini sorgula derim.)

Bir de çocuğu kasımda okula başlatan sensin

Zamanında başlat dedik başlatmadın

Bir süre geçecek ki çocuk da alışacak

Hemen Nasıl kırk yıldır tanıyor gibi yapsınlar

Mesela oğlum sessiz sakin bir çocuktu bir de ona benzeyen arkadaşı vardı sınıfta

Ben isterdim ki öğretmen bunları oynatsın ikisi de ayrı ayrı takılacaklarına öğretmen köprü kursun benziyorlar da iyi anlaşırlar vs

Bunu öğretmene söylemedim öğretmenler gününde bunu yapsın diye hediye de almadım

Oğlum ve o çocuk bir süre sonra kendileri gözlemleyerek arkadaş oldular

Zorlamaya araya girmeye gerek yok bir süreç bu

Bize terapi sonrası hediye vermek isteyenler oluyor. Yani öğretmenler için değil sırf, psikologların başına da çok geliyor bu durum. Amaç aradaki ilişkiyi dengelemek oluyor burada, yani "Siz bize bir şey yaptınız biz de size bir şey yapalım". Rüşvet olmayan hediye de bu, yani ilişkiyi dengeleme ihtiyacı. Sizde de aynı şey var. Ben kabul etmiyorum çünkü onlar verdikleri para karşılığı benden hizmetlerini aldılar. Zaten ilişki dengede yani. “Ben bir şey yapmadım, ben sadece size formatı öğrettim, bilgi verdim. Geri kalan her şeyi siz kendiniz yaptınız.” diyerek sonlandırıyorum terapiyi. Öğretmenler için de benzer bir durum geçerli bence, ama bizim durumla tam bir olmayabilir çünkü terapide arada oluşan bir terapötik bağ oluyor, o biraz zorluyor insanı.
Terapi daha da fazla hakediyor bence hadiyeyi.cunku bir insan sayenizde kendini iyi hissediyor.yasama katiliyor.ben kizimin doktoruna aliyordum oda sizin gibi soyluyordu.simdi kizimla yaptigimiz zaytinlerden goturuyorum.kabul ediyor .maddi degeri yok sadece ona minnet duyuyoruz.bir sekilde onunla paylasma istegi.bag olusuyor kesinlikle.

bak bana tepki göstermeni anlamıyorum.insanların çoğu benim gibi düşünüyor ama sadece dile getirmiyorlar.suçlu benmi oldum şimdi
ne yalan söyleyeyim sizin gibisini hiç duymadım
7 ye giden kızım var o kadar veli gruplarından vs geçtim yani

bu arada kalp hastası olduğunu kreşe bildirmeniz gerekiyordu çocuğunuzun iyiliği için
ısrarla soruyorlar çünkü bir hastalığı var mı diye

Son düzenleme:
Pahalı hediyeleri alanlar zaten sevgisinden almıyor. Tepki vermeye gerek yok. Konu sahibi açıkça demiş.

Siz bir şey almayın mümkünse. Öğretmenin "hmm bu veli bana hediye almış çocuğuyla daha çok ilgileneyim" dediği nerede görülmüş. Siz hediyeleşmeyi yanlış anlamışsınız.

Ben hediye olarak boyle birsey almadim, 4 yaşında oğlum 4 ogretmeni var birine hediye alip diğerine almamak olmaz diye benim alma nedenim çocuğum altina yapıyor bazen onu degistiriyorlar , ustu terliyor degistiriyorlar umursamamis gibi olmak istemedim. Bu konuda minnetarım bi zaman resmen bikac kere hepsini yapıyordu.herneyse bende maddi değerli bisey almadim. Ciceksepetinden yenilebilir kek buketi sipariş ettim. Hoşlarına gider mi bilmem daha güzel hediyeler karşısında , ama çocuğa daha iyi davranacaklarini sanmiyorum. Hicbir sey gondermesemde ayni davranırlar gibi geliyor
Bu konudan sonra hediyemi sorguladim begenmeyecklerni düşündüm

bence sizin hediyeniz 70 tl lik tek kişiye giden çantadan daha iyi

yerler ne güzel

o gelen bir çok garip hediyeyi kabul etseler bir dert etmeseler bir dert

Ünlü bir ayakkabıcıdan 70 liraya indrmde bir kol çntası aldım siyah, büyük, çok güzel.paketlettim.Çanta için cebimden para çıkmadı.eşimin 1500 liralık çeki var.iş yeri giyim için veriyor.başmühendis ya.bu çantayı 4 yaşındaki oğlumun öğretmenine vermek istiyorum.

oğlum öğretmeni seviyor.öğretmenimi çoook seviyorum diyor.kucaklamış öğretmenini vs.çok memnun, okul müdürümüz çok babacan biri, ilk girişte oğlumu çok iyi karşıladı, yardımcı personeller süper.herşeyden memnunuz.çok iyi.bişiler öğreniyor.güzel.

oğlum ana okuluna başlayalı 20 gün oldu.iki kez gördüm hocayı, pek konuşmadık öyle.ilk gün hocam çovuğun sınıftaki uyumuna bakabilir miyim dememle, çocuklar annelerini özlüyor deyip kapıyı kapamıştı...ben çıkıp gitmiştim...bir kez de durumunu sordum o kadar.annem götürüyor öğleden sonra okulu çünkü ve annem alıyor oğlanı.

kafama takılan birkaç şey var.şimdi herşey yolunda ya, oğlan bu çantayı götürünce,yanlış anlaşılır mı, açıkçası bunu neden alıyorum.biraz daha ilgilensin hoca.arkadaş edinmesine yardımcı olsun vs.aslında herşey iyi ama biraz daha çok ilgilensin istiyorum.ama öte yandan bu çantayı verirsem, herşey iyiyken ters de tepebilir, hatta kabul etmeyebilir.
kime ne hediye aldıysam bugüne kadar hep ters tepti.en son iş arkadaşıma düğünde yüz lira taktım.alay edildi.menfaat için yapmışım vs.kız yüzüme bakmadı.o yüzden artık birilerine bişi vermekten korkuyorum.
siz ne düşünüyorsunuz.fikirleriniz çok değerli benim için.
Bu gercek mi ya

Gerçekten ,her öğretmen , kaba tabirle yagcilari tanıyor mu ? Ya da pahalı hediyelere her öğretmen aynı tepkiyi mi veriyor sanıyorsunuz.

Maalesef ki , canım öğretmenimiz sizi çok seviyoruz deyip duran, ustunede hediyeler yağdıran veliler var ve buna hiç prim vermeyemlerin yanında tav olanlarda var.

Bir tür rüşvet gibi düşünüyorsunuz yani bu hediyeyi. Ne kadar doğru bu sizce?

Zaten yeterince ilgileniyorlarmış, orada ekstradan oğlunuza ilgi göstermesi için bu hediyeyi vermek istemeniz hoş değil. Her öğrenciyle eşit ilgilenmek zorundadır bir öğretmen; sırf siz hediye verdiniz diye sizin oğlunuzla daha fazla ilgilenmesini bekleyemezsiniz bu ayrımcılıktır. Hediyenizi kabul eder ya da etmez onu bilemem ama sizin amacınızı gerçekleştirmesi etik değildir o öğretmenin. Ben de bir anaokulunda çalışıyorum; bizim öğretmenlerimiz hediye kabul etmeyeceklerini özellikle belirttiler. İyi bir muhitte bir anaokulunda çalışıyorum; velilerimiz de sizinle benzer kaygılarla en iyi, en pahalı hediyeyi falan almaya çalışıyorlar bu da rekabet doğuruyor haliyle çocukları da etkiliyor. Bence hiçbir öğretmen velilerden hediye kabul etmemeli, bunu da dipnot olarak düşeyim.
Bence engüzel hediye çiçek ,çocuklar öğretmenlerine çiçek verirken ne kadar mutluluk duyuyorlar.Ben de bugün oğluma öğretmenine vermesi için güzel değişik bir saksı çiçeği verdi.Öğretmeni çok mutlu olmuş

Hediye vermeyi çok severim. Kuzımın öğretmenine de her zaman hediyeler alırım ama bunu rüşvet olsun diye yapmam. Hediye dediğim çok çok özel şeyler değil. Mesela bazen ufak bir buket çiçek,gittiğimiz seyahatlerden magnet,anahtarlık,Türkiyeden nazar boncuğu ,yemeni vs Her öğretmenler gününde mutlaka kocaman bir tencere kısır götürüp öğretmenler odasına koyarım, bayıla bayıla yerler. Sürekli damak tatlarına uyacak Türk lezzetleri götürürüm. Çok memnun olurlar. Yani diyeceğim o ki her hediye rüşvet değildir. Gönülden verilen hediyeler önemlidir. Bence çanta da verilebilir ama tek bir velinin altın kolye alıp vermesini etik bulmuyorum. Sınıf olarak para toplayıp altın alınırsa kabul ama diğeri gerçekten çıkar içinmiş gibi duruyor.

çocuğu biraz daha kaynaştırsın diğer çocuklarla istiyorum
Bunu öğretmene açıkça anlatıp yardım isteyin, rahatsızlığını ve üzülmemesi gerektiğini, dışlanmaması için arkadaş edinmesine yardımcı olursa sevineceğinizi söyleyin.
Bir de gerçekten veliler sınıfa girince diğer yavrular üzülüyor.

kalp hastalığını karıştırmadım, çünkü bu sorun doktorun dediğine göre dört yıl içinde bitecek.günlük yaşantısına bir sıkıntısı yok .şimdi kalp hastası vs dersem koşmasını vs kısıtlarlar diye korktum...doktor hareketlerini kısıtlamayın dedi.üstelik personel gergin olabilir.fazla üstüne düşülsün istemiyorum.kalp konusunda değerlerimiz iyi kontrol altındayız, kimsenin kafasını bulandırmak istemem.o yüzden bunu kimseye söylemiyorum.bu konuyu açmıyorum bilr.
Asıl bunu söylemelisiniz. Merak etmeyin, sizin yönlendirmeniz dışında çocuğu kısıtlamazlar. Bizim de kalp hastası öğrencilerimiz var, sadece diğer öğretmenlere bu çocukların üstüne gitmemeleri için bilgi veriyoruz. Üstüne gitmekten kastım, bir problemi tetikleyecek davranışlardan kaçınmak

tedirginliğiniz gereksiz ,benim de kızım birinci sınıfa gidiyor ve bi sınıf annemiz var sınıf velileri olarak para topladık ve güzel bi çanta aldı sınıf annemiz 150 tl falan bide çiçek ... bugünde kutlamaya gidicez :)sizde öyle yapabilirdiniz kimse rüşvet algılamazdı

çocuğunuza ayrı bi muamele edilmesi, onunla fazla ilgilenilmesi için aldıysanız yanlış bi düşüncedesiniz. sınıfta bir sürü çocuk var öğretmen birine ayrı diğerine ayrı davranamaz ki. hepsine eşit mesafede yaklaşır. siz hediye aldınız diye öğretmenin sizin çocuğa farklı davranması karaktersizlik olur açıkçası. hediye alamayan çocuklar hiç ilgi görmesin bu düşünceye göre öyle değil mi? ya siz de alabilecek durumda olmasaydınız?

X