oğluşum spastik olabikir mi? :(((

bence sakinliğinizi koruyun başka doktorlara hastanelere mutlaka götürün sizden ricam götürdüğünüz bir hastane üni hastanesi ise diğeri olmasın bu sizn için çok yorucu olur... üni hastanelerinde insanı ordan oraya gönderiyorlar canımız çıkıo...

bence sakinliğinizi koruyun başka doktorlara hastanelere mutlaka götürün sizden ricam götürdüğünüz bir hastane üni hastanesi ise diğeri olmasın bu sizn için çok yorucu olur... üni hastanelerinde insanı ordan oraya gönderiyorlar canımız çıkıo...

Haklısınız aslinda basit bir rahatsızlık için oedan oraya kosturmak test üstüne test yaptirmak can sıkıyor ancak araştırma gerektiren durumlarda kesinlikle en donanimlisi unv hastaneleri dir adi üstünde zaten sorunu köküne kadar araştırıp tani koyar tedavi yaparlar.O sebepten dolayi arkadaşa tavsiyem unv hastanesi tercihi yapip gerekirse defalarca testlerle taniyi netleştirmek

merhaba.daha önce forumu üye olmadan takip ediyordum.sizin konunuzda kendi yaşadıklarımı görünce üye olmak istedim.33 haftalıkken gebelik şekeri nedeniyle erken doğum yaptım.bebeğim küveze alındı.dıştan bakıldığında herşey normal gözüküyordu.10 günlükken rutin kontrollerde beynin sol tarafında 4. evre(çok büyük kanama) beyin kanaması geçirmiş olduğu görüldü.o tarafta 4 cm çapında deforme olduğundan dolayı boşluk olduğu söylendi.oğlunuz serebral palsi hastası dediler.Herşeye hazırlıklı olun dedi doktorlar.Zeka özürlü olabilir, Konuşamayabilir, yürüyemeyebilir...... aklınıza gelen her sıkıntıyı söylediler.40 günlükken yoğun bakımdan çıktık.hemen çocuk nöroloğuna başladık. EEG' sinde bozukluk çıktı.lumineletten diye bir ilaca başladık.evde fizik tedavi hareketlerine başladık.6 aylıkken sağ elinde ve ayağında sertlikler arttı.sağ elini yumruk yapıyordu..bir fizik tedavi merkezinde seanslara başladık.şu an oğlum 25 aylık ve oğlum Allah'ın mucizesini yaşattı.zekasında hiç problem yok ve oldukça akıllı bir çocuk.gayet iyi konuşuyor.yürüyor koşuyor kıpır kıpır afacan bir çocuk oldu.sadece sağ elinde çok çok az güçsüzlük var.çoğu kişi fark etmiyor bile elini.hala fiziğe devam ediyoruz eli için.Bizim için zor günlerdi.Allah sizinde yardımcınız olsun.benim oğlum 11 aylıkken ba ba ba ba lara başladı. 1 yaşında desteksiz oturdu.17 aylıkken yürüdü. 1 yaşında hapı bıraktı. Herşeyi geç yaptı ama şu an maşallah çok çok iyi.hemen moralinizi bozmayın.Doktorları çok şaşırıyor oğlumu görünce.Bu kadar büyük kanamaya rağmen bu kadar sağlıklı diye.Beyne müdahale yapılamıyor.En son gittiğimiz beyin cerrahı beyin öyle birşey ki engelli olur dediğimiz hastalar yıllar sonra sapasağlam karşımıza çıkıyor.Çocuğunuzu doktor doktor dolaştırmayın.Evinize gidin fizik hareketlerini düzenli yapın dedi.Çok iyi besleyin dedi.2 yaşına kadar beyin kendini çok iyi toparlıyormuş.Beynin deforme olan yerleri yenilenemiyormuş ama çevresindeki hücreler zarar gören yerin görevlerini de yerine getirmeye başlıyormuş.Sütünüz varsa bol bol emzirin.Ek gıdaya başlayınca beyin ve kas gelişimine iyi gelen gıdalardan yedirin.

Canım geçmiş olsun çocuk buyuturken şunu öğrendim. Iyi doktor kötü doktor vardir.oncesinde öğrenmek kısmet olmamış ama konu çocuk olunca iyi dr çok yok .o sebeple farkli drlarada götürüp teshisi netlestirmelisin

Mrb arkadaşlar . Konu sahibi olarak sizi gelismelerden haberfar etmek istedim.Moralim çok bozuk kafam karmakarışık . Oğlumun MR ve EEG sini çocuk norolojisine uzmanına gösterdik. Mr da Bebeğimin beyninin sol tarafında biraz hasar olduğunu, bunun da iyi bir fizik tedavi gerektirdiğini , ayrıca oğlumun akranlarına gore gelişim geriliği gösterdiğinden ilerde SRREBRAL PALSİ olabileceğini , bu yüzden zihinsel olarak da bir kusurunun kalabileceğini söyledi.Fakat EEG nin güzel çekilmedigini tekrar cektirmemiz söyledi.Kesin bir tanı koyabilmek için MR ve EEG nin birbirini desteklemesi gerekiyormus.Yanı Dr olabilirler le konuştu . Ayrıca benim bebeğim 35 haftalık doğduğu için zaten gelişmesi geç olabilir bunu Biliyorum ama Dr söylediği zihinsel bir kusurunun kalması yada kalmamasıni anlayabilmemiz için oğlumun ilerleyen zamanlarda ki gelişimini takip etmemiz gerekiyordu yanı arayi kapatabilir de iki yaşına na kadar normal gelisme sureci sergilerse zihinsel ve r sorun yok demekmiş s.Offffff ama biz bide ankara Hacettepe de bi nöroloji uzm.na goturmeyuse dusunuyoryz.Felaket moralim bozuk ....

üzülme arkadasım bak yukarda arkadasda yazmış..hıç bellı olmaz..ıyı bır dr ıyı bır bakım tedavıyle ınş sorun olmadan atlatırsınız bu surecı....arkadasın dedıgı gbı gec olsun da varsın olsun..ınş hayırlı sonuclar alırsınız

Bir şey daha ekleyeyim benim oğlumun geçirdiği beyin kanaması o kadar büyük ki.Beyinde deforme olan alan bir çay bardağının ağzı kadar.Bu kanamayı büyük biri olsaydı ya ölürmüş ya da çok büyük engeli olurmuş.Bebek olduğu için beyin hücreleri hızla gelişiyormuş.Üniversite hastanesinde doğum yaptım.Orda kontrolleri yapıldı.5-6 tane de özel beyin cerrahına götürdük.Hepsi aynı şeyi dedi.Kafa büyümesi önemli.Hidrosefali falan değilse müdahale edilmiyor.Bebeğin fizik hareketlerini yapın.iyi besleyin.nörolog kontrollerine düzenli götürün.

Mrb arkadaşlar . Konu sahibi olarak sizi gelismelerden haberfar etmek istedim.Moralim çok bozuk kafam karmakarışık . Oğlumun MR ve EEG sini çocuk norolojisine uzmanına gösterdik. Mr da Bebeğimin beyninin sol tarafında biraz hasar olduğunu, bunun da iyi bir fizik tedavi gerektirdiğini , ayrıca oğlumun akranlarına gore gelişim geriliği gösterdiğinden ilerde SRREBRAL PALSİ olabileceğini , bu yüzden zihinsel olarak da bir kusurunun kalabileceğini söyledi.Fakat EEG nin güzel çekilmedigini tekrar cektirmemiz söyledi.Kesin bir tanı koyabilmek için MR ve EEG nin birbirini desteklemesi gerekiyormus.Yanı Dr olabilirler le konuştu . Ayrıca benim bebeğim 35 haftalık doğduğu için zaten gelişmesi geç olabilir bunu Biliyorum ama Dr söylediği zihinsel bir kusurunun kalması yada kalmamasıni anlayabilmemiz için oğlumun ilerleyen zamanlarda ki gelişimini takip etmemiz gerekiyordu yanı arayi kapatabilir de iki yaşına na kadar normal gelisme sureci sergilerse zihinsel ve r sorun yok demekmiş s.Offffff ama biz bide ankara Hacettepe de bi nöroloji uzm.na goturmeyuse dusunuyoryz.Felaket moralim bozuk ....

Allah şifa versin. inş. toparlar. bir arkadaşın çocuğu iyiymiş yazmış. oku bak. umutsuzluğa kapılma... bol bol dua et.

Canım benim okurken kendimi senin yerine koydum çok dua ettim sana allahtan umut kesilmez ne güzel bilinçli bir annesin Rabbim tez zamanda mr ve eeg sonuçlarını temiz çıkarır inşallah

Bu yazdıklarınınbana o kadar iyi geldiki Allah sizden rrazı olsun bunlarıbenimle paylaştığınız iiçin çok tesekkur ederim.Size cçokbbüyükggeçmiş olsun çokzor bir ssınavdan ggecmissiniz çok şşükür ki çocuğunuz saglilagina kkavuşmuş. İnşallahrRabbimbenim oglumada bu mucizeyi yyaşatır.Oğlumsşuan 6,5 aylık hala Emziriyorum. TTamamen ek gıdaya ggeçemedi çünkü surekli beni emmek istiyor.Siz ek gıda verirken bu durumda neler veriyordunuz.??? Rica etsem bana yazar misiniz.??

Bu yazdıklarınınbana o kadar iyi geldiki Allah sizden rrazı olsun bunlarıbenimle paylaştığınız iiçin çok tesekkur ederim.Size cçokbbüyükggeçmiş olsun çokzor bir ssınavdan ggecmissiniz çok şşükür ki çocuğunuz saglilagina kkavuşmuş. İnşallahrRabbimbenim oglumada bu mucizeyi yyaşatır.Oğlumsşuan 6,5 aylık hala Emziriyorum. TTamamen ek gıdaya ggeçemedi çünkü surekli beni emmek istiyor.Siz ek gıda verirken bu durumda neler veriyordunuz.??? Rica etsem bana yazar misiniz.??

anne sütünün çok önemli olduğunu söylemişti tüm beyin cerrahı doktorlarımız.benim oğlum emmedi.1 yaşına kadar sağarak verdim.et, yumurta ,mercimek, bakliyatlar, ceviz, badem, fındık,muz, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, hurma, çörek otu,bol bol meyve, sebze yemekleri verdim.değirmende çeşitli unları karıştırtıp et suyu da koyarak un çorbaları yaptım.sebze çorbaları yapardım.çorbalarına 1 tatlı kaşığı irmik ,bulgur falan koyardım.aklıma ne gelirse bi faydası olur mu acaba diye yedirdim hep.2 yaşına kadar nöroloğum kan değerleri normal olmasına rağmen demir damlası verdirdi.1 yaşında polivit ve balık yağına başlattı.dil gelişimini desteklemek için 1 yaşından sonra nootropil diye bir şuruba başlattı.beyin hasarlı çocuklarda nöbet geçirme tehlikesi olduğu için her türlü grip ve soğuk algınlığı ilaçları ve ateş düşürücü fitil yasak.hasta olursa ağrı kesici ya da mecburen antibiyotiğe başlıyoruz.oğlum çok şükür hiç nöbet geçirmedi ama eeg de bozukluk vardı.doktorunuza bu ilaçları mutlaka sorun.çünkü nöbeti tetikliyormuş.fizik hareketlerini evde sürekli yaptırın.biz evde hala devam ediyoruz.artık büyüdüğü için oyunlarla yaptırıyoruz.çok şükür allahıma bize acıdı oğlum sağlığına kavuştu.rabbim kimseye böyle acı yaşatmasın.inşallah senin yavrun da tez zamanda iyi olur.

Arkadaşım kötüsünün kötüsünü söylüyo doktorlar ve buju acımsızca cok sıradan bişeymiş gibi söylüyorlar. İnsan şok halini yaşatıyorlar. Öncelikle sakin ol. Bende bı downlu bebek annesiym 4 aylık henuz. Dogumdan sonra doktrm bebegın downlu dedi tabi o anı anlatmk imknsız... her neyse herseyden önce çocugunuzu mutlaka bir üniversıte hastanesine götürun.hattaa ünv hastanelerınde doçentlere profösorlere de muayene olabılıyorsunuz belli bi ücret karsılıgı. Biz ankara ünv hastanesine gıdıyorz cokda mennunum tavsıye ederm.
Orda cok cocuk gördüm. Kımı 33 kımı 35 erkn dogum. Kımın de hiç birsey yok kımı de malesef engelli kalmış. Hayret ettim. Aynı sekılde erkn dogan bı cocuk sapa saglmken aynı hafta dogan bi dıerinde hasar kalmıştı. Bunu netleştrmeden üzülme drrim ben.
Doktorumuz bebekler bırakın mutsuz durgun suratlu bi anneyi hissederler ve istemezler dedi..
Sizin miss kokulu kuzuyu öpün koklayın sevin. Bizm yerımızede öpün..

cnm duruma üzüldüm elbette..
ama kesin bir şey de yok ortada. dr olabilirlerle cevapaamış sana.
mesela ben 26 yaşındayım ve hidrosefali hastası olduğumu öğrendim. genelde bebeklerde görülen beyin kanaması ya da enfeksiyon gibi nedenlerle meydana gelen sıvı artışıdır.
ailem bunu geçmişte fark edememiş. çok geç oturmuşum ve geç yürümüşüm. bunu 26 yaşımda nörolojik muayenede öğrendim çok zor günler geçirdim ama geçti gitti. duruma alıştım. vücudumda alışmış..
ve sıradan insalarla aynıyım hiçbir farkım yok. dr okudun mu dedi ewt memurum dedim şaşırdı :KK70:
baktı bana sorular sordu bir sorun göremedi. senin vücudun uyum sağlamış. beyne müdahale iyi değildir. çeşitli sorunlar çıkabilir deyip yolladı.
şayet hacettepe burçak bey var beyin konusunda çok iyi gidersen ona gösterebilirsin..
inş senin kuzuda uyum sağlamıştır.
son olarak fizik tedavisi çok çok önemli..
hiçbir şey yapamıyorsan evde sen yaptır ufak ufak hareketlendir uzuvlarını..

Arkadaslar yarın kuzumu ankaraya profesör goturcem allah izin verirse bize dua edin yavrumun biseyi çıkmasın ddermansız derdi olmasın inşallah.Gelişmelerdensizi hhaberdar edicem.

inş güzel güzel cevaplar alırsınız da bizi müjdelersiniz.. dilerim şu anki doktorunuzun ihtimalleri hatalıdır..

Arkadaslar mrb. Kuzumu anakaraya goturduk ve çocuk norolojisine dalında türkiyede bir numara olan bir prof . goturduk. Yaptığı muayene neticesinde yavruma epilepsi nöbetleri geçirdiğini söyledi ve hemen müdahale etmemiz gerekiyor çocuğa dedi ilaç tedavisi verdi.Oğlumun son bir ayda gözlerinde kayma oluyordu onun içinde göz muayenesi yaptırdı ve geçirdiği nöbetlerin görme yı de etkilediğini söyledi.Ustune birde yavruma gözlük yazdı Dr. Kısacası epilepsi nöbetlerini beyninde durdurmak için prof. Hemen tedaviye başladı çünkü her bir nöbet oğlumun öğrenme ve gelişimini geriletiyormus.Moralim çok bozuk ama yine de Allaha sukrediyorum ki tedavisi olabilen bir durumda şuan oğlum.Bizi belki uzun belki kısa bir süreç bekliyor ve bu surece bugün itibari ile başladık.Prof. bana kendimi bırakmaması ve gerekenleri düzenli yaparsak iyi bir netice alabileceğimizi söyledi.Ben ogluma çok üzülüyorum.Allahım sen bize ve özellikle bana ogluma güç kuvvet ver nolur.

Arkadaşım kötüsünün kötüsünü söylüyo doktorlar ve buju acımsızca cok sıradan bişeymiş gibi söylüyorlar. İnsan şok halini yaşatıyorlar. Öncelikle sakin ol. Bende bı downlu bebek annesiym 4 aylık henuz. Dogumdan sonra doktrm bebegın downlu dedi tabi o anı anlatmk imknsız... her neyse herseyden önce çocugunuzu mutlaka bir üniversıte hastanesine götürun.hattaa ünv hastanelerınde doçentlere profösorlere de muayene olabılıyorsunuz belli bi ücret karsılıgı. Biz ankara ünv hastanesine gıdıyorz cokda mennunum tavsıye ederm.
Orda cok cocuk gördüm. Kımı 33 kımı 35 erkn dogum. Kımın de hiç birsey yok kımı de malesef engelli kalmış. Hayret ettim. Aynı sekılde erkn dogan bı cocuk sapa saglmken aynı hafta dogan bi dıerinde hasar kalmıştı. Bunu netleştrmeden üzülme drrim ben.
Doktorumuz bebekler bırakın mutsuz durgun suratlu bi anneyi hissederler ve istemezler dedi..
Sizin miss kokulu kuzuyu öpün koklayın sevin. Bizm yerımızede öpün..
Rabbim.sizinde yar ve YARDIMCINIZ olsun bebeginize şifalar versin...Yalnız bisey sormak istiyorum yanlış anlamazsaniz . Hamile iken bebeginize sown sendromu testi yapilmadimi ??? Yanı neden doğumdan sonra haberiniz oldu.???

Ööncelıkle sizi tebrık ediyorum dıkkatınız sayesinde hemn tedavıye basladınız. Ne kadar erkn baslnsa o kadar iyi çünkü. Hiç üzülmeyın de oglunuz inanılmaz güçlü.. bunu yasadıkca göreceksiniz. İlaç tedavısı dışında başka ne önerdi prof?
Benm kızım da taramalarında hiç rısk yoktu dogduktan sonra bıle bellı degıl göz cekikligi hariç. Yavrumu dünyalara degişmem. Bızımde kısmetımız böyleymiş..

Ööncelıkle sizi tebrık ediyorum dıkkatınız sayesinde hemn tedavıye basladınız. Ne kadar erkn baslnsa o kadar iyi çünkü. Hiç üzülmeyın de oglunuz inanılmaz güçlü.. bunu yasadıkca göreceksiniz. İlaç tedavısı dışında başka ne önerdi prof?
Benm kızım da taramalarında hiç rısk yoktu dogduktan sonra bıle bellı degıl göz cekikligi hariç. Yavrumu dünyalara degişmem. Bızımde kısmetımız böyleymiş..
İlaçtan başka kortizonlu iğne vermek zorundayım dedi ve bir buçuk ay haftada iki gün yapılacak.Çünkü nöbetin hemen bitirilmesi gerekiyor dedi.Çünkübu nnöbetlerilerde otistik oa riski vvarmis. Sizin bebisin fotosunuuuuu gorebilsem keşke ....

X