oğluşum spastik olabikir mi? :(((

Mrb arkadaşlar h3men konuya girmek istiyorum çünkü moralim çok kötü . Benim oğlum hamilelik diyabeti yüzünden 35 haftalık doğdu erken doğum oldu ve solunum yetmezliğinden 18 gun kuvezde kaldı. İlk uç ay da kolik atağı oldu zaten halada tam geçmiş degil saňcilari hala oluyor gibi bazen. Bu ayın 13 ünde altıncı ayını bitirecek . 4,5 Aylıkken kontrole doktora goturdugumuzde herşey normal herhangi bir sıkıntı yok dedi ve altıncı ayrı tekrar getirin ek gıdaya geçmeden dedi. Ben bu sure içerisinde bebeğimin hareketlerini kontrol ettim ve göz temasını fazla kurması gibi nesneleri fazla takip etmediğini farketti. Ellerini sadece ağzına goturuyor ama birse6 tutamıyor. Ayaklarını bacaklarını oynatıyor ama bazen kend8ni ğeri6or amâ bu g3n3lde ağlarken v3ya s8nirlendiginde gazi olduğunda oluyor. neyse dün doktora goturduk ve doktor çocuk gelişim uzmanına yönlendirdi ordada gerekli muayenesi yapıldı ve bizi çocuk nörolojiye yönlendirdiler. Bircok sorusuna olumlu cevap verdik doktorun ama hareket muayenesinde pek tatmin olmadı doktor. Perşembe gününe nöroloji uzmanına goturecez ama gün Yor dünden beri kafayı yiyecek internetten okuyup duruyorum ve ya bebeğim spastikse diyorum . Herşey Allahtan tabi Allahtan gelenin başımız üstünde yeri var. ben bebeği min ilerdeki yaşam kalitesi kötü olacak diye şimdiden kendimi kötü hissediyorum daha uzman görmeden. Offff bana bi akıl bir teselli lütfen. :KK43:
Kendinizi bukadar hırpalamayın.bende herkonuda acabalarla çocuk büyütüyorum ve doktorumuz ki çok güvenirim kendisine gelişim geriliğide olur dedi yani boy kilo kafa çapı gibi.gazdan kendini geriye atıyordur o internetteki bilgilerde yay gibi germe yazıyor insan endişeleniyor ama o durum çok farklı. Ve 6aylık henüz tutamama takip edememe çok normal ve her çocuk bir değil biri çok hızlı gelişim gösterdi diye ötekide göstermek zorunda değil internetten kendi kendinize teşhis koymayın yüreğinizi ferah tutun doktorunuzu dinleyin testleri yaptırıp rahatlayın

Oğlumu bende sizin gibi incelerken. Kafasını sağa sola sallamasi. Arabalarla normal oynamak yerine tekerleği ile oynayıp sökmesi. Kendi etrafında dönmesi. Nesneleri takip etmemesi. Adı söylenince bakmaması 2 yasında hala konusmaması. Vs vs netten okuyunca korkudan gecekerce uyuyamayan ben. Şimdi 4 yaşında ana okulunda 5 buçuk yaşındaki çocuklarla aynı sınıftan ayni dersi görüyor. Bir süre önce dahi olabileceğinden şüphelenildi. Çünkü 2 buçuk yaşında konuştuğu gibi harfleri öğrenmek için sürekli tek tek sordu ve kısa sürede öğrendi sayılara geçti. Ama dahi değil bende de dahi bir çocuğa yetecek potansiyel yok zaten. Ama çok zeki olduğunu söylüyor öğretmeni. Tek başına yaptığı etkinlikler herseferinde şok ediyor beni. Göz teması hala kurmayı sevmez.

Okuma neti sakın. Doktorlar biz evhamli anneler yüzünden üstüne düşüyor nolur nolmaz diye.

Bigün yine oğlumun ağzı aseton kokuyor. Nete girdim diyabet yada böbrek yazıyor. Diğer hersey aynı. Ah deli oldum doktora götürdüm. Hemen şeker ve idrar testi. Doktor testi aldı ben başladım hönk hönk ağlamaya. Ya niye ağlıyorsun temiz çıktı sonuç diyor. Baktı olacağı yok kallafi bir test istedi yığdı sonuçları önüme tertemiz. Meğer umca kullanıyorduk onun içinde alkol varmış buda aseton kokusu olarak dönüyor. Okuma netten okuma ben çok yaptım o hatayı.

Arkadaslar mrb. Kuzumu anakaraya goturduk ve çocuk norolojisine dalında türkiyede bir numara olan bir prof . goturduk. Yaptığı muayene neticesinde yavruma epilepsi nöbetleri geçirdiğini söyledi ve hemen müdahale etmemiz gerekiyor çocuğa dedi ilaç tedavisi verdi.Oğlumun son bir ayda gözlerinde kayma oluyordu onun içinde göz muayenesi yaptırdı ve geçirdiği nöbetlerin görme yı de etkilediğini söyledi.Ustune birde yavruma gözlük yazdı Dr. Kısacası epilepsi nöbetlerini beyninde durdurmak için prof. Hemen tedaviye başladı çünkü her bir nöbet oğlumun öğrenme ve gelişimini geriletiyormus.Moralim çok bozuk ama yine de Allaha sukrediyorum ki tedavisi olabilen bir durumda şuan oğlum.Bizi belki uzun belki kısa bir süreç bekliyor ve bu surece bugün itibari ile başladık.Prof. bana kendimi bırakmaması ve gerekenleri düzenli yaparsak iyi bir netice alabileceğimizi söyledi.Ben ogluma çok üzülüyorum.Allahım sen bize ve özellikle bana ogluma güç kuvvet ver nolur.

her zaman beterin beteri vardır güzel anne.. bak ne güzel erkenden fark ettin durumu çok şükür.. ne güzel bilinçli bir anne olarak duruma müdahale ettin.

ne güzel durumunda müsaitmiş en iyi doktora götürmüşsün. inş tedavilere sonuç verecek kuzum ve hiçbir şeyden geri kalmayacak Allah'ın izniyle..

şimdi güçlü durma zamanı.. sakın bırakma kendini. sınavının hakkını ver.. seni Rabbim özel bir anne olarak seçmiş... her şeyin güzel olacağını düşünüyorum.. ben çok inanıyorum tedavinin çok güzel sonuç vereceğine.. dualarımda olacaksınız siz..

Oğlumu bende sizin gibi incelerken. Kafasını sağa sola sallamasi. Arabalarla normal oynamak yerine tekerleği ile oynayıp sökmesi. Kendi etrafında dönmesi. Nesneleri takip etmemesi. Adı söylenince bakmaması 2 yasında hala konusmaması. Vs vs netten okuyunca korkudan gecekerce uyuyamayan ben. Şimdi 4 yaşında ana okulunda 5 buçuk yaşındaki çocuklarla aynı sınıftan ayni dersi görüyor. Bir süre önce dahi olabileceğinden şüphelenildi. Çünkü 2 buçuk yaşında konuştuğu gibi harfleri öğrenmek için sürekli tek tek sordu ve kısa sürede öğrendi sayılara geçti. Ama dahi değil bende de dahi bir çocuğa yetecek potansiyel yok zaten. Ama çok zeki olduğunu söylüyor öğretmeni. Tek başına yaptığı etkinlikler herseferinde şok ediyor beni. Göz teması hala kurmayı sevmez.

Okuma neti sakın. Doktorlar biz evhamli anneler yüzünden üstüne düşüyor nolur nolmaz diye.

Bigün yine oğlumun ağzı aseton kokuyor. Nete girdim diyabet yada böbrek yazıyor. Diğer hersey aynı. Ah deli oldum doktora götürdüm. Hemen şeker ve idrar testi. Doktor testi aldı ben başladım hönk hönk ağlamaya. Ya niye ağlıyorsun temiz çıktı sonuç diyor. Baktı olacağı yok kallafi bir test istedi yığdı sonuçları önüme tertemiz. Meğer umca kullanıyorduk onun içinde alkol varmış buda aseton kokusu olarak dönüyor. Okuma netten okuma ben çok yaptım o hatayı.
House m.d izlemişmiydiniz. Oda aşırı zeki göz teması kurmayı sevmiyodu dizide. Sanırım gerçekten çok zeki çocuklar zeka geriliği olan çocuklarla aynı belirtileri gösteriyo.

House m.d izlemişmiydiniz. Oda aşırı zeki göz teması kurmayı sevmiyodu dizide. Sanırım gerçekten çok zeki çocuklar zeka geriliği olan çocuklarla aynı belirtileri gösteriyo.
İzlemedim ama bende böyle düşünüyorum. Yani oğlum la iyi iletisime geçeyim diye uzmanların dediği gibi nezaman onun hizasında çöküp göz teması ile konuşsam sanki aptal mı var karşında edasıyla dönüyor öbür tarafa.
Ayrıca dahi mi acaba diye meraklanıp hetcanlandım çünkü bunu bir doktor söyledi bize mutlaka test yaptırın bu çocuğun dahi olma olasılığı yüksek dedi. Arastırınca korktum. Öğretmeni ne söyledim takip edin. İnşallah dahi değil de zeki bir çocuktur dedim. Çünkü gerçekten pamuk ipliği ne bağlı dahi çocuk yetiştirmek. Çok naif oluyorlar. Etik kurallara göre yetişmesi şart. Toplumsal zararlar veren bir çok kişi de dahıymiş Hitler en bilinen örneği.

şimdi bana bir hastalık ismi verin, internetten belirtilerine bakayım %80 bende de varmış hissene kapılırım, siz önce bi muayene olun, sonuzçları alın Allahın izni inayeti ile tertemiz çıksın, ha olumsuz düşünelim diyelim ki bir sorun var o zaman da önce allah'a sonra yine doktorlara danışın kulaktan dolma bilgiler, internet ormanıda çarıler aramayın konuşmak isterseniz buraya yazın tabii ama kimsenin hikayesinden feyz almayın, allah korktuğunuza uğratmasın inşallah

İzlemedim ama bende böyle düşünüyorum. Yani oğlum la iyi iletisime geçeyim diye uzmanların dediği gibi nezaman onun hizasında çöküp göz teması ile konuşsam sanki aptal mı var karşında edasıyla dönüyor öbür tarafa.
Ayrıca dahi mi acaba diye meraklanıp hetcanlandım çünkü bunu bir doktor söyledi bize mutlaka test yaptırın bu çocuğun dahi olma olasılığı yüksek dedi. Arastırınca korktum. Öğretmeni ne söyledim takip edin. İnşallah dahi değil de zeki bir çocuktur dedim. Çünkü gerçekten pamuk ipliği ne bağlı dahi çocuk yetiştirmek. Çok naif oluyorlar. Etik kurallara göre yetişmesi şart. Toplumsal zararlar veren bir çok kişi de dahıymiş Hitler en bilinen örneği.
Birde kapasitesi çook açık ama ona eğitimi verecek anne baba normal. Sorumluluğu ağır maalesef. Bide en önemlisi iyi yetişmiş bile olsa bu ülkede dahi olana icat yapmasına izin verilmeden iyi veya kötü kesiyolar önünü aselsan mühendisleri gibi maalesef:KK43:
Hayırlısı olsun hakkında o zamanları görebilicekmiyiz ayrı önce sağlk sıhhat uzun ömür versin Rabbim.

Birde kapasitesi çook açık ama ona eğitimi verecek anne baba normal. Sorumluluğu ağır maalesef. Bide en önemlisi iyi yetişmiş bile olsa bu ülkede dahi olana icat yapmasına izin verilmeden iyi veya kötü kesiyolar önünü aselsan mühendisleri gibi maalesef:KK43:
Hayırlısı olsun hakkında o zamanları görebilicekmiyiz ayrı önce sağlk sıhhat uzun ömür versin Rabbim.
Haklisın. Amin canım çok teşekkür ederim.

X