Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Öyle zor ki
Anneye babaya kızınca bize sarıyor, size gelebilir miyim, kalabilir miyim hepimiz ağız birliği yapıp kardeşlerimle hayır gelemezsin evine gideceksin dedik bu seferde en küçük kardeşimin evinin önünde oturmuş bankta gece yarısına kadar, eve alsak bir şeyler çalıyor, olay çıkarıyor, kapana kısılıp kaldık, 16 yaşında çocukla başa çıkamıyoruz kaç tane yetişkin, polise kafa tuttu velet ne yapsak bilmiyorum öyle zor ki

Benim de etrafta gözlemlediğim kötü ergenlerin hemde aşırı, hepsi düzeldi babasını döven dahil ama aileler çok ilgilendi, ipin ucunu bırakmadılar
Zor ergen olayı, her işini bırakıp sadece onlara yoğunlaşman gerekiyor yoksa gerçekten toplumun belası olabiliyorlar bir tanesi aile evini sattırdı sanal kumar oynamış, tarlalar, evler gitti,

benim kardeşim 27 yaşında
ağır bi ergenlik geçirdi. anne babamın hataları var tabi. ama kardeşim onlardan intikam almanin aracı olarak gördü okumamayi sorumluluk almamayi.

su an hala tek dersi var lisans diploması alabilmesi için. saatlik işte köpek gibi çalışıyo aldığı asgari ücret bile değil saatlik çalışma olduğu için. evde bide kendisinden küçük (11 yaş) kardeşimiz var. sürekli onu rahatsız edip tartışma kavga çıkararak, kendi şartlarıyla onun şartlarını kıyaslayarak gecirdi yıllarını.

çok insanın canını yakan sözler söyleyip bakin siz bana bunu yaptınız ben de hayatımı kaydiririm işte. sizin yüzünüzden oldu siz bunu görmek yasamak zorundasiniz tadinda bı yaşamı vardı.

ne olduysa oldu bu sene biraz aklı başına gelmiş. biseylerin çabasını vermeye gönlü var. 13 yıl dile kolay düşünün. resmen anlattığım düşünce tarzını kendi kurup kurup buna inaniyodu.

şimdi müdahale etmezseniz ilerde çok daha fazla zorlanirsiniz. siz annesiniz ona verilmis bosanmama sözünüz yok. bosanmasaniz da sizin yüzünüzden huzurum yok keşke bosansaydin derdi. 18 yaşından sonra bu kez de eve gelmeme dışarda yatıp kalkma başına bela acma gibi şeylere yönelmesi muhtemel.
bir an önce kendiniz bi psikologla görüşüp yol izlemek için tavsiye alın. üyelerden biri sosyal hizmetlerle görüşün demis bencde de çok mantıklı onlarla görüşmek.

Bir akrabada benzer bir durum vardı. Annesinin parasını çalıp uyuşturucuya yatıroyordu. Para bulamayınca annesine şiddet uyguluyordu, kafa gidince tabii. Sonra kendine gelince üzülüyor falan. Yıllarca devam etti, tüm mal mülk gitti, sersefiller şu an.
O yüzden çalıp arkadaşına hediye alıyor diye düşünmeyin. Başka şeylerden ciddi şüphe duyun. Kolejin rehberlik servisinden ve devlet hastanesinin psikiyatri bölümünden destek alın

Eğer parasızlıktan psikologa falan goturemiyorsaniz devlet hastanelerinde de var artık . Yaşadığınız yer neresi bilmiyorum ama belediyelerin de böyle bir hizmeti var yani benim yaşadığım yerde böyle bir hizmet var. Çok zor rabbim yardımcınız olsun umarım işe yarar. Kendi gelir mi peki götürseniz ? anlattiklariniza bakarsam çok gidecek gibi durmuyor ama tek çözüm de psikolog gibi..

Çocuk yetiştirmek bir ekip işidir, aile çevre arkadaş mahalle eş dost.. Bunlardan birinde aksaklık olunca tek ayağı kırık masa gibi dengede duramaz. Oğlunuz kendi içinde yaşadığı psikolojik sıkıntılar ve ergenliğin vermiş olduğu psikoloji ile şuan onu mutlu eden ne varsa ona bağlanmış sıkı sıkı, bu yaşlar deli çağı gözü kör olması da normal. İçinde bulunduğunuz durum yavaş yavaş ama temkinli ilerlenilmesi gereken bir durum bence birden bire okul değişikliği ya da parayı tamamen kesme ya da kızdan ayırma girişimi daha öfkeli yapar oğlunuzu ve daha büyük olaylara yol açar bugün evden bişeyler çalan yarın gider marketten bişey çalar o öfkeyle. Önce anne baba olarak oğlunuzla iletişiminizin değişmesi lazım ki çocuk sözünüzü dinlesin daha sonra yaptıklarını engellemeye başlayabilirsiniz size güvenen sizi bir büyüğü gören çocuk sizi dinler. Uygun fiyata görüşeceğiniz bir uzmanla yürütün bu işi yolunuz uzun ve bir rehbere ihtiyacınız var.

Okulla görüşün isterseniz. Yalnız Allah yardımcınız olsun çok zor durum

Alın kolejden o yaştakilerin aşkından ne olacak?
2 güne başka birini bulur kız
Bizde ergen olduk ailemizle çatıştık ama annemizin montunu internetten satacak kadar gemiyi azıya almadık
Azılı ergen

Valla hanımefendi oğlunuz demek ki zorda kalsa onun bunun parasına eşyasına göz dikecek karakterde.
Ne zor durumda annesi babası boşanmış insanlar var açlar aç. Ama harama el uzatmıyorlar.
Benim eşim anne baba ayrılmış, neler neler yaşamış 2 yıl yurtta kalmış, hele sonra gelen o uvey anne ne eziyetler, babaanne de aç susuz büyümüş.
Ama harama el uzatmamış.
BU şartlarda iki üni bitirmiş.

Lütfen oğlunuzun hırsızlık huyuna; boşandık, babası bu sene kolejden alırsa kinlenir, kavga da boşanmayı öne sürmesini bahane etmeyin etmesin.
Resmi net görün.
Psikolojik sorunları yok, oğlunuzun karakteri bu.
Bakın benim arkadaşımı annesinin calistigi iş yerinin sahibi Tarhan kolejine göndermiş.
Çok destek olmuş aileye.
Kız okula aç gider gelirmiş ama hiç hırsızlık yapmamış.

Ya babaya ya devlete gönderin bu işin sonu bu gidişle böyle bitmez.
Daha da büyür kasırga.

Ya çok üzücü ama bu tür çocukların başlarına büyük bir bela gelecek bir gün birinden bayağı kötü bir dayak yiyecek ondan sonra akılları başlarına gelecek
Oda gelirse

Kolejlerin rehber öğretmenleri hatta psikologları oluyor, oraya bir danışın.

Daha sonrasında babasına verin, biraz da o ilgilensin.

Bu 1 yıldır duyduğum 3. bu tarz ergen vakası. Anlattıklarınıza çok benzer 2 kişi daha biliyorum çevremde tek fark onlar boşanmış değiller. Ne oluyor bu çocuklara Ben de kolej mezunuyum ve bu tip kızlardan taaa o dönemde bile vardı ama tabi şuan durum daha farklı. Şuan doyumsuzluk çağındayız isteklerin ardı arkası kesilmiyor, iletişim sürekli kuruluyor bu yüzden iyice iç içe yaşanıyor ilişkiler vs.
Bir anne olarak haklısınız ve endişelisiniz. Gerçekten bazı yorumları hayretle okudum 16 yaşında anneyle yalnız yaşayan bir ergen erkek gözünüzün önünde canlandırıp yorum yapsanız keşke. Psikoloğa anne elinden tutup götüremez, seni okuldan alıyorum diyerek alamaz, gir işe çalış denemez. Evdeki değerli gördüğü şeyleri gözünü kırpmadan satan bir iri kıyım gençten bahsediyoruz. Maalesef bunlar daha büyük negatif geri dönüşler verir. Çevremde gözlemlediğim diğer 2 vakadan yola çıkarak fikir vereceğim ki onlar da öyle yaptı bence en akıllıca durum okulun rehberlik servisiyle açık açık konuşmak olacaktır. Rehberlik kendini bu konuda yeterli görmezse en azından psikolojik destek alması yönünden ikna çabasına girebilir. Rehberlik kızla da konuşabilir. Bence siz de biraz sert duran bir anne figürü sergileyin bu dönemde, anlıyorum ellerinizden daha da kayıp gitsin istemiyorsunuz ama biraz dirayetli durmak ona dengeleri hatırlatabilir. Allah yardımcınız olsun.

Sonra o çocuk annem beni zaten istemiyor benim her yaptığım müstehak diyip araya iyice uçurum girsin, orda burda kalsın. Akıllar akıllar. Maalesef o şekil yola gelmez bunları yapan çocuk.

Bana da öyle geldi
Çocukluktan beri duygusal manipülasyonla her istediğini elde etmiş bir çocuk var
Annenin duygusal damarını bulmuş oradan vuruyor

Asıl kötü çocukluk geçirenler gayet saygılıyken bu tipler hiç bir şey yaşamadıklarımı halde oraya buraya saldırıyor

Son düzenleme:
konu sahıbı lütfen bana kızma

daha önce boşan çocugunla mutlu hayat yaşa al çocugunu boşan ondan diyenlere ,

neden çocugun bütün sorumlulugunu kadın alıyor bu çocugu tek başına mı yaptı ,
çocugu alma bırak biraz da o düşünsün dediğimde yorumuma kocaman begenmedim butununa basanlar ,
gelsin simdi konu sahibine yardımcı olsunlar ,

allah yardımcın olsun canım ,

Kolejden alacağınızı, uyardığınızı, tekrar uyarmayacağınızı söyleyin. Arkasında durun sözünüzün. Gerekirse alın okuldan. Hırsızlık yaptığını söyleyin. Ben olsam harçlığını alır harcardım. Bir şey derse de "sana göre doğruysa ben de yapabilirim gördüğün gibi " derdim.

Bence oglunuzu alin karsiniza ben sizin evlenmenizi istiyorum istediginiz gibi bir hayat sunmaya calisacagim size diyin.sonra kizin babasini arayin oldugu gibi anlatin eksiksiz.ve konusmanin sonunda yetemiyorum o yuzden evlenmeleri benim acimdan daha iyi olacak gelin ve bir gun belirleyelim diyin.babasi o kizi nasil dizginleyecegini biliyodur. Vallahi simdi cikacaklar cicik divilmez bigrilmiz psikolojiciler. Vallahi lisede fellik fellik sevgilimle gezdigimde annem birgun resmen supurgenin hortumuyla dovmustu ne cocuk kaldi ne askim kaldi o dayagi bidaha yemeye goze alamadim.

annem babam bosandi, maddi durumum da konu sahibinden kat kat iyi ama hic boyle simarik olmadim. babam siniri cok iyi cizdi. bunu burada genelleme yapip “bosanmis ailelerin cocuklari boyledir” diyemezsiniz. otoritesi olmayan anne babanin cocugu boyle olur. evde altin olmasa gider baska yerden calar yine alirdi hediyeyi bu cocuk.

cocugu yazin ciraklik yapmaya zorlamak da anca filmlerde olur.

ben de turkiyenin en iyi kolejinde okudum ama hic boyle sacma sapan tiplerlw karsilasmsdim. okulun fiyatina degil akademik basarilarina bakarak duzgun bir kolej secin bence konu sahibi. bu devirde devlet okulu korkunc eger oglunuzun puani yuksek degilse.

Merhaba. Oncelikle gecmis olsun.
Arkadaslar yazmis ama bir de ben yazayim. Okulun psikolojik danisman ve rehber ogrt.i vardir. Oncelikle oraya gidin derim. Onlar olaya daha yakin ve temaslari, etkileri daha cok. Öğretmenlerle iletişime gecin. Bunu oglunuzun bilgisi dahilinde yapmayin. Size tepkisi olur.

Rehber ogrt. bu durumu cevrelerini de sorusturarak açıklığa kavusturur. Cozum onerisi sunar.

Tabi bazi ozel okullar musteri kaybetmeme korkusuyla da etliye sutluye karismayabiliyor. Dilerim sizinki daha profesyonel bir yerdir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…