Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Çocuğum şu durumda olsa, özel okula vereceğim parayı psikologa veririm. Geleceği düşünüldüğünde, özel okul değil, psikolog (belki psikiyatrist, orasını doktorlar bilir tabi) kurtarır ancak o geleceği bana göre. Zira bu basit bir ergenlik bunalımı, isyanı, gençlik hataları durumu değil. Basbayağı hırsızlık yapıyor, iletişim sorunlarınız da almış başını gitmiş. Bu işin sonu, sizden çaldıkları yetmediğinde, başkalarından çalmaya gider. O zaman konuşmak da kurtaramaz onu, işin içine yargı girer.

Hırsızlığın bahanesine sığınmışsa başka insanlardan da calar, çünkü ona göre bu bir hak o kötü çocukluk yaşadı, simdi seviyor herşey ona mübah. Basina büyük bir is alabilir. Altin calma, montu internetten satma hic düşünülmeden yapılan davranislar ve bundan da pişmanlık duymuyor. Psikolog ya da psikiyatri görmeli.

aslında yazılacak her şey yazılmış ama ben de fikrimi belirteyim.
öncelikle okuldan almak bence makul bir seçenek ama bunu mevcut olaylara bağlamaktansa babasının maddi olarak zorlandığı konusunda açıklama yapılabilir sene sonunda. bence bu çocuk bir anda böyle olmadı ve özel okulla daha da kimlik bunalımına girdi ayrıca özel okul maalesef ki sadece okul ücreti ile bitmiyor fakat nasıl bir okul ki öğrenci profili bu şekilde. ben de kolej mezunuyum yanlış anlamayın ama şu an sadece eğitim ücreti 60 bin olan bir okuldan mezun oldum fakat konuşulan gibi bir çevre yoktu yani herkes anlayışlıydı tabi her okulda oluyor bu tarz şeyler fakat biraz kişilikle alakalı sonuçta o okula burslu gidenler de var. oğlunuzun para harcaması ve tavırları tüm kolej ve öğrencilerine mal edilemez.

üzgünüm ama ben açıkcası oğlunuzun en azından sigara kullandığına eminim. benim fikrim kızın ailesi ile gizlice görüşebileceğiniz fakat kıza yazmanızı gereksiz buldum. en mantıklı şey çevre değişimi fakat çevre değiştireyim derken onu daha kötü bir çevreye sokmamanız. 16 yaş aileden korkulacak bir yaş çünkü maddi manevi size bağımlı ama bu tavırları belki gerçekten psikolojik bir problemi olduğunun işareti.

Yeğenim 16 yaşında, on yıldır gidilmeyen doktor kalmadı, özel terapiler falan
Size belki çocuk geliyor ama 28 yaşında bir yetişkinle cinsel ilişki yaşayabilecek kadar ileri durumu
Alkol var, sigara var, şiddet var....
Konuşuyorsun haklısın, özür dilerim diyor sonra bildiğini okumaya devam, biraz daha sıkıştırırsan şiddete başvuruyor
Yaptığı hırsızlıklar annesini soymaktan çok daha ileri levelde
Okuldan attırdı kendini, som gittikleri doktor ben size yardımcı olamıyorum daha fazla paranızı alamam dedi ve gönderdi şimdi söyleyin bana bu çocuğa nasıl yaklaşacağız vallahi iyi niyetle soruyorum, akıl akıldan üstündür belki düşünmediğimiz bir şey çıkar

28 yaşındaki yetişkinle ilişki mi yaşadı
Kız mı erkek mi
Bu suç yalnız
Umarım şikayetçi olmuşsunuzdur

28 yaşındaki yetişkinle ilişki mi yaşadı
Kız mı erkek mi
Bu suç yalnız
Umarım şikayetçi olmuşsunuzdur

Babası ve annesi şikayetçi oldular, önce okul idaresine sonra savcılığa gittiler
Kadın ben ona yardım etmek istedim , sürekli evden kaçıyor sokaklarda başına bir şey gelmesin diye evime aldım demiş
Yazışmaları ve sosyal medyada ki resimleri falan delil gösterilmiş, okuldan uzaklaştırmışlar sanırım dava süreci beklenecek mahkemeden bir bildirim gelmemiş. Bizim oğlan bunun için aylarca annesinin babasının ciğerini söktü resmen, bir ara kadınla birlik oldular bir sürü yalan söylediler falan, sonra kardeşim ailesine ulaştı kadının, büyük kardeşi polismiş onunla konuştular ve kadın ortadan kayboldu, evini barkını taşımış ağabeyi, kardeşime de söz vermiş bir daha yolunuza çıkmayacak, mahkemeden çıkacak cezada ona yeter demiş.
@ K kirginzambak konuna dahil oldum ama bekli bir fikir çıkar diye, kusuruma bakma ne olur

Son düzenleme:
Konu sahibi psikoloğa götürmeye gücüm yetmiyor derken maddi anlam da dememiş, fiziksel olarak, sözel olarak yetmiyor dinlemiyor demek istemiş
Konu sahibi bence kolejden alın ve bir süre babasıyla kalsın vakit geçirsin oğlunuz.

Sakın kızın ailesi ile ya da kızla konuşmayın, oğlunuz size düşman olur iyice.

Kızın anne ya da babasını karşınıza alın ve durumu anlatın. Sizin söylediğinizi belli etmeden edinilen bu hediyelerin kaynağını kızlarına sorsunlar, kendim harcliklarimdan aldim diyebilir bu konuda sıkışırsınlar nasılsa itiraf eder. O vakit de arkadaşından bu şekilde hediye kabul etmemesini söylerler. Ancak kesinlikle sizi katmamaları lazım çünkü kız arkadaş gidip de oğlunuza annen ailemle konuşmuş derse o zaman evde işler ters teper

Allah ıslah etsin çok üzüldüm böyle şeyleri okudukça korkuyorum

Çok üzücü. Ya ben şeyi merak ediyorum, peki bu çocuğun ailesiyle ilişkisi, anne babanın ona karşı tutumu nasıldı?
Çocuklarıyla dengeli bir ilişki kurmayı başarmış insanların çocukları da bu denli yoldan çıkabiliyor mu, gerçekten merak ediyorum.

16 yaşında bir çocuktan hırsızlık yapmamasının beklenmesini de “çocuktur yapar canım ne olacak, sert tepki vermemek lazım” diye savundunuz ya, pes. Geçmişleri kurcalarsak en adi sapıklar bile bir zamanlar masum birer çocuktu onları da hayat bu hale getirmiş, onlara da sert tepki vermeyelim o zaman, mantıklı mı sizce söylediğiniz şey? Su kaynarken patatesi yumuşatır ama yumurtayı sertleştirir, önemli olan şartlar değil sizin ne olduğunuz. Küçültün küçültün böyle eşşek kadar çocuklarınızı, 30 yaşında evlenirken evcilik oynuyoruz zannediyorlar, sonra açılsın başlıklar: kocam her şeyi annesine anlatıyor, kocam ben hastayken annesine çaya gitti, kocam sürekli oyun oynuyor(zeka yaşı 5 çünkü adamın, karısını annesinin aldığı yemek temizlik ütü yapma ve sevişme oyuncağı sanıyor), kocam haftanın 9 günü annesinde, 5 aylık evliyiz sürekli kavga ediyoruz. Sonuç: ortalık bedeni yetişkin ama zeka yaşı ve sorumluluk duygusu 5 yaşındaki bebeden farksız adam dolu.
Annesinden çalması yine dert değil yarın bi başkasından çalsa hakime, o daha küçük ben onu sarıp sarmalayayım cezaevine atmayın mı diyeceksiniz. Annenin asıl endişesi de bu bence. Bence de okuldaki rehberlik servisi görüşsün belki ikna ederler, 2 m çocuğu zorla psikoloğa götüremez sonuçta. Allah yardımcısı olsun işi çok zor.

Amin Allah razı olsun
Evlat çok büyük imtihan
Bu çocuk gözüne bakıla bakıla büyütüldü
Ne umutlar ne emekler , çok üzülüyorum hayatını yakıyor ve elden bir şey gelmiyor
Hem de nasıl imtihan, büyük çocuğum da hiperaktivite var 8 yaşın da, 8 yaşında ama 5 yıllık okul hayatında tükendim, şimdi çok şükür ilaçla çok yol katettik düzeldi, o da yıprandı bende. Şükür çaresi olan bir şeydi bizim ki ama bende inanıyorum maalesef bazı insanlar çocukluktan itibaren kötü, neden böyleler bilemiyorum ama hem anne baba için hem çevre için tehlikeli.
Çocuklarıma dua ederken hep derim ki kimse size zarar vermesin kötülük etmesin, sizin de kimseye zararınız dokunmasın, kötülük yapmayın diye.
Düşünsenize birine zarar verdiği zaman da yine anne babanın ciğeri yanıyor, hayatı kararıyor, sadece o çocuğun değil.
Çok zor

Annesi ve babası boşandı, iki yaşındaydı o zaman
6 yaşına kadar bizimle birlikte yaşadı, rahmetli annemin göz bebeğiydi
Yeğenim 6 yaşındayken annem vefat etti, kardeşim bir boşluğa düştü, maddi geliri yoktu, işe başladı sabah 7 den akşam 20:30 a iş olunca çocuğa bakma durumu kalmadı. Ben ve ablam ayı evdeydik zaten, o da oğlanı babasına verdi. Babası evliydi, çok tatlı bir üvey annesi var, kadın çocuk gelişimi okumuş. Kardeşimde hafta sonları aldı sürekli sıkıntı 6 yaşında başladı, bir gün hep birlikte otururken anneannem öldü ben kimsesiz kaldım dedi, hepimiz dumur olduk, hala da öyle diyor. Sonra kardeşimde evlendi, okula başladığında sorunlu bir çocuktu, rehberlikten destek aldılar, pedagoga gittiler olmadı, özel terapi aldılar, herkes ayrı ayrı ilgilendi ama sonuç yok. Yaşla birlikte sorunları da büyüdü, çalmak, evden kaçmak gibi sorunları iki yıldır var. Ondan önce yalan vardı, şiddet vardı. Hem annesini hem de babasını ayrı ayrı suçluyor hatta bizleri bile. Hep ilgilenildi, maddi sorunu olmadı ama uçuk istekleri de karşılanmadı. Yani durum bu

Hafta 7 gün öncellikle bunu belirteyim galiba bilmiyorsunuz. yazmak için yazmışsınız belli. Aslında size çok şey anlatmak isterdim söylemek isterdim ama maalesef anlamayacaginiz için eş geçiyorum çoğu şeyi. Öncelikle yaptığı şeyi çocuktur yapar deyip normallestirmedim önce yazdıklarımı unutmadan cevap verin ben yaptığının son derece yanlış olduğunu özellikle belirttim ama yok okuldan al yok kizin ailesine şikayet et bunlar bence çok acımasızca 30 yaşında biri şöyle yapsa demissiniz konu 16 yaşındaki bir çocuk! Benim 30 yaşındaki adama karşı gorusumun ne olacağının tahminini siz yapamazsınız haddinize değil ! Ben psikologa götürme demedim ki zaten diğer cevap verenlerin içinde psikoloğun da işe yaramadığını diğer vakalar üzerinde görmüş olduk. Yani dediğim noktaya geldiler o konuda annesine siz gidin ve sizin ona nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin dedim. Sapık konusuna gelince olayı almış başka yerlere götürmüşsünüz iki prim kasmak yazmak için yazmak yerine anneye yardımcı olacak birşeyler yazabilirsiniz. Sapıklığı savunmadigim gibi hırsızlığı da savunmuyorum yazdıklarınızı önce kendiniz okuyun lütfen. Cirkeflikle cezayla dayakla okuldan almakla ceza verilmez hiç bir psikolog da sizin bu yöntemlerinizi onaylamaz!!!!!

Çocuk da 18 yaş altı olduğu için cezai ehliyete tabii değil. O sebeple başı derde girmez.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…