Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Ergenlik çok ayrı annesinin eşyasını çalıp satmak çok ayrı şeylerdir. Önüne geçmezseniz başkalarının da malını çalacak demektir. Çok tehlikeli. Bildiğin "evdeki düşman" Ne demek annenin üstüne yürümek ? Ee, 2 sene sonra döver de bu sizi. Allah ıslah etsin ne diyeyim..
Benim abim 6 yaşındayken evden bozuk para çalıp gidip bir avuç dolusu eti puf almış. Annemin onu öyle ağzında etipufla görünce nevri dönmüş tabi, sen misin izinsiz evden para alan diye baya bi pataklamış abimi. Önüne geçemezdim yoksa der hep. Asilik, şımarıklık, tembellik vs hepsine tamam ama hırsızlık ıhh.. Çok ciddi yaptırım uygulamalısınız yoksa sizin de başkalarının da başını çok ağrıtır.

Çocuk da 18 yaş altı olduğu için cezai ehliyete tabii değil. O sebeple başı derde girmez.

Öyle bir girer ki :)

5EAE9DE0-082F-4625-8C41-51F7E5154CBF.jpeg

Annesi ve babası boşandı, iki yaşındaydı o zaman
6 yaşına kadar bizimle birlikte yaşadı, rahmetli annemin göz bebeğiydi
Yeğenim 6 yaşındayken annem vefat etti, kardeşim bir boşluğa düştü, maddi geliri yoktu, işe başladı sabah 7 den akşam 20:30 a iş olunca çocuğa bakma durumu kalmadı. Ben ve ablam ayı evdeydik zaten, o da oğlanı babasına verdi. Babası evliydi, çok tatlı bir üvey annesi var, kadın çocuk gelişimi okumuş. Kardeşimde hafta sonları aldı sürekli sıkıntı 6 yaşında başladı, bir gün hep birlikte otururken anneannem öldü ben kimsesiz kaldım dedi, hepimiz dumur olduk, hala da öyle diyor. Sonra kardeşimde evlendi, okula başladığında sorunlu bir çocuktu, rehberlikten destek aldılar, pedagoga gittiler olmadı, özel terapi aldılar, herkes ayrı ayrı ilgilendi ama sonuç yok. Yaşla birlikte sorunları da büyüdü, çalmak, evden kaçmak gibi sorunları iki yıldır var. Ondan önce yalan vardı, şiddet vardı. Hem annesini hem de babasını ayrı ayrı suçluyor hatta bizleri bile. Hep ilgilenildi, maddi sorunu olmadı ama uçuk istekleri de karşılanmadı. Yani durum bu
Ya çok üzüldüm gerçekten. Elbette hep birlikte en iyi şekilde bakmaya çalışmışsınız, her ayrılan anne babanın çocuğu da böyle olmuyor, ailesinin boşanmasıyla da ilgisi yoktur bunun ama sanırım anne ve babayla güvenilir bir ilişki kuramamış. Küçük bir çocuğun yaşamaması gereken kadar çok değişim bir de üstüne duygusal olarak bağlandığı insanın, anneannenin kaybını yaşamış. Dışarıdan bakınca zor ve sorunlu bir çocuk ama anlamaya çalışınca da aslında zor ve sorunlu olan hayatıymış.

Çocuk da 18 yaş altı olduğu için cezai ehliyete tabii değil. O sebeple başı derde girmez.
Hukukçu değilim, hiç 18 yaş altı suçlu da tanımadım ama ıslah evleri niye var o zaman sorusu geldi aklıma. Vakti zamanında çok ses getirmiş bir olay vardı, hatırlarsınız belki. Üç çocuklardı sanırım, baklava çalmışlardı da, mahkeme 9 yıl mı ne vermişti. Sonra şartlı tahliyeyle, 1,5 yıl kadar yatıp çıkmışlardı.

Bir tanıdığım var bunun tam tersi şimdi onu hatırladım.. Hayat ne garip. Kadın çalışmıyor sürekli birşeyleri bahane ederek oğlunun maaşıyla geçiniyor. Allah kolaylık versin tekrardan

Amin çok teşekkürler. İşte kızın ailesinin öğrenmesinden çekindiğim konu bir cinselliğin yaşanmış olma ihtimali yoksa bu kadar önemli bir yerde olamazdı bu kız diye düşünüyorum çünkü bu yaşlarda böyle bir paylaşımda bulunması oğluma onu vazgeçilmez kılmış olabilir. Bilemiyorum çünkü abartmıyorum ama ciddi anlamda gözü de tanrıça gibi bir konumu var (haşa). Ömrümde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Eğer kızın ailesi de öğrenirse dediğim gibi zaten avukatlar bu işi büyütürler ve oğlumun başı da yanar diye korkuyorum. Bilmiyorum. Böyle bişeyden ceza almasa bile bu dosyanın açılması bile hayatını kaydırır. Bilmiyorum çok korkuyorum...
Bazı çocuklarını ergenliği zorlu geçer, genellemiyorum ama erkek çocuklarında ergenlik dönemi ebeveynler için daha yıpratıcı oluyor nedense.

Muhtemelen oğlunuzun ilk büyük ve ciddi gördüğü aşkı, gözünde erişilemez bir yerde olmasının sebebi bu, o kendince aç olduğunu düşündüğü sevgiyi kız arkadaşında bulduğunu düşünüyor, çok sevdiği ve kimsenin sevmediği kadar sevildiği kanaatinde, bu sevgiyi kaybetmemek için elinden geleni yapmaya çalışıyor zira oğlunuzun kötü bir çocukluk geçirdim, senin gibi mutsuz olmamı istiyorsun lafının ardında anne babaya öfke var, sevilmediği hissi var, sevgisiz olduğunu düşündüğünden onu seven insana bağlanıyor.

Kızla veya kızın ailesiyle görüşmenizi tavsiye etmem, ne diyeceksiniz? Oğlum kızınızın isteklerine yetebilmek için altınlarımı, evde bulduğu ne varsa benden habersiz satıyor, kızınıza söyleyin oğlumdan hediye istemesin mi diyeceksiniz?
Emin olun böyle bir girişim çok ters teper, oğlunuz ve kız bu isteğin sizden geldiğini mutlaka öğrenir ve oğlunuzla hiç iletişiminiz kalmaz.

Hepimiz çocuklarımız iyi bir eğitim alsın isteriz ama babasının oğlu için yaptığı özel okul jesti uygun olmamış, maddi olarak yetişemeyeceği çocukların arasında bocalamasına sebep olmuş bilmeden, ki o yaştaki çocuklar biraz daha acımasız olur, aralarında maddi kıyaslamalar yaşanır, okulun popüler çocuğu olma yarışına girerler.

Bence ergen psikolojisi üzerine eğitim almış bir uzmandan yardım almadan hiçbir adım atmayın, oğlunuzu uzmana götürmekte güçlük çekmeniz normal, bunu kabul ettiremezsiniz ikna olmaz ama siz gidip durumu anlatarak görüş alabilirsiniz.

Son düzenleme:
20 25 yaşında adam değil ama 16 yaşında ve durumu farklı boşanmış bir ailenin çocuğu anne öğretmen belki yeterli zamanı harcayamadı baba zaten beraber değil bu kıza bütün umudunu bağlamış ben kesinlikle yaptıkları doğru demiyorum kesinlikle yanlış ve kabul edilecek bir tarafı yok ama sert tepki vermek ne kadar doğru buna ben yorumumu yaptım zaten herkesin yaklaşımı farklı keşke buraya yazıp aklını karıştırmak yerine oğlu psikoloğu kabil etmiyorsa kendi gitsin bir dktora ne yapması gerektiğini anlardı o zaman sizin gibi okuldan al babasıyla konuş demeyecegine eminim FORUM BENIM DEGIL AMA BENDE BU KONUDA TECRUBELIYIM !!!
hicbir psikolog okuldan al kizin ailesine şikayet et demez gitsin psikologa eğer benim dediklerimi dmeezse bende burdayım çocuğuyla daha çok zaman geçirmesini beraber sinemaya gezmeye gitmesini söyleyecek buna eminim karşıdaki kız da daha ergen çünkü!!
16 yaşındaki bir birey çocuk değildir.. Aklı çalışır doğruyu ve yanlışı ayırt eder düzeyde bir yetişkindir.. bu gencin önünü annesi ve babası almazsa 2 yıl sonra ben reşitim diyerek tamamen ailesinden bağımsız bir hayat yaşamaya geçip daha kötü sonuçlarla kendisini karşı karşıya getirebilir... Sizin dediğin aklı birşeylere yetmeyen 'çocuk'lara uygulanır.. ama ortada hırsızlık var yaptığı yanlışların ve hataların bedelini ödemediği müddetçe bu genç yanlış yaptığının bilincinde olmayacak...

Anne babası boşanmadığı halde boşanan aile çocuklarından katbekat daha travmatik olaylarla karşılaşan ve bu yüzden ergenlik denen olayı bile yaşayamadan olgunlaşan nice çocuk var.

Oğlunuz hem anneyi hem babayı çok güzel kullanıyor.Elbette ergenlik hormonlarının da etkisi var lakin hiçbirimiz annemizin altınlarını çalıp da satmadık.Bir öğretmen olarak kolejden alın diyenler de ne yazık ki yanlış düşünüyor.Bu baştan olmalıydı.En başından o çocuk koleje yazdırılmamalıydı.Şimdi onu oradan almak olayı daha da karmaşıklaştırır.

Ona sağladığınız imkanları birden değil ama kademeli olarak kesin.

Mantık devre dışı kalmış oğlunuzda ben yine de bu aşk bittikten sonra büyük oranda düzeleceğini düşünüyorum ama çok dikkatli olmalısınız hırsızlık konusunu konuştunuz mu çocukla bilmiyorum ama bu tekrarlanırsa yaptırım uygulamalısınız bu kısım acil çözüme ulaşmalı

Arkadaşımın kızında vardı böyle olaylar. Bir çocuğa takıldı ortalık toz duman oldu.
En sonunda çocuğun babasına ulaştılar.
Adama durumu anlattılar.
Adam oğlunu kapıya koymuş. Eline bir valiz tutuşturmuş. Benden bu kadar demiş. Oğlan 18 yaşına girmişti.
O olaydan sonra oğlan babadan özür dilemiş ve kızla da ilişkisini kesmişti.
Arkadaşımın kızı ağladı zırladı sonunda ailesinden özür diledi. Şu anda misler gibi okuyor.

Bazen bir müsibet bin nasihatten iyidir.

ATTRAENTE ATTRAENTE çok üzüldüm yeğeninize umarım bir çıkış yolu bulunur...
Kimse beni yanlış anlamasın ama bazı değerlerin küçüklükten oturması gerekiyor bence....
İleriki yaşlar aşırı zor oluyor bence mesela bazı suçluların topluma kazandırılamaması da bu yüzden....

ya buna ne denir bilmiyorum ama dürtü bozukluğu gibi bir şey bence
Bence sizde anne babaya karşı öfke var anneannesini de kaybedince hep yalnız kötü hissetmiş

verecek aklımda yok ay anneler daha iyi bilir

İşte gerçek bir dert.Öyle bıçak sırtı bir konu ki,verilen tüm tavsiyeler hem bir o kadar doğru hem de bir o kadar yanlış.Kendimi yerinize koyuyorum... bilemiyorum yaa...Oğlunuzu en iyi siz bilirsiniz.Bugüne kadar ılımlı yaklaşmışsınız,demek ki anladığı dil bu değil.Üstünüze bile yürüdüğüne göre kaybedecek çok bişey kalmamış gibi.Allah size en doğru yolu seçtirsin.

Çok üzüldüm. Gerçekten çok üzüldüm.
Öğretmenim, bazen bazı öğrencilerime bakıp Allahım ailelerine yardım et diyorum. Umutsuzca gelip ne yapalım nasıl düzeltelim diye soruyorlar ama sorunların bizi kat kat aştığı durumlar oluyor, aynı sizinki gibi.
En güzeli profesyonel yardım almak.
İnşallah bir an önce bir çıkar yol bulursunuz.

Yanlış anlamayın ama bazı insanlar çocukluktan itibaren kötü, ergendir aşıktır öfkelidir tamam ama bu çocuk ailesinden nefret ediyor. Ergenlik dönemi aileye en uzak olunan yaş. Keşke kıza hiç mesaj atmasaydınız bir de babayı katarsanız ne olur bilemem ama bence o babanın da bunları bilmeye hakkı var kızı bile isteye hırsızlığa sebep oluyor belki yarın öbür gün birlikte uyuşturucu kullansalar bunun hesabını veremezsiniz burda diğer aileyi bilgilendirmek ilk hedefiniz olsun akıl akıldan üstündür işiniz çok zor

Cocuk hic yaptiklarin cezasini cekmiyor ki. Simdiye kadar cekmedi, simdi vermek tabiki zor oluyor. Ilk basta o degirmenin suyu kapatilacak. O harclik sadece senin hesabina yatacak. Cocuk hic bir sekilde kredi kartlara, banka kartlara ulasamasin. Kodlari degistir.

Ve eger tekrar birsey satarsa, kolejden alacagini söyle.

Bunun yaninda normal bir sekilde konusulmasi lazim. "Seni senin icin seven biri ile beraber olmak istemezmisin" diye icten sohbet edebilirsin.

Bence kızın babasını dahil etmeyin belki rahat insanlar kızlarına güveniyorlar ters tepebilir oğlunuz duyarsa daha ters tepebilir, yada sizin düşündüğünüz tarz bi durum olursa daha ters tepebilir. Kızın sömürmek için değilde ya öyle gördüğü için yada arkadaşlarına hava atmak için böyle davrandığını düşünüyorum. Maddi olarak birşey alırsa sizden habersiz polise bildireceğinizi söyleyin hatta göz korkutmalık bi olay yapabilirsiniz. Birine polis telsizi eşliğinde aratıp karakol isim numara verip ortalam gün vererek kuyumcuda şöyle altın bozdurmuşsunuz, uydurarak bi evin altınlarının çalındığını bozdurduğu altınları nerden temin ettiğini bu konuyla ilgili bilgi almak için uzak bi semt karakolu ismi söyleyip kendisinin gitmesini yada velsiinin gitmesi gerektiğini söylediklerinş söyle sonrada siz gitmiş gibi yapıp sltınların sizin olduğunu sizin verdiğinizi söylersiniz bikez daha bişey yaparsa polise bildirip ceza almasına sebep olacağınızı söyleyebilirsiniz

X