Oğlumun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedeniyle Okuldan Alınmasını İstediler.

Katılmıyorum çok ciddi komplike sorunları olan çocuklar bile zamanla düzeliyor. Tabi ilaca göre zaman alıyor tık diye çözülmüyor ancak ilaçlı tedaviye göre daha kalıcı sonuçları oluyor. İlaçlı tedavi ise bazı yan etkileri sebebiyle farklı psikolojik sorunlar doğurabiliyor özellikle ergenlik döneminde. İlaç terapinin sonuç vermediği veya uygun terapi metodlarıyla birlikte sürekli olmamak suretiyle yürütülmelidir.
Bize psikiyatrist ilaç önermedi 3,5 yaşında oğlum şuan için dürtüsellik ekli haliyle ama şiddetli değil durumu ya da başlangıçta önermedi bilemiyoruz. Duyu bütünleme terapisi önerdi oyun terapisinin bir yararı olmaz dedi siz ne düşünüyorsunuz kendinizin bir tecrübesi var mı kafamda karışık açıkcası oğluma şuan ne iyi gelecek bilemiyorum. Spora yöneleceğiz ekstra yüzme olabilir diğer türlü psikiyatri ve psikologlar kendi aralarında anlaşamıyorlar :/

Bize psikiyatrist ilaç önermedi 3,5 yaşında oğlum şuan için dürtüsellik ekli haliyle ama şiddetli değil durumu ya da başlangıçta önermedi bilemiyoruz. Duyu bütünleme terapisi önerdi oyun terapisinin bir yararı olmaz dedi siz ne düşünüyorsunuz kendinizin bir tecrübesi var mı kafamda karışık açıkcası oğluma şuan ne iyi gelecek bilemiyorum. Spora yöneleceğiz ekstra yüzme olabilir diğer türlü psikiyatri ve psikologlar kendi aralarında anlaşamıyorlar :/
İlaç etkisi sanılanın aksine çocuklarda ekstra negatif sonuçlar içe kapanıklık gibi olulturabilir. Uzmanınız iyi yönlendirmiş sizi bence kna güvenin tam bilmeden çocuğunuz ne durumda malesef yönlendirme yapmak yanlış olur. Bir süre takip edin içinize sinmezse çocuklar konusunda uzman bir psikolog’a çıkabilirsiniz.

İlaç etkisi sanılanın aksine çocuklarda ekstra negatif sonuçlar içe kapanıklık gibi olulturabilir. Uzmanınız iyi yönlendirmiş sizi bence kna güvenin tam bilmeden çocuğunuz ne durumda malesef yönlendirme yapmak yanlış olur. Bir süre takip edin içinize sinmezse çocuklar konusunda uzman bir psikolog’a çıkabilirsiniz.
Peki sizce duyu bütünleme ya da ergoterapi midir oyun terapisine göre bir gideceğiz bakalım ilaçsız fayda sağlarsak sporla destekleyerek inşallah çok sağolun dönüşünüz için

Merhabalar 6,5 yaşında bir oğlum var bu sene 1. sınıfa başladı.Dikkatini toplama ve hareketlilik yönünden sıkıntılarımız vardı 4 yaşında doktora götürdüm tanı koymak için okul dönemini beklediklerini ama gözlemlediği kadarıyla hiperaktivitesi olduğu söylendi.Anasınıfında hiç bir davranış sorunu olmayan sadece dikkatini toplamada sıkıntısı olan bir çocuk olduğunu söylüyordu öğretmeni.Ana sınıfında devlet okuluna verdik. İlk okul başlayınca özele verelim mevcut az daha iyi ilgilenirler dedik okula başlarken söyledim durumumuzu yağladılar balladılar olsun merak etmeyin süreci yönetiriz dediler.Bu arada herhangi bilişsel bir sıkıntımız yok okumaya bir kaç ay içinde geçtik.Zamanla her gün bir geri dönüş almaya başladım oğlumun çok konuştuğunu sınıfta oturmadığını dikkat dağıttığını sınıfın düzenini bozduğunu söylediler.En son öğretmen bir kaç kez müdürün yanına yollamış müdür okuldan atmakla tehdit etmiş oğlumu bilen bilir hiperaktif çocuklara böyle uyarılar işe yaramaz en son müdür sınıfa gelmiş bağırmış ona hatta başka bir öğrencisine oğlumun videosunu çektirmiş:KK43:Bugün okuldan aradılar rehberlik öğretmeni ve müdürün bizi çağırdığını söylediler rehberlik öğretmeni sağolsun hiperaktif bir çocuğun bu hareketleri elinde olmadan yaptığını bilemeyecek kadar cahil bize resmen siz çok şımartmışsınız demeye getirdi ve kibarca alın dedi.O kadar üzgünüm ki sabahtan beri ağlıyorum çocuğum dönem ortasında ortada kaldı ona belli etmemeye çalışıyorum.İçimi dökmek istedim tanımadığım kişilere anlatmak iyi gelir diye düşündüm.
benim oglumda kreşe ve anaokuluna gitmediği için biraz asosyaldi malum pandemi yuzunden geri kaldı hepsinden ama gonderen gondermiş tabiki, okulda bende çok sıkıntı çektim okulun ilk günü sınıfa bırakmak istedim 6 yaşında çocuk nerden bulsun sınıfı okuma yazma bilmiyor bi tane kadın öğretmen önümü kesti velileri okula alamıyoruz diye el kol yaprak fln neyse dedim müdürle goruselim fln gorustuk tamm 1 hafta gelin dedi ertesi gun yine bu kadın hangi müdur soyledi benim iznim olmadan çıkamazsıniz fln tartıştık baya sonrasında ben ne zaman bahceye girsem tam 1 yıl bahçeye alamayız fln dediler dier butun veliler giriyo bi tek bana yaptılar o kadar öğretmen işleri güçleri bırakmışlar velilerle öğrencilerle uğraşıyorlar sonrasındada şikayet ettik kimse umursamadı memlekette eğitimci böyle olursa biz napalım,çoğu insanda var bu problem sürekli okul değişikliği sürekli akran zorbalığı ama önlem alan ceza veren yok ülkedeki sistem bu,sırf bu yüzden çocuk derslerden geri kaldı,yerli malı haftasıydı bir tek ben çıkmamışım uzüntüden mahfoldu yavrum,akran zorbalığıda vardı tabiki,başka okula gittik mudürü bize sorunlu öğrencileri topluma kazandırmak için ödüllendiriyoruz dedi yani şiddet uygulayan çocuk ödüllendiriliyor bunlarda eğitim veriyormuş neresinden tutsanız elinizde kalır,ben derimki sikayet edin asla bırakmayın peşini,bir çocuğun hayatı bu kadar sabote edilmez gelecektede psikolojik olarak sıkıntı oluşturur,hiperaktif denilen bir ilkokul arkadaşım vardı bu arada liseyede beraber gittik ünüversiteyede gitti şuanda evli 2 çocuğu var bu bir hastalık yada problem değil sadece fazla heyecanlı ve aktıf ileride düzelir sıkmayın canınızı biraz uzun oldu kusura bakmayın

Peki sizce duyu bütünleme ya da ergoterapi midir oyun terapisine göre bir gideceğiz bakalım ilaçsız fayda sağlarsak sporla destekleyerek inşallah çok sağolun dönüşünüz için
Aslında her tekniğin hedef yönelimi davranışsal etkisi farklı. Bu daha iyi bu daha kötü diye birşey yok aslında. Çocugunuzun kişilik test sonuçlarına göre buna karar vermiştir.

Ben egitimciyim,ogrenme güçlüğü dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarla ilgileniyoruz. Anlattıklarınizdan anladığım kadarıyla çocuğunuz zor bir çocuk değil,daha zor çocuklarla ilgileniyoruz. Hiçbirinin ailesinden de okulda istenmiyoruz cümlesi duymadım. Bu mümkün değil zaten. Oğlunuz orda zorbalığa maruz kalmış, bı yuzden kaygi geliştirmiş olabilir. Bir an once okulu müdürü şikayet etmelisiniz ilgili mercilere, gerekirse etrafı birbirine katın o video olayı yüzünden

Benim oğluma da wisc4 test sonuçlarına göre DEHB ön tanısı konuldu. İlkokul 3. sınıf öğrencisi. Çocuk psikiyatristi şu an yaşı itibariyle ve sınıfta da sorun yaşamadığı için ilaç tedavisi önermedi. Ancak bize bu yaşta değil de 12. sınıfta olsa üniversite sınavında başarılı olabilmesi için ilaç başlayacağıydı. Bize öğrenemediğini fark ederseniz, sınıfta bulunduğu başarı sıralamasından aniden aşağı düşerse getirin ilaç başlamamız gerekebilir dedi.

Bu süreç başladığından beri konu üzerine okuyorum. Dinliyorum. Eda Dilhan Aydın var instagramda DEHB ve eğitim adlı bir canlı yayın kaydı var. Ben önerdiği şeylerden ve kitaplardan çok faydalandım. Okulla sürekli işbirliği içindeyiz. Biliyorsunuz DEHB'nin pek çok farklı tezahürü var. Bizim anladığımız kadarıyla oğlumda dürtüsellik düşük. Bu nedenle sınıfta problem yaşamıyor. Ve hatta sınıf öğretmeninin değerlendirme formuna bakıldığında DEHB olması mümkün değil ki öğretmeni de DEHB olamaz mümkün değil dedi bize ilk görüştüğümüzde :) Ancak, yabancı dil öğretmeninin doldurduğu forma göre DEHB daha olası. Şu an özel okulda ve okulu çok disiplinli bir okul, sınıf öğretmeni de disiplinli bir kadın. Bundan kaynaklandığını düşünüyorum okulda sorun yaşamamasının. Tecrübeli ve disiplinli bir öğretmen çok şey fark ettiriyor bu süreçte. Kendisine gerçekten minnettarım.

Biz spora yönlendirdik. Haftada 4 gün eskrim bir gün aikidoya gidiyor. Psikologla terapiye devam ediyor. Eskrimi 4 güne çıkardığımızdan beri okuldan bize gelen geri dönüşler çok iyi. Bu süreçte biz de hem babası hem ben günlük ek özel zaman ayırmaya başladık (eşim arka arkaya ani bir şekilde hem abisini hem babasını kaybetti geçen yıl ağır bir yas süreci yaşadık malesef oğlumuzu bihmal ettik bu süreçte ve asıl sorunlar da bu sene başladı bizde)

Bir de her okuduğuma göre net sınırlar ve sıkı bir rutin çok önemli bu çocuklar için. Özlem SÜRÜCÜ'nün DEHB ile ilgili bir kitabı var. Okumadıysanız öneririm. Çok net tane tane DEHB nedir, nasıl etkiler, aile ne yapmalı anlatıyor. Edward Hallowell'in Dikkat eksikliği bozukluğu kitabını okuyorum şu an o da çok faydalı oldu benim için.

Yolumuz uzun. Yavrunuzu gözlerinden öpüyorum. Umarım çok düzgün insanlarla merhametli vicdanlı eğitimcilerle karşılatırsın hayat onu. Size de kolaylık diliyorum. DEHB aileyi de çok yıpratan bir süreç. Ancak ben bunu bir farklılık olarak alıyorum. Bu da bir miazç özelliği. Bizimkiler belki aşırı dikkat gerektiren işler yapamayacak ama şahane yaratıcı insanlar olacaklar.

Çok uzun yazmışım. Sabredip okuduysanız sadece sizi anlıyorum, her şey yoluna girecek ama bu süreçte bize çok iş düşecek demek istiyorum.

Evet psikoloğa da gittik.Terapi görüyorduk zaten yeni başlamıştık.Müdür ben yalnızca sizin çocuğunuzu düşünemem diğer çocukları da düşünüyorum dedi.
DEHB'in en iyi çözümü ilaç tedavisi ve maddi açıdan mümkünse tedavinin yanında bi spor dalı . Bu açıdan çok şanslılar aslında çünkü medikal bi tedavisi var. Dehb'in kendiliğinden bi miktar azalması 14 yaş civarını buluyor genelde, o zamana kadar da çocuğun arkadaşlık ilişkileri , akademik başarısı vs. hep yara almış oluyor, devlete bile gitse öğretmenlerin ümidi kestiği tipler oluyor (ki dehb'lilerin geneli zekidir aslında) en arkada oturtuyor, çok konuştuğu için çocuğu takmıyor vs. zaten dikkati eksik çocuk iyice kopuyor. En çok ceza alan gruptur aynı zamanda özellikle hiperaktivite varsa. Hepimizin sınıfında vardı aslında böyle biri, gözünüzde canlanmıştır... Ama önceden araya kaynıyorlardı, biraz da komik hareketli çocuklar oldukları için bi şekilde büyüdüler. Ama özel okul sınıf mevcudu az ve veliler pinpirik olduğu için dehb'liler eğer hareketli ve konuşkansa sınıfta barındırılmıyor, zira onların istediği put gibi oturan peki öğretmenim diyen öğrenci...
İnstagramda doc dr sabri hergüner ve prof.dr cem gökçen'in dehb ile ilgili postlarını ve öne çıkan videolarını izlemenizi öneririm. bi de prof.dr. ayhan bilgiç sanırım o da sürekli dehb ile ilgili yurtdışı yayınlarını türkçeye çevirir yayınlar. bilimden şaşmayın, bi etiketlendi mi ne anlatılsa inanmıyo öğretmenler artık

Aslında her tekniğin hedef yönelimi davranışsal etkisi farklı. Bu daha iyi bu daha kötü diye birşey yok aslında. Çocugunuzun kişilik test sonuçlarına göre buna karar vermiştir.
Bir test uygulanmadı gözlemleme yaptı ilgilenen arkadaşına yönlendirdi oda duyu bütünlemeye başvurabilirler yaşı ufak olduğu için beyin dalgalarıyla alakalı terapi henüz uygulanmıyor demiş. Yarın randevu aldık duyu bütünleme bakalım deneme yapılacak bize söylenecek.

Benım gözlemım genelde sorunlu aile= ders düzenını bozan cocuk. Hıc aksı halde bir örnekle karşılaşmadım maalesef. Ve maalesef aileler tamamen inkar ediyor. Cocugunuzun özel eğitime ihtiyacı varsa buna ımkan verın. İllede ben o özel okula gönderıcem dıyorsanız birde gölge öğretmene izin verenını bulup gölge öğretmen tutup ona da ödeme yapmanız daha sağlıklı olur. O bir cocuk ınanın 40 dk lık dersın 5 dk işlenmesıne sebep oluyor şaka değil. Tüm veliler ısyan edıyor arıyor istemıyor. Müdür e gidiyorlar. Müdür öğretmene geliyor. Öğretmen anneyle konusuyor. Çözüm en sonunda cocugun okuldan atılması. Ki bu kolay kolqy yapılmaz demekki buyuk bı sıkıntı var. Okula kinlenip kendınızı kandırmayın ve kabullenın. He bıde evet cocuklar ne kadar sorun yaşatsa da ilaç içmelerini doğru bulmuyorum. Ruh gbi gezıyolar sonra bence daha kötü yapıyor

Merhabalar 6,5 yaşında bir oğlum var bu sene 1. sınıfa başladı.Dikkatini toplama ve hareketlilik yönünden sıkıntılarımız vardı 4 yaşında doktora götürdüm tanı koymak için okul dönemini beklediklerini ama gözlemlediği kadarıyla hiperaktivitesi olduğu söylendi.Anasınıfında hiç bir davranış sorunu olmayan sadece dikkatini toplamada sıkıntısı olan bir çocuk olduğunu söylüyordu öğretmeni.Ana sınıfında devlet okuluna verdik. İlk okul başlayınca özele verelim mevcut az daha iyi ilgilenirler dedik okula başlarken söyledim durumumuzu yağladılar balladılar olsun merak etmeyin süreci yönetiriz dediler.Bu arada herhangi bilişsel bir sıkıntımız yok okumaya bir kaç ay içinde geçtik.Zamanla her gün bir geri dönüş almaya başladım oğlumun çok konuştuğunu sınıfta oturmadığını dikkat dağıttığını sınıfın düzenini bozduğunu söylediler.En son öğretmen bir kaç kez müdürün yanına yollamış müdür okuldan atmakla tehdit etmiş oğlumu bilen bilir hiperaktif çocuklara böyle uyarılar işe yaramaz en son müdür sınıfa gelmiş bağırmış ona hatta başka bir öğrencisine oğlumun videosunu çektirmiş:KK43:Bugün okuldan aradılar rehberlik öğretmeni ve müdürün bizi çağırdığını söylediler rehberlik öğretmeni sağolsun hiperaktif bir çocuğun bu hareketleri elinde olmadan yaptığını bilemeyecek kadar cahil bize resmen siz çok şımartmışsınız demeye getirdi ve kibarca alın dedi.O kadar üzgünüm ki sabahtan beri ağlıyorum çocuğum dönem ortasında ortada kaldı ona belli etmemeye çalışıyorum.İçimi dökmek istedim tanımadığım kişilere anlatmak iyi gelir diye düşündüm.
Asla sessiz kalmayin. Ne demek video cekmek, ne demek azarlamak, ne demek tehdit etmek. Yavrunuzun psikolojisini bozmuslar. Ustelik sozde egitimciler. Mutlaka hukuken hakkinizi aramalisiniz. Dava ediniz. Yavrunuzun ve sizin psikolojik olarak yiprandiginizi ben şu kadarcik bir metinle dahi anladim. Sacmalik ! Boyle insanlarin eline cocuk emanet ediyoruz biz de.

Bende korkuyorum bu sene oğlumu göndermedim anaokuluna, çok sakar önüne bakmadan koşuyor başına bişey gelir diye korktım açıkçası birde hastalıklar var falan derken kaldık evde ama şimdi bire gidecek napıcam bilmiyorum istemiyor okula gitmek erteleme işi nasıl oluyor bilen varsa yazabilir mi bu sene anaokula göndermek istesem olmaz mı medela illa ilkokula mı gidecek, ayrıca bu kesinlikle yanlış ya 6 yaşında ilkokul olur mu😞

X