Oğlumun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedeniyle Okuldan Alınmasını İstediler.

Oglunuza ya ilac tedavisine baslayin ya da maddi durumunuz varsa evden egitim alsin. Bu sekilde diger insanlari gectim oglunuza zarar veriyorsunuz. Ogretmeni sevmeyecek, arkadaslari dislayacak, dersleri kotuye gidecek. Ben muneccim degilim ama cevremde bu tur hiperaktif cok zeki cocuklar gordum hic biri basarili olamadi bu sebepten dolayi. Yoksa o mudur de ogretmen de cok haksiz, onlari cezalandirin bence de.

Benim sadece günümüzdeki bu konular ile ilgili şu kafama takılıyor. Ben ilkokulda 30 kişilik sınıfta okudum ve bir arkadaşım bile derste kalkıp gezmezdi, ne kadar hareketli olursa olsun. O 30 çocuktan bir tane bile mi hiperaktif olanı yoktu? Bana öyle geliyor ki yeni nesil aileler çocuklarına hiç kural koymadan ve sosyal yaşama saygı duyması gerektiğini öğretmeden büyütüyorlar. Burada oğluma kızdım acaba travma mi yaşadı diye kaç tane konu gördüm. Böyle sınırsız büyüyünce cocuk herhangi bir sosyal ortama girince problem yaşıyor. Yoksa hiperaktivite geçmişte de vardı ama eskiden bu kadar sorun yaşayan çocuk yoktu. Konu sahibine ise üzüldüm, keşke sorunu daha erken fark edebilseydi.

Yaşamayan bu durumda çocuğu olmayan birinin beni anlamasını beklemiyorum.Geçtiğim yolları yaşadığım zorlukları umarım kimse yaşamak zorunda kalmaz.Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ailenin yanlış tutumundan şımartmasından kaynaklanmaz keşke öyle bir şey olsaydı tamamen fizyolojik bir sorun.Beyindeki dikkat ile ilgili merkezin daha yavaş çalışmasından kaynaklanır bizi en çok yıpratan anlaşılmamak çocuğun bunları bilerek yaptığı ailenin şımarttığı vs.Ya genetiktir ya da doğum sonrası travmalardan kaynaklanır genelde.Benim çocuğum doğumdan sonra çok zorluklar yaşamış iki kez ameliyat geçirmiş doktorların yaşamaz dediği bir çocuk biz ikimiz çok mücadele ettik hala da ediyoruz.Ama hayat çok acımasız ben de anne olmadan önce aaaa çok şımartmış baksana yetiştirememiş derdim keşke böyle bir şey olsaydı bizim sorunumuz.

benim çok sevdiğim bir arkadaşım vardı erkek. ilkokul ortaokul birlikte okuduk hep. arkadaşımda da dikkat eksikliği ve hiperaktivite vardı. bir kere bile sınıfta ayağa kalktığını görmedim ki sınavda 5-6 arkadaşımda daha vardı.

ilaç da kullanıyordu kendisi ama gayet iyi bir çocuktu hep beni korur kollardı.

bana şimdiki çocuklar çok farklı geliyor.

sizin de çocuğunuza yaklaşımınız yanlış olabilir.

Yaşamayan bu durumda çocuğu olmayan birinin beni anlamasını beklemiyorum.Geçtiğim yolları yaşadığım zorlukları umarım kimse yaşamak zorunda kalmaz.Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ailenin yanlış tutumundan şımartmasından kaynaklanmaz keşke öyle bir şey olsaydı tamamen fizyolojik bir sorun.Beyindeki dikkat ile ilgili merkezin daha yavaş çalışmasından kaynaklanır bizi en çok yıpratan anlaşılmamak çocuğun bunları bilerek yaptığı ailenin şımarttığı vs.Ya genetiktir ya da doğum sonrası travmalardan kaynaklanır genelde.Benim çocuğum doğumdan sonra çok zorluklar yaşamış iki kez ameliyat geçirmiş doktorların yaşamaz dediği bir çocuk biz ikimiz çok mücadele ettik hala da ediyoruz.Ama hayat çok acımasız ben de anne olmadan önce aaaa çok şımartmış baksana yetiştirememiş derdim keşke böyle bir şey olsaydı bizim sorunumuz.
Oğlum 6.5 yaşında bu sene anaokuluna gidiyor biz de çok problem yaşadık okulla alakalı sizi o kadar iyi anlıyorum ki gelip sarılmak istedim o caresizligi dibine kadar yaşıyorum gunlerdir hatta aylardır inanın zor çok zor bir süreç
Dün oğluma kitap okurken ağlamaya başladı fark ettim bir sorun var okulda koşmuş öğretmeni de oyun oynatmamis ben de oğluma anlattım kurallar var uymazsan bir sonucu olur ki hep anlatiyorim bu arada benim de oğlum DEHB ve disleksi var.
Çok uzun yazıyorum ama dün oğlum birden ağlamaya başladı sonra anlattı işte okula gitmek istemiyorum dedi neden problem ne diye sorunce büyümek istemiyorum anne insanlar nazik değil beni kimse sevmiyor arkadaşım yok dedi nasıl bir iç yangını anlatamam ne diyecegimi bilemedim haftada 2 saat özel eğitim alıyor psikiyatri ye gidiyoriz her zaman peşindeyiz ama daha ne yapmak lazım inanın ben de bilmiyorum umarim geçer bu günler
Yaşadıklarınız ne kadar zor yıpratıcı o kadar iyi anlıyorum ki peki şimdi okul süreci nasıl işleyecek yeni bir okul buldunuz mu

benim çok sevdiğim bir arkadaşım vardı erkek. ilkokul ortaokul birlikte okuduk hep. arkadaşımda da dikkat eksikliği ve hiperaktivite vardı. bir kere bile sınıfta ayağa kalktığını görmedim ki sınavda 5-6 arkadaşımda daha vardı.

Çünkü eski dönemde( öğretmenlerin şiddet uyguladığı manyak dönemden bahsetmiyorum 2000'li yıllardan bahsediyorum) öğretmen öğrenci üzerinde disiplin kurabiliyordu. Ama şu an ki sistemde idare ve veliler öğretmenin öğrenci üzerinde otorite kurmasına müsade etmiyor. Problemin esas kaynağı bu.

Çünkü eski dönemde( öğretmenlerin şiddet uyguladığı manyak dönemden bahsetmiyorum 2000'li yıllardan bahsediyorum) öğretmen öğrenci üzerinde disiplin kurabiliyordu. Ama şu an ki sistemde idare ve veliler öğretmenin öğrenci üzerinde otorite kurmasına müsade etmiyor. Problemin esas kaynağı bu.
Size o kadar katılıyorum ki. Benim de öğrenci olduğum 2000li yıllarda sınıfın hakimi öğretmendi. Şimdi öğretmenlerin üzerinde aşırı baskı var.

dikkat eksikligine terapinin faydasi olmaz. dikkat eksikliginden dolayi cocuk uzulurse vesaire terapi ise yarayabilir ama terapiyle dikkat eksikligi duzelmez.
Merakımı mazur görün özel eğitim alanin içinde mısınız? 2 yorumunuza denk geldim de

Oğlum 6.5 yaşında bu sene anaokuluna gidiyor biz de çok problem yaşadık okulla alakalı sizi o kadar iyi anlıyorum ki gelip sarılmak istedim o caresizligi dibine kadar yaşıyorum gunlerdir hatta aylardır inanın zor çok zor bir süreç
Dün oğluma kitap okurken ağlamaya başladı fark ettim bir sorun var okulda koşmuş öğretmeni de oyun oynatmamis ben de oğluma anlattım kurallar var uymazsan bir sonucu olur ki hep anlatiyorim bu arada benim de oğlum DEHB ve disleksi var.
Çok uzun yazıyorum ama dün oğlum birden ağlamaya başladı sonra anlattı işte okula gitmek istemiyorum dedi neden problem ne diye sorunce büyümek istemiyorum anne insanlar nazik değil beni kimse sevmiyor arkadaşım yok dedi nasıl bir iç yangını anlatamam ne diyecegimi bilemedim haftada 2 saat özel eğitim alıyor psikiyatri ye gidiyoriz her zaman peşindeyiz ama daha ne yapmak lazım inanın ben de bilmiyorum umarim geçer bu günler
Yaşadıklarınız ne kadar zor yıpratıcı o kadar iyi anlıyorum ki peki şimdi okul süreci nasıl işleyecek yeni bir okul buldunuz mu
İnanın bende size sarılmak istedim çünkü bu konuyu açarken belki de bir nebze olsun benimle aynı durumu yaşayan birileri vardır diye düşündüm.Benim oğlumda akran zorbalığına maruz kaldı farklı olunca kaçınılmaz son oluyor genelde.Psikiyatrist okul değişikliğine sıcak bakmadı ama mecburuz bulduğumuz okul devlet okulu yanımızda 40 kişilik sınıflar dönem ortasında öyle zor bir durumdayım ki .

Öğretmenim.
DEHB tanısı konmuş/rahatsızlığı olan çocukla şımarık çocuk arasında çok fark var.
O çocuklarla sadece 2-3 ders yapmak bile kafanızda bir şeylerin netleşmesi için yeterli.

Kıyaslamak makul değil.
Çok yönlü bir durum bu.
Onda böyle şunda da böyle olmalı diyemeyiz.
Bizim zamanımızdakinden farklı olması da normal, her şey değişti bu da değişecek elbette.
Ekran süremiz farklı, yediklerimiz farklı, tutumlarımız farklı.

Müdür bugün aradı özür diliyor çocuğu alalım tekrar dedi kapınızın önünden dahi geçirmem dedim.İnanın terbiye sınırını aşmadan ağzıma geleni söyledim şikayet edeceğimi de belirttim yeminler ediyor biz sizi çağırırken aklımızda böyle bir şey yoktu diye.

Durup dururken neden degistigini de soyledi mi?

Ben de ustun zeka + DEHB tanili bir cocuktum. Ama kiz cocuklari ve erkek cocuklari arasinda cok fark oluyor semptomlar konusunda, ben derste uyumluydum ama DEHB tanili erkek sinif arkadasim asla uyum saglayamaz surekli sinifta dolasirdi. Annesinin haftada birkac gun erken gelip ozel egitime goturdugunu hatirliyorum. Bir de enerjisini eskrime yonlendirmislerdi, musabakalara giderdi.

Simdi 30 yasina geldik, arkadasim gemi makine muhendisi oldu, Malta'da calisiyor, cok guzel bir sevgilisi var evlilik yolundalar. Annesi cok zorluk cekmisti onun da ama tunelin ucu guzel bir yere cikiyor merak etmeyin 😊

Devlet okulunda çalışıyorum çocuğumu da devlet okuluna gönderiyorum çünkü özel okullara gönderdiğim de hiç şeffaf değillerdi. Sorunları yansitmama taraftariydilar. Çocukla ilgili geçici çözümleri kendileri yapıp okulu idare edip çocuğu dert etmiyor veli kaybetme endişesi yaşıyorlardı. Bir daha da yollamam. Devlet okulunda sana çok çözüm sunmuyorlar ama en azından pat pat sorunları sıralıyorlar. Çözüm bulmayı aile hallediyor en azından çözüm çabası icinde olunuyor

dehb ‘li bir psikoloğum. özellikle eğitim hayatım boyunca ne çektiğimi ben bilirim. öğretmenler tarafından gerizekalı muamelesi görmek, dikkatini derslere veremediğin için sorunun kendinde hatta zekanda olduğunu düşünmek, tembel sıfatının üstüne yapışması.. bir çocuğu ilkokul öğretmeninin istememesi kadar çocuğa çaresiz ve aşağılık hissettiren bir şey daha yok. şimdi alanımda başarılıyım ve doktora yapıyorum. çocuğunuz da bir gün çok başarılı olduğunda bu günlerinizi unutacaksınız.

Onu bilmiyorum oğlum bana söylemişti aslında müdür geldi bana bağırdı ben otururken arkadaşıma beni çektirdi diye öğretmenine bugün sordum hatırlamıyormuş kıvırdı bize yapılan muamele sonucu veli grubundan çıkınca bir kaç veli beni aradı çok üzüldüklerini keşke okul idaresi bize haber verseydi biz çocuklarla konuşurduk onu da aralarına alırlardı dediler fişlenince akran zorbalığıda gördü hatta video çeken çocuğun annesi de doğruladı çocuk evde anlatmış.Şikayet etmeyi düşünüyorum bakanlığa.
Elinizden geleni ardıniza koymayın, lütfen gerekli tüm mercilere müracaat edin. Sizi ve yavrunuzu sımsıkı kucaklıyorum ❤️ Bahtı açık olsun, Allahım güzel insanlarla karşılaştırsın 🙏

dehb ‘li bir psikoloğum. özellikle eğitim hayatım boyunca ne çektiğimi ben bilirim. öğretmenler tarafından gerizekalı muamelesi görmek, dikkatini derslere veremediğin için sorunun kendinde hatta zekanda olduğunu düşünmek, tembel sıfatının üstüne yapışması.. bir çocuğu ilkokul öğretmeninin istememesi kadar çocuğa çaresiz ve aşağılık hissettiren bir şey daha yok. şimdi alanımda başarılıyım ve doktora yapıyorum. çocuğunuz da bir gün çok başarılı olduğunda bu günlerinizi unutacaksınız.
Ne güzel, ne umut verici bir yorum ❤️ şahanesiniz 🥰

Çocuk ortamında da mutlu değildi beni sevmiyorlar anne diyordu.Hatta evde balığımız vardı iki tane biri öldü anne lütfen yanına balık alalım bu balıkta aynı benim gibi yalnız kaldı arkadaşsız kaldı demişti içim gidiyordu inanın😔 belki bu bizim için daha hayırlıdır 🙏Ama mutlaka şikayet edeceğim.
Güzel yavrum, hayatta hiç yalnız kalmasın, mutlu kalabalıkları çok olsun dilerim ❤️

Müdür bugün aradı özür diliyor çocuğu alalım tekrar dedi kapınızın önünden dahi geçirmem dedim.İnanın terbiye sınırını aşmadan ağzıma geleni söyledim şikayet edeceğimi de belirttim yeminler ediyor biz sizi çağırırken aklımızda böyle bir şey yoktu diye.
Nerden gelmis aklina özür dilemek? Tutuşmuş ama nedenini anlamadım

Durup dururken neden degistigini de soyledi mi?

Ben de ustun zeka + DEHB tanili bir cocuktum. Ama kiz cocuklari ve erkek cocuklari arasinda cok fark oluyor semptomlar konusunda, ben derste uyumluydum ama DEHB tanili erkek sinif arkadasim asla uyum saglayamaz surekli sinifta dolasirdi. Annesinin haftada birkac gun erken gelip ozel egitime goturdugunu hatirliyorum. Bir de enerjisini eskrime yonlendirmislerdi, musabakalara giderdi.

Simdi 30 yasina geldik, arkadasim gemi makine muhendisi oldu, Malta'da calisiyor, cok guzel bir sevgilisi var evlilik yolundalar. Annesi cok zorluk cekmisti onun da ama tunelin ucu guzel bir yere cikiyor merak etmeyin 😊

+1. Dehb tanili avukat/insani yardım calisaniyim. Çocukken uğradığım zorbalık yüzünden 12 yaşında intihara kalkıştım ve bütün ergenliğim boyunca depresyon tedavisi gördüm. Taniyi 30 yasinda alınca her şey netliğe kavuştu. Şu an isimde gayet iyiyim sosyal ve aşk hayatım da çok iyi. Dehbli beyinlerin bir artı etki olarak getirdiği empati, mizah, farklı düşünebilme, bir anda odaklanıp cok iyi işler yapabilme yetenekleri hayatta çok işime yarıyor. Üzülmeyin dehb bir kusur değil zor ama güzel bir şey oğlunuz da mutlu olsun inşallah.

X