Oğlumun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedeniyle Okuldan Alınmasını İstediler.

damdandusenn

Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2022
191
293
Merhabalar 6,5 yaşında bir oğlum var bu sene 1. sınıfa başladı.Dikkatini toplama ve hareketlilik yönünden sıkıntılarımız vardı 4 yaşında doktora götürdüm tanı koymak için okul dönemini beklediklerini ama gözlemlediği kadarıyla hiperaktivitesi olduğu söylendi.Anasınıfında hiç bir davranış sorunu olmayan sadece dikkatini toplamada sıkıntısı olan bir çocuk olduğunu söylüyordu öğretmeni.Ana sınıfında devlet okuluna verdik. İlk okul başlayınca özele verelim mevcut az daha iyi ilgilenirler dedik okula başlarken söyledim durumumuzu yağladılar balladılar olsun merak etmeyin süreci yönetiriz dediler.Bu arada herhangi bilişsel bir sıkıntımız yok okumaya bir kaç ay içinde geçtik.Zamanla her gün bir geri dönüş almaya başladım oğlumun çok konuştuğunu sınıfta oturmadığını dikkat dağıttığını sınıfın düzenini bozduğunu söylediler.En son öğretmen bir kaç kez müdürün yanına yollamış müdür okuldan atmakla tehdit etmiş oğlumu bilen bilir hiperaktif çocuklara böyle uyarılar işe yaramaz en son müdür sınıfa gelmiş bağırmış ona hatta başka bir öğrencisine oğlumun videosunu çektirmişBugün okuldan aradılar rehberlik öğretmeni ve müdürün bizi çağırdığını söylediler rehberlik öğretmeni sağolsun hiperaktif bir çocuğun bu hareketleri elinde olmadan yaptığını bilemeyecek kadar cahil bize resmen siz çok şımartmışsınız demeye getirdi ve kibarca alın dedi.O kadar üzgünüm ki sabahtan beri ağlıyorum çocuğum dönem ortasında ortada kaldı ona belli etmemeye çalışıyorum.İçimi dökmek istedim tanımadığım kişilere anlatmak iyi gelir diye düşündüm.

Anlattığınız kadarıyla okuldaki eğitimci gözüken kişilerin öncelikle eğitilmeye ihtiyaçları var çok yanlış yaklaşımlar içindeler. Ben zaten al demeseler bile bunca şeyi yapan okulda barındırmazdım. Daha yaşı küçük bu tür değişimleri kolay atlatır takılmayın. Sadece bir sonraki okulunda bu tür sorunlar yaşamamanız adına ne gerekiyorsa uzman bir psikologla görüşme yapın.

Okulla görüştükten sonra önce psikiyatriye götürdüm çeşitli testler sonucunda dikkat eksikliği tanısı kondu ilaç başladık ama yan etki yapınca mecbur kesti doktoru okulun yönlendirdiği pedagog a da gittik o da oğlumun kaygıları ve korkuları olan bir çocuk olduğunu ondan çok daha zor çocuklar olduğunu okulla da görüşerek iletti oyun terapisi alıyorduk beklemek istemediler sanırım.

Video görüntülerinde oğlunuz ne yapıyordu ? Video görüntülerini sizin dışınızda bir yere göndermiş veya paylaşmışlar mı ( sosyal medya vb ) ?

Onu bilmiyorum oğlum bana söylemişti aslında müdür geldi bana bağırdı ben otururken arkadaşıma beni çektirdi diye öğretmenine bugün sordum hatırlamıyormuş kıvırdı bize yapılan muamele sonucu veli grubundan çıkınca bir kaç veli beni aradı çok üzüldüklerini keşke okul idaresi bize haber verseydi biz çocuklarla konuşurduk onu da aralarına alırlardı dediler fişlenince akran zorbalığıda gördü hatta video çeken çocuğun annesi de doğruladı çocuk evde anlatmış.Şikayet etmeyi düşünüyorum bakanlığa.

Şu kısımlar gerçekten can acıtıcı , daha 6.5 yaşında olan bir çocuk için .
Bence şikayetçi olun ilgili yerlere , öyle okul öyle öğretmen öyle müdür olmaz olsun . Eksik olan o vicdanları kurusun .
Üzülmeyin , çocuğunuza yansıtmayın

Videoyu görmek istediğinizi söyleyin. Video çektilerse, sınıfta ne olduğunu ve çocuğunuzun ne yaptığını görmek hakkınız.

Psikiyatriden ziyade öncelikle çocuklar konusunda çalışan uzmanlaşmış bir psikolog’a gidin. Terapi lazım. Psikolog ilaca gerek duyarsa sizi psikiyatriste yönlendirir

O kadar üzüldüm ki ağlamaktan çocuğa belli etmemeye çalışmaktan helak oldum ona baktıkça ağlayasım geliyor o kadar saf ki bu akşam çantasını hazırlamak istedi pedagogla görüşüp onun söylediği şekilde anlattık ona yeni okuluma hazırlıyorum anne diyor Çok canım acıdı insanın çocuğunun böyle muamele görmesi çok acıymış

Evet psikoloğa da gittik.Terapi görüyorduk zaten yeni başlamıştık.Müdür ben yalnızca sizin çocuğunuzu düşünemem diğer çocukları da düşünüyorum dedi.

Üzülmeyin vardır bunda da bir hayır. Okuldan kaydınızı aldınız mı şu anda ? Özel okula toplam ne kadar ödeme yaptınız ? Çocuğunuzun kaydını alsanız da ,almasanız da muhakkak videoyu görmek istediğinizi söyleyin.

Okul değişikliği yapacaksanız, almadığınız hizmetin parasını talep edin.Çocuğunuzu devlet okuluna vermenizi öneririm.Özel okula ayıracak bütçeniz varsa, onu da çocuğunuzun geleceği için biriktirebilirsiniz.

Ödeme yapacaklar bize, önce utanmadan yüzde 10 da kesinti yapacaklarını söylediler eşim bakın biz gitmiyoruz resmen gönderiliyoruz beni uğraştırmayın dedi öyle deyince kesinti yapmayalım dediler lütfettiler yani.Yarın bir devlet okuluna gideceğiz görüşmeye sağolsun milli eğitimde bir şube müdürüne ulaştım durumumuzu anlattım o önerdi okulun müdürü de arkadaşıymış yardımcı olacak inşallah neden özele verdin özeller atanamayan öğretmenleri çalıştırıyor versem ben özele verirdim dedi.Şikayet etmemi de istedi.Gerçekten öğretmen 23 yaşında yeni mezun sanırım böyle çocuklara tecrübeli öğretmen lazım empati yapabilecek biri lazım.

Merhabalar konuya tesadüfen denk geldim. Ben de özel eğitim öğretmeniyim. Çocuğunuza karşı bu şekilde bir tavır çocuğunuzu içinde bulunduğu durumda daha çok yıpratır. Devlet okulları bu konuda daha sahiplenici bir tutumda. PDR cileri duruma daha güzel yaklaşıyor. Gerekirse öğretmen ile iş birliği yapıyor. Tavsiyem sahiplenici bir okul öğretmen bulup ardından psikolog,özel eğitim, psikiyatri uzmanları ile de süreci desteklemeniz.

Erken yaşta farkedilmeyen dikkat eksikliği hiperaktiviteye dönüyormuş. Bol bol oyun oynayın beraber yapbozlar legolar kitap okumaları doğayla temas çiçek ekme birşeyleri kesme yapıştırma bol bol görev gibi değil yavaş yavaş alıştıra alıştıra dozunda eğlenerek dikkati çok dağıtmadan oyunlar oynayın geçenlerde tesadüfen edindiğim bir bilgiydi odaklanma sorununu aşarsa hiperaktifliğide dinginlenir belki.

Özel eğitimle desteklemelisiniz dikkat dağınıklığı her zaman ona sıkıntı çıkaracaktır doktorunuza şaşırdım okul dönemini beklememeliydi çocuk psikologuna giderek özel eğitim ve okul olarak devam etmenizi öneriyorum. ( Abim özel eğitim öğretmeni ailemizde de sizin oglunuzun durumunda çocuklarımız var işin içinde olan biri olarak söylüyorum )

Alın çocuğunuzu zaten ordan, müdür liyakatsizin teki belli ki ama rehber öğretmen nasıl yani diplomayı nerden almış ki?
Müdürü şikayet etmelisiniz kesinlikle, oğlunuza da öğretmen araştırın.

Benim oğlum da dehbli, öğretmeni şansımız oldu.
İnşallah farklılıklara saygı duyan biriyle karşılaşırsınız.

Evet psikoloğa da gittik.Terapi görüyorduk zaten yeni başlamıştık.Müdür ben yalnızca sizin çocuğunuzu düşünemem diğer çocukları da düşünüyorum dedi.
Videoyu siz gördünüz mü?Gösterdikleri tavrın hiçbir savunulacak tarafı yok ama evet diğer çocukları da düşünmek zorunda.Kuzenim benzer sorunları yaşamıştı.Özel okulda değil devlet okulunda demişlerdi alın çocuğunuzu diye.Çünkü hiçbir şekilde yerinde durmuyordu.Şu anda kendi gereksinimi karşılayan bir okula gidiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…