Öğlen uykusunu kesmeli miyim?

Benim kızım da geç yatıyor. Enerjisi hiç bitmiyor. Kreşte öğlen uykusu yapıyor 1,5 saat. Haftasonları öğlen uykusu yapmazsa eğer sapıtıyor, saçma sapan hareketler yapıyor uykusuzluktan. Ve yine de 8de falan uyumuyor maalesef. Bir deneyin bakalım nasıl olacak.
Deniyorum bazen işte 7de uykusu geliyor ama gece 3te kalkıp uyancak diye korkuyorum birde kesersem dönmem ben çünkü sürekli birşeyleri düzene sokuyorum kızın emzirmesini kestim oğlanın tuvalet eğitimine başlıcam sonra odalarını ayırcam falan hep bi uğraştayım cok sıkıldım açıkçası

Dayanamaz Honki. Benim Derin öğlen muhakkak uyuyor. Bazen dışarda oluyoruz. Uyuyakalıyor. Bugün eşime yolladım şunu. Sen de oku.

Eklentiler

• FA916273-EDE1-4217-8DD4-0E1E1DB85679.jpeg
    FA916273-EDE1-4217-8DD4-0E1E1DB85679.jpeg
    256 KB · Görüntüleme: 17
İki arada bir derede kaldığım konu bir süredir oğlum 2 buçuk yaşında gece uykusuna uzun sürede geçiyor 1 saati buluyor. Sabah 6/7/8 farketmez kaçta kalkarsa kalksın öğlen 1 de uyutuyorum öncesi asla uyumuyor sonrası zaten geç oluyor 2:30 da kalkıyor genelde böyle bazen 3 olur. Akşam 9:30 yatağa giriyor ve 1 saat uyumuyor e haliyle bana da akşam zaman kalmıyor yani bu kısım canımı sıkan taraf. Enerjisini olabildiğince attırıyorum her gün sokaklarda da olmuyor tabi. Öğlen uykusunu kesmeli miyim ?
İşin zor kısmı şu 1 yaşındada kızım var öğlen ikisini aynı anda uyutuyorum kızım yanından kalkınca uyanmaya daha meyilli oluyor ikisi uyurken bende uyuyup dinleniyorum şimdi oğlumun öğlen uykusunu kesersem onunla vakit geçirmem lazım dinlenemicem ve ses yaparsa ufaklık uyanır mı ikileminde kaldım napayım ben nerelere gideyim akşam ikiside 8 30 uyusa diyorum banada bi 4 saat zaman kalsa falan öyle bir akıl almak istedim🩷
2022 şubat doğumlu benim iki numara. Benim iki çocuğumda gözlemlediğim öğlen uyumazsa akşam daha iyi uyur diye bir şey yok. 9:30 geç bir saat bence. Benim 8 yaşındaki kızım bile o saatte yatmıyor. Biz 7 gibi yatırıyoruz genelde iki numarayı. Sabah da 7-8 gibi kalkıyor. Ayakta sallarsam öğlen uyuyor, sallamazsam uyumuyor hiç. Ama uyumadığı günler gece daha erken uyumuyor. Bu arada burada hava 11 gibi kararıyor. Çocuklar hava kararmadan yatıyorlar. Zaten ben de hava kararmadan yatıyorum:))

Dayanamaz Honki. Benim Derin öğlen muhakkak uyuyor. Bazen dışarda oluyoruz. Uyuyakalıyor. Bugün eşime yolladım şunu. Sen de oku.
Tam olarak hepsine uymuyor suan tablonun dışardayken benimkide artık dayanamıyor tempolu gezme yaptıysak ama evde geçtiyse günü cok yorulmadıysa zorlanmaz sanki uyutmasam ama böylede bi uyut bi uyutma düzeni olmaz

2022 şubat doğumlu benim iki numara. Benim iki çocuğumda gözlemlediğim öğlen uyumazsa akşam daha iyi uyur diye bir şey yok. 9:30 geç bir saat bence. Benim 8 yaşındaki kızım bile o saatte yatmıyor. Biz 7 gibi yatırıyoruz genelde iki numarayı. Sabah da 7-8 gibi kalkıyor. Ayakta sallarsam öğlen uyuyor, sallamazsam uyumuyor hiç. Ama uyumadığı günler gece daha erken uyumuyor. Bu arada burada hava 11 gibi kararıyor. Çocuklar hava kararmadan yatıyorlar. Zaten ben de hava kararmadan yatıyorum:))
Benim oğlum daha hiç 9da kalkmadı diyebilirim 8 bile yani arada oluyor biz fix 7 bucuk ve öncesi ayaktayız heleki bir ara 6 kalkıyordu full ama çocuk uyumuyor yani bir ara 9da yatağa girdik 20 geçe falan uyudu ama gece 3te kalkıp vırvır konuşmaya başladı 1 saat. 7de yatırsam ne olur allah bilir suan için hedefim öğlen uykusunu kesince 8 buçuk uyumuş olması artık çokta bir düzene takılıp kalamıyorum çünkü bu sefer cocuk yazın hiç gezemiyor o yüzden bazen geçte yatabilsin bende o doğduğundan beri akşam gezmesi yapmadım yani bu yaz ara ara cıkıyoruz ite lunapark falan. Eve esir olduk kaldık bizde çocuklar için.

Tam olarak hepsine uymuyor suan tablonun dışardayken benimkide artık dayanamıyor tempolu gezme yaptıysak ama evde geçtiyse günü cok yorulmadıysa zorlanmaz sanki uyutmasam ama böylede bi uyut bi uyutma düzeni olmaz
Evet olmaz öyle Honki. Çocuklar düzen istiyor. Benimkileri görsen robot gibi yaşıyoruz 😂 Üstlerini kirletiyorlar, banyoya koşuyorlar. Günde 5 kere duş alıyorlar 🙂 İlk Deren uyuyor. O uyuduktan sonra Derin kendi yatağına gidiyor. Zamanı gelince onlar verir zaten sinyali.

19 aylık bebeğim, gündüz 1-3 arası uyuyor.aksam 10 ya da 10 buçukta uyuyor.Yataga götürsem ne yaparsam yapayım uyumaz.Bence kesmeyin. Ama çok uzun süre uyutmaya çalışmak hem ona hem size eziyet.Ben artık uykusu ne zaman gelirse o zaman uyutuyorum.ikimiz de rahatiz

Benim oğlum daha hiç 9da kalkmadı diyebilirim 8 bile yani arada oluyor biz fix 7 bucuk ve öncesi ayaktayız heleki bir ara 6 kalkıyordu full ama çocuk uyumuyor yani bir ara 9da yatağa girdik 20 geçe falan uyudu ama gece 3te kalkıp vırvır konuşmaya başladı 1 saat. 7de yatırsam ne olur allah bilir suan için hedefim öğlen uykusunu kesince 8 buçuk uyumuş olması artık çokta bir düzene takılıp kalamıyorum çünkü bu sefer cocuk yazın hiç gezemiyor o yüzden bazen geçte yatabilsin bende o doğduğundan beri akşam gezmesi yapmadım yani bu yaz ara ara cıkıyoruz ite lunapark falan. Eve esir olduk kaldık bizde çocuklar için.

6 bucukta uyandı 🫠
Günaydın arkadaşım.

Evet evet eve esir olduk ama dışarı çıkınca da biri gelince de düzen bozuluyor. Ertesi gün hem çok yorgun oluyorum hem de bebeyle ilgilenmek çok zor oluyor.

Yani en azından benim için öyle oluyor.

Günaydın arkadaşım.

Evet evet eve esir olduk ama dışarı çıkınca da biri gelince de düzen bozuluyor. Ertesi gün hem çok yorgun oluyorum hem de bebeyle ilgilenmek çok zor oluyor.

Yani en azından benim için öyle oluyor.
Günaydın Lale ablacım🩷
Benim içinde öyle oluyor ama yazın öğlen pek gezilmiyor gezmedende olmaz onada ihtiyacı var artık yaş gereği o yüzden bazen düzeni bozuyorum ve bende hep evde sıkılıyorum artık bir nefes almak istiyorum. Birde bakıyorum millet geziyor ya heryere gidiyorlar sanki tek hapis hayatı yaşayan benmişim gibi 🥲

19 aylık bebeğim, gündüz 1-3 arası uyuyor.aksam 10 ya da 10 buçukta uyuyor.Yataga götürsem ne yaparsam yapayım uyumaz.Bence kesmeyin. Ama çok uzun süre uyutmaya çalışmak hem ona hem size eziyet.Ben artık uykusu ne zaman gelirse o zaman uyutuyorum.ikimiz de rahatiz
İşte o uyku git gide daha geç gelmeye başlıyor zamanla o yüzden sabit saatte kalmak daha iyi oluyor

Uyku öncesi rutinleriniz ne acaba? Bazrn hareketli çocuklar sakinliğe geçemediği için uyuyamıyor. Yoksa sabah 7 de kalksa öğlen 1 buçuk saat uyku ile akşam da 9 gibi uyuması gerek bence.
Öğlen uykunu bir buçuk saati geçirmeyin,çok uzamasın. Akşam da 8.45 gibi odaya gitseniz önce biraz ten temaslı bir oyun, gıdıklama olur,masaj olur, yastıklarla sandaviç yapma oyunu olur. Bu ten teması rahatlatır çocuğu. Sonra kitap okuma.sonra ışığı kapatıp belki kısacık masal belki ninni . Bu rutini eşinizle de paylaşabilirsiniz. Biz mesela 3 üçümüz küçük bir oyun oynuyoruz sonra diş fırçalama pijama giyme ve kitap okumayı babayla yapıyorlar.sonra ben geliyorum ışığı kapatıp kısacık bir masal ninni ve uyku
Öğlen uykusu kalkınca akşam 5,6 gibi felaket krizler çıkabiliyor,öğlen uyuduğuna göre hala ihtiyacı var bence

Günaydın Lale ablacım🩷
Benim içinde öyle oluyor ama yazın öğlen pek gezilmiyor gezmedende olmaz onada ihtiyacı var artık yaş gereği o yüzden bazen düzeni bozuyorum ve bende hep evde sıkılıyorum artık bir nefes almak istiyorum. Birde bakıyorum millet geziyor ya heryere gidiyorlar sanki tek hapis hayatı yaşayan benmişim gibi 🥲
Aynen biz de ev hapsindeyiz canım.
Benim de çevremdekiler geziyor ama uyku düzeni bozulunca nasıl baş ediyorlar hiç bilmiyorum.

Bir de biz bazı geceler de yalnızız. Tek başıma çok zorlanıyorum uyumayınca.

Allahtan burada akşamlar da sıcak. Hiç çıkılmıyor yani.

Bence kesmemelisiniz. Benim oğlum da 10.00'dan önce uyumaz ve geceleri hep uyanır çok sıkıntı yaşıyoruz o yüzden o öğlen uykusu bana iyi gelen tek şey. Anca uzanabilir, kahve içebilir,film izleyebilir, kitap okuyabilirim. Başka türlü kendime asla vakit ayırmam imkansız. o 1-2 saat de olmasa kafayı yerdim galiba.

Kızım 39 aylık, hala öğle uykusu uyuyor, bazen uyutmiyim diyorum hafta sonları ama sabahın 6.30 unda kalkan çocuğu akşama kadar uyutmayınca akşama doğru çıldıranzi oluyor....

o yüzden uyuyabildiği kadar uyumaya devam.

Honkiponkitorino Honkiponkitorino bu arada bence yatağa geç götürüyorsunuz akşamları, daha erken götürün çocuk stres hormonu salgılamadan. biraz daha erken uyursa daha rahat uyur, gecesi de rahat geçer...

X