Nişanlımla ilgili yeni birşey öğrendim! Fikirlerinize ihtiyacım var..

Merhabalar, nişanlımla evlenme arefesindeyiz baharda nikahımız olabilir. Yaza düğünümüz olcak kısmetse. Evlenir evlenmez de onun yaşadığı şehre eş durumundan tayin olacağım. Geçen konumda da biraz araba ev meselelerinden biraz bahsetmiştim. Araba meselesini çözdük. Onunda benim de kendimize ait arabaları var ve ben şuanda arabamı satmayı düşünmüyorum hatta aksine bana rahmetli babaannemden gelecek olan küçük bir miktar para ile arabamı yükseltmeyi düşünüyordum tabi gelirse tam olarak ne zaman gelecegi belli değil ben evlendikten sonra da elime ulaşır. Neyse asıl konuma gelirsem; nişanlım ailesiyle yaşıyor şuanda oturduğu evin ben daha düne kadar ailesinin sanıyordum ama evi kendisi almış sadece eşyalarını ailesi desteklemiş yani kendi üzerine olan bir eve sahip. Ben tabi şok.. bana sevgilim ve nişanlılık sürecinde söylemek istememiş. Benim onu gerçekten sevip sevmediğimi ve niyetimi öğrenmek istemiş kendisi söylüyor aksine sen beni ben olduğum için seviyormuşsun dedi ve benim malım mülküme gelmiyormuşsun yanılmışım dedi. Yani kısacası beni test etmek istemiş kendince benim haberim yok.. Biz evlenirsek ikimiz ortak ev alma planlarımız da vardı. Gel gelelim evi olmasına rağmen gene ortak bir ev alalım diyor. Sadece ev alana kadar onun evinde yaşayacağımızı söylüyorduk bu ikimizin ortak fikriydi daha önceden( ben evi ailesinin saniyorken ) Yani ben zaten ev alalım diyordum hep ikimizin evi olsun yuvası olsun istiyordum. Ama şimdi kafam çok karıştı kendi evi varken evlenir evlenmez neden hemen ev almak istiyor peki ? O zaman sana ait bir ev varsa ben de bu yeni alacağımız ev beni üzerime olsun diye bir teklifte bulundum. Tabi kabul etmiyor yarı yariya ikimizin olsun istiyor. Ayrıca bu evin kendisine ait olduğunu aileme söylememi de istemedi üstüne basa basa. Beni etkilerler fikirlerimi değiştirirler diye ben bunu çok iyi anliyorum. Ve beni kaybetmekten korkuyor bunu bana evlenmemize yakın söylediğine göre.. Yani kizlar benim bu konuda nasıl bir strateji yapmam lazım ? Ben gene ev almak isterim yarı yarıya da olsa ilerde benim de güvencem olur. O kadar pişmanım ki geçmiş yıllarda kendime yatırımlık bir ev almadığıma elimde avcumda eski model olsa da bir tek arabam var. Nişanlım benden uyanık çıktı kızlar. Bunu da belirtmek isterim İkimizde geçmişte çok büyük yara alan insanlarız. O da ben de kısa süreli bir evlilik/ ayrılık geçirdik. Onunda böyle davranması geçmiş yarasından ve güvensizliğinden kaynaklı benimde kendime göre birşeyler yapmam veya almam gibi. İkimiz de 30'lu yaşlarımızdayız ve evlilik için biyolojik yaşlarımız geldi de geçiyor. Anne ve baba olmak istiyoruz. Ve birbirimize çok emeğimiz var. Bunları da eklemek istedim kestirip atmak yerine belki daha olgun ılımlı yorumlar ve fikirler gelir sizlerden.. Ne zor bu hayat, insanlar .... :KK43:
Canım sen anlatınca şöyle düşündüm. Aldığı o evde ailesinin oturmasını istiyor. Başta sana söylese sen yeni bir ev alma fikrin olmazdı. Kendi anne babasını düşünmüş. Anne baba için iyi bir evlat ama insanın evlenince eşini de düşünmesi gerekiyor.

Ay ay ben bi olay biliyorum, bu olaydan daha beteri hemde.

Sizin vırvır yapacağınız bir durum yok aslında.
He ailesinin evi var ve bu evde oturuyor iseler o zaman işler değişir ki sanırım ailesinin evi yok.

Zaten evlilik birliği dışında alınan bir ev.
Baştan söyleseydi ne değişecekti sizin için mesela bu konu önemli…

Evlilik birliği icinde aldığınız mallar ortak zaten…
Tapunun kimin üzerinde oldugu; eger satar vs diye bi korkunuz varsa ortak yaparsınız tapuyu.

Siz evlendikten sonra para yonetimi nasil olacak? Sonucta tum giderler ortadan ikiye bölünmüyor. Kim, neyi karsilayacak?
Ortak bir ev alırsak ikimiz ödeyeceğiz. İkimizin kendi ihtiyaçları doğrultusunda maaslardan bir miktar para ayrılacak. Geri kalan eve mobilyaya. Hatta belki herşey oturduğunda ev alınıp vs sonradan arabalarımızıbsatıp ortak güzel bir araba almak ta var. Ama ben bunları duyunca arabamı hiç satmak istemiyorum ki benim suanki tek güvencem arabam...

Arabam satılmayacak kesinlikle bu kesin ve net zaten! Ona karışmam diyor şimdi zaten ne yapmak istersen yap diyor. Evet o beni ölçtü tarttı ben onu anlayamıyorum neden sonradan böyle birsey duyuyorum. Üzülüyorum inan...
Ama o bunun planini yapmisti. Siz evet deseydiniz satilacakti. Hayir dediginiz icin geri adim atti. Sizin arabaniz ustunden hayal kurarken, kendi evini gizlemiş. Bu hoş degil. Benim bir evim var ama bunun uzerinden tasarrufta bulunamam, ailem oturuyor diyebilirdi. Zaten sizin o evde hakkiniz da yok, biseu talep edemezdiniz. Gizlemek hoş bir davranid degil.

Ha size şunu söyleyeyim bosanirken kredisi olan ev ortadan ikiye bölünmüyor. Kredi kimin ustuneyse banka onay verirse kalan borcuyla beraber diger tarafa devredilebilir. Tabi kredi kimin adinaysa onunda kabul etmesi lazim. Yoksa ödenen paranin yarısını alip cekiliyorsunuz. Madem hesap yapilacak, buyrun sizde yapin. Bu kadar ince hesaplar hic hos degil.

Ortak bir ev alırsak ikimiz ödeyeceğiz. İkimizin kendi ihtiyaçları doğrultusunda maaslardan bir miktar para ayrılacak. Geri kalan eve mobilyaya. Hatta belki herşey oturduğunda ev alınıp vs sonradan arabalarımızıbsatıp ortak güzel bir araba almak ta var. Ama ben bunları duyunca arabamı hiç satmak istemiyorum ki benim suanki tek güvencem arabam...

Iki araba satip tek araba almayi dogru bulmuyorum. Ikinizde arabaya ihtiyaci var sonucta.

Ben sanırım konuyu anlamadım..annesinin babasının oturduğu evin tapusunun nişanlıniza ait olmasının ne önemi var ki? Zaten anne baba oturduğu sürece o evi satamayacaksiniz,kiraya da veremeyeceksiniz. Yaslarinizi 35'ten, ortalama ömrü 80'den hesaplarsak o ev size bir yatırım değil, cocuklariniza bir yatırım olur.

Ben sanırım konuyu anlamadım..annesinin babasının oturduğu evin tapusunun nişanlıniza ait olmasının ne önemi var ki? Zaten anne baba oturduğu sürece o evi satamayacaksiniz,kiraya da veremeyeceksiniz. Yaslarinizi 35'ten, ortalama ömrü 80'den hesaplarsak o ev size bir yatırım değil, cocuklariniza bir yatırım olur.

Yengeç ben de senin gibi anladım ama ayrı bir ev var sanırım. Yorumlardan öyle anladım

Bir evi var diye malıma mı geliyorsun test etmek istemiş dediğin adamla mı evleniyorsun pes.
Hasbam sanki bana arsaları falan var ulan bir ev oda ailesiyle oturuyor.
Senide ev almak için kullanıcak işte mal mülk yapuxak senin üstünden ekonomik ortaklık evliliği.
Neyin emeğini vermiş sana canım ya.

Tc kimlik no ve e-devlet şifresi istemek şart bu devirde.

Adamdaki olaya bak yaaa. Tövbe YaRabbi

He ailesinin evi var ve bu evde oturuyor iseler o zaman işler değişir ki sanırım ailesinin evi yok.
Tapunun kimin üzerinde oldugu; eger satar vs diye bi korkunuz varsa ortak yaparsınız tapuyu.
Ailesinin başka bir ilçede 3 evi var biri boş biri kirada biri de yakın bir ilde küçük bir ev. Biz evlenince ailesi boş olan daireye taşınacaktı bizde evlenir evlenmez kendi evinde oturacaktık. Ki şimdi erkek kardeşi yeni evlendi idarelik kardeşi ailesinin boş olan evinde oturacak. Kiracılarınin oturdugu evi boşaltmaya çalışıyorlar onlarda çıkar çıkmaz kardeşi ve eşi oraya girecek.

Ailesinin 3tane daha dairesi var. Biri uzak bir ilde ama arada gidip kaliyorlardı. Diğerleri aynı binada biri boş daha çok gidip kaldıkları bir ev diğerinde kiracılar oturuyor. Normalde biz evlenince nisanlımın evinde oturacaktık. Ailesi de daha çok gidip kaldıkları eve yerleşecekti ki daha yeni erkek kardeşi evlendi onun hali hazırda bir evi ve birikimi olmadığı için onlar orada idarelikte olsa kalacaklar. Şimdi Kiracılarının oturduğu evi boşaltıp erkek kardeşini orada oturtma planları var kendileri de boş olan daireye yerlesecekler. En kötü başka bir şehirdeki boş eve yerlesirler. Ama evlensek bile ben nişanlımın evine yerleşeceğim ailesi bakcam başlarının çaresine. Onlara saygım sonsuz ama birlikte yaşamak gibi bir durum yok ortada. Yani bu aralar çok karışık herşey. Bir de tuzu biberi gibi kardeşinin evliliği çıktı ortaya. Nişanlım da buna şuan tepkili zaten.

Duygusal olarak bakarsak evinin olması güzel sürpriz olmuş evlilikten önce alındığı için sizi bağlamaz zaten olaki ayrılık söz konusu olursa onun malı onun evi.

Fakat soğuk akılla düşünürsek arabaya üstelik eski bir modele bu kadar bağlanmayın,satın 1+0 dahi olsa siz de nikahtan önce kendinize yatırım yapın.O arabanız seneye çok da fazla değerlenmez 10 yaşına yakınsa aşağı yukarı aynı kalır ama ev öyle değil.

1+0 alın döşeyin içini ikeadan minimalist pinterestteki evler gibi verin kiraya eşyalı olarak akmasa da damlasın,oradan gelecek para ile de eşinizin arabasını kullanırken araba için para biriktirin.

Olası bir anlaşmazlıkta finansal açıdan etkilenmeyin. Ne ile geldiysem onunla gidiyorum dersiniz ortak mal almazsanız.

Asıl şimdi o aracı elinizden çıkartmazsanız kendiniz için değil ortak mal için satmak zorunda kalacaksınız.

Eşinizde araba olmasa anlarım araba da ihtiyaçtır. Ama arabasız kalmayacakmışınız.

Neden arabanı sattın ev aldın hani beraber alacaktık derse,yeni alırız,daha uzun yıllarımız var,ama bunu yapmak zorundayım,nasıl ki sen benden sakladın ben saklamadan kendimi güvence altına almak zorundayım diyin. Dünyanın bin bir türlü hali var,ölürsen sokakta kalacağım diyin

Merhabalar, nişanlımla evlenme arefesindeyiz baharda nikahımız olabilir. Yaza düğünümüz olcak kısmetse. Evlenir evlenmez de onun yaşadığı şehre eş durumundan tayin olacağım. Geçen konumda da biraz araba ev meselelerinden biraz bahsetmiştim. Araba meselesini çözdük. Onunda benim de kendimize ait arabaları var ve ben şuanda arabamı satmayı düşünmüyorum hatta aksine bana rahmetli babaannemden gelecek olan küçük bir miktar para ile arabamı yükseltmeyi düşünüyordum tabi gelirse tam olarak ne zaman gelecegi belli değil ben evlendikten sonra da elime ulaşır. Neyse asıl konuma gelirsem; nişanlım ailesiyle yaşıyor şuanda oturduğu evin ben daha düne kadar ailesinin sanıyordum ama evi kendisi almış sadece eşyalarını ailesi desteklemiş yani kendi üzerine olan bir eve sahip. Ben tabi şok.. bana sevgilim ve nişanlılık sürecinde söylemek istememiş. Benim onu gerçekten sevip sevmediğimi ve niyetimi öğrenmek istemiş kendisi söylüyor aksine sen beni ben olduğum için seviyormuşsun dedi ve benim malım mülküme gelmiyormuşsun yanılmışım dedi. Yani kısacası beni test etmek istemiş kendince benim haberim yok.. Biz evlenirsek ikimiz ortak ev alma planlarımız da vardı. Gel gelelim evi olmasına rağmen gene ortak bir ev alalım diyor. Sadece ev alana kadar onun evinde yaşayacağımızı söylüyorduk bu ikimizin ortak fikriydi daha önceden( ben evi ailesinin saniyorken ) Yani ben zaten ev alalım diyordum hep ikimizin evi olsun yuvası olsun istiyordum. Ama şimdi kafam çok karıştı kendi evi varken evlenir evlenmez neden hemen ev almak istiyor peki ? O zaman sana ait bir ev varsa ben de bu yeni alacağımız ev beni üzerime olsun diye bir teklifte bulundum. Tabi kabul etmiyor yarı yariya ikimizin olsun istiyor. Ayrıca bu evin kendisine ait olduğunu aileme söylememi de istemedi üstüne basa basa. Beni etkilerler fikirlerimi değiştirirler diye ben bunu çok iyi anliyorum. Ve beni kaybetmekten korkuyor bunu bana evlenmemize yakın söylediğine göre.. Yani kizlar benim bu konuda nasıl bir strateji yapmam lazım ? Ben gene ev almak isterim yarı yarıya da olsa ilerde benim de güvencem olur. O kadar pişmanım ki geçmiş yıllarda kendime yatırımlık bir ev almadığıma elimde avcumda eski model olsa da bir tek arabam var. Nişanlım benden uyanık çıktı kızlar. Bunu da belirtmek isterim İkimizde geçmişte çok büyük yara alan insanlarız. O da ben de kısa süreli bir evlilik/ ayrılık geçirdik. Onunda böyle davranması geçmiş yarasından ve güvensizliğinden kaynaklı benimde kendime göre birşeyler yapmam veya almam gibi. İkimiz de 30'lu yaşlarımızdayız ve evlilik için biyolojik yaşlarımız geldi de geçiyor. Anne ve baba olmak istiyoruz. Ve birbirimize çok emeğimiz var. Bunları da eklemek istedim kestirip atmak yerine belki daha olgun ılımlı yorumlar ve fikirler gelir sizlerden.. Ne zor bu hayat, insanlar .... :KK43:
Benim çok zoruma giderdi kusura bakmasın da bir ev için koşa koşa evlenecek kız mıyım ben sen kendini ne sanıyorsun derdim yani hadi evleri apt tarlalar yani baya mal mülk olsa saklsa derim ki geçmişte parasının peşine düşmüşler saklmış altı üstü bir ev ya ne sanmış kendini öyle

Yengeç ben de senin gibi anladım ama ayrı bir ev var sanırım. Yorumlardan öyle anladım
Şimdi son yorumlara baktım, ailenin 3 evi daha varmış, adamın bir kardeşi daha varmış.
Yani benim bildiğim insan gençken mal mülk alır ki yaslanıp artık az geliri olduğunda kimseye muhtaç kalmasin. Konu sahibi ve müstakbel kocasının maasları var, adamın bir evi var, mirastan kalacak 1,5 ev var,belki kadın ailesinden de bir şeyler vardır.
E yiyin biraz da parayı, daha ne ev alacaksınız, Monopoly mi oynuyorsunuz, bu ne hırs 😂😂
İkinizin de başından kötü evlilk geçmiş. Onlardan ders alın, daha bir rahat yaşayın, bol bol tatil yapın, paranızı kismayin keyfinize harcayın biraz da

Ailesinin kendilerine ait bir evleri var çok şükür. Onlar gidecek biz evlenirsek. Nişanlıma ait olan evde oturacağız idarelikte olsa.

Zamane erkekleri ne kadar çakal hesap kitap peşinde her seferinde şok oluyorum. Çalışan eş isterler, maaş kartını isterler, kadının daha bekarken aldığı mallar üzerinde hesap kitap yaparlar, kendi malını köşe bucak saklar bunun binde birini kadın yapsa ya da sadece kıytırık bir restoranda hesap ödetse paragöz olurlar 🤦🏻‍♀️ hayır boşanma aşamasında falan mal kaçırmayı çirkinleşmeyi bir nebze anlıyorum da daha evlenmeden kadının söz hakkı olmayan evi bile saklamak nasıl bir kurnazlıktır.

X