Nişanlımla ilgili yeni birşey öğrendim! Fikirlerinize ihtiyacım var..

Aldığı evi kendisine almış tabi ilerde ailesine vermek ister onu bilemem. Ailesinin daha 3 evleri de var. Eğer evlenirsek onlar diğer evlerine yerleşecekler biz nişanlımın evinde oturacaktık idarelik te olsa. Ama bu gidişle idarelik falan kalmadı çünkü evlenirsem onunla ortak ev mev almayı düşünmüyorum. Benim de ona güvenmem lazım iyice görüp tartmam lazım. Evi var madem oturalım beni yaşatsın gezelim tozalım. Tekrar benimle ev alıp borca harca sokacak ikimizi. Kendi de pay alacak. Yok suanda ev almak falan istiyorsa gitsin kendi bir tane daha alsın...

boşanan bi arkadaşımdan öğrendiğim bilgiyi yazayım. ev evlilik Birliği içinde olursa tek kişinin üzerine tapu alinmissa ikiye bölünmüyor kredi devam ederken. o güne kadar ödenmiş kredinin yarısı ve ev alınırken peşinat için verdiği bir para varsa onu tapu üzerinde olan taraf ödediğinde evin maliki oluyor.
kendi evi var ama yeni alınacak ev ikinizin üzerine değil de sizin üzerinize olursa ev benim ortak virt zırt diyemeyecek pek.

adam çok hesapci duygusal karar vermeyin. biraz sakin kafası olan mantıklı arkadaşlarınız varsa görüş alabilirsiniz.
edit: imla

Konu sahibi,
Mesele adamin bekarken aldigi evler arabalar değil. Onlar zaten kendi hakki, kimi istiyorsa onu oturtur. Mesele kendi malini gizlerken sizinki uzerinden plan yapması. Ev gecindirmek kuruşu kuruşuna planli olmuyor. Bir haftasonu sabahtan aksama kadar disari ciksan 1000tl rahat harcarsin, arkadasin gelir, o olur bu olur, butceyi kendi ihtiyaçlarınıza gore ayiramazsiniz. Ustelik siz gebe kalacaksiniz, belki ucretsiz izin kullanacaksiniz. Eve giren para azalacak. Para hep sorun olacak. Hep burnunuzdan getirir bu adam.

Eski esiyle neden bosanmis?
Eski eşiyle maddi durumlardan dolayı ayrılmış sanırsam. Çok detaylı anlatmadı bana ama buna benzer şeyler. Tam tersi kızın kendine çok haksızlıklar yaptığıydı.. Anlatsa bile kendi haklı olduğu taraftan anlatmıştır ki. Bende çok didiklemedim. Çünkü bende bir ayrilik yasadım. Bu konuları çok gündem yapmak istememiştik ikimizde.

Eski eşiyle maddi durumlardan dolayı ayrılmış sanırsam. Çok detaylı anlatmadı bana ama buna benzer şeyler. Tam tersi kızın kendine çok haksızlıklar yaptığıydı.. Anlatsa bile kendi haklı olduğu taraftan anlatmıştır ki. Bende çok didiklemedim. Çünkü bende bir ayrilik yasadım. Bu konuları çok gündem yapmak istememiştik ikimizde.

Yani acısını sizden mi çıkaracak şimdi. Siz mi telafi edeceksiniz kaybettiklerini. Çok bencilce

Anladim, muhtemelen tahmin ettigimiz gibi ya. Cocugu var mi?
Evlenir misiniz bilmiyorum ama bu forumda gordugum seyleri size siralayacagim. Maas kartinizi vermeyin, evin giderlerine ortak olduguna emin olun. Herseyi size odettirip birikim yapmasın. Her kadinin kenarda 3-5 altini ya da parasi olmasi lazim. Takilarla arabanin modelini yukseltmek isterse hepsini vermeyin, ben bilezikleri vermemistim, cok işime yaradi. Hakkinizda hayirlisi olsun

Hepimiz atladığı bir nokta var yalnız,
-adam 30larinda öğretmen, tek kişi memur maaşı alıyor 10 senedir çalışıyor desek,
-evlenmiş ayrılmış bir sürü masraf
-bir evi bir arabası var, borcu yok, yeni ev alma planı var
Ben olsam en azından bir yatırım tavsiyesi alırdım yani matematik ortada 😆
Valla sormak lazım nasıl yapmış belki iktisat hocası falandır :KK70:

Eski eşimle maddi durumlardan ötürü ayrıldım cümlesinin mealini söyleyeyim: Eski eşime hesap kitap yaptım, maaş kartıma el koydum, paragözdüm, kadını bunalttım, en son kadın ayıldı isyan bayrağını çekti. Kavga ettik, ayrıldık. Erkekler, önceki eşlerinden para konusundan ayrılıyorlarsa sebebi çoğunlukla bu çıkıyor. Ha bir de dışarıya kadın hesapçıydı, paragözdü, paramı yemeye kalktı, çok şey istedi talep etti benden derler. İnanmayın bunlara. Kadının ağzından dinlemek lazım bir de ama bence nişanlınızın karakteri ortada.

bu ne çingenelik ya çok mu aradın bu kocayı?

bırak ya ne hali varsa görsün ben de nişanlıyım böyle bir şey yaşamadım yaşamıyorum.

evlilik herkesten her şeyden yakın olmak iki kişiyken tekleşmek demektir. bu adam senden fayda sağlamaya çalışıyor aşk, sevgi, evlilik bu demek değil.

Kadının evlilikte yaşadıklarını siz daha nişanlı iken yaşamaya başlamışsınız. Bu ciddi şans, kıymetini bilene tabi.

bu kadar çok maddiyatın konu olması beni rahatsız eder. ev nedir araba nedir yani mal, mülk, para, pul.. ilişkinin odağı olmamalı.
evlenirken benimde kendime ait arabam vardı eşimin yoktu. evlendik 2. yıl arabayı sattık ve model yükselttik. çevremin düşüncesi ''ilerde ayrılırsanız bu arabadaki senin payın nolcak? '' oldu. aklımın ucundan asla geçmeyen şeyler.
bir birliktelik kuruyorsunuz BİRLİKTELİK sen 3 verdin ama benim 5 vardı olmamalı.

Sizi denemesi hiç hoş değil ama, sizin "kendi evi varken ortak ev almak istiyor" tribinizi anlayamadım. Adam bekarken, kendi isteğiyle ailesine ev almış ailesini de içine oturtmuş, belli ki onlar yaşarken bir hak talep etmeyi düşünmüyor. Adamın evlenmeden önce kime ne aldığıyla siz neden ilgileniyorsunuz, neticede kendi parasıyla canı ne istiyorsa onu yapmış olabilir, ailesine aldığı evin sizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Bu konuda sizi çok hesapçı gördüm.

Sizi denemesi hiç hoş değil ama, sizin "kendi evi varken ortak ev almak istiyor" tribinizi anlayamadım. Adam bekarken, kendi isteğiyle ailesine ev almış ailesini de içine oturtmuş, belli ki onlar yaşarken bir hak talep etmeyi düşünmüyor. Adamın evlenmeden önce kime ne aldığıyla siz neden ilgileniyorsunuz, neticede kendi parasıyla canı ne istiyorsa onu yapmış olabilir, ailesine aldığı evin sizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Bu konuda sizi çok hesapçı gördüm.
Yorumlarımı dikkatli bir şekilde okursanız sevinirim. Evi ailesine almamış kendisine almış eşyalar hariç ev kendisinin. Ailesinin kendilerine ait bir evi var hatta evleri.. Evleneceğim diye ailesinin kendi evlerine yerleşmesini istiyor zaten. Ayrıca daha önceden almış olduğu ev tabiki beni ilgilendirmez. Benim tepki verdiğim şey 1 benden bunca yıl saklamış olması evleneceğine yakın söylemesi yani beni denemiş sözde 2 ardından hemen benimle Yeni bir ev alma girişiminde bulunması beni de kendini de borca sokup tekrar bir borç sıkıntısına sokacak evi varken demiyor; "şimdilik benim evim var gel aşkım burada yaşayalım evliligimizi oturtalım gezelim tozalım önce zaten sende sıkıntı çektin seni mutlu etmek istiyorum, daha sonra sende kararını verirsin istediğimiz gibi öyle bir ev veya yazlık alalım yatırım yapalım cocugumuz olursa rahat etsin vs.." desin en baştan canımı yesin seve seve o istemeden ben ev, arsa vs bile araştırır bulurum. Yani kafasında hesap kitap yapması beni çok incitti. Yoksa benim kimsenin malında mülkünde gözüm yok. Buradaki bazı yorumlarda gördüm de katilmiyorum. Her zaman iyi niyetli düşündüm onun için herşeye sıfırdan "biz" olarak baslamakti amacım. Ama bu olanlar yüzünden bende ister istemez kafamda başka başka şeyler düşünüyorum çaresizlikten o da. O kendini guvence altına alıyorsa benimde alma hakkım var değil mi ?

Yorumlarımı dikkatli bir şekilde okursanız sevinirim. Evi ailesine almamış kendisine almış eşyalar hariç ev kendisinin. Ailesinin kendilerine ait bir evi var hatta evleri.. Evleneceğim diye ailesinin kendi evlerine yerleşmesini istiyor zaten. Ayrıca daha önceden almış olduğu ev tabiki beni ilgilendirmez. Benim tepki verdiğim şey 1 benden bunca yıl saklamış olması evleneceğine yakın söylemesi yani beni denemiş sözde 2 ardından hemen benimle Yeni bir ev alma girişiminde bulunması beni de kendini de borca sokup tekrar bir borç sıkıntısına sokacak evi varken demiyor; "şimdilik benim evim var gel aşkım burada yaşayalım evliligimizi oturtalım gezelim tozalım önce zaten sende sıkıntı çektin seni mutlu etmek istiyorum " daha sonra sende kararını verirsin istediğimiz gibi öyle bir ev veya yazlık alalım yatırım yapalım cocugumuz olursa rahat etsin vs.." desin en baştan canımı yesin seve seve o istemeden ben ev, arsa vs bile araştırır bulurum. Yani kafasında hesap kitap yapması beni çok incitti. Yoksa benim kimsenin malında mülkünde gözüm yok. Buradaki bazı yorumlarda gördüm de katilmiyorum. Her zaman iyi niyetli düşündüm onun için herşeye sıfırdan "biz" olarak baslamakti amacım. Ama bu olanlar yüzünden bende ister istemez kafamda başka başka şeyler düşünüyorum çaresizlikten o da. O kendini guvence altına alıyorsa benimde alma hakkım var değil mi ?
Aa bu şekilde bilmiyordum o zaman kesinlikle haklısınız... Ailesinin evi olmaz ailesine ev alır anlarım kendi üstüne olsa bile... Ama herkesin fazla fazla evi varken bu şekilde yapması kabul edilemez, bu adamın yarın bigun maaşını sizden saklamayacagini bilemezsiniz...

Anladim, muhtemelen tahmin ettigimiz gibi ya. Cocugu var mi?
Evlenir misiniz bilmiyorum ama bu forumda gordugum seyleri size siralayacagim. Maas kartinizi vermeyin, evin giderlerine ortak olduguna emin olun. Herseyi size odettirip birikim yapmasın. Her kadinin kenarda 3-5 altini ya da parasi olmasi lazim. Takilarla arabanin modelini yukseltmek isterse hepsini vermeyin, ben bilezikleri vermemistim, cok işime yaradi. Hakkinizda hayirlisi olsun
Çocuğu yok. Benim de yok. Zaten onun da benimde ilk evliliğimiz 1 yıl sürmüş. Benzer kaderi yaşıyoruz. Ama neden her defasında aynı şeyler başıma geliyor ilk evliligimde de bu sefer araba alindi babasının üzerine oldu kredisini birlikte ödedik, takılarımı güvenip babaannenin kasasına verdim yok neymis biz kasa parası vermeyelim orada güvende durur diye vs. O zamanlar daha saftim ailem de bir kere bile beni uyarmadi çünkü iyi niyetli insanlardık. Yani maddi konulardan anlasamadik ve ben dayanamadım bu olanlara bitti. Simdi bu birlikteliğim çok şükür mutlu olacağım insallah derken bunlar çıkıyor gene karşıma çok uzuluyorum inanın. Kaderim yokmuş benim diyorum. Bir yuva kurup mutlu olamadım. Ama bu sefer eski yaptıklarımın aynılarını yapmayacağım tabiki. 1 herşey oturana ona güvenene kadar ev almayacağım onun evinde istediğim gibi oturup yaşayacağım beni mutlu edip eşek gibi de bana bakacak. 2 arabamı daha sonra bir ev alınsa dahi satıp vermeyeceğim yükseltmek istiyorum evlilik birliğince yukseltsem bile onun hak talep etmemesi için notere gidip sadece bana ait olmasını sağlayacağım 3 altinlarım bende kalacak kimseye vermeyeceğim, 4 maaşımı istediğim gibi harcayacağım. Tek mobilyalar için kredi çekilip alınır ona ufak tefek destek sağlayabilirim onun dışında başka birşeye karisamayacak..

Çocuğu yok. Benim de yok. Zaten onun da benimde ilk evliliğimiz 1 yıl sürmüş. Benzer kaderi yaşıyoruz. Ama neden her defasında aynı şeyler başıma geliyor ilk evliligimde de bu sefer araba alindi babasının üzerine oldu kredisini birlikte ödedik, takılarımı güvenip babaannenin kasasına verdim yok neymis biz kasa parası vermeyelim orada güvende durur diye vs. O zamanlar daha saftim ailem de bir kere bile beni uyarmadi çünkü iyi niyetli insanlardık. Yani maddi konulardan anlasamadik ve ben dayanamadım bu olanlara bitti. Simdi bu birlikteliğim çok şükür mutlu olacağım insallah derken bunlar çıkıyor gene karşıma çok uzuluyorum inanın. Kaderim yokmuş benim diyorum. Bir yuva kurup mutlu olamadım. Ama bu sefer eski yaptıklarımın aynılarını yapmayacağım tabiki. 1 herşey oturana ona güvenene kadar ev almayacağım onun evinde istediğim gibi oturup yaşayacağım beni mutlu edip eşek gibi de bana bakacak. 2 arabamı daha sonra bir ev alınsa dahi satıp vermeyeceğim yükseltmek istiyorum evlilik birliğince yukseltsem bile onun hak talep etmemesi için notere gidip sadece bana ait olmasını sağlayacağım 3 altinlarım bende kalacak kimseye vermeyeceğim, 4 maaşımı istediğim gibi harcayacağım. Tek mobilyalar için kredi çekilip alınır ona ufak tefek destek sağlayabilirim onun dışında başka birşeye karisamayacak..
Evlilikten mi bahsediyorsunuz tam olarak anlayamadım biliyor musunuz evlilik bu demek değil inanın

Ayyy ikiniz de aşırı saçmasınız birbirinizi bulmuşsunuz. Alt tarafı ev ya. Bunun için değer mi birbirinize yaptığınız bu iğrenç hareketler. Bir depreme bakıyor maalesef.
Benim birşey yaptığım falan yok canım. Benim onun malında mülkünde gözüm yok olmadı da hiç bir zaman. Onun daha önceden bunlari hesaplayıp saklayıp yeni karşıma çıkması beni derinden şaşırttı ve üzdü. O kendini guvence altına almış ilerde belki evlendigim kadından ayrılırım diye ve niyetimi anlamak istemiş kendince. Benim güvencem yok bir kadın olarak dikkatinizi çekeyim. Düşünmedim de tek isteğim evlenince herşeye yeniden ikimiz sahip olup "biz" olabilmekti. Bunları duyunca çaresizlikten sacmasapan şeyler düşündüm. Sen ben oluyor işte böyle olunca. Zaten böyle düşünen insanlar yüzünden güvensizlik yaşayıp zamanla politik düşünmeye zorlanıyorsun maalesef.. Hayat değil aslında ' insanlar zor'.

Yorumlarımı dikkatli bir şekilde okursanız sevinirim. Evi ailesine almamış kendisine almış eşyalar hariç ev kendisinin. Ailesinin kendilerine ait bir evi var hatta evleri.. Evleneceğim diye ailesinin kendi evlerine yerleşmesini istiyor zaten. Ayrıca daha önceden almış olduğu ev tabiki beni ilgilendirmez. Benim tepki verdiğim şey 1 benden bunca yıl saklamış olması evleneceğine yakın söylemesi yani beni denemiş sözde 2 ardından hemen benimle Yeni bir ev alma girişiminde bulunması beni de kendini de borca sokup tekrar bir borç sıkıntısına sokacak evi varken demiyor; "şimdilik benim evim var gel aşkım burada yaşayalım evliligimizi oturtalım gezelim tozalım önce zaten sende sıkıntı çektin seni mutlu etmek istiyorum, daha sonra sende kararını verirsin istediğimiz gibi öyle bir ev veya yazlık alalım yatırım yapalım cocugumuz olursa rahat etsin vs.." desin en baştan canımı yesin seve seve o istemeden ben ev, arsa vs bile araştırır bulurum. Yani kafasında hesap kitap yapması beni çok incitti. Yoksa benim kimsenin malında mülkünde gözüm yok. Buradaki bazı yorumlarda gördüm de katilmiyorum. Her zaman iyi niyetli düşündüm onun için herşeye sıfırdan "biz" olarak baslamakti amacım. Ama bu olanlar yüzünden bende ister istemez kafamda başka başka şeyler düşünüyorum çaresizlikten o da. O kendini guvence altına alıyorsa benimde alma hakkım var değil mi ?

Kesinlikle haklısınız. Somut bir adım attınız mı peki nişanlınıza bu konu ile ilgili.

[QUOTE="sarilimoncuk, post: 74048591, member:
Adamla alacağınız ortak evi kendi üzerinize almak isteyen sizsiniz ve adam haklı olarak yarı yarıya olsun derken nasıl o sizden uyanık çıkabilir? Burada kendini akıllı uyanık sanan tek kişi sizsiniz. Adam olması gerekeni yapıyor. Şaka gibisiniz.
[/QUOTE]
Kusura bakmayın ama yorumlarımı dikkatli bir şekilde okursanız sevineceğim zaten. Daha önceden almış olduğu ev beni ilgilendirmez. Benim tepki verdiğim şey 1 benden bunca yıl saklamış olması evleneceğine yakın söylemesi yani beni denemiş sözde 2 ardından hemen benimle Yeni bir ev alma girişiminde bulunması beni de kendini de borca sokup ikinci bir eve benim üzerimden ortak olup tekrar bir borç sıkıntısına sokacak evi varken demiyor; "şimdilik benim evim var gel aşkım burada yaşayalım evliligimizi oturtalım gezelim tozalım önce zaten sende sıkıntı çektin seni mutlu etmek istiyorum, daha sonra sende kararını verirsin istediğimiz gibi öyle bir ev veya yazlık alalım yatırım yapalım cocugumuz olursa rahat etsin vs.." desin en baştan canımı yesin seve seve o istemeden ben ev, arsa vs bile araştırır bulurum. Yani kafasında hesap kitap yapması beni çok incitti. Yoksa benim kimsenin malında mülkünde gözüm yok. Buradaki bazı yorumlarda gördüm de katilmiyorum. Her zaman iyi niyetli düşündüm onun için herşeye sıfırdan "biz" olarak baslamakti amacım. Ama bu olanlar yüzünden bende ister istemez kafamda başka başka şeyler düşünüyorum çaresizlikten o da. O kendini guvence altına alıyorsa benimde alma hakkım var değil mi ?

X