Nişanlım ve Sorunlar…

Nişanlınız eğer insanların tartışırken araya girmesini istemiyorsa, annenizin kolayca sizi duyabileceği yerde hareketlerine dikkat etmeli. Hem kadının evine gelip onun evladını böyle bir sebepten duyura duyura azarlıyor, ve sonra kimsenin karışmamasını bekliyor. Asla haklı değil. 7 yıldır evliyim, benim eşim ailelerimizin evinde ya da kolayca duyabilecekleri bir yerde tek bir kez bile benimle tartışmamıştır, sebep ne olursa olsun. Nişanlılık o kişiye sizinle özgürce her yerde tartışma hakkı kazandırmıyor. Ayrıca nişanlınızın annenize duyması gereken saygıyı bu tarz olaylara verdiğiniz tepkilerle siz belirlersiniz, lütfen unutmayın.
Evde tartışmadık telefonda görüntülü konuşurken tartıştık. Annem telefonda sesleri duyunca odaya geldi.

Evde tartışmadık telefonda görüntülü konuşurken tartıştık. Annem telefonda sesleri duyunca odaya geldi.
Pardon öyle olduğunu bilmiyordum, o kısmı yanlış anlamışım. Ama her koşulda eğer ebeveyniniz tartışmanıza öyle ya da böyle şahit olmak durumunda kalıyorsa, buna müdahale etmesinin de normal olduğunu nişanlınızın kabul etmesi gerekir. Yani "keşke annen duymasaydı ona çok ayıp oldu" diye bir mahcubiyet duymamış, "duyduysa da bize müdahale etmemeli" demiş söylediklerinizden çıkardığım kadarıyla. Yani eleştirdiğim şey aslında burdaki bakış açısıydı.

Pardon öyle olduğunu bilmiyordum, o kısmı yanlış anlamışım. Ama her koşulda eğer ebeveyniniz tartışmanıza öyle ya da böyle şahit olmak durumunda kalıyorsa, buna müdahale etmesinin de normal olduğunu nişanlınızın kabul etmesi gerekir. Yani "keşke annen duymasaydı ona çok ayıp oldu" diye bir mahcubiyet duymamış, "duyduysa da bize müdahale etmemeli" demiş söylediklerinizden çıkardığım kadarıyla. Yani eleştirdiğim şey aslında burdaki bakış açısıydı.
Evet zaten anneme ayıp ettiğini söyledim ona. O da ben kötü bir şey demedin tartışırken annen araya girmesin sadece sonra beni arayıp konuşabilirdik dedi o da bu konuda kendi haklı olduğunu düşünüyor ama mobilya konusunu açtığı için özür diledi.

Ben de onu dedim her şey bu kadar iyi giderken bu konuyu aylar sonra niye açıyorsun dedim anlaşılmış kapanmış gitmiş.

Çünkü kontrol manyağı her adımını kontrol etme derdinde. İyi niyetle yapılmış bir şey değil. Üstelik anneni de düğün öncesi susturmuş aradan çıkarmış oluyor. Anneme bunu yapacak kişiyi ben bir daha hayatımda barındırmam. Anneni lütfen ezdirme. Bu da kusuruma bakma ama diğer maddiyatçı erkeklerden farklı değil. 7000 TL lafını etmesi bile be kadar leş

Çok iyi tavırları davranışları var. Ama bir yandan da böyle sinirlendiği zaman esip gürlüyor, saçmalıyor. Sonra pişman olup özür diliyor. Bugün de yine öyle sonra aradı sakince özür diledi, konusunu açmamalıydım haklısın dedi. Ama işte ne gerek vardı işleri bu raddeye getirmeye?

İnsnalar gerçek yüzünü sinirlenince ortaya koyar geri kalan rol ve maske. Gerçekte böyle biri sana yaptığı takındığı rol değil. Ve senin uyanmandan korkuyor. Uyanırsan herifi şutlayacaksın. Bu da sen uyanmadan gözün açılmadan evlenme derdinde. Sonra gerçek yüzünü artık çekinmeden gösterecek.
Bak benim kendi ailemde var böyle birileri. Sinirlenince ne varsa döker sonra özür dilerler ama tekrar sinirlensin aynı şeyleri savunurlar. Sadece sesini yükseltmeye o da başkası uyarırsa haklısın der özür diler ama yalnız kalınca da ben sinirli adamım der geçerler. Başkası dışarıdan çok kibar, çok düşünceli der ama sürekli etrafında bir süre sonra can kırıkları var gibi dolaşırsın. Aynı aileden olsak bile sürekli çekilmez

Evet zaten anneme ayıp ettiğini söyledim ona. O da ben kötü bir şey demedin tartışırken annen araya girmesin sadece sonra beni arayıp konuşabilirdik dedi o da bu konuda kendi haklı olduğunu düşünüyor ama mobilya konusunu açtığı için özür diledi.
Sizi anlıyorum, annenize ayıp edildiğini söylemeniz gayet güzel olmuş. Fakat bu tarz meselelerde tartışma konusunun içeriğinden bağımsız düşünmek lazım, sonuçta sesler yükseliyor ve ortada bi gerginlik var. Ve anneniz buna şahit oluyor. Tartışmak çok doğal bir şey, zaten tartıştığınız şey de önemsiz bir mesele. Ama yoruma kapalı olması isteniyorsa taraflar arasında tamamen özel olacak şekilde yapılmalı. Nişanlınız da bir gün baba olduğunda aynı senaryoyu yaşarsa belki annenizin ne hissettiğini ve hangi motivasyonla müdahale etmek zorunda kaldığını daha iyi anlayabilir. Benim naçizane fikrim, annenize ayıp olduğu fikrinin arkasında durmaktan vazgeçmeyin. Sizin bu ve benzeri olaylarda göstereceğiniz tavrınız, tüm evlilik hayatınız boyunca nişanlınızın annenize karşı sergileyeceği tutumu ve duyacağı saygıyı belirleyecek.

İnsnalar gerçek yüzünü sinirlenince ortaya koyar geri kalan rol ve maske. Gerçekte böyle biri sana yaptığı takındığı rol değil. Ve senin uyanmandan korkuyor. Uyanırsan herifi şutlayacaksın. Bu da sen uyanmadan gözün açılmadan evlenme derdinde. Sonra gerçek yüzünü artık çekinmeden gösterecek.
Bak benim kendi ailemde var böyle birileri. Sinirlenince ne varsa döker sonra özür dilerler ama tekrar sinirlensin aynı şeyleri savunurlar. Sadece sesini yükseltmeye o da başkası uyarırsa haklısın der özür diler ama yalnız kalınca da ben sinirli adamım der geçerler. Başkası dışarıdan çok kibar, çok düşünceli der ama sürekli etrafında bir süre sonra can kırıkları var gibi dolaşırsın. Aynı aileden olsak bile sürekli çekilmez
Erkeklerin çoğu böyle. Bana sorulsun, ben olayların dışında kalmayayım kafasında. Anneme olan tavrına ben de sinirlendim söyledim ona ben sadece ikimiz konuşurken araya girmesin bunu rica ediyorum diyor. Sonra beni arayıp istediğini diyebilir annen konuşuruz diyor. Sonra da özür diledi zaten. Ben şu an konuşmak istemiyorum dedim nadasa bıraktım kabuğuma çekildim.

Hanımlar merhaba. Daha önce de nişanlımla ilgili bir konu açmıştım. Bugün yine sizin düşüncelerinize ihtiyacım var.
Biz düğün hazırlığı içerisindeyiz. Nişanlımla yazın mobilya seçimi yapmıştık. Eşya bölümünde de biz beyaz eşyaları alacaktık, onlar da mobilyaları alacaktı. Neyse mobilyaları aldık ama kendisi şehir dışında olduğu için mağazada kaldı mobilyalar. Ben gerginlik sinir oluşmasın diye pek istediğim yatak odasını seçemedim onun yerine başka bir yatak odası alındı. Süreç içerisinde de ben mobilyayı beğenmediğimi parayı iade etmelerini ben kendim mobilya almak istediğimi söyledim. Ama alışveriş yaptığımız mobilya şirketi iade yapmadı maalesef. Nişanlım ve ailesi de ısrar ettiler yine bu mağazadan başka bir mobilya seçin diye. Biz de tamam dedik. O gün, ikimiz de şehir dışında olduğumuz için anneler gitti bize fotoğraf attılar mağazadan biz de seçtik. Ufak bir fiyat farkı oluşmuş annem de bunu ödemeyi teklif etmiş nişanlımın annesi kabul etmemiş. Annem de o zaman biz de mutfak masası kütüphane falan alırız demiş. Anlaşmışlar. Neyse konu kapandı. Aradan 3 ay geçti. Bugün nişanlımla konuşurken, nişanlım mobilya değişimi yapılırken 7 binlik bir fark oluşmuş bana niye haber vermediniz niye benim haber yok diye sitem etti bana. Ben de 7 binlik bir fark oluştuğunu bilmiyorduk. Sadece ufak bir fiyat farkı var dediler bize onu da annem ödemeyi teklif etti senin annenler kabul etmedi dedim. İşte nişanlım niye bana haber vermiyorsunuz parası önemli değil ama evliliğimle ilgili konularda niye beni dışarda bırakıyorsunuz diye sitem etmeye devam etti. Ben, o zaman sen kendi ailene sorsaydın dedim. Kendi ailesi de işte aynı bizim gibi anlaştığımız konu kapandığı için uzatmayıp ona söylememişler. Onlara da kızmış nişanlım zaten. Annesi de bu konuyu sakın kıza söyleme yanlış anlaşılabilecek bir konu yanlış anlarlar demiş. Ben de şu an annemle yaşıyorum evimiz de küçük annem de, mobilya konusunu duyunca odaya girdi müdahil olmak istedi ben izin vermedim çıkardım annemi dışarı nişanlım da buna çok kızdı. Annen ikimiz arasındaki konuşmaya niye müdahil oluyor sonra arasın benle konuşsun. Odaya niye giriyor falan dedi. Ben de mobilya konusunda kendisi orada olduğu için ifade etmek istedi kendini dedim tabii tartışma büyüdü. En son nişanlım annene söyle, ikimiz arasındaki tartışmalara konuşmalara konulara dahil olmasın dedi. Ben çok üzüldüm çünkü annemden başka kimsem yok babam, babam vefat etti annem arkadaşım gibidir her şeyimi bilir. Evde üzülsem sevinsem ağlasam ister istemez haberi olur, ev küçük olduğu için sesler de duyuluyor. Tabii annem de çok bozuldu bu duruma. İkisi arasında kaldım özetle. Lütfen yargılamadan tecrübelerinizi görüşlerinizi bana aktarır mısınız?
Annenizin mudahil olma durumu, nisanliniz annenize bu sekilde konusmamali anneniz sonucta ayip yani azarlar gibi . Annnenizin yaptigi dogru degil ama benim annem olsa o da yapardı. Sonucta malum durumda oradaymiş. Nisanliniz genel olarak gerildi mi acaba masraf hazirlik vs. Olur oyle seyler takilmayin. sadece annenizi idare etmesi lazimdı o hos olmamis o durumu konuşabilirsiniz

Annenizle sıkı ilişkinizi kıskandığını düşünüyorum bu adamın. İlk fırsatta kadını ekarte etmeye kalkmış. Ayrıca kadın ne kadar yol yordam bilen biri, fiyat farkını teklif etmesi, kabul edilmeyince biz de şunları alalım demesi… Bulmuş da bunuyor küçük bey. Çok dahil olmak istiyorsa işini ayarlasın kıçını kaldırsın tutsun nişanlısının elinden gitsin mobilyacıya. Annemi ezmeye kalkanın kafasını ezerim, zamanında ezdim de. Sakın taviz verme.

Sizi anlıyorum, annenize ayıp edildiğini söylemeniz gayet güzel olmuş. Fakat bu tarz meselelerde tartışma konusunun içeriğinden bağımsız düşünmek lazım, sonuçta sesler yükseliyor ve ortada bi gerginlik var. Ve anneniz buna şahit oluyor. Tartışmak çok doğal bir şey, zaten tartıştığınız şey de önemsiz bir mesele. Ama yoruma kapalı olması isteniyorsa taraflar arasında tamamen özel olacak şekilde yapılmalı. Nişanlınız da bir gün baba olduğunda aynı senaryoyu yaşarsa belki annenizin ne hissettiğini ve hangi motivasyonla müdahale etmek zorunda kaldığını daha iyi anlayabilir. Benim naçizane fikrim, annenize ayıp olduğu fikrinin arkasında durmaktan vazgeçmeyin. Sizin bu ve benzeri olaylarda göstereceğiniz tavrınız, tüm evlilik hayatınız boyunca nişanlınızın annenize karşı sergileyeceği tutumu ve duyacağı saygıyı belirleyecek.
Ne kadar nahif ve güzel yorumlamışsınız. Ben nişanlıma gereken şeyleri söyledim dediğiniz gibi, yüz yüze geldiğimizde de söyleyeceğim. Zaten o da bugün mesaj attı ben de üzüldüm olanlar için tekrar özür dilerim dedi. Ama bilmiyorum dediğiniz gibi iyice düşünülüp tartılması lazım bazı şeylerin, çok teşekkür ederim 🌸

Annenizle sıkı ilişkinizi kıskandığını düşünüyorum bu adamın. İlk fırsatta kadını ekarte etmeye kalkmış. Ayrıca kadın ne kadar yol yordam bilen biri, fiyat farkını teklif etmesi, kabul edilmeyince biz de şunları alalım demesi… Bulmuş da bunuyor küçük bey. Çok dahil olmak istiyorsa işini ayarlasın kıçını kaldırsın tutsun nişanlısının elinden gitsin mobilyacıya. Annemi ezmeye kalkanın kafasını ezerim, zamanında ezdim de. Sakın taviz verme.
İnanın bu yorumunuzu şimdi anneme okudum, benim daha önce hiç aklıma gelmemişti. Evet gizliden gizliye ciddi bu da olabilir diyorum. Merak etmeyin annemle ilgili gereken şeyleri nişanlıma söyledim. Yüz yüze gelince de söyleyeceğim. İki gündür özür diliyor ama ben biraz kendi kabuğuma çekildim

Nişanlınızın iki karakteri var ve planları var. İnsanlar alışverişte tatilde be kavgada belli olur. Siz tatilde değil de evlenince anlamamak için bu iki mevzudaki şeylere dikkat edin. Söylediği bahane çok ama çok kötü niyetli, planlı bir davranış. Öğrenip size kızmaya çalışıp kavga etmesi de iğrenç. Bahanesi de komik. Sizin üzerinizde otorite kurmaya çalışıp o bahane ile annenizin de ortadan kaldırıyor. Çok çirkin.

Hiç bir iyi niyetli, düzgün ahlaklı, kendini geliştirmiş sağlıklı insan durduk yere huzursuzluk çıkarıp karşıdaki insanı kırıp sonra sinirliydim yaptım demez. Bu toksik bir ilişki. Böyle insanlar durduk yere sizi tartışmaya çeker ve üste çıkmaya çalışırlar. Evde videolu kızla tartışma çıkarıp sonra da anneye kızması terbiyesizlik.

Siz bazı şeylere anlam veremiyorsunuz. Nedenini anlayamıyorsunuz ama asıl neden karşıdaki insanın aslında size kavgada gösterdiği gibi olması. Ve sizin duygu durumunuzu etkiler bu. Mutsuz huzursuz olursunuz. Sevgi bu değil.

Bence nişanlın haklı. Anneniz ikiniz konuşurken ya da tartışırken araya girmemeli. Aynı evde yaşıyor olabilirsiniz ama size alan bırakmalı. odaya girip tartismaya müdahil olması biraz usulsüz olmuş.
Evet ama mobilya konusunda tartıştığımızı duyduğunda geldi, çünkü ben orada yoktum annem vardı. Yoksa başka konuşmalara hiç karışmaz. Böyle demesi gerekmezdi.

Evet ama mobilya konusunda tartıştığımızı duyduğunda geldi, çünkü ben orada yoktum annem vardı. Yoksa başka konuşmalara hiç karışmaz. Böyle demesi gerekmezdi.
Öf abartmasın nişanlın, yok araya girmeseydi de beni arasaydı bilmem ne. Kadın duymuş gelmiş işte tamam uzatacak bir şey yok, suyunu çıkarmaya gerek de yok. Saçma saçma konuşmasaydı kadın da gelmezdi. Daha savunma bile anneni ona, annem benim yanlış anlaşıldığımı zor durumda olduğumu fark etti tabi ki gelecek de

Öf abartmasın nişanlın, yok araya girmeseydi de beni arasaydı bilmem ne. Kadın duymuş gelmiş işte tamam uzatacak bir şey yok, suyunu çıkarmaya gerek de yok. Saçma saçma konuşmasaydı kadın da gelmezdi. Daha savunma bile anneni ona, annem benim yanlış anlaşıldığımı zor durumda olduğumu fark etti tabi ki gelecek de
Emin olun dedim hepsini o da anladı yaptığı eşekliği de içine etmiş oldu artık

Ya ben anlamıyorum bu erkeklerin garip şeylere takmalarını. Neymiş kadın kendi evinde kızının odasına girmiş,tartışma çıkmasın diye izah etme gereği duymuş,paşama bu sorun oluyor,”sana ne be,kadın kendi evinde odaya girerken sana mı soracak” demeliydiniz,burada siz hatalısınız.

Ayrıca evlilik sürecinin her aşamasından haberdar olmak isteyen adam anasını yollamaz eşya almaya,kendisi gelir. Edepsizliğin lüzumu yok.

Annenizi ezdirmeyin.

Ya ben anlamıyorum bu erkeklerin garip şeylere takmalarını. Neymiş kadın kendi evinde kızının odasına girmiş,tartışma çıkmasın diye izah etme gereği duymuş,paşama bu sorun oluyor,”sana ne be,kadın kendi evinde odaya girerken sana mı soracak” demeliydiniz,burada siz hatalısınız.

Ayrıca evlilik sürecinin her aşamasından haberdar olmak isteyen adam anasını yollamaz eşya almaya,kendisi gelir. Edepsizliğin lüzumu yok.

Annenizi ezdirmeyin.
Gerekeni dedim merak etmeyin. Savundum annemi yüz yüze gelince de savunacağım.

Şimdi düşünüyorum ben bir sebepten nisanlimi arayıp bir konudaki rahatsızlığımdan bahsederken annesi odaya girip konuya karışsa valla inanılmaz sinir olurum. Koskoca insanlarız ne münasebet. Bu kısımda annenizin kendisini tutup telefon kapandıktan sonra sizinle oturup konuşması daha iyi olurmuş.
Diğer kısımda ise işin rengi çok değişiyor. Adamın kendi annesi bile biliyor oğlunun huyunu, ne kadar geçimsiz olduğunu ve bu durumdan bahsetmiyor sırf hır çıkmasın diye. Adım gibi eminim ki siz de nisanliniza bir şeyden bahsetmeden önce elli kere düşünüyorsunuzdur, şöyle demeyeyim böyle diyeyim diye farkında olmadan kendinizi korumaya almissinizdir. Nerede ne diyeceğini bilmeyen bir adam var ayrıca karşınızda. Normal bir insan bu lafı size söylediğinde sizin ve annenizin yanlış anlayacağını bilir, başkasının uyarmasina ihtiyacı yoktur ama kayinvalideniz uyarmak zorunda kalmış. Onu bile dinlememiş. Sizin bu adamla işiniz var, bütün hayatınız onu idare etmek, aman kızmasın aman küsmesin diye alttan alıp kırk kere düşünmekle geçecek. Girdiğiniz hangi ortamda sizi utandıracak diye korkup zamanla ya onun adına bahane üretecek ya da pes edip beraber bir yere gitmeyeye başlayacaksınız. Eski konuları da okudum ve benim açımdan çok büyük red flag var bu adamda.

Ne kadar nahif ve güzel yorumlamışsınız. Ben nişanlıma gereken şeyleri söyledim dediğiniz gibi, yüz yüze geldiğimizde de söyleyeceğim. Zaten o da bugün mesaj attı ben de üzüldüm olanlar için tekrar özür dilerim dedi. Ama bilmiyorum dediğiniz gibi iyice düşünülüp tartılması lazım bazı şeylerin, çok teşekkür ederim 🌸
Rica ederim🌺

X