nişanlım ve çevremdekilerin geleceğime dair kehanetleri...

Yolda dediğim yilda olacakti,bi de mesafe koyduğum onun ailesi oldu.kendi akrabalarim değil.telefondan yazmaya aliskin degilimde onda boyle oldu kusuruma bakmayin:))

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kusura bakma bence çevrendekiler kehanette bulunmamış, senin durumun daha çok görünen köy kılavuz istemez durumu..

Telefon konusmasinda ablana sonuna kadar hak verdim.
Bir kere nisanlinin sana ve ailene bile guveni yok ki, ablana bile gitmeni istemiyor. Dahasi, evlenmeden izin vermemeler filan...
Bu seni ailene bile rica minnet gonderir, soyleyeyim. Yok "enisten varsa gitmeyeceksin, erkek misafir varsa gitmeyeceksin", bunun sonu yok.
Senin hayatina daha evlenmeden ambargo koyacak kadar da saygisiz bir insanmis nisanlin. Evet, senin asktan gozlerin kor mu bilmiyorum, ama simdi savundugun seyleri evlenince aglama nedenin olacak gibi geliyor. "Prensip" filan geciniz lutfen; saygisizlik ve guvensizlik bu :KK14:
Giyim kusam konusunda bilmiyorum, ailen seni gozlemlemis ve olani soylemis.
Kimbilir daha neler goruyorlar ki herkes bir agiz olmus. Herkesten, hele de ailenden ayni yorumlari aliyorsan, bu insanlar birseyler goruyorlar ki soyluyorlar. Nisanlina toz kondurmuyorsun, ama yanlislari da gormuyorsun. Bu kotu. Allah sonunuzu hayir etsin. Ben katlanamazdim oyle nisanliya. Eniste varken ablaya gidilmezmismis. Hakkatten enisteye laf altindan namuzsuz demis nerdeyse yahu. Sana bile hatta, guveni yok iste. Ablan hakli.

Bana kalırsa aile yapılarınız farklı sadece. Nişanlın tabıki gece evde erkek olan bi yere göndermek istemez seni. Seni sahiplenmiş ve kıskanır haliyle. Ki aile yapılarına da ters. Benim annem babam heryere gitmeme izin verir kalmama izin vermezdi hatta amcamın evinde bile 3 oğlu var diye. Ki altlı üstlü otururduk. Sen bunlar bana normal dersen sorun yok. Şimdi evliyim anneme kalmaya gitmiyorum. Ne gerek varki ? Kadının yeri kocasının yanı. Anneme beraber gidiyoruz kayınvalideme beraber gidiyoruz. O nereye ben oraya. Ben nereye o oraya. Buda bizim aile yapımız ve düşüncemiz..

Ben de bir kehanette bulunayım. Çevrenizdekilerin kehanetleri bir bir çıkacak. Çıkacak yanlış oldu çıkmaya başlamış bile. Bile bile kendinizi uçuruma atıyorsunuz ve insanların sizi uyarmasına da kulaklarınızı kapatıyorsunuz. Nişanlınızı savunmayı da bırakın bence. Göreceğinizi gördükten sonra pişman olacaksınız çünkü.

ben bu örneklerden nefret ediyorum işte.. insan kısmetiyle karşılaştığında gözü kör kulağı sağır oluyormuş insanlar anasını babasını bırakıp kaçıyor evleniyor kimse kısmete mani olamaz hatta insanın kendi bile bunu der bunu söylerim.. eğer yaşayacağım varsada buda rabbimden derim yaşamadan göremem.. hep nişanlımı savunuyorum çünkü o benim ailem olacak ve insan ne olursa olsun ailesini savunur... ona karşı ailemi hep savundum ve onuda herkese karşı savunurum seviyorum çünkü rabbim yazmış.. olacağa benim diyecek sözüm yok belki haklısınız belki değil hayırlısı olsun benim için sadece bu şekilde dua edin yeter...

Ondan once de kadinlarin oldugu odaya girmez konusmaz demissin. tersmis, prensipmis...
Daha da oncesinde seni adam ettigini, erkek fatmadan kiza cevirdigini soylemissin.

Ohooo o zaman niye konu actin arkadasim? Sen halinden gayet memnunmussun iste. Ablanlara ve cevrene de diyeydin ya bunlari, sussalardi?
Su alintiladigim cevabindan sonra yazacak birsey yok. Son derece kadercisin, bile bile atese atlamaya bile yasayacagim varsa yasarim demissin. Valla diyecek birsey yok o zaman. Sana mutluluklar dilerim.

Senin gibi cok kiz gorduk burda ama bilesin. Evlenmeden once ayni senin gibi bu garip davranislardan hoslanip, guzel anlamlar cikaranlar, evlenince yuzlerine tokat gibi gercekleri yediler. Bakalim evlenince de savunacak misin bu tur davranislari. Lutfen gel ve bize yanildigimizi ya da hakli ciktigimizi soyle olur mu?
Ha umarim yaniliriz. Ama hic sanmiyorum. Daha simdiden belli yani. Persembenin gelisi Carsambadan bellidir.
Evlenip de bu davranislardan sakin ha sikayet etmeye kalkma arkadasim. Evlenmeden once tatli geliyorsa evlenince de gelsin. Istemeyiz ama buraya gelip de aglarsan sana kendi dusen aglamaz diyecegim.
Ha insallah yanilirim, yaniliriz. Burda bile sayfalarca yorumda nisanlina hak veren sayili kisi var, biz bile agiz birligi yapmisken, ailen kimbilir daha nelerini goruyor.
Neyse, alan razi satan raziysa bize de mutluluklar dilemek duser.

sürekli höt höt bir adamla ömür geçmez insan bazen şımarıklık yapmak istiyor
naz yapmak istiyor
ne bileyim ben olsam katlanamam

özellikle de ailemle küs olmalarına asla ve asla katlanamam
benim eşim ailemele dargın küs olamaz ileri de çok üzüleceğine eminim.

Yanlış yoldasın
Şunu hiç bir zaman unutma
Nişanlın seni kendi ailenden daha fazla sevemez ve koruyamaz
Hastalıklı bir takıntı bu
Ailende bunu görmüş ve seni uyarmış
Kendine bahaneler üretme, kararını verdiysen evleneceksin
Ama evlilik senin düşündüğün gibi bir şey değil
Hele otoriterlik kolay bir yaşam şekli değil
Daha nişanlıyken ailene tavır koyabilen bir adam evlenince seni onlara hasret bırakır
Bu konuda verdiğin tavizler evlenince, sana her dediğini kabul etmek zorunda kalmak olarak geri döner
Herkes kendince inançlı, herkes müslüman, müslümanlıkta önce aileye hürmet var, sevmese de saymak zorunda, ailenin içtihatlarına ses etme hakkı yok
Senin yaşın 23 benim kisi 38
Otur düşün, pişman olmam diyorsan evlen, senin hayatın

Son düzenleme:
canım kusura bakma ama böyle konuları okudukça aklıma eskilerin şu sözü geliyor 'kimi insan çekeceği çileye aşık olurmuş'... İnşallah yanılan bizler oluruz sen çok mutlu olursun ama bende diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum. Daha nişanlı iken bu kadar kısıtlayıp karışıyor ise evlendiğin zaman olabilecekleri düşünemiyorum bile...
Enişten evdeyken kalamama kısmı da çok garip geldi benim de kız kardeşim var bekarken de gelir kalırdı evlendikten sonra da kalmaya geliyor damadımıza şükürler olsun böyle psikopat değil..

ablalarım şuna bi açıklık getireyim nişanlımı savunmak anlamında anlamayın ama ailemde benimle ve nişanlımla kötü konuşan o üç beş akrabamı zerre sevmem onlarında bahane aradıklarına yemin edebilirim ki bunu bana annem bizzat kendi söyledi onların seni düşündüğü biri vardı istemeye gelirkende yüzlerini burktular diye... yengem ilk kayınpederimden başladı laf sokmaya babası öyle babası şöyle diye ki adamın hiç bişeysi yok bana karşı aileme babama karşı hacı insanlar zaten hani ton ton derlerya o hesapta biri lakabı Atatürk'müş bunu öyle dallandırıp budaklandırıp anlattıki ben o zaman notumu verdim yengem çok konuşur boş konuşur şimdi burdan bakınca iki tarafta benim için yersiz eleştiri yapıyor.. zaten bu şekilde konuşanda ha bu iki akrabam geri kalanı hiç bişi demedi şimdiye dek zaten yüz göz olmayı seven insan değil ve bu boşunada değil bende istemem çok sıkı fıkı olmayı... ne o benim sülalemle ne ben onu sülalesiyle... herşey ölçüsü kadar olmalı ama bizimkilerin ölçüsü yok işte...

bi insan sadece bir yerde "kalmaya" izin vermiyorsa geri kalan herşeyede izin vermez mi bu şekilde mi düşünüyorsunuz.. yani diyosunuzki bu adam senin ablanda kalmana izin vermedi geri kalan hiç bişeye izin vermez istediği kadar düzgün ahlaklı olsun gerisi mühim değil yeterki ablanda kalabil... pire için yorgan yakmak olmuyor mu bu birazda... ciddi ciddi bir bir kenara atıp ölçüp tartıyorum teraziye koyuyorum bi bakıyorumki iyi tarafları daha ağır basıyor aile yapısıyla düzgün ahlakıyla namazında niyazında içkisi kumarı olmayan evine her türlü ekmek götürebilecek karısınıda çoluğunu çocuğunuda koruyup kollayabilecek biri.. diğer tarafta sadece bize göre yersiz kendince haklı bulduğu bi kaç prensibi var giyimimde dikkat edeceğim gittiğim yerde acil bir şey yoksa kalmayacağım.. ben ondan öncesinde evde hatta daha çok dükkanımızda bildiğimiz hapis gibiydim gezmeyi tozmayı ondan öğrendim ya kendi ailem kadar hiç kimse sıkamaz beni heralde babam yolluyomu beni ablama yok annem binde bi izin veriyor babamı ikna ediyorda öyle göndermeme sebebi farklı tabi onun dükkanda duruyorum diye ama anlatmak istediğim ben zaten yeterince kısıtlı bi hayata sahibim nişanlım benim özgürlüğümü bitirmekten çok beni özgürleştirdi daha dün kendi bıraktı beni ablama ya göndermeyecek olsa hadi gel sahilde turlayalım derdi bende bayılarak giderdim açık ve net söyleyebilirim bunu düğüne gidecektim ablamda bekleyeyim saati dedim götürdü bıraktı ne surat astı ne bişi yaptı güldü beni sevdiğini söyledi görüşürüz dedi ve gitti oynadı mı yoksa samimi miydi o zaman baştan bunu sorgulamam gerek... ve hadi bunuda geçtim diğer ablamda hiç kalmam izin vermeyende anam eniştem evde vardiyalı çalışmıyor diye göndermez açıkça annem enişteme namussuz mu demiş oluyo bu durumda... :26: bizde koca evde oldumu kız çocuğu kalmaz bu nişanlımda değil kendi ailemdede var o gün annem izin verdi evet ama mecburiyetten verdi normalde bırakmaz yeğen sünnet olduğu için ve sabah ablamın işi olduğu için orda kaldım annem sırf bu yüzden izin verdi annem izin vermeyince sorun yok o annem ama nişanlım vermeyince neden garip gözüktü bilemiyorum ciddende anlayamadım.. nişanlımla annem kesinlikle aynı kafa yapısındalar zaten aynı ya hiç aşağısı yukarısı yok bi araya gelip kök söktürebilirler bana iyi bi ekip oldular vallahi resmen tembih ediyo annem arzuya şunu bunu yaptır yada yaptırma diye ya... eti senin kemiği benim modunda kadın :KK53:

Hepsini okuyamadım ama bir kısmını okudum da yazılanların, nişanlınızı o kadar at gözlüğü takmışçasına savunuyorsunuz ki, gerçekten hayretler içinde kaldım. Neredeyse ailenizi bir kenara atmış durumdasınız. Ablanızın yanına gidiyorsunuz, el alemin değil, gideceksiniz de kalacaksınız da, böyle saçmalık mı olur ya? Bir nişanlınız namuslu, geri kalan herkes ahlaksız mı? Hadi onu da geçtim, nişanlınız hiçbir ablanızla konuşmuyor anladığım kadarıyla, şimdiden bu şekilde olan insan ileride sizi ailenizle görüştürmez. Bence bunları oturup bir düşünün. İlerde Allah korusun ayrılmak istersiniz, geç olur, hayatınız zindana döner.
Ama yok ben bu adamı böyle seviyorum diyorsanız da herkesi susturacaksınız, ben bu adamı seviyorum, kimseye laf söylemek düşmez diyeceksiniz. Sizin hayatınız en güzel kararı siz vereceksiniz.
Bence bir ilişki bu kadar yorucu olmamalı.

Genç kızların yaptığı en büyük hata , ben aşkımla evleneyim gerisi önmli değil mantığı oysa ki bu adam kendini kişiliğini gösteriyor evlendin diye sadece erkekle ömür geçmez yanında ablanda ,ailende ,arkadaşlarında olacak ,yoksa bu hayatın tadı tuzu kalmaz , erkek kısmı kendi hayatından ve alışkanlıklarından kesinlikle ödün vermiyor bütün fedakarlıkları kadına yüklüyorlar böyle evlilik olmaz aslında yuvayı yapanda bozan da erkeğin kendisidir

Bahse girerim kim ne derse desin bu arkadaşımız bu adamla evlenecek ve ne. Yzak ki çokta pişman olacak tecrübe ile sabittir:KK43: Hatta şuan bir mucize olsa gelecekten bir kare gösterilse ağladığını üzgün olduğunu görse gene başka bişeye bağlayıp gene evlenecek.. bir ilişkide savunma mekanızması devreye girmişse hiçbir şeyle kanıtlayamazsınız karşıdakinin kötülüğünü..Hatta burda yazdıklarımızdan etkilenip gidip soracak aşkım ablamlara gönderirmisin beni evlenince oda tabiki canım o senin ablan ben görüşmesemde sen görüşeceksin diyecek bizimki uçacak mutluluktan bak işte yanılıyorlar diye sonra ne mi olacak her gidişin bir olay olacak beni bırakıp nereye gidiyorsun diye hep yoluna taş koyacak..ama yaşamadan inanmayacaksın yanlış anlama sana kzmıyorum bende geçtim bu yollardan bu söylediklerimi söyleyenlere çok kızdım inan bigün sende birilerine söyleyecen aynılarını

Alan razı veren razı o zaman konu açılış amacı ne ? Aile her şeyden önce gelir. Nişanlınızın ablası sizden hoşlanmıyor olsaydı bir dakika durmazdı ayrılmak için.
Nişanlınız kısa ve kibarca anlayışsız biri.
Siz zaten bu düşüncelerle yolunuza devam ederseniz kk da kaldığınız sürece sıkıntılı konularınızı görürüz.

Hem bişey diyim mi arzucum ortada sorunn olmasa ne herkes bu kadar takılır hadi takıldılar diyelim senin kafan karışmazdı burda rahatlamaya ihtiyac duymazdın emin ol..seni o kadar iyi anlıyorumki öyle istiyordunki şuam birileri çıksın sana o çok iyi biri çok şanslısın desin ama ne yazık ki öyle değil herzaman baskın karakterden uzak durmak lazım bende senin gibi derdim aman her dediğimi yapsa sıkılırım ama inan sıkılmak hergün ağlamaktan çok daha hoş bir duygu

Bazı detayları kaçırmış olabilirim ama anladığım kadarıyla siz bu kişiyle en azından şu an için mutlusunuz. Hayat sizin hayatınız. Kalma demiş başkalarının evinde, kendince açıklamasını yapmış. Size de mantıklı gelmiş. Ha bana gelmedi orası ayrı. Ama sonuçta siz evleneceksiniz değil mi? Bize ne? Ama sormak istiyorum hayatı bu kadar zorlaştırma çabası neden? Bu konuyu ben anlayamıyorum bir türlü :44: Zihnimi zorluyorum zorluyorum ama bir türlü çözemiyorum. Gece ablanızda kalsanız ne olur? Neden nişanlım eğlensin diye düşünmüyor da tutup da taaaaa yok uyurken biri saçını görürse diye düşünüyor? Bilemiyorum anlamaya çalışıyorum ama bana biraz sıkıntılı geliyor bu düşünceler. Hayat bu kadar zor olmak zorunda mı? Anlayamıyorum. Hepimiz hayatımızı sürdürmek zorundayız ama neden kendimizi bu kadar kasarak yaşamak zorunda olalım? Yani sonunda olacak şey sizi mutlu edecek başkalarını da mutlu edecek değil mi? Neden yasak olsun? Ha bir de "prensipleri" demişsiniz ya ben de prensiplerim gereği ailemi hiç kimseye ezdirmem deseniz acaba size ne cevap verir çooook merak ettim doğrusu. Şöyle genelde bakıyorum da nedense hep erkeklerin prensipleri oluyor da kadınların olamıyor. Neden olamıyor? Ha derseniz ki tamam ben anneme de gitmem ablama da gitmem. Gerekirse evden dışarı da çıkmam onun izni olmadan. O öyle isterse ondan izin almadan hiçbir adım atmam. Onun prensipleri doğrultusunda yaşar öyle ölür giderim, o konuda ne anneniz ne babanız ne ablanız, hiç kimse tek bir kelime dahi edemez.

Konu sahibi kardeşim sen şimdi ablana hak veriyorum diyenleri kafadan eliyorsundur ama ablana ben hak veriyorum. Eğer benim kardeşim bu yüzden kavga etseydi o anda kavga etmez kardeşimi eve göndermez, müsait bir zamanda o hadsize haddini bildirirdim. Ve haklı olarak bir ömür ona ön yargıyla yaklaşırdım.

Niye konu açtığını da anlamadım. Senin gibi düşünemiyoruz.

Pırlanta gibi diyenler yaşamayacak nişanlınla sen yaşayacaksın. Dışarıdan sessiz sakin görünen herkese pırlanta gibi yorumu yapılır tecrübe konuşuyor. Evlilik nişanlılığa benzemez. Herkesin iç yüzü orada meydana çıkıyor.

Nişanlının ailesi evinden başka yerde kalmıyor olabilir. Sen şimdiye kadar ablanın evinde kalıp da nişanlın istemiyor diye kalmıyorsan kusura bakma ama o da çok fedakarlık yaptı deme sadece onun lehine orta yolu bulmuşsunuz.
Ben ablamda veya annemde kalmak istesem eşim sen bilirsin der. Eniştelerimden zerre şüphe etmez. Kişi kendinden bilir işi.

Sen nişanlının hayatını yaşamaya şimdiden başlamışsın. Eğer her dediğine boyun eğersen tabi ki mutlu olursun. Sonuçta ne kadar az şey bilirsen o kadar iyi.

Bu bu konu için altın vuruş oldu bana göre eh konu sahibi kendin yaşa da gör ama ilerde lütfen unutma bu söylediğimi uğra buraya siz haksızdınız veya haklı çıktınız de.
Ben evlendikten bir sene sonra diyorum başka bir şey demiyorum daha...

Konu sahibi bayan arkabalarının nişanlısının oturup hal hatır sormalarına vıcık vıcık ilişki olarak yorumladı dolaylı olarak aslında.
Kalabalık muhabbeti sevmiyor da dediğine göre evliliğin seyri 'koca nerede ne kadar durmak isterse o kadar kalınacak' olacağı kesinleşti.

Bu zihniyette ki erkeklerin evlenince ne kadar sahiplendiği! artık biliniyor zaten. Kendisi görmüyor görmek istemiyor bize de yapacak bir şey kalmıyor.

Demagoji teşhisini sen yapmıştın sanırım. Bana göre kesinlikle doğru!

Arzu,
ablacım siz birbirinizi sevmişsiniz, hayatlarınızı birleştirmek için evlilik yolunda bir adım atmışsınız, Allah utandırmasın inşaallah.

Ama gülüm, maalesef bende yorum yapan arkadaşlara ve ablalarına katılmak zorundayım, canım benim seviyorsun buna diyebileceğim hiçbirşey olamaz fakat nişanlın evlenince şimdi ya sabır çekip yuttuğu, dilediği özürleri bile bir kenara yazıyor haberin olsun, geçmişte ablan eniştenle olan sorunlar bir yana, ortada bariz bir durum var ki fark edemiyorsun veya seni sevdiği için aynı şimdi olduğu gibi evlenince de senin isteklerini kabullenecek sanıyorsun, yanılıyorsun.

Evlenince bırak ablanı, annende kalmak istediğin zaman bile kalamayacaksın, annene oturmaya gitmen için izin verirse ne mutlu, ablanlara gidip gelmeyi unut zaten, evlenince özellikle küs olduğu ablanla görüşmeni yasaklayacak, ki ablan telefonu alıp saydırmakta haklı, kusura bakma ama bende ablan gibi tepki verirdim, benim eşim adam mı yiyor, ne demek kız kıza olursa kalabilirsin, o senin ne olursa olsun enişten, diğeri de ablan, enişten evdeyse kalamazsın demek ne büyük bir hakaret farkında mısın?

Belki nişanlın hakkında böyle şeyler yazmamız seni üzüyor fakat inan ki biraz evlilik ve hayat tecrübesi olan kadınların görebileceği sorunlar var ortada, en az ablanlar kadar bizde istemeyiz ilerde üzülüp incinmeni.

İnşaallah biz yanılırız, inşaallah hayalindeki gibi bir evliliğin olur Arzu.

Aslında kırmızılaştırdığım konuya parmak basacaktım ki çok fazla şey yazınca unuttum. O yüzden evlilik nişanlılığa benzemez dedim.
Konu sahibi nişanlısının köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyen bir yapısı olduğunü söylüyor ama aslında şu anda bizzat onu yapıyor ve fedakarlık gösterdiğini düşündürüyor.
Evlilik bambaşka bir dünya.

Bence dini ne gerektiriyosa onları söylemiş bencede bi kızın kim olursa olsun kuzene dahi nikah düşebiliyoken eniştesi el adamı diye kalmasını istememesi gayet normal birşey ve genç bi kızın evinden başka biyerde kalmasını garipserim açıkcası . Bayanların olduğu odaya girip selam vermemesi de çok doğru bi davranış bu konuda söyleyebilceğim tek şey yaptığı teryesizlik değil saygıdan yapılan bişey. benim annemlerde toplu oturdukları zaman kuzenlerim dahi odaya dalıp selam vermezler kapının gerisinde dururlar bence asıl bu saygı meselesi. Dinini yaşayan otoriterliğini sevdiğin katlanabildiğin birisiyle evlenebilirsin kaldıramıycağın şeyler yaşayacağını düşünmüyorum.
Bence sakin kafayla bi düşün ne aileni ne nişanlını dinlemeden sen kendi söylediklerini dinle ne istiyosun diye ondan sonra herşeye cevap bulunur canım herşey istediğin gibi olur inşAllah:)

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

X