nişanlım ve çevremdekilerin geleceğime dair kehanetleri...

Benim gorumcemin nisanlisida bizde kaldi diye olay cikarmisti enistesi bile degil abisinin evi dusunun yani simdi yeni evliler ama hayati zindan gibi camdan bile bakamiyor annesine gelmeye bile bin ton laf yiyor ve hepimiz yapma demistik

Al sana evlenince olacaklar al sana geleceğin...

Kadın akrabalarına selam vermemek mi yakışık almazmış?
Bu da mı prensipmiş.
Ayol bizde selam vermemeye saygısız derler.

bnde bu konuda aynı fikirdeyim ama kadın dolu bir oda ve tek başına bi erkek oda garip gelmiyor değil hani.. kapıdan selamün aleyküm deyip mutfağa kaçar hep bizimkiler otursun tek tek nasılsınız bizde iyiyiz siz nasılsınız eh bizde iyiyiz demesini bekliyo... sevmez o o kadar kalabalık muhabbet ne yapayım...

en yakın arkadaşımla arası iyidir bu arada hatta ailesiylede tanıştı ve hepsinin gözünde ideal damat bana aferin pırlanta gibi çocuk diyip duruyolar.. onlardamı aşık ki benimkine :26:

bnde bu konuda aynı fikirdeyim ama kadın dolu bir oda ve tek başına bi erkek oda garip gelmiyor değil hani.. kapıdan selamün aleyküm deyip mutfağa kaçar hep bizimkiler otursun tek tek nasılsınız bizde iyiyiz siz nasılsınız eh bizde iyiyiz demesini bekliyo... sevmez o o kadar kalabalık muhabbet ne yapayım...

en yakın arkadaşımla arası iyidir bu arada hatta ailesiylede tanıştı ve hepsinin gözünde ideal damat bana aferin pırlanta gibi çocuk diyip duruyolar.. onlardamı aşık ki benimkine :26:
Bu bu konu için altın vuruş oldu bana göre eh konu sahibi kendin yaşa da gör ama ilerde lütfen unutma bu söylediğimi uğra buraya siz haksızdınız veya haklı çıktınız de.
Ben evlendikten bir sene sonra diyorum başka bir şey demiyorum daha...

Arzu,
ablacım siz birbirinizi sevmişsiniz, hayatlarınızı birleştirmek için evlilik yolunda bir adım atmışsınız, Allah utandırmasın inşaallah.

Ama gülüm, maalesef bende yorum yapan arkadaşlara ve ablalarına katılmak zorundayım, canım benim seviyorsun buna diyebileceğim hiçbirşey olamaz fakat nişanlın evlenince şimdi ya sabır çekip yuttuğu, dilediği özürleri bile bir kenara yazıyor haberin olsun, geçmişte ablan eniştenle olan sorunlar bir yana, ortada bariz bir durum var ki fark edemiyorsun veya seni sevdiği için aynı şimdi olduğu gibi evlenince de senin isteklerini kabullenecek sanıyorsun, yanılıyorsun.

Evlenince bırak ablanı, annende kalmak istediğin zaman bile kalamayacaksın, annene oturmaya gitmen için izin verirse ne mutlu, ablanlara gidip gelmeyi unut zaten, evlenince özellikle küs olduğu ablanla görüşmeni yasaklayacak, ki ablan telefonu alıp saydırmakta haklı, kusura bakma ama bende ablan gibi tepki verirdim, benim eşim adam mı yiyor, ne demek kız kıza olursa kalabilirsin, o senin ne olursa olsun enişten, diğeri de ablan, enişten evdeyse kalamazsın demek ne büyük bir hakaret farkında mısın?

Belki nişanlın hakkında böyle şeyler yazmamız seni üzüyor fakat inan ki biraz evlilik ve hayat tecrübesi olan kadınların görebileceği sorunlar var ortada, en az ablanlar kadar bizde istemeyiz ilerde üzülüp incinmeni.

İnşaallah biz yanılırız, inşaallah hayalindeki gibi bir evliliğin olur Arzu.

Arzu,
ablacım siz birbirinizi sevmişsiniz, hayatlarınızı birleştirmek için evlilik yolunda bir adım atmışsınız, Allah utandırmasın inşaallah.

Ama gülüm, maalesef bende yorum yapan arkadaşlara ve ablalarına katılmak zorundayım, canım benim seviyorsun buna diyebileceğim hiçbirşey olamaz fakat nişanlın evlenince şimdi ya sabır çekip yuttuğu, dilediği özürleri bile bir kenara yazıyor haberin olsun, geçmişte ablan eniştenle olan sorunlar bir yana, ortada bariz bir durum var ki fark edemiyorsun veya seni sevdiği için aynı şimdi olduğu gibi evlenince de senin isteklerini kabullenecek sanıyorsun, yanılıyorsun.

Evlenince bırak ablanı, annende kalmak istediğin zaman bile kalamayacaksın, annene oturmaya gitmen için izin verirse ne mutlu, ablanlara gidip gelmeyi unut zaten, evlenince özellikle küs olduğu ablanla görüşmeni yasaklayacak, ki ablan telefonu alıp saydırmakta haklı, kusura bakma ama bende ablan gibi tepki verirdim, benim eşim adam mı yiyor, ne demek kız kıza olursa kalabilirsin, o senin ne olursa olsun enişten, diğeri de ablan, enişten evdeyse kalamazsın demek ne büyük bir hakaret farkında mısın?

Belki nişanlın hakkında böyle şeyler yazmamız seni üzüyor fakat inan ki biraz evlilik ve hayat tecrübesi olan kadınların görebileceği sorunlar var ortada, en az ablanlar kadar bizde istemeyiz ilerde üzülüp incinmeni.

Şu cümle beni bile etkiledi evlenmiş barklanmış insanım üstelik , ne kadar doğru ...

Benim gorumcemin nisanlisida bizde kaldi diye olay cikarmisti enistesi bile degil abisinin evi dusunun yani simdi yeni evliler ama hayati zindan gibi camdan bile bakamiyor annesine gelmeye bile bin ton laf yiyor ve hepimiz yapma demistik

Al sana evlenince olacaklar al sana geleceğin...

ben bu örneklerden nefret ediyorum işte.. insan kısmetiyle karşılaştığında gözü kör kulağı sağır oluyormuş insanlar anasını babasını bırakıp kaçıyor evleniyor kimse kısmete mani olamaz hatta insanın kendi bile bunu der bunu söylerim.. eğer yaşayacağım varsada buda rabbimden derim yaşamadan göremem.. hep nişanlımı savunuyorum çünkü o benim ailem olacak ve insan ne olursa olsun ailesini savunur... ona karşı ailemi hep savundum ve onuda herkese karşı savunurum seviyorum çünkü rabbim yazmış.. olacağa benim diyecek sözüm yok belki haklısınız belki değil hayırlısı olsun benim için sadece bu şekilde dua edin yeter...

nişanlım eniştemden ötürü değil eniştem yokkende kalmamı istemiyordu herkesin yeri yurdu var evinde yat sabah kalk gene git der ve evet eniştem erkek sonuçta ve ben kapalı bir bayanım yatarken illaki saçım başım açılacak normalde bende eniştem evdeyken orda kalmaktan hoşlanmam rahat edemem çünkü eniştem yan gözle bakmayacaktır ama saçımı başımı görmesini istemem... merak etmeyin kimseye köle olmayacak kadar aklım var çok şükür ama yanlışımı dillendirdiğinde uygulayacak kadarda aklım var... erkek arkadaşlarım mesela görüşmemi istemez ama görüşürdüm sonradan hak verdim cidden olmuyormuş erkekten arkadaş... nişanlımı savunmak için değil çevremden bunaldığım için burdayım çünkü sıkıldım artık ben çocuk değilim ve attığım adımların farkındayım erkeğimi istediğim şeyde ikna etmeyi iyi bilirim tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır demişler ben az yumuşatmadım nişanlımı hep ben hep ben olmadı hiç bi zaman bu ilişkiye ben ne fedakarlık ettiysem oda o kadar etti etmek zorunda... mutsuz anlarımda oldu evet ama hep gönlümü almayı bildi bende onu kırdım ama özür dilemeyi gönlünü almayı bildim.. alttan almadan yürümüyo bi ilişki bunu iyi bilenlerdenim yeri gelicek o yeri gelicek ben.. o gün bi anlık öfkeyle parladı az konuşsak sönecekti ama ablam eline alınca telefonu iş dahada zorlaştı sonunda ne oldu biliyomusunuz aradan bi saat geçti benden özür diledi haklısın dedi ve ben yine dünyanın en mutlu kızıydım... benim en büyük hatam araya üçüncü kişileri sokmak.. ben o zaman anladım bunu ve o zamandan beri hiç tatsızlık yaşamadım o zamanlarda ettiğim kavgaları hiç etmedim bu kadar kolaydı ama ben beceremedim herşeyi herkesle paylaştım arada sır saklamayı beceremedim ve olan sonunda bana oldu... mutsuzmuyum asla... ablam gene benim ablam nişanlım gene benim sevdiğim adam ikisininde yeri ayrı ama artık ne ona ablamdan ne ablama ondan bahsediyorum olması gerektiği gibi..

Ilk yazdigin bi kac cümle için yazıyorum bizde kapaliyiz benimde bekar kızkardeşim var bende kalıyor ablam evliyken bende kalmistim ablamda kusura bakma da biz uyurken zaten enistelerimiz odamiza girmezler salak degiller heralde hatta kapalı olmaya gerek yok hiçbir bayan uyurken hic bir kendini bilen erkek odasına girmez
Sende ve nisanlinda degisik isimlendiremedigim sorunlar var dusuncelerinizde yani...

Arzu,

Tam yatacaktım seni görünce öpmeden gitmeyeyim dedim...:KK19:
Allahım hepimizi çok çok mutlu etsin inşallah...:KK16:

Şu cümle beni bile etkiledi evlenmiş barklanmış insanım üstelik , ne kadar doğru ...

42 yıllık hayat tecrübesi, 20 yıllık evlilik birikimi o 2 cümleden ibaret işte akidem.
Ne insanlar gördüm tanıdım, ne evliliklere şahit oldum, erkek kendi ailesine herzaman toleranslı, kadının ailesine ise her an kulp takmaya hazırdır.
Bir tek söz yeter yasaklar koymaya, sonuçta hep gözyaşı döken kadın olur.
Maalesef yanılmıyorum, her kelimeyi bile kazıyor aklına:KK50:

42 yıllık hayat tecrübesi, 20 yıllık evlilik birikimi o 2 cümleden ibaret işte akidem.
Ne insanlar gördüm tanıdım, ne evliliklere şahit oldum, erkek kendi ailesine herzaman toleranslı, kadının ailesine ise her an kulp takmaya hazırdır.

birde daha şimdiden bukadar yasakçı bi insanken evlendikten sonrasını hepimiz tahmin ediyoruz ama genelde göremiyorlar maalesef müdür :KK50:

ben bu örneklerden nefret ediyorum işte.. insan kısmetiyle karşılaştığında gözü kör kulağı sağır oluyormuş insanlar anasını babasını bırakıp kaçıyor evleniyor kimse kısmete mani olamaz hatta insanın kendi bile bunu der bunu söylerim.. eğer yaşayacağım varsada buda rabbimden derim yaşamadan göremem.. hep nişanlımı savunuyorum çünkü o benim ailem olacak ve insan ne olursa olsun ailesini savunur... ona karşı ailemi hep savundum ve onuda herkese karşı savunurum seviyorum çünkü rabbim yazmış.. olacağa benim diyecek sözüm yok belki haklısınız belki değil hayırlısı olsun benim için sadece bu şekilde dua edin yeter...

Nefret et yada etme konu acildiysa herkes bir şekilde yorumlayacak demektir. Ve gorunen koy klavuz istemez diyede bi atasözü var hatirlatirim.

he valla arkadaş doğru demiş.
ben açığım ama kardeşimde kalsam eşi kaldığım odaya gelmez ki...
Niye gelsin ki?
İşler iyice sarpa saracak.
Ayyy neysem Muneciğimi de öptüm ya bu yeter bana bu gece...
Gidiyorum ben.
Allahım rahatlık versin hepimize inşallah...

Arzu,
emin ol burda zaten herkes içten içe hayır duasını da ediyordur sana, savun tabii ama hayat tecrübelerine de gözünü kapama gülüm, benim de kız evladım var, genç kızlara yazarken abladan ziyade annelik duygularımla yazıyorum, nasıl ki kızımın fenalığını istemiyorsam sizlerinde kötülüğünü istemem.

Sende kendin için hayırlısını dile, hayırlıysa olsun değilse olmasın de ablacım.

İnşallah arkadaşta yazdıklarından ders alır .
Malesef insan cahilken nasihatleri nasıl dinlemesi gerektiğini bile anlamıyor.

Dediğim dedik, çaldığım düdük diyen insandan uzak duracaksın canım.

Sevgiliyken "bana aşık olduğundan dolayı ..." dersin, evlenince o sözler yerini "beni olduğum gibi kabul etmiyor, değiştirmeye çalışıyor ..." olarak değişir.
Aşıkken sevgili bir olayda haksız olsa bile kendi kendine çıkarımlar yapıp onu haklı görebiliyoruz maalesef. Haklı olmadığı gayet açık durumlarda ise sevgisinden, aşkından öyle yaptı diyebiliyoruz. Ama bu toz pembe hayal dünyamız, evlilik gerçeğiyle yavaş yavaş dağılıyor. Aileler de dahil oluyor. İşte o zaman evlendiğin kişinin kişiliği, sana ve ailene saygısı, özverisi işin içine giriyor. Nişanlısın bunları ölç biç tart o halde. Nişanlın evlenince seni ailene kalmaya gönderir mi, göndermezse buna dayanabilir misin, ablanla görüşmelerini kısıtlar mı, ailece ablanlara oturmaya gitmek her iki taraf için de sorun olur mu vs. bunları samimiyetle kendine sor cevabını ver.

Hakkında hayırlısı olsun, bunların kararını verecek olan sensin. Ama lütfen sadece olayları bugünlük düşünme, ilerisini de düşün. Baskıya gelemem dersen ki, şu an otoriter olmasını seviyorum diyorsun, ama evlenince herşeyine karışırsa dayanabilecek misin bunları göz ardı etme.

Kaç yaşındasınız ikinizde merak ettim.

Arzu,

inşallah abla.. o kadar çok üzülüyorumki.. insan içine girmeden kimseyi tanıyamaz biliyorum ama biraz olsun hisseder.. korkularım var hemde çok ama elimden bişey gelmiyor.. bakıyorum iki tarafada nişanlım hiç bişey yokmuş gibi konuşurken kendi öz ablam sırt çeviriyo.. ne demek bayramda sakın bana getirme onu... nişanlımın ailede küslük oldumu bayanlara yansımaz bu ablama gidip gelme konusunda bu yüzden rahatım o senin ablan tabikide görüşüceksin diyo zaten ki eğer aksi davranırsa bi dakika durmam yanında evliliğim öz ailemden hiç bi zaman daha kıymetli olmadı davranışları çok zıt bazen bende anlam veremiyorum evde yatıya kalmamı sevmiyo eniştemden ötürü değil daha öncede söyledim teyzemde kaldığımdada ki annemle kaldım surat yaptı ben evde yatınca içi rahat ediyo beyzadenin tek kızdığı şey dışarda kalmam git gecenin üçüne kadar otur ana evinde yat tek derdi bu ve anneme de yatıya gidemeyeceğim bunu şimdiden biliyorum evimiz uzak değil zaten annemde sevmiyo kalmayı o yüzden hiç ısrar etmedim bu konuda acil hastalık vs durumda tabiki onun yeri ayrı ama keyfi kalmam.. eğer bu kadar baskıcı biri olsa çalışmamı istemez ama aksine destek oluyo bana bu konuda okuduğum okulu fazlasıyla önemsiyo dersten kaytarınca annemden beter parlıyo adam... hani bi anı bi anına tutmuyo işte belli konularda baskıcı ve samimi olmadığı kişilere karşı soğuk biri ama samimi olduğu kesimde onsuz biyere gitmez eski patronu misal adamı izmire tatile götürmüşlükleri var... huyuna gittinmi iyi tersine gittinmi ters biri bilemiyorumki tam anlatamıyorum ifade edemiyorum belkide.. bakın haksız taraflarını görmezden geldiğimi hiç sanmayın ben ne cazgırım yeri gelince bide ben susmam bağırırım çağırırım o asla ses etmez sinirlenince susar sakinleşir öyle gelir yanıma düzgünce konuşur.. ben sadece mutlu olmak istiyorum zaten duamda bu olmıcaksa olmasın üç gün ağlarım dördüncü gün susarım ama bu işte beni zorlayan bişey var işte.. gidemiyorum kalamıyorum ortadayım öyle...

inşallah abla.. o kadar çok üzülüyorumki.. insan içine girmeden kimseyi tanıyamaz biliyorum ama biraz olsun hisseder.. korkularım var hemde çok ama elimden bişey gelmiyor.. bakıyorum iki tarafada nişanlım hiç bişey yokmuş gibi konuşurken kendi öz ablam sırt çeviriyo.. ne demek bayramda sakın bana getirme onu... nişanlımın ailede küslük oldumu bayanlara yansımaz bu ablama gidip gelme konusunda bu yüzden rahatım o senin ablan tabikide görüşüceksin diyo zaten ki eğer aksi davranırsa bi dakika durmam yanında evliliğim öz ailemden hiç bi zaman daha kıymetli olmadı davranışları çok zıt bazen bende anlam veremiyorum evde yatıya kalmamı sevmiyo eniştemden ötürü değil daha öncede söyledim teyzemde kaldığımdada ki annemle kaldım surat yaptı ben evde yatınca içi rahat ediyo beyzadenin tek kızdığı şey dışarda kalmam git gecenin üçüne kadar otur ana evinde yat tek derdi bu ve anneme de yatıya gidemeyeceğim bunu şimdiden biliyorum evimiz uzak değil zaten annemde sevmiyo kalmayı o yüzden hiç ısrar etmedim bu konuda acil hastalık vs durumda tabiki onun yeri ayrı ama keyfi kalmam.. eğer bu kadar baskıcı biri olsa çalışmamı istemez ama aksine destek oluyo bana bu konuda okuduğum okulu fazlasıyla önemsiyo dersten kaytarınca annemden beter parlıyo adam... hani bi anı bi anına tutmuyo işte belli konularda baskıcı ve samimi olmadığı kişilere karşı soğuk biri ama samimi olduğu kesimde onsuz biyere gitmez eski patronu misal adamı izmire tatile götürmüşlükleri var... huyuna gittinmi iyi tersine gittinmi ters biri bilemiyorumki tam anlatamıyorum ifade edemiyorum belkide.. bakın haksız taraflarını görmezden geldiğimi hiç sanmayın ben ne cazgırım yeri gelince bide ben susmam bağırırım çağırırım o asla ses etmez sinirlenince susar sakinleşir öyle gelir yanıma düzgünce konuşur.. ben sadece mutlu olmak istiyorum zaten duamda bu olmıcaksa olmasın üç gün ağlarım dördüncü gün susarım ama bu işte beni zorlayan bişey var işte.. gidemiyorum kalamıyorum ortadayım öyle...

Şimdi sana normal gelen şeyler evlenince batmaya başlayacak. Ve nişanlıyken böyle aklın karışıyorsa, evlenincede bırakıp gidemezsin. Evlenince anne baba silinmiyor. Eşin olmadan onlarla eski günlerdeki gibi vakit geçirmek için illa hastalık mı olması lazım? Herkesin görüşü farklıdır ona asla lafım yok. Ama toplum içine girildiğinde insan biraz davranışlarından ödün vermeli. Kadınlar var diye odaya girip teyzene selam vermiyor. Bu gerçekten saygısızlık prensip falan değil. Oturup hal hatır sorması zor değil kimse ona orda yan gözle bakmaz yada nişanlın kimseye bakmaz. Bu sorunları çözmeden evlenme arkadaşım. Hakkında hayırlısı olsun.

Arzu,
son yazdıklarından anladığım kadarıyle nişanlının bazı tutumları seni de huzursuz ediyor aslında ama sevgin ağır bastığından mantığının olmaz dediğini yüreğin bastırıyor, aklınla yüreğin arasında kalmışsın sen.

Teyzende annenle kalmana rağmen surat yapması normal bir davranış mı sence?
Kapalıyım, yatıya gittiğimde eniştem saçımı falan görür demişsin, kuzum ben açığım, kızkardeşimde öyle ama bizde gece birbirimize yatıya gittiğimizde bana tahsis edilen yatak odasına eniştem asla girmez, kızkardeşimin yatak odasına da eşim girmez ki, kardeşim öz kardeşi gibidir eşimin, çocukluğunu bilir o derece yakın bağlarımız vardır, onu bırak eşlerimizle kaldığımızda dahi bacak kadar cimcime yeğenimi bile sokmazlar odamıza, biz uyanınca kapıyı çalarda girer küçük kelebeğim.

beyzadenin tek kızdığı şey dışarda kalmam git gecenin üçüne kadar otur ana evinde yat tek derdi bu ve anneme de yatıya gidemeyeceğim bunu şimdiden biliyorum evimiz uzak değil zaten annemde sevmiyo kalmayı o yüzden hiç ısrar etmedim bu konuda .

Ah be canım, bu bile bile lades demek değil mi sence? İstersem evlenince ailemle aynı apartmanda yaşayayım, ailemin evinde onları özleyince yatamayacak olmam çok dokunur, tahammülü zor birşey. Ve en önemlisi evlenip ele karışınca en ihtiyaç duydukların yine ailen oluyor.

X