nişanlım ve çevremdekilerin geleceğime dair kehanetleri...

Konu sahibi arkadasim, cok yuzeysel bakiyorsun olaylara.
"Ablama gondermedi diye hicbir yere gondermeyecek anlami mi cikardiniz" demissin. Arkadasim, nisanlinin bu tavirlari onun zihniyetini gosteriyor. Eniste varken ablada kalamamanin bircok anlami var bana gore. Enistene ya da sana birsey ima etmek istiyor, guvenmiyor, eniste o olsa baldizina baska gozle bakabilecek birisi ki herkesi kendi gibi saniyor, ailesinin tumu boyleyse, tumunun zihniyeti bu sekilde demek ki. Akraba filan dinlemiyorlar, birbirlerine ilgi duyabiliyorlar, bunlari hesapliyorlar gorusurken demek ki. Annem de boyle demissin, savunmussun. Annen de seni ayni sebepten gondermiyorsa annenin de zihniyeti bozuk demek ki, ne diyeyim yani. :KK14:

Sen at gozlukleriyle bakiyorsun ve nisanlini hakli cikarmak icin ne diyecegini sasirdin.
Bu zihniyetteki insan senin bakkalla muhabbetini gorse olay cikarir be. Enisteden kacinan adam bu yani. Seni hicbir yere gondermez. Hele iceride erkek varsa kendi annene bile gondermez. Ama sen bunlari dusunmemeye devam et tabi. Ne de olsa ahlakliymis. Evlenince de oyle avutursun kendini.

Bazı detayları kaçırmış olabilirim ama anladığım kadarıyla siz bu kişiyle en azından şu an için mutlusunuz. Hayat sizin hayatınız. Kalma demiş başkalarının evinde, kendince açıklamasını yapmış. Size de mantıklı gelmiş. Ha bana gelmedi orası ayrı. Ama sonuçta siz evleneceksiniz değil mi? Bize ne? Ama sormak istiyorum hayatı bu kadar zorlaştırma çabası neden? Bu konuyu ben anlayamıyorum bir türlü :44: Zihnimi zorluyorum zorluyorum ama bir türlü çözemiyorum. Gece ablanızda kalsanız ne olur? Neden nişanlım eğlensin diye düşünmüyor da tutup da taaaaa yok uyurken biri saçını görürse diye düşünüyor? Bilemiyorum anlamaya çalışıyorum ama bana biraz sıkıntılı geliyor bu düşünceler. Hayat bu kadar zor olmak zorunda mı? Anlayamıyorum. Hepimiz hayatımızı sürdürmek zorundayız ama neden kendimizi bu kadar kasarak yaşamak zorunda olalım? Yani sonunda olacak şey sizi mutlu edecek başkalarını da mutlu edecek değil mi? Neden yasak olsun? Ha bir de "prensipleri" demişsiniz ya ben de prensiplerim gereği ailemi hiç kimseye ezdirmem deseniz acaba size ne cevap verir çooook merak ettim doğrusu. Şöyle genelde bakıyorum da nedense hep erkeklerin prensipleri oluyor da kadınların olamıyor. Neden olamıyor? Ha derseniz ki tamam ben anneme de gitmem ablama da gitmem. Gerekirse evden dışarı da çıkmam onun izni olmadan. O öyle isterse ondan izin almadan hiçbir adım atmam. Onun prensipleri doğrultusunda yaşar öyle ölür giderim, o konuda ne anneniz ne babanız ne ablanız, hiç kimse tek bir kelime dahi edemez.

bakın ben nişanlımdan öncede rahat bi insan değildim zaten hani kendimi kısıtlanmış gibi hissetmedim hiç bi zaman kendi ailem daha tutucu çünkü ve ben zorlanmıyorum onunlayken.. mutluluk ne kelime bi insanın farklı bi niyetle değilde gerçekten kendi olduğu için sevebileceğini onunla gördüm.. insan hayatına girip çıkan herkesten bişiler alıyor bi tecrübe ediniyor bende bu tecrübeyi ondan önce aldım şimdi bakıyorum geçmişime bide ona bildiğimiz melek gibi görünüyo gözüme.. çok kötü bi çocuktum hayatıma herkesi soktum aklımın başıma gelebilmesi çok çok zamanımı aldı ve o aradada bu insanı buldum ve bana kattıkları benden alabileceklerinden çok daha fazla ağır bastı hep.. ailemi benden alamaz kastettiğim bu değil en fazla kısıtlamaya çalışır ama kararlı bir tavır sanırım bunuda çözer... ailesinden çekinir başta alt katımda oturacaklar cıngar çıkartırım bilir... ezik bi tip değilim ben öyle ablalarım ya... öyle kocamdır o gitme demesse gitmem yok öyle bişey... ama cılkını çıkartamam o ayrı bişi ablam dibimde oturacak hergün hergün gitsem cidden söylenir ama sanırım buna herkeste söylenir...

eğlenmek derken anlayamadım ne kadar eğlenebilirim o sıcakta üzerim sıkı sıkı giyinik eniştem var diye rahat rahat oturup kalkamazken orda eğnemek için değil belli bi sebepten kaldım o gece eğlenmek için yalnız olmayı tercih ederim ablamla... bide bende onun kadar kuralcıyım bana bunu deyipte kendisi gidip bi yerde kalmaz onun prensibi var benim yok diye bişi hiç yok benden beklentisi her neyse kendiside aynısını yapmak zorunda ben ona öyle bi serbestlik tanımam erkektir diye yok öyle bişey kesinlikle izin vermem.. ailemi ona karşı hiç ezdirmedim hatta o kadar çok ailem dedimki ben neyim dedi sonunda sen sadece nişanlımsın kocam değilsin demeyi bildim yeri geldiğinde.. yetkisinin olmadığı durumlarda burnunu sokturtmam o zamanda sokturtmayacaktım ki gelip bana haklısın diyecekti sonunda ama ablam işe karışınca herşey değişti.. nişanlım ablamla konuşur sıkıntımız şuki ablam hiç açık kapı bırakmıyor.. çocuk gibiler cidden... hala herkes olayın namus meselesi olduğunu düşünüyo burda ama bu namus meselesi değil dediğim gibi o zaman annemde eniştemleri namussuz biliyor ve beni evdelerken göndermiyor kalmaya... karı koca olsak birlikte kalsak böyle bi problem olmaz ama tek başına bekar bi kız olarak orda kaldığımda illa laf olur söz olur diye istemezler..

bakın ben nişanlımdan öncede rahat bi insan değildim zaten hani kendimi kısıtlanmış gibi hissetmedim hiç bi zaman kendi ailem daha tutucu çünkü ve ben zorlanmıyorum onunlayken.. mutluluk ne kelime bi insanın farklı bi niyetle değilde gerçekten kendi olduğu için sevebileceğini onunla gördüm.. insan hayatına girip çıkan herkesten bişiler alıyor bi tecrübe ediniyor bende bu tecrübeyi ondan önce aldım şimdi bakıyorum geçmişime bide ona bildiğimiz melek gibi görünüyo gözüme.. çok kötü bi çocuktum hayatıma herkesi soktum aklımın başıma gelebilmesi çok çok zamanımı aldı ve o aradada bu insanı buldum ve bana kattıkları benden alabileceklerinden çok daha fazla ağır bastı hep.. ailemi benden alamaz kastettiğim bu değil en fazla kısıtlamaya çalışır ama kararlı bir tavır sanırım bunuda çözer... ailesinden çekinir başta alt katımda oturacaklar cıngar çıkartırım bilir... ezik bi tip değilim ben öyle ablalarım ya... öyle kocamdır o gitme demesse gitmem yok öyle bişey... ama cılkını çıkartamam o ayrı bişi ablam dibimde oturacak hergün hergün gitsem cidden söylenir ama sanırım buna herkeste söylenir...

eğlenmek derken anlayamadım ne kadar eğlenebilirim o sıcakta üzerim sıkı sıkı giyinik eniştem var diye rahat rahat oturup kalkamazken orda eğnemek için değil belli bi sebepten kaldım o gece eğlenmek için yalnız olmayı tercih ederim ablamla... bide bende onun kadar kuralcıyım bana bunu deyipte kendisi gidip bi yerde kalmaz onun prensibi var benim yok diye bişi hiç yok benden beklentisi her neyse kendiside aynısını yapmak zorunda ben ona öyle bi serbestlik tanımam erkektir diye yok öyle bişey kesinlikle izin vermem.. ailemi ona karşı hiç ezdirmedim hatta o kadar çok ailem dedimki ben neyim dedi sonunda sen sadece nişanlımsın kocam değilsin demeyi bildim yeri geldiğinde.. yetkisinin olmadığı durumlarda burnunu sokturtmam o zamanda sokturtmayacaktım ki gelip bana haklısın diyecekti sonunda ama ablam işe karışınca herşey değişti.. nişanlım ablamla konuşur sıkıntımız şuki ablam hiç açık kapı bırakmıyor.. çocuk gibiler cidden... hala herkes olayın namus meselesi olduğunu düşünüyo burda ama bu namus meselesi değil dediğim gibi o zaman annemde eniştemleri namussuz biliyor ve beni evdelerken göndermiyor kalmaya... karı koca olsak birlikte kalsak böyle bi problem olmaz ama tek başına bekar bi kız olarak orda kaldığımda illa laf olur söz olur diye istemezler..

Güzelim ailende baskı altındaymışsın buda rahatsızlık veriyormuş sana belliki evlenince rahatlamak dururken gene niye baskılı bir hayat seçiyorsun benim annemde hiç rahat değildi ama eşin baskısı başka bişey hele ailenle alakalı baskıları..Ayrıca ailesi altımda cıngar çıkarırım diye korkar demişsin ne korkacak Allasen ailesi ona destek olacak sen edepsiz gelin damgası yemiş olacan evlendikten sonra kaybeden hep kadın emin ol

Senin yerinde olsam ablanların sözünü dinler acil olarak nişanı atar bir daha da geri dönmezdim. Daha nişanlıyken ablanlarda bile kalmana izin vermeyen bir adam kimbilir evlendikten sonra neler yapar hiç düşündün mü? Prensip meselesiymiş! Neyin prensibi bu. Seni resmen ailenden koparıyor, uzaklaştırıyor. Üstelik enişten evdeyken orda olmana izin vermemesi bile eniştenden önce ablana büyük saygısızlık. Sen her ne kadar umut dolu olsan da bu işin sonu hiç de iyi görünmüyor bilesin. Sonradan çok pişman olabilirsin.

Ee arkadaşım konuyu niye açtın her şeyi mantıklıysa?
İlla birileri arka mı çıksın.Bildiğin gibi davran o zaman.Anneye ablaya göndermeyen adamla devam bize ne ki?
O kadar sayfa yazdı insanlar burda erkeğim,nişanlım dedin durdun.Sanki dünyada bi o var.Ee hoşuna da gidiyormuş otorite(!) dediğin şey.
Bak 2 kişi senden yana yazdı onlarla muhabbet et.
Yani bir erkek nasıl aileden değerli olur aklım almıyor.Onlar benim ailem istediğim gibi kalırım birinin icazetine gerek yok.

Bahse girerim kim ne derse desin bu arkadaşımız bu adamla evlenecek ve ne. Yzak ki çokta pişman olacak tecrübe ile sabittir:KK43: Hatta şuan bir mucize olsa gelecekten bir kare gösterilse ağladığını üzgün olduğunu görse gene başka bişeye bağlayıp gene evlenecek.. bir ilişkide savunma mekanızması devreye girmişse hiçbir şeyle kanıtlayamazsınız karşıdakinin kötülüğünü..Hatta burda yazdıklarımızdan etkilenip gidip soracak aşkım ablamlara gönderirmisin beni evlenince oda tabiki canım o senin ablan ben görüşmesemde sen görüşeceksin diyecek bizimki uçacak mutluluktan bak işte yanılıyorlar diye sonra ne mi olacak her gidişin bir olay olacak beni bırakıp nereye gidiyorsun diye hep yoluna taş koyacak..ama yaşamadan inanmayacaksın yanlış anlama sana kzmıyorum bende geçtim bu yollardan bu söylediklerimi söyleyenlere çok kızdım inan bigün sende birilerine söyleyecen aynılarını

aynen katiliyorum. konu sahibesi burda yazilanlarin hepsine bahane bulabilecek psikolojiye girmis artik.

bu konunun acilma nedeni iyice belli oldu; birileri "yok canim nisanlin hakli, namus, dinimiz, erkek dedigin boyle olmali, orf ve adetler yasasin"a getirsin de kizin ici rahat etsin. nasil olsa evlenecek…

Bu ne Allah aşkına.
İnsan enişteden kıskanır mı? Prensip meselesi çok komik, ergen öncesi prensipleri gibi..
Sen de bunu seni seviyor diye tolere ediyorsun.
Sevgi bu kadar maço değil.

kizla ayni fikirde olan tek kisi de mervecik bey :) zaten ilk mesaji simdi okudum, kiz herkesi dusman bellemis, evleneyim de haksiz cikartayim diyor. ablalari bile mutlulugunu bozmak istiyormus. al kardesim gonul rahatligiyla evlen, bu tur adamlarin ikili iliski sirkulasyonundan cikarilmasi gerekiyor, seni biraksa baskasina yapacak bunlari. sen de bayagi isteklisin, birakma bu adami, sirkulasyona geri koyma, masum bir kizi bu adamdan korumus olursun. hem evlilik hem sevap olur.

Ee arkadaşım konuyu niye açtın her şeyi mantıklıysa?
İlla birileri arka mı çıksın.Bildiğin gibi davran o zaman.Anneye ablaya göndermeyen adamla devam bize ne ki?
O kadar sayfa yazdı insanlar burda erkeğim,nişanlım dedin durdun.Sanki dünyada bi o var.Ee hoşuna da gidiyormuş otorite(!) dediğin şey.
Bak 2 kişi senden yana yazdı onlarla muhabbet et.
Yani bir erkek nasıl aileden değerli olur aklım almıyor.Onlar benim ailem istediğim gibi kalırım birinin icazetine gerek yok.

kesinlikle harfi harfine katiliyorum:KK19:

lafı fazla uzatmadan konuya gireceğim.. nişanlım ters ve otoriter biridir ikizler burcu zaten bi öle bi böle iyiyken çok iyi çok romantik beni dünyanın en mutlu kızı yapar ama aynı zamandada çok çabuk sinirlenip parlayan biri... etrafımdada hep bu yönüyle görünüyor zaten hani iyi her ne yaşıyorsak kendi aramızda olup bitiyor bu bana fazlasıyla yetiyor ama çevremden sürekli olumsuz tepki alıyorum ve çok üzülüyorum... sürekli evlenince şöyle yapar böyle yapar sen şimdiden eline ipleri vermişsin vs vs.. çok sıkıldım artık anlatıp biraz olsun rahatlamak belki azda olsa teselli bulmak istiyorum...

bugün ablamlarla konuştuk biraz eşini döverek ayrılan birinden örnek verdi yarın öbür gün aynı onun gibi olursun dedi diğer ablamı hiç saymıyorum biri inşallah biz yanılırız dedi öteki hiçte yanılmak istemiyorum dedi o kadar üzüldümki oturup ağlıcaktım o kadar bozuldum.. ablam hiç konuşmuyo nişanlımla daha önce onlarda kaldığım için tartışma çıkmıştı nişanlım eniştem evdeyken kalmamı istemiyordu hatta normaldede sevmiyordu ama eniştem gece vardiyasına dönünce arada kalıyordum o güne ablamın işi vardı annemden izin aldı ve kaldım ama nişanlım tutturdu eve dön diye tartışırken ablam yakaladı aldı eline telefonu açtı ağzını yumdu gözünü benim kocam namussuzmu diye halbuki alakası yok sadece evden başka yerde kalmamı sevmiyor yani hep böyleydi "prensip meselesi"ymiş bende sevmiyorum bu tip "prensip"lerini ama nişanlım sonuçta sevdiğim evleneceğim adam tatlılıkla halletmeye çalışıyorum böyle şeyleri.. ablam telefonda öyle şeyler saydıki nişanlımın yanlış düşünceleri soldu gitti bitti bu iş babamı arayacağım sen kim oluyorsun gibisinden yapıştırdı lafları ben sinir krizleri geçirirkene nişanlımda isyan bayrağını çekti haklıyken haksız oldu ablam bu yüzden özür dilettiremedim o benden dileyecekmi dedi ablamda ben mi özür dilicem bide dedi hepten sarpa sardı iş... o günden sonrada konuşmadılar önceki bayramlarda barıştırırım diye düşünüyordum ablam sakın onu benim evime getirme dedi bi önceki bayramına bizim evde denk geldiler nişanlım bayramını kutladı ablam kuru bi seninde deyip surat yapıp yerine oturdu bu işi nasıl çözeceğim artık hiç bilemiyorum hiç bi açık kapı bırakmadılar bana arada kalıp gittim üzüldüm ağladım ama elimden hiç bişey gelmiyor.. dört gözle ayrılmamı bekliyolar sanki ve bana hep onu savunduğumu söylüyolar halbuki nişanlımla ne kavgalar ettim o bayram o adımı ben attırdım ki daha fazlası vardı onun içinde daha eskilere dayanan bi kin (eniştemin işten atılmasına sebep olduğunu düşünüyordu) ama hiç bi faydası olmadı.. :KK43: ablamlarla durum bu şekilde... biri mutsuz olacağıma emin diğeri de resmen o şekilde olması temennisinde...

bazı yakın akrabalarım arasında da başkalarıyla kıyaslama başladı bi akraba evlendi ve sürekli onun kocasıyla benimkini kıyaslıyorlar bak o öyle seninki böyle odun böyle öküz bu lafları işitiyorum ciddi ciddi ama kahretsinki çenemi açıp bişey diyemiyorum saygısızlık etmek istemiyorum çünkü konuşsam kötü konuşacağım dilim çok sivri susmaya çalışıyorum elimden geldiğince... bu lafları edenlerde nişanlımın pek haz etmediği kişiler bende çok sevdiğimi söyleyemem üsluplarından yeterince seviyeleri anlaşılıyordur zaten dinime küfreden Müslüman olsa bari lafı vardırya kesinlikle geçerli ama susuyorum yuvamı kurana kadar susacağımda çünkü kızı doldurmuş bize düman etmiş demelerini istemiyorum ki derlerde beklerim... bi çok yaptığım şeyde diyorlarda zaten sen o ne isterse yapıyorsun o sana daha karışamaz daha kocan değil diyorlar bana farkedemedikleri şu ki herşey karşılıklı ben onun isteklerine karşı olumlu davranıyorum oda benimkilerin ve benden hiç bi zaman kötü bi arzusu olmadı hep iyi şeyler istedi giyim kuşamım en çok konuşulan şey oldu daha uzaktan tanıdıklarım ne güzel olmuş böyle bi kapalıya yakışır şekilde olmuş diyenler aaa kapanmışsın diyenler oldu (14 yaşında kapandım) ben zaten kapalıydım dediğimde ama böyle değildin şimdi tam kapanmışsın dediler bana ama gelgelelim bizim sülalede tam tersi etki bıraktı sırf o istiyo diye böyle giyiniyosun eskiden şöyle giyinirdin ne güzeldi eşarbını böyle yapardın daha çok yakışırdı... evet bana yakışırdı belki ama dinimin emrine uymuyordu bunu söyleyincede amaaan herkes böyle diyolar ben herkesle gitmeyeceğim öbür dünyaya diyorum iyi doldurmuş seni diyolar :KK53: bizim sülalede kapalıdır he hepsi benim şimdiki giyimim gibi giyiniyorlar ama ben gençmişim daha...

böyle tuhaf tuhaf şeyler işte.. evlenince bu adamdan çok çekeceğim doğrultusunda iddiaları var ama ben şuan çok mutluyum halimden ki hiç canım cicim biri değil nişanlım dediğim gibi otoriter ve ters biridir yapmacıklığı yok mutlu oluşuma şimdilik böylesin aşktan kör olmuşsun sen denmesinden sıkıldım yoruldum dua edin bana nolur çok ihtiyacım var buna... rabbim öyle bir evliliğim olsunki herkesi yanıltsın mutluluğum bozmak isteyenlere kapak olsun inşallah...

canım benim yaşadıklarını düğün stresinide az çok biliyorum ama sana diyeceğim tek şey aşkının peşini bırakma çünkü sen onunla mutlusun en önemlisi olan bu doya doya aşkını yaşa
ablam sana karşı haksızlık yapıyor o kendine bir hayat kurmus bıraksında sende kur

evlendikten sonra annene de göndermezlik yapmaz umarım
saçma sapan bahaneler üreterek, yok enişten annenlerde, yok bayramın ilk günü gitme şu olur yarın git falan demez inşallah
allah utandırmasın canım

Kusura bakma ama yaşadığın o pembe rüyadan pat diye uyandığında herşey için çok geç olacak..

Ne münasebetle senin kıyafetlerine veya akrabanda yatılı kalmana karışıyor?

Tüm akrabaların,ablaların,buradaki herkes yanlış biliyor,tek doğruyu sen biliyorsun?

Sen korumaya devam et bu adamı,evlendiğinde görürsün anyayıda konyayıda.

Şuan nişanlısın ,birazda olsa kaybetme korkusu var adamda çok müdehale edemiyor..

Evlendiğinde gündüz annene gitmek için bile izin almanı,çoğu zamanda gitmemeni isteyecek senden..

Şuan 1 karışıyorsa 10 karışacak...

Biraz akıllı olun,büyükler diyorsa vardır bir bildikleri....

ben sadece ilk sayfayı okudum, diğer yorumları okuyamadan kendi yorumum yapacağım. sorunlarla başlamış, ite kaka yürütülmeye çalışılan bir ilişkinin sonunun da öyle devam edeceğine, hatta sorunların artarak devam edeceğine inanalardanım. belki de gün gelecek nişanlınız yüzünden ailenize sırt çevirmeniz gerekecek. 4 yıllık evliliğimde en büyük tecrübem, ailenin hiçbirşeye değişilmeyeceğidir. uzaktan akraba vs. olsa çok da önemli değil diyeceğim ama bahsettikleriniz öz ablalarınız. her zaman bir arada olacağınız insanlar.. bir insan en yakını ablasının evinde de bir gece kalamayacaksa, pes derim. bana bu biraz fazla geldi. ben bir düşünün derim.

Ablaniz dibine kadar sonuna kadar hakli desem? Elin oglu gelecek benim kardesimin bende kalmasini istemeyecek,kardesim de o herifin agzina bakacak. Silerim. Oyle bir silerim ki o herif yalvarir o eve girmeye. Bu ne ya?

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

bence ablalarınız da da hatalar var.
bazı şeyleri güzellikle anlatsalar siz anlayabilirsiniz ama onlar iyice yangına körükle gidiyorlar ve sizi arada bırakıyorlar..

nişanlınız da ablalarınızın tersine size daha ılımlı konuşuyor olmalı ki.. size kendini inandırması daha kolay oluyor..onun tarafından bakıyorsunuz her şeye.

kalma mevzusundan örnekle ; evet bir abla bu durumda çok kırılabilir. benim eşim sapık mı diye düşünebilir.. üzülebilir.. fakat aynı durum başıma gelse. kız kardeşim nişanlısı yüzünden bana gelemiyor olsa ben kardeşimin elinden telefonu alıp nişanlısına saydırmam..
benim için asıl olan kardeşimin vereceği tepki olur çünkü...

onlar telefonu kapattıktan sonra güzellikle konuşurdum kardeşimle.. ona kırıldığımı anlatırdım. tamam eğer nişanlısı rahatsız olacaksa gerekirse benimde onu tutup gece yarısı evine götüreceğimi söylerdim.. ama kendisinin de bu evliliği iyi düşünmesini isterdim..
nişanlın bir hata ediyor bu kısıtlamayı getirerek, lütfen sende bu kadar taviz verip kendini hiçe saydırma derdim..
kardeşimin de bir karakterinin oluşmasını sağlardım... onu arada bırakarak taraf seçtirecek hale sokmazdım..

nişanlısı eşi olacaktır o öyle uygun gördüyse pekala ama yaptığı doğru yol değil kardeşim gel başını yakma.. ben sonun kadar destek olurum sana der yol gösterirdim..

ablalarınız ne kadar görmek istemese de siz nişanlınıza aşıksınız.. gözünüz görmüyor..
ablalarınız da sivri bir dil kullanarak sizi kendilerinden uzaklaştırıyor.. bu sırada da tatlı dilli olan nişanlınız sizi avucunun içine almış durumda.

siz bir gün nişanlınızın hatasını görseniz bile ablalarınıza olan öfkenizden onları haklı çıkartmamak adına nişanlınızı affedeceksinizdir..
Sizi ablalarınız buna itiyor..

siz yarın dayak da yeseniz.. gururunuzdan ablalarınızı haklı çıkartmamak adına susacaksınız belki de..
oysa onlar yanınızda olduğunu daha sakin dille izah etse, siz başınıza gelebilecek her kötülükte onlara sığınacağınızı bilirsiniz..

yani bence ablalarınız da çok doğru davranmıyorlar..
aşık bir kızı bu sevgiden vazgeçirmenin yolu , sevdiği adama hakaretler etmek değildir. bu yaptıkları o aşık olduğu adama gümüş tepsiyle kızı sunmak oluyor..
farkına varsalar keşke..

haklıyken haksız olan ablam nişanlım değil çünkü haksızdı demiştim kabul ettide özür de dileyecekti ama ablamında dilemesi şartıyla.. Benim telefonumu alıp tehditler savurunca ortalık karıştı tabiki.. Ablam konusunda anlatılacak çok şey var ama inanın sığmaz buralara hayal kırıklığına uğratacak çok şey yaptı yalancı çıkardı beni ve yüzüm yok herhangi bişey söylemeye nişanlıma.. Ben hiç böyle tanımamıştım ailemi.. Diğerlerine gelince aynı tavırları eniştemede yaptılar girişken biri değil ve malesef yapış yapış olmayı seven bir sülalem var.. Hani beklentileri şöyleki ayıya dayı desin köprüden geçene kadar ama demez kişiliğinde yok neyse o farklı davranmıyor buda bizimkilere ters geliyor.. Amacamın oğluyla eskiden tanışırlar hiç kötü bişey söylemedi daha hakkında çevresince iyi tanınıyo efendi çocuktur deniliyor benim aileye gelince mi kötü çocuk oldu.. Sadece soğuk o kadar yemin edebilirim size ahlakı yerinde dinini güzel yaşayan biri.. Yengem odun der ona sebep oturma odası kadınlarla doluyken içeri girip selam verip oturmaması.. Oturmaz çünkü ona göre yakışık almaz... Buda prensibi bana göre tuhaf ona göre değil..

peki oturmaz ama selam vermesi şart
bide merak ettim nerde oturur mesela içerde baban abin birileri varsa zaten kadınlara selam verip hal hatır edip içeri erkeklerin yanına geçip oturur normaldir kadınlı erkekli birlikte oturuluyorsa da mutlaka o ortamda olması gerekir işine gelmiyorsa o anda orda bulunmamalı
bide merak ettim nerde oturuyor içerde yalnız senle oturmak istiyorsa oda olmaz abes olur saçma olur kadınların yanında oturmuyorda seni yanına içeri mi çekmek istiyor da göze batıyor babanların yanına geçiyorsa zaten kimse ses etmezdi

bence iyi düşün konunu ve buraya kadar tüm yorumları okudum
ve sonunun hüsran olacağını düşünüyorum ablanlar aile fertlerin yani sen hariç etrafındaki herkes bunu söylüyorsa sende her an savunma halindeysen ki ölesin bana ailen haklı gibi geldi sen kör davranıyorsun gibi geldi öyle anladım
nişanlın otorite diye diye seni ezik bir hale getirmesin
ezikliği şimdiden kabul etmiş gördüm seni kusura bakmada
otorite felan yalan
evlilik demek eş demek karşılıklı sevgi-saygı-anlayışa dayalıdır
erkek kadar kadında söz sahibi olmalıdır
şuraya gitme-şunla görüşme-şunu giyme-şunu yapma derken sende alttan alır her dediğini kayıtsız şartsız kabul edersen
otur otur kalk kalk olursun dikkat et birde çalışır eline parayı verirsin söz sahibi olmadan onun izin verdiği kadar yaşamaya çalışırsın

X