Nişanda kurban gönderme

Evliliğinin 7. yılında bebek sahibi olmuş bir arkadaşın lohusa dönemi eşiyle tartışmasına şahit olmuştum; koç almamıştınız, boynuzuna bilezik takmamıştınız falan demişti şok olmuştum. Bayaa içe dert olan bir şey sanırım bu bilenler ve bekleyenler için😅
Konu sahibi siz gayet bu koç olayını istiyorsunuz bence de, hatta boynuzda bilezik yetmeyecek boyunda gerdanlık falan da olmalı gibi😅

Bizim adetimizde kurbanda nişanlı geline koç alınır, boynuzlarına da bilezik takılır, süslenir püslenir bayram sabahı geline getirilir. Ama bizde hiçbir şey alınıp yapılmadığı gibi bu da yapılmadı doğal olarak. He ben de çok bayılmıyorum asla lafını da yapmadım ama getirseler kabul ederdim neden etmiyim :KK70:

Selamlar. Nişanlı olanlar ve evliler size bir sorum olacak. Yıl 2024 çoğumuzun ailesi geleneksel öoğumuzun değil. Mrak ettiğim konu şu; kurbanda nişanlınız ve ailesi size kurbanlık gönderdi mi?
Böyle adetleri artık köylerde bile yapmıyorlar
O yüzden çok zenginlerse kesip ihtiyaç sahiplerine dağıtsınlar
Değillerse zaten böyle masrafa girmeye ne gerek var bu zamanda

Selamlar. Nişanlı olanlar ve evliler size bir sorum olacak. Yıl 2024 çoğumuzun ailesi geleneksel öoğumuzun değil. Mrak ettiğim konu şu; kurbanda nişanlınız ve ailesi size kurbanlık gönderdi mi?
Aşırı kroca ama bende istiyorum hahwwkshs gelenek ve adetle ilgisi olmayan bi insanım aslında hıc sevmem ama gelın hamamı ve bu olay kroca gelsede istiyorum nedense😂😂

Kurbanlık hayvanları bayramda ihtiyaç sahipleri için kesilip,dağıtılıyor. Anneannemler kurbanlık kesince, nezaketen soruyorlar ister misiniz, "hayır bize vermeyin, ihtiyaç sahibine verin" diyoruz.

Onlar göndermeyi teklif ederse bunu diyeceksin.

Konu sahibi hayvanı komple istiyor yalnız 😁
Boynunuzda bilezik, boynunda beşi bir yerde ile birlikte tabii ki 😌

Bizim adetimizde kurbanda nişanlı geline koç alınır, boynuzlarına da bilezik takılır, süslenir püslenir bayram sabahı geline getirilir. Ama bizde hiçbir şey alınıp yapılmadığı gibi bu da yapılmadı doğal olarak. He ben de çok bayılmıyorum asla lafını da yapmadım ama getirseler kabul ederdim neden etmiyim :KK70:
Şahsen bende kabul ederdim, bir bilezik ve koç çok mu bana yani 😂😂😂

Biz bedavaya gitmişiz 😅 Ne kurbanlık gördük, ne destek istedik. Kayınım da eşimle meslektaş ve kendi memleketinden aldı. Süt parası mı nedir? Ona kadar istediler. Bütün eşyaları oğlan tarafı aldı bir de alınan eşyaları tek tek yazıp o da kızın diye "Senet" dedikleri yöntemle imza altına aldılar.

Ben, olanları dehşetle izledim 😅 ve ailemle gurur duydum. Çünkü kızlarını okutup, meslek sahibi yaparak ekonomik özgürlüğünü eline verip, güçlü bir şekilde yola devam etmesini sağladılar. Erkeğe veya ailesine güvenmek yerine kızının artık ayakta durmasına güvendiler.
Biz böyle okuyup meslek sahibi oluşumuzla grur duyup kimseden bişey istemedik biz yaparız biz ederiz diye cengaver gibi atladık ya.

Heh işte emin ol o yaptıranlar, isteyenler daha kıymetli. Kırk yaşında istediklerini watsapptan fotoğraf atan 2 ay gibi bir sürede tanıdığı adam için herşeyini bırakıp farklı bir şehre kaynanası ile aynı apartmanda oturan eltim daha kıymetli.

X