Nevreste'nin Mutfağı

Nevreste gece topiğinin birçok sayfasını inceledim ama henüz bitiremedim herşey çok güzel ellerine sağlık.
Tabi paylaşımda bulunan diğer arkadaşlarında ellerine sağlık.
Topiği gezdim gezdim çok acıktım sonra anladım ki gece yarısı gezilecek bir topik değilmiş:KK53:
Doğumdan sonra birçok tarifini denemeyi düşünüyorum foto eklerim:KK16:

Şimdiden ellerine sağlık pisicim :KK19:

ACELE MANTI

Eki Görüntüle 608845 Eki Görüntüle 608846 Eki Görüntüle 608847 Eki Görüntüle 608848 Eki Görüntüle 608849 Eki Görüntüle 608850 Eki Görüntüle 608851 Eki Görüntüle 608852
HAMURU:2 Yumurta,2 çay bardağı su,tuz aldığı kadar un
İÇİ:Kıyma,soğan,maydonoz ve istenilen baharat
ÜZERİ İÇİN:Yoğurt,sarmısak
SOSU İÇİN:2 Kaşık yağ,nane,pul biber,salça
Tarife gerek yok galiba:KK1::KK1::KK1:

nevreste dün bunu yaptım iş çıkışı ama baya büyük kaçtı elimden. bide hamuru az yoğurmuşum çok az oldu. içim arttı bolca bugünde allah izin verirse normal mantı yapacam:KK34:

nevreste dün bunu yaptım iş çıkışı ama baya büyük kaçtı elimden. bide hamuru az yoğurmuşum çok az oldu. içim arttı bolca bugünde allah izin verirse normal mantı yapacam:KK34:

Ellerine sağlık canım:KK56:Benimkilerde baksana koca koca oldu ilk yapmıştım:KK9:İçini küçük ve yakın koyarsan küçük oluyor..:KK34:Şimdiden ellerine sağlık,kolay gelsin:KK56:

Teşekkür ederim canım:KK16:

Her zaman beklerim:KK16:Rabbim size de doğumunuz da kolaylık versin:nazar::KK49::emir_bebek::nazar:Paylaşımlarınızı bekliyorum:KK56::KK16:

Sağolasın.Allah seninde evlatlarını sana bağışlasın:KK19:
Ben de yemek yapmayı çok severim.Çok becerikli olduğum söylenemez ama yinede denediklerimden fotolar eklerim.

Nevrestem özellikle bu ecele mantı çok pratik görünüyor kesinlikle deneyeceklerim arasında.:KK9:

Nevrestem özellikle bu ecele mantı çok pratik görünüyor kesinlikle deneyeceklerim arasında.:KK9:
Evet canım çok pratik tavsiye ederim:KK56:
Evet seviyorum yemek yapmayı ama özellikle eşim ve kendim için yapıyorsam iki kişilik yemeklerim daha güzel oluyor.:KK16:

Ellerinize sağlık rabbim ağzınızın tadını hiç bozmasın:KK16:

Eki Görüntüle 662542

Nevoş patates böreğini yaptım resimi kötü çekmişim idare et:KK53: tadı çok güzel ama beğendim:KK56:

ellerine saglik canim :KK16::KK16:

:KK53::KK53::KK53: sunuma bak bayildim :KK16::KK16: ellerine saglik :KK16:

Eki Görüntüle 663004 yenirki bu:125:
not:sakın bunu evde denemeyin çok tehlikeli çoookk:KK53::KK53::KK53:

tarifini alabilirmiyim :KK56::KK56::KK56:

MALZEME:

kuru veya dondurulmuş iç bakla

asma yaprağı

bulgur

yarma (dövülmüş buğday)

bulgur ve yarma aynı ölçüde olacak

kuru soğan

biber ve domates salçası

dereotu,maydanoz(arzuya göre)

pul biber

tuz

kemikli parça et

baharat(arzuya göre)

Yeşil mercimek ( arzuya göre )
SOS:

domates sosu

sarımsaklı yoğurt

YAPILIŞI:

Bakla kuru ise kaynatılıp haşlanır,ben dondurucudan çıkardığım için, biraz kaynar suda beklettim..Soğanlar doğranır sıvıyağda biraz sotelenir,bulgur,buğday yıkanır tencereye eklenir...mercimek eklenir Salça,bakla,tuz,biber,baharat,maydanoz,dereotu eklenir biraz daha kavrulur..Yapraklar açılır içine birer tane bakla koymak üzere iç koyulur ve sarılır...Tencerenin asma yaprağı serilir üzerine kemikli parça etler yerleştirilir,sarmalar dizilir...Sarmaların üzerine bir kaş tereyağ koyulur,bir tabak veya dolma kapağı koyulur (sarmalar açılmaması için)kaynar su eklenerek önce harlı ateşte kaynatılır sonra kısık ateşte pişirilir...

Pişen sarmalar domatesli sos veya sarımsaklı sos ile afiyetle yenilir......

Eki Görüntüle 663300

ellerinize saglik :KK56:

ben diyetteyim ama :KK5::KK5:

SARMISAK AŞI

750gr taze
sarımısak

200 gr
kuşbaşı et

500gr yoğurt
2
çorba kaşığı un

1 su bardağı
nohut
2 kaşık tereyağı

Yeterince tuz, nane, su
YAPILIŞI
Önce et ve nohut tencereye içine tuz ve su ilave edilip konur. Nohut ve et yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sarımsaklar 2-3 cm. uzunluğunda doğranmış şekilde tencereye eklenir.Sarımsak çabuk pişeceğinden ocaktan almadan birkaç dakika önce ayrı bir kapta
yoğurt ve un iyice çırpılır.Pişen yemeğin suyundan bir bardak eklenerek karıştırılır.Bu karışım yemeğin içine aktarılır. Aktarma sırasında yemek sürekli karıştırılır. Kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınır ve üzeri kızdırılmış yağlı nane süslenip servis yapılır. :KK56:Eki Görüntüle 663405 Eki Görüntüle 663406 Eki Görüntüle 663407 Eki Görüntüle 663408 Eki Görüntüle 663409 Eki Görüntüle 663410 Eki Görüntüle 663411 Eki Görüntüle 663412 Eki Görüntüle 663413 Eki Görüntüle 663415 Eki Görüntüle 663414

ellerine saglik nevosum :KK56:

:KK19::KK19::KK19: diyetteyim diyorum siz napiyonuz :KK9::KK9:

SARMISAK AŞI

750gr taze
sarımısak

200 gr
kuşbaşı et

500gr yoğurt
2
çorba kaşığı un

1 su bardağı
nohut
2 kaşık tereyağı

Yeterince tuz, nane, su
YAPILIŞI
Önce et ve nohut tencereye içine tuz ve su ilave edilip konur. Nohut ve et yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sarımsaklar 2-3 cm. uzunluğunda doğranmış şekilde tencereye eklenir.Sarımsak çabuk pişeceğinden ocaktan almadan birkaç dakika önce ayrı bir kapta
yoğurt ve un iyice çırpılır.Pişen yemeğin suyundan bir bardak eklenerek karıştırılır.Bu karışım yemeğin içine aktarılır. Aktarma sırasında yemek sürekli karıştırılır. Kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınır ve üzeri kızdırılmış yağlı nane süslenip servis yapılır. :KK56:Eki Görüntüle 663405 Eki Görüntüle 663406 Eki Görüntüle 663407 Eki Görüntüle 663408 Eki Görüntüle 663409 Eki Görüntüle 663410 Eki Görüntüle 663411 Eki Görüntüle 663412 Eki Görüntüle 663413 Eki Görüntüle 663415 Eki Görüntüle 663414

Öğlen görünce hemen bugün denemek istedim.Ufak kızım yoğurtlu çorbalara bayılır,kesin bunu da çok sever diye düşündüm ama taze sarımsak yok evde hem kokar eşim de yemez yarın iş var diye.Eti çözdürmek için çıkarınca nohutuda suya koyayım derken meğer nohutta kalmamış haberim yok.:KK53::KK53::KK53: Neyse malzemelerini mecburen biraz değiştirerek yaptım.Nohut yerine buğday,sarımsak yerine de kara lahana saplarını doğradım.Emzirdiğim için nohutlu yiyemeyecektim zaten.Ben çok beğendim daha gelmedi eşim bakalım nasıl bulacak.
Teşekkürler,ellerine sağlık. :KK56:

Öğlen görünce hemen bugün denemek istedim.Ufak kızım yoğurtlu çorbalara bayılır,kesin bunu da çok sever diye düşündüm ama taze sarımsak yok evde hem kokar eşim de yemez yarın iş var diye.Eti çözdürmek için çıkarınca nohutuda suya koyayım derken meğer nohutta kalmamış haberim yok.:KK53::KK53::KK53: Neyse malzemelerini mecburen biraz değiştirerek yaptım.Nohut yerine buğday,sarımsak yerine de kara lahana saplarını doğradım.Emzirdiğim için nohutlu yiyemeyecektim zaten.Ben çok beğendim daha gelmedi eşim bakalım nasıl bulacak.
Teşekkürler,ellerine sağlık. :KK56:

Ellerine sağlık canım:KK56:İşte olay budur bak yeni bir yemek çıkartmışsın:KK9:Ama sarmısak kesinlikle kokmuyor tavsiye ederim birde öyle dene:KK34::KK16:
Afiyet olsun:KK54:

Ellerine sağlık canım:KK56:İşte olay budur bak yeni bir yemek çıkartmışsın:KK9:Ama sarmısak kesinlikle kokmuyor tavsiye ederim birde öyle dene:KK34::KK16:
Afiyet olsun:KK54:

Teşekkür ederim :KK34:
Sarımsak denince kokuyor diye düşünmüştüm.Kokmaması güzel, o zaman haftaya da tarifin özüne sadık kalıp deniyim.

$Resim 011.jpg $Resim 010.jpg $Resim 003.jpg $Resim 023.jpg $Resim 025.jpg

nevooşşş:21::21::21::21::21:
kabak tatlısı,:125:
elma reçeli:KK56:
beyran :KK56:
börek:KK12::KK12:

Jaledagilimmmm :KK52::KK52::KK52:
Muhteşemsinnnn :KK9::KK16:
Nefis görünüyolar ya :KK39::KK39::KK39:

X