NehirNilin Tarifleri :)

Çam ağacı kekler

Malzemeler:
3 yumurta
75 gram toz şeker
25 gram nişasta (1 tepeleme yemek kaşığı)
25 gram un (1 tepeleme yemek kaşığı)
100 gram ince çekilmiş badem

Süslemek için:
150 gram pudra şekeri
200 gram beyaz çikolata
150 gram çekilmiş antep fıstığı
Yarım limonun suyu

Kalıplar için:
Yağlı kağıt
9-10 adet kağıt raptiyesi

Yapılışı:
1)İlk önce kalıpları hazırlıyoruz.Yağlı fırın kağıdından 15 santimetre çapında yuvarlaklar kesiyoruz.(9-10 tane,ben fincan tabağından ölçerek yaptım)
2)Kesilen dairenin bir tarafından ortasına kadar kesiyoruz.
Eki Görüntüle 900585
3)Kesik iki ucu tutarak huni şeklinde katlıyoruz ve kağıt raptiyesi ile tutturuyoruz.(ben toplu iğne kullandım)
Eki Görüntüle 900586
4)Elde ettiğimiz hunileri fincanlara yerleştiriyoruz.
Eki Görüntüle 900587
5)Keki hazırlamaya başlıyoruz.Yumurta beyazlarını bir tutam tuz ile çırpıyoruz.Yavaş yavaş şekeri ilave ederek kar haline getiriyoruz.
6)Unu ,nişastayı ve bademi harmanlayarak ,yumurta sarıları ile birlikte yumurta akına dikkatlice ekliyoruz.Bu aşamada tahta kaşık ile tek yöne doğru karıştırıyoruz.(mikser kullanmıyoruz)
7)Hamuru hazırladığımız kalıplara üstten bir parmak kalacak şekilde boşaltıyoruz.
8)180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz.(fincanlara bir şey olmuyor endişelenmeyin)
9)Pişen kekleri kağıtlarından dikkatlice çıkarıyoruz.Beyaz çikolatayı benmari usulü eritiyoruz.Fırça yardımıyla keklerin üzerine sürüyoruz ve ardından antep fıstığına buluyoruz.
10)Pudra şekerini yarım limonun suyu ile karıştırıyoruz ve bu glazürü çam ağaçlarının tepesine kaşık yardımı ile döküyoruz.(ben glazür yapmadım erimiş beyaz çikolatadan döktüm)
11)Servis yaparken kar efekti için pudra şekeri serpiyoruz.

Eki Görüntüle 900588
Eki Görüntüle 900589
çok güzel görünüyo elinize sağlık

KOKOSTAR TARİFİ

Malzemeler
1 su bardağı + 2 yemek kaşığı şeker
6 yemek kaşığı su
5-6 damla limon suyu
100 gr. tereyağı
80 gr. süt kaymağı ya da 3 yemek kaşığı süt kreması
2,5 su bardağı hindistan cevizi
1 tatlı kaşığı vanilya

Kaplamak için: 3 paket 80 gr. lık çikolata

Yapılışı;
Şeker, limon suyu ve 5 yemek kaşığı suyu orta boy bir tavaya koyup karıştırın. Kaşığı içinden çıkarıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.(Ocağın büyük gözünde, kısık ateşte) Arada bir tavayı sallayarak karışmasını sağlayın.
Şeker tamamen eriyip iri gözler halinde kaynamaya başlayınca, renginin değişmesine izin vermeden tereyağını ekleyin. Tereyağı eriyince kaymağı ekleyin.
Ocağın altını kapatın. Kaymak eriyince vanilya ve hindistan cevizini ekleyip karıştırın.
Beklemeden yağlı kağıt serilmiş küçük bir tepsiye karışımı döküp yayın. (en az 1 cm kalınlığında olmalı)
Donması için buzdolabının alt kısmında 1 saat beklemesi yeterli.
Donan kokostarı istediğiniz büyüklükte dilimleyin.
Benmari usulü erittiğiniz çikolataya kestiğiniz parçaları hızlıca bulayıp çatalla alın ve yağlı kağıdın üzerine dizin.
Bu şekilde dolaba kaldırıp, 1 saat kadar bekletin. Çikolata tamamen donunca cocostarlar hazır.

Eki Görüntüle 899960
Eki Görüntüle 899961
Eki Görüntüle 899962
Eki Görüntüle 899963
çok güzel görünüyo

Nehir ellerine sağlık.Çok güzel tarifler eklemişsin yine.Bayıldım hepsine.Ispanaklı lokum kekin süper görünüyor.:KK56:

tariflerin hepsini okuyamadım, ama 2. sayfadaki patates pizzası tam benlik sanırım... öğrenecek, uygulanacak çok lezzetli tarifler var, emeğinize sağlık :KK56:

tariflerin hepsini okuyamadım, ama 2. sayfadaki patates pizzası tam benlik sanırım... öğrenecek, uygulanacak çok lezzetli tarifler var, emeğinize sağlık :KK56:

Teşekkürederim begenmenize sevindim benimde bayılarak yedigim bir tarifdir patates pizzası pazar kahvaltılarına yakışan cinsten:KK56:denerseniz yorumunuza beklerim:KK16:

Son düzenleme:
Bayat Ekmek Kebabı

Köftesi için;
250 gr kıyma
1 adet yumurta
4-5 diş sarımsak (ister doğranmış, ister rendelenmiş fark etmez)
6-7 dilim bayat ekmek
1 tatlı kaşığı salça
2 yemek kaşığı bayat ekmek rendesi
Tuz
Kekik
Kimyon
Karabiber
Kırmızı pul biber

Sosu için:
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı salça
Tuz

Üzeri için:
1 kase yoğurt

Yapılışı;
Öncelikle bayat ekmekleri doğrayıp tepsiye alalım ve fırında kızartalım.
Köftelik malzemeleri yoğurma kabında yoğuralım. Fırın tepsisini yağlayalım ve tepsiye elimizle bastırarak köfteyi yayalım. 200 derecede pişirelim.
Sosu için; tavanın içerisinde tereyağı, salçayı kavuralım ve su ekleyelim (1 su bardağı kadar) kaynamaya başlayınca ocaktan alalım.
Kızaran bayat ekmek dilimlerini servis tabağına alalım. Üzerine salçalı sos gezdirelim (salçalı sos ılık olacak ekmekleri ıslatmak için) Üzerine çırpılmış yoğurt gezdirelim. Pişen köfteyi bıçakla keselim ve servis tabağına ekleyelim. Sıcak servis edelim.

$bayat-ekmek-kebabi.jpg

Kırmızı Başlıklı Kız Pastası

Pandispanyası için;
100 gr tereyağı
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
3 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı un
2 yemek kasığı nutella, sarelle vs.
2 yemek kasığı süt

Kreması için;
300 gr labne veya sürülebilir pastorize edilmiş lor peyniri
2 paket krem şanti+süt
1 kutu sıvı krema (200gr)
3 yemek kasığı pudra şekeri

Kırmızı jölesi için;
4 su bardağı vişne suyu
4 yemek kasığı nişasta
4 yemek kasığı şeker

Yapılışı;
Oda sıcaklığındaki tereyağını, şekeri ve vanilyayı mikserle 3 dk çırpın. Devamında yumurtaları kırın ve çırpmaya devam edin, unu ve kabartma tozunu ekleyin karıştırın. Yağlanmış 26cmlik kelepçeli kalıbınıza hamurun yarısını dökün, diğer yarısına çikolatayı ve sütü ekleyin karıştırın tepsideki sade hamurun üstüne eşit oranda yayın 175C de pişirin.
Krema için krem şantileri üstünde yazdığı ölçüde süt ile hazırlayın. Üstüne diğer malzemeleri ekleyin çırpın, soğumuş pandispanyanızın üstüne sürün dolaba kaldırın (pandispanyanızı kalıptan çıkarmadan)
Jölesi için tüm malzemeleri karıştırarak bir kaç dk kaynatın, soğuduğunda pastanın en üstüne dökün.
Pastanızı 1 gün önceden yapmanızı tavsiye ederim. Servis yapacağınız zaman kalıptan çıkarın. Bu pastanın orijinalinde quark peyniri kullanılıyor ancak bu peyniri Türkiye’de bulması zor olduğu için yerine genelde labne kullanılmış ama yeni piyasaya sürülen kahvaltılık sürülebilir lor peynirleri çıkmış (ben şok markette rastladım). Bence quarka labneden daha çok benziyor eğer bulabilirseniz, labne yerine dediğim peyniri kullanmanızı tavsiye ederim.

$kirmizi-baslikli-kiz-pastasi.jpg

Güveçte Köfte

Malzemeler;
300 gr kıyma
1 adet soğan
2 diş sarımsak
1 adet yumurta
Bayat ekmek içi
Maydanoz
Tuz, karabiber, pul biber ve toz kırmızı biber

Sosu için;
2 adet orta boy domates
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı salça
Tuz ve karabiber

Üzeri için;
Kaşar peyniri rendesi

Yapılışı;
Soğan ve sarımsağı rendeleyerek bir kaba alıyoruz. Üzerine köfte için gerekli olan diğer malzemeleri de ekleyerek iyice yoğuruyoruz. Köfteyi isteğimize göre şekillendiriyoruz. Üzerini streç film ile kapatarak 2 saat dinlenmesi için buz dolabına kaldırıyoruz. Sos için domatesleri rendeliyoruz. Bir tavaya az miktarda sıvı yağ koyarak domatesleri üzerine ekliyoruz. Domatesler biraz piştiğinde salça, sarımsak ve baharatlarını ilave ederek karıştırıyoruz. Üzerine yarım su çok az miktarda su ekleyerek biraz pişiriyoruz. Dinlenen köfteleri tavaya alarak az miktarda sıvı yağda iki taraflı olarak kızartıyoruz. Fırına da süreceğimiz için pişmesine gerek yok. Köfteleri güveç kaplarına alarak üzerine hazırlamış olduğumuz domates sosunu boşaltıyoruz. Gerekirse kaplara biraz su ilave edebilirsiniz. 180 derece ısıtılmış fırında pişmeye bırakıyoruz. Suyunu çekip üzerleri kızarmaya başladığında kaşar peyniri rendesini üzerlerine serpiyoruz. Peynirler eriyene kadar fırında tutarak fırından alıyoruz. Sıcak olarak yanında pilav ile servis ediyoruz.

$guvecte-kofte-tarifi.jpg $guvecte-kofte-tarifi-fotografi-1.jpg

Dereotlu Kolay Çörek

Malzemeler
120 gr. Tereyağı (Katı haliyle dolu dolu 2 yemek kaşığı)
1 yumurta, ayrıca üzerine sürmek için bir yumurta sarısı
1 su bardağı süt
1 çay bardağı zeytinyağı (sıvıyağ da olur)
1.5 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı kuru instant maya
1 paket kabartma tozu
2 su bardağı normal un
2 su bardağı tam buğday unu (kepekli)
200 gr. Beyaz peynir (susuz peynir olmalı)
Yarım demet dereotu

Yapılışı;
Unu yoğurma kabına alın. İçine yumuşak tereyağını ekleyin. Peynir ve doğranmış dereotu haricindeki diğer malzemeleri katın. Yumuşak bir hamur elde edin. Dereotunu incecik doğrayın. Rendelenmiş peynirle beraber hamura katın. Karışana kadar yoğurun.
Hamuru 15 dakika kadar ılık bir ortamda dinlendirin.
Hamuru hafif unlanmış bir zemine alıp yaklaşık 1 cm kalınlığında açın.
Bardakla veya kalıpla kesip tepsiye yerleştirin. Ruletle kareler veya dikdörtgenler halinde de kesebilirsiniz.
Üzerine yumurta sarısı sürüp, susam ve çörekotu serpin.
190 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
NOT: Süt yoksa yoğurt da kullanabilirsiniz. Yumurta kokusu ağır geliyorsa, çöreklerin üzerine sürdüğünüz yumurta sarısına biraz yoğurt ekleyebilirsiniz

Eki Görüntüle 695638 Eki Görüntüle 695640

Nekadar gevrek oldugu resimden belli oluyordur sanırım:KK16:

salı gunu misafirim gelicek dereotlu poğaca arıyodum ama bunu görunce kararımı deiştirdim.bunu yapıcam insallah guzel yapabılırım.. bir püf noktası varmı cnm bu çöreklerin? bıde bır gun onceden yapsam bayatlarmı?

Merhaba tekrar,

tarifinizi bu sabah denedim fakat biraz değiştirerek :KK34: Ben patatesleri rendeledim patates büyük olduğu için 1 yerine 2 yumurta kırdım aynı şekilde yaptım sizin tarifteki gibi... Sonuç mükemmel! Emeğinize sağlık :KK34:

Ellerinize sağlık kendi isteginize göre şekillendirmeye elverişli bir tarif begenmişsiniz ne mutlu bana :KK16:
salı gunu misafirim gelicek dereotlu poğaca arıyodum ama bunu görunce kararımı deiştirdim.bunu yapıcam insallah guzel yapabılırım.. bir püf noktası varmı cnm bu çöreklerin? bıde bır gun onceden yapsam bayatlarmı?

Bayatlamıyorda ben 15 saat önceden yapmıştım yolculuk içtin ilk piştigindeki tadı kalmıyor yumuşuyor biraz daha farklı bayatlama degilde aynı tazeliktede kalmıyor tabi ilk sayfamda görüceksin poğaça tariflerimin içinde dereotlu poğaça tarifim var 1 gün içerisinde fazla degişiklik olmuyor canım:KK16:

Son düzenleme:
Ellerinize sağlık kendi isteginize göre şekillendirmeye elverişli bir tarif begenmişsiniz ne mutlu bana :KK16:

Bayatlamıyorda ben 15 saat önceden yapmıştım yolculuk içtin ilk piştigindeki tadı kalmıyor yumuşuyor biraz daha farklı bayatlama degilde aynı tazeliktede kalmıyor tabi ilk sayfamda görüceksin poğaça tariflerimin içinde dereotlu poğaça tarifim var 1 gün içerisinde fazla degişiklik olmuyor canım:KK16:

poğacalara bakarken gordum bunu cok hosuma gıttı olmazsa yarın yaparım taze taze yerız..sanırım gecreklıgı kalmıyo bırgun sonraya..ıns gozel yapabılırım..tsk ederım cnm

poğacalara bakarken gordum bunu cok hosuma gıttı olmazsa yarın yaparım taze taze yerız..sanırım gecreklıgı kalmıyo bırgun sonraya..ıns gozel yapabılırım..tsk ederım cnm

Evet canım gevrek olmuyor ilk piştigi andaki gibi inşallah memnun kalırsın yorumunu beklerim:KK16:

X