NehirNilin Tarifleri :)

Bulgar ekmegi

Malzemeler
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 yumurta
2 yemek kaşığı pekmez
Yarım paket yaş maya
1.5 tatlı kaşığı tuz
5,5 su bardağı un (Un çeşidine göre miktar değişebilir)
Arasına sürmek için: 200 gr. tereyağı

Ayrıca üzerine sürmek için: Bir yumurta sarısı

Yapılışı;
Hamur malzemeleriyle yumuşak bir hamur yoğurun. Üzerini kapatıp mayalanmaya bırakın.
Mayalanan hamuru 4 parçaya bölün. Her parçayı yeniden 4′e bölün. Toplam 16 beze elde edeceksiniz.
Her bezeyi unlayarak, merdaneyle pasta tabağı büyüklüğünde açın.
Hafifçe erittiğiniz tereyağını bezelerin üzerine sürün. Her biri 4 bezeden oluşan 4 tane grup olacak. İlk üç bezenin üzerine bolca tereyağı sürün. En üstteki 4. bezeye yağ sürmeyin.
İlk hazırladığınız beze grubundan başlayarak merdaneyle çok inceltmeden, dikdörtgen şeklinde açın. (Yani üstüste konmuş 4 beze birden açılacak)
Dikdörtgen şekli verdikten sonra üzerine kalan tereyağından sürün ve uzun kısımdan başlayarak rulo yapın.
Ruloyu geniş kısımları 2-3 cm. olacak şekilde üçgenler halinde kesin.
Üçgenleri tepsiye istediğiniz gibi fakat aralıklı olarak dizin.
Üzerlerine yumurta sarısı sürüp üstü kapalı olarak mayalanmaya bırakın.
Yeniden mayalanan ekmeği 200 derecelik fırına sürün. Üzeri kızarana kadar pişirin.

$10580042244_f147c34c1c_z.jpg
$10579971535_4354f1a3af_z.jpg
$10580262023_b9e6f415cf_c.jpg
$10579972925_4b8aff57ee_z.jpg

CEVİZLİ UN HELVASI

Malzemeler
1 su bardağı fındık yağı ( Ben genelde birazda tuzsuz tereyağı katıyorum)
2 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
1 çay tabağı kıyılmış ceviz

Yapılışı;
Bu yaptığım sadece fındık yağıyla..Gelelim yapılışına yağı yayvan ve en az 3 parmak yüksekliği olan çelik bir tavaya koyalım ve üzerine unu ekleyip kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmaya başlayalım.
Ateş yüksek olursa un çabuk kavrulur kızarmaya başlar ve helvamız kıvamında olmaz.
Kenarlarından karıştırarak unun rengi ilk koyduğumuz anınkinden farklılaşmaya başlıyorsa ve karışım dahada sıvılaşıyorsa helvamız oluyor demektir.
Tahta kaşıkla karıştırırsak helvanın kıvamını anlamak çok kolay,karıştırdığımız kaşığı helvadan çıkarıp ters çevirince arkasında boncuk boncuk kabarcıklar görürsek tamamdır.
Cevizi ekleyip iki karıştırdıktan sonra önce 1 şekeri ardından sütü koyup ateşin altını kapatırız ve kaşıkla karştırmadan ileri geri sağa sola birer çizik atarız ve kapağını kapatırız.5 dk. sonra kapağını açarız korkmayın olmamış gibi göründüğüne….
Şimdi helvamızı karıştırma zamanı geldi. Bir iki karıştırınca helvanın toparlandığını görürüz. Bundan sonra helvanın karıştırılma şekli değişir bizde tarama derler.Yani kaşıkla bastıra bastıra değilde,kaşığı bastırırken kaydırak kendimize doğru çekerek hareket ettiririz.
Sonra da tahta kaşıkla yumurta şekli vererek tabağa koyarız.Ve üzerine kaşığın iç tarafıyla bastırız.
Sonraki şekillendirme safaları yemek kaşığıyla devam ederiz.Basarken kendimize doğru çekerek yaparsak şekil böyle olur.Ama ben yapamam derseniz borcama düzgünce basıp kareler hainde kesebilirsiniz tercih sizin afiyet olsun.
Not: Süt yerine su da olabilir.

$10551908966_c4a5afdded_z.jpg

Şiş köfte yufkalı

Şiş kebap için malzemeler:
2 adet hazır yufka
250-300 gr kadar az yağlı kıyma
1 adet soğan
2 adet patates
1 küçük havuç
Bir tutam maydanoz
2 yemek kaşığı galeta unu
tuz, karabiber, yenibahar

Domates sosu için;
2 adet domates
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 diş sarmısak
Bir çay kaşığı kekik veya fesleğen

Yapılışı;
Sebzeleri ister kıyma makinasından geçirin, isterseniz rendeleyin. Çok sulandıysa hafifçe suyunu sıkın.
İçine kıymayı, baharatları, tuzu, galeta ununu koyup yoğurun.
Yufkanın birini serip, üzerini hafifçe yağlayın
Yarıya yakın kısmını katlayın. Uzun kısma köfte malzemesinden alıp şiş kebap kalınlığında yerleştirin.
Kenar kısımları içe doğru katlayıp rulo yapın.
iki parmak kalınlığında dilimleyip, köfte kısmı yukarı gelecek şekilde çöp şişlere dizin. Ben her şişe altı adet köfte geçirdim.
Kalan köfte ve diğer yufkayla da aynı işlemi uygulayın.
Yağlanmış bir tepsiye dizin. Bir fırça yardımıyla köftelerin üzerini hafifçe yağlayın.
180 derecelik fırında yufkalar hafif kızarana kadar pişirin.
2 adet domatesi rendeleyin. Bir diş sarmısağı küçük doğrayın. Çok az sıvıyağla beraber suyunu çok çektirmeden pişirin. Kekik ve tuzunu atın.

$5584880055_9f2475ea95_z.jpg
$5585474918_2c85a91d92_z.jpg

Yufkalı patlıcan

Malzemeler
2 adet hazır yufka
1.5 kg. patlıcan
Köftesi İçin:
400 gr. Kıyma
1 adet kuru soğan
Bir tutam maydanoz
2 yemek kaşığı galeta unu
Tuz, karabiber, kimyon ve yenibahar

Kızartmak için:Sıvıyağ

Yapılışı;
Patlıcanları uzunlamasına dilimleyip bir kaba alın.
Üzerlerine 1 yemek kaşığı kadar tuz serpip en az 40 dakika bekletin.
Acı sularını verince bol suyla yıkayıp kurulayın.
Kızgın yağda bütün dilimleri kızartın.
Yufkanın birini serin. Baş tarafını dört parmak kadar katlayın.
Baştan başlayarak, en fazla yufkanın ortasına gelecek kadar, patlıcan dilimlerini yanlamasına dizin.
Diğer tarafta köfteyi hazırlayın. Köfteden uzun rulolar halinde yapıp, yufkanın baş kısmına, patlıcanların üzerine yerleştirin.
Yufkanın kenarlarını da katlayıp, sıkıca rulo yapın.
2 parmak eninde dilimlere kesip, bir fırın tepsisine yerleştirin.
Başka hiçbir işlem yapmadan direkt fırına sürün.
30-40 dakika kadar fırında üstü açık olarak pişirin.
İster domates sosuyla, ister yoğurtla ikram edin. Yoğurtla da çok nefis oluyor.

Eki Görüntüle 900247
$6266271818_d8de1cbafd_z.jpg

Peynirli Çörek

Malzemeler
300 gr tuzsuz lor peyniri
Yarım su bardağı sıvıya
1 Yumurra
1 Yumurta sarısı(üzerine sürülecek)
1 paket kabartma tozu
2 yemek kşaığı kıyılmış dereotu
Aldığı kadar un (ele yapışmayan kıvam aldığında un ilavesini bırakın,yumuşacık bir hamur olmalı)
Üzeri için susam

Yapılışı;
Çörek Yapımı
Un hariç tüm malzeme bir kapta iyice karıştırılır.
Azar azar un ilavesiyle yumuşak bir hamur yoğrulur.
Hamurdan cevizden büyük parçalar kopartılıp yuvarlanır ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirilir.
Üzerine yumurta sarısı sürülür ve usam serpilir.
Önceden 170 derece ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

$ÇÖREK.jpg
$ÇÖREK1.jpg
$PEYNİRLİ ÇÖREKLER.jpg

Çemenli Sarma Börek

Hamur için Malzemeler:
1 su bardağı ılık süt ( krema da kullanabilirsiniz)
1 su bardağı ılık su
1 su bardagı sıvı yağ
2 tatlı kaşığı tuz
3 tatlı kaşığı şeker
1 yemek kaşığı dolusu kuru maya
Alabildiği kadar un ( yaklaşık 4-4.5 su bardagı)

İçine sürmek için:
4 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı acı biber salçası
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı kuru nane
1 yemek kaşığı kuru reyhan
yarım su bardagı çekilmiş ceviz..
4-5 yemek kaşığı sıvı yag
1 su bardağından 2 yemek kaşığı eksik su..
( çemen tozu varsa onu da ekleyebilirsiniz nane reyhan yerine)

Üzeri için:
1 adet yumurta
çörek otu veya susam..

Hazırlanması:
Hamur için gerekli malzemelerin önce sıvılarını ekleyelim derin yoğurma kabına sonra tuzu, şekeri, mayayı ekleyip karıştırıyoruz. Unu azar azar ekleyerek ele yapışmayan yumuşak hamur yoğuruyoruz. ( ben hamur yoğurma makinesinde en az 30 dakika yoğurtturdum)
Hamurun üzerine poşet örtüp iki katına çıkacak kadar mayalanması için dinlendiriyoruz..
O arada içine sürmek için çemeni hazırlıyoruz.. Salçaları derin bir karıştırma kabına koyuyoruz, sıvı yağı, suyu ekleyip karıştırıyoruz. hafif koyu karışım elde ediyoruz. Koyu olursa biraz daha su ekleyebilirsiniz. Sonra naneyi, reyhanı, ( istediginiz diger baharatları da ekleyebilirsiniz) çekilmiş cevizi, rendelenmiş sarımsağı, tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Çemen tozu varsa onu ekleyebilirsiniz..
Kabaran hamuru en az 2-3 parçaya ayırıyoruz..Bir parçayı alıyoruz hafif yag sürülmüş tezgahta elimizle bastırarak acıyoruz. Üzerine çemen karışımından sürüp rulo şeklinde sarıyoruz. Üzerine yumurta sürüp,çörek otu veya susam serpip bir az daha kabarması için bekletiyoruz. Diger hamurlara da aynı işlemi uyguluyoruz.
Daha sonra 180-200 derecede üzeri kızarıncaya dek pişiriyoruz.
Piştikten sonra biraz soğumasını bekleyip iki parmak genişliğinde kesip servis yapıyoruz.

$cats.jpg
$IMG_4221.JPG
$IMG_4236.JPG

ISPANAKLI LOKUM KEK

Malzemeler:
4 yumurta (Yumurtalar büyükse 3 yumurta)
4 klasik kahve fincanı şeker
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
4 kahve fincanı un (Eğer hamur cıvık olursa biraz daha eklenebilir)
1 su bardağı ıspanak püresi
2 fincan su

Arasına :
1 paket sade krem şanti
1,5 su bardağı süt
1 su bardağı hindistan cevizi

Hazırlanışı:
1 bağ ıspanağı temizleyin ve tencereye koyup üzerini geçecek kadar su koyup hafif haşlayın.
Yumuşayan ıspanakların suyunu sıkın ve robottan geçirip püre yapın.
Yumurtaları karıştırma kabına alın iyice çırpın.
Şekeri ekleyip çırpmaya devam edin.
Ispanak püresini ve suyu ekleyip karıştırın.
Elenmiş unu,kabartma tozunu ve vanilyayı karışıma ekleyip karıştırın.
Dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üzerine hazırladığınız ıspanaklı keki dökün.
Önceden ısıtılmış 170 derecede pişirin.
Kek pişince hemen fırından çıkartın ve soğumaya bırakın.
Krem şantiyi sütle çırparak hazırlayın ve dolapta soğutun.
Soğuyup krema kıvamını alan şantiyi ıspanaklı kekin üzerine dökün ve spatula ile düzenleyin.
Hindistan cevizini şantinin üzerine serpiştirin.
Bıçak yardımıyla kekten önce boyuna şeritler kesin. (Eğer ince olmasını isterseniz 2 parmak kalınlığında boyuna kesip,enine 2 parçaya kesebilirsiniz.Daha büyük rulolar hazırlamak isterseniz daha kalın keserek porsiyonluk rulolar yapabilirsiniz.)
Sonra enine keserek,kestiğiniz şeritleri rulo yapın ve servis tabağına alarak servis yapın.

$zz1.jpg
$zz.jpg

Kaşarlı Domatesli Sucuk Kebabı

Malzemeler:
Yarım kangal sucuk
2 adet domates
1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1 tatlı kaşığı toz biber
2 çorba kaşığı tereyağı
Tuz

hazırlanışı:
Domatesleri rendeleyin.
Tereyağı tavaya alın ve eritin.
Eriyince,toz biberi ekleyip karıştırın ve rendelenmiş domatesi ekleyip 3-4 dakika kavurun.
Sucukları doğrayın ve domatesin üzerine alıp hep birlikte karıştırıp ocaktan alın.
Fırına dayanıklı güveç kabına karışımı boşaltın.
Üzerine kaşar rendesini serpiştirin ve önceden ısıtılmış fırında kaşarlar eriyene kadar pişirin.

$DSC_0044-001.jpg
$DSC_0051-001-610x300.jpg

CEVİZLİ UN HELVASI

Malzemeler
1 su bardağı fındık yağı ( Ben genelde birazda tuzsuz tereyağı katıyorum)
2 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
1 çay tabağı kıyılmış ceviz

Yapılışı;
Bu yaptığım sadece fındık yağıyla..Gelelim yapılışına yağı yayvan ve en az 3 parmak yüksekliği olan çelik bir tavaya koyalım ve üzerine unu ekleyip kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmaya başlayalım.
Ateş yüksek olursa un çabuk kavrulur kızarmaya başlar ve helvamız kıvamında olmaz.
Kenarlarından karıştırarak unun rengi ilk koyduğumuz anınkinden farklılaşmaya başlıyorsa ve karışım dahada sıvılaşıyorsa helvamız oluyor demektir.
Tahta kaşıkla karıştırırsak helvanın kıvamını anlamak çok kolay,karıştırdığımız kaşığı helvadan çıkarıp ters çevirince arkasında boncuk boncuk kabarcıklar görürsek tamamdır.
Cevizi ekleyip iki karıştırdıktan sonra önce 1 şekeri ardından sütü koyup ateşin altını kapatırız ve kaşıkla karştırmadan ileri geri sağa sola birer çizik atarız ve kapağını kapatırız.5 dk. sonra kapağını açarız korkmayın olmamış gibi göründüğüne….
Şimdi helvamızı karıştırma zamanı geldi. Bir iki karıştırınca helvanın toparlandığını görürüz. Bundan sonra helvanın karıştırılma şekli değişir bizde tarama derler.Yani kaşıkla bastıra bastıra değilde,kaşığı bastırırken kaydırak kendimize doğru çekerek hareket ettiririz.
Sonra da tahta kaşıkla yumurta şekli vererek tabağa koyarız.Ve üzerine kaşığın iç tarafıyla bastırız.
Sonraki şekillendirme safaları yemek kaşığıyla devam ederiz.Basarken kendimize doğru çekerek yaparsak şekil böyle olur.Ama ben yapamam derseniz borcama düzgünce basıp kareler hainde kesebilirsiniz tercih sizin afiyet olsun.
Not: Süt yerine su da olabilir.

Eki Görüntüle 900049

ya bende eşimde çok seviyoruz ama hiç yapmadım ilk denemem olcak yapabilir miyim ki:KK43:nasıl tutturcamm:18:

Magnolia puding

Malzemeler :
1 litre süt
1 su bardağı toz şeker
3 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı nişasta
2 adet yumurta sarısı
Arzuya göre vanilya aroması
1 küçük kutu krema (200ml )
muz veya çilek,frambuaz vb. meyve
1 küçük paket cicibebe bisküvi

Yapılışı ;
Öncelikle bisküvileri rondo yardımı ile veya elinizle ufalayarak toz haline getirin.Muzları veya arzu ettiğiniz başka bir meyveyi küçük küçük dilimleyin.
Bir tencereye;sütü,yumurta sarılarını,toz şekeri,unu,nişastayı ekleyip bir tel çırpma aleti ile karıştırarak pişirin.yoğunlaşıp krema kıvamına gelen pudinginizi kaynayınca ocaktan alın.İçine kremayı ve vanilya aromasını ekleyip 2-3 dk mikserle çırpın.
Tek kişilik servis bardaklarınıza önce kremanızdan ekleyin.üzerine 3-4 dilim meyve taneleri ve meyvelerinde üzerine bisküvi ekleyin.Yalnız çok fazla bisküvi eklemeyin.Serperek ince bir katman yeterli.
Bu şekilde katlar oluşturarak bardaklarınızı hazırlayın.Buzdolabında dinlendirin.Afiyet olsun..

$magnolia.jpg

ya bende eşimde çok seviyoruz ama hiç yapmadım ilk denemem olcak yapabilir miyim ki:KK43:nasıl tutturcamm:18:

Canım hiç korkma oldukça pratik kolay yapılışı böyle şekiller vermesende lezzeti aynı olacakki bir dene derim yanlışlar yapa yapa ögreniriz zaten:KK23:Denersen yorumunu beklerim:KK16:

Son düzenleme:
Hindistan cevizi topları-kardam adam

Malzemeler:
3-4 su bardağı hindistan cevizi
1 su bardağı + 1 kahve fincanı süt tozu
3/4 su bardağı pudra şekeri
200 ml çiğ krema (Kutu sut kreması)
2-3 yemek kaşığı labne peyniri
Topları üst üste tutmak için çubuk kraker
Süslemesi için:
Küçük renkli pasta boncukları
2-3 paket bonibon
2 adet kuru kayısı ya da 2-3 dilim havuç

Yapılışı:
Şeker ve kremayı 3-4 dakika şeker eriyinceye kadar çırpın.
Labne, 3 su bardağı hindistan cevizi ve süt tozunu ekleyerek yoğurun. Hamur yuvarlanabilecek bir kıvama gelinceye kadar azar azar hindistancevizi eklemeye devam edin.
İrili ufaklı toplar yaparak hindistan cevizine bulayın.
Çubuk krakeri üst üste koyduğunuz hindistancevizi toplarının uzunluğunda bölün. Kardan adamların gövdesini oluşturacak parçayı servis tabağına alın çubuk krakeri saplayın ve üzerine diğer topu oturtarak başı sabitleyin.
Pasta boncuklarıyla kardan adamların gözlerini ve düğmeleri yapın. Kayısı ya da havuçtan minik üçgenler keserek burunları takın.
Bonibondan şapkalarını takarak servis yapın. (Eğer şapka yapışmazsa krema ya da labne ile yapıştırın.

$hindistan_cevizi_toplari_kardanadam.jpg
$kardanadam_pratik_lokum.jpg

Erzurum helvası

Malzemeler
250gr. tuzsuz tereyag.
2,5 bardak un.
1,5 bardak pudra sekeri (normal beyaz seker de kullanabilirsiniz)
Yarim su bardagi ince cekilmis ceviz veya findik.

Yapılışı;
Tereyagını kup dograyıp tencereye alın orta ateste eritin.
Eriyen tereyagının icine unu ekleyin.
Orta ateste devamlı karıştırarak un pembelesene kadar kavurun.Yaklasık yarım saat suruyor kavrulması.
Sekeri ve dovulmus ceviz icini ekleyip 5 dakika daha kavurup ocaktan alın helvayı.
Ister kare, ister yuvarlak tepsiye helvayı dokun kaşıgın tersi ile bastırarak esit miktarda yayın tepsiye.
Ilınmasını bekleyip istediginiz gibi kesip servis yapın.

$DSC_8112.JPG

Çam ağacı kekler

Malzemeler:
3 yumurta
75 gram toz şeker
25 gram nişasta (1 tepeleme yemek kaşığı)
25 gram un (1 tepeleme yemek kaşığı)
100 gram ince çekilmiş badem

Süslemek için:
150 gram pudra şekeri
200 gram beyaz çikolata
150 gram çekilmiş antep fıstığı
Yarım limonun suyu

Kalıplar için:
Yağlı kağıt
9-10 adet kağıt raptiyesi

Yapılışı:
1)İlk önce kalıpları hazırlıyoruz.Yağlı fırın kağıdından 15 santimetre çapında yuvarlaklar kesiyoruz.(9-10 tane,ben fincan tabağından ölçerek yaptım)
2)Kesilen dairenin bir tarafından ortasına kadar kesiyoruz.
$1.JPG
3)Kesik iki ucu tutarak huni şeklinde katlıyoruz ve kağıt raptiyesi ile tutturuyoruz.(ben toplu iğne kullandım)
$2.JPG
4)Elde ettiğimiz hunileri fincanlara yerleştiriyoruz.
$3.JPG
5)Keki hazırlamaya başlıyoruz.Yumurta beyazlarını bir tutam tuz ile çırpıyoruz.Yavaş yavaş şekeri ilave ederek kar haline getiriyoruz.
6)Unu ,nişastayı ve bademi harmanlayarak ,yumurta sarıları ile birlikte yumurta akına dikkatlice ekliyoruz.Bu aşamada tahta kaşık ile tek yöne doğru karıştırıyoruz.(mikser kullanmıyoruz)
7)Hamuru hazırladığımız kalıplara üstten bir parmak kalacak şekilde boşaltıyoruz.
8)180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz.(fincanlara bir şey olmuyor endişelenmeyin)
9)Pişen kekleri kağıtlarından dikkatlice çıkarıyoruz.Beyaz çikolatayı benmari usulü eritiyoruz.Fırça yardımıyla keklerin üzerine sürüyoruz ve ardından antep fıstığına buluyoruz.
10)Pudra şekerini yarım limonun suyu ile karıştırıyoruz ve bu glazürü çam ağaçlarının tepesine kaşık yardımı ile döküyoruz.(ben glazür yapmadım erimiş beyaz çikolatadan döktüm)
11)Servis yaparken kar efekti için pudra şekeri serpiyoruz.

$011.jpg
$013.jpg

Son düzenleme:
Saray Sarması Tarifi

1 litre süt
1 su bardağı un
1.5 su bardağı şeker
1 tatlı kaşığı margarin
1 paket vanilya
hindistan cevizi
dr oetker orman meyveli krem şanti

Süte un ve şekeri ekleyin hafif ateşte kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirin ve margarini vanilyayı ilave edin karıştırmaya devam edip ocaktan alın ve soğumadan blendırdan geçirin ve hemen hazırlanmış olan tepsiye(tepsiye 1 parmak kalınlığında hindistan cevizi serin ) muhallebiyi sıra sıra hindistan cevizi ile muhallebiyi karıştırmadan üzerine dökün.(kaşık kullanmadan muhallebi soğumadan çünkü soğuyunca donuyor)birkaç saat bekledikten sonra üzerine krem şantiyi sür,önce tepsinin enine kes sonra boyuna 8-10 parçaya böl arzuya göre..bölünen parçaları rulo halinde sarıp kenarlarınıda hindistan cevizine bulayın tepsiye dizin servis yapın

Eki Görüntüle 642829

Denediğim tatlıların arasından tek geçebileceğim bir lezzet kesinlikle öneririm :KK56::KK16:

öncelikle güzel tariflerin icin cok tes.ederim
yukaridaki tarifi denedim tadi cok güzeldi ama bir türlü saramadim
muhallebi pstikten 2 saat sonra denedim olmayinca
1 saat daha bekledim ama beceremedim
sen nasil becerdin
tariflerini sürekli takip ediyorum ve severek yapiyorum
selamlar ,sevgiler

Canım hiç korkma oldukça pratik kolay yapılışı böyle şekiller vermesende lezzeti aynı olacakki bir dene derim yanlışlar yapa yapa ögreniriz zaten:KK23:Denersen yorumunu beklerim:KK16:

iş çıkışı o yorgunlukla eve gittim herşeyi bi kenara attım başladım yapmaya...su ile yaptım ben yalnız canım süt alışık olmadığımız bi tat bizim helvada. dediğin gibi karıştırıyoruz da kapatıyoruz dinlendiriyoruz ya orada bi panik oldum hamur gibi olmuştu sonraaa yılmadım yavaş yavaş yedirdim ve sonuç eşim bayıldııı...çok teşekkürler eline emeğine sağlık..artık takip etcem tariflerini saol:128:

öncelikle güzel tariflerin icin cok tes.ederim
yukaridaki tarifi denedim tadi cok güzeldi ama bir türlü saramadim
muhallebi pstikten 2 saat sonra denedim olmayinca
1 saat daha bekledim ama beceremedim
sen nasil becerdin
tariflerini sürekli takip ediyorum ve severek yapiyorum
selamlar ,sevgiler

Canım çatlasada kolaylıkla sarıyorum ben tarifte belirtmedigim bir nokta var aslında hindistancevizini tepsiye sermeden önce tepsiyi hafif nemli bırakıyorum su serpip ıslak bırakıyorum çok ıslak degil ama hindistancevizleri yapışıyor böylelikle ve sarması daha kolay oluyor sanki biraz çatlıyor sararken ama oldukça güzel sarılıyor yani:26:niye olmadı üzüldüm inan tadı nefis evet sıklıkla yaptıgım bir tariftir:KK56:begenmeene çok sevindim tariflerimi herzaman beklerim canım:KK16:
iş çıkışı o yorgunlukla eve gittim herşeyi bi kenara attım başladım yapmaya...su ile yaptım ben yalnız canım süt alışık olmadığımız bi tat bizim helvada. dediğin gibi karıştırıyoruz da kapatıyoruz dinlendiriyoruz ya orada bi panik oldum hamur gibi olmuştu sonraaa yılmadım yavaş yavaş yedirdim ve sonuç eşim bayıldııı...çok teşekkürler eline emeğine sağlık..artık takip etcem tariflerini saol:128:

Canım bak korkma hiç tereddüt etmemen gerektigini söylemiştim begendiginize çok memnun oldum her zaman beklerim sizinde ellerinize emeginize sağlık:KK16:

ISPANAKLI LOKUM KEK

Malzemeler:
4 yumurta (Yumurtalar büyükse 3 yumurta)
4 klasik kahve fincanı şeker
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
4 kahve fincanı un (Eğer hamur cıvık olursa biraz daha eklenebilir)
1 su bardağı ıspanak püresi
2 fincan su

Arasına :
1 paket sade krem şanti
1,5 su bardağı süt
1 su bardağı hindistan cevizi

Hazırlanışı:
1 bağ ıspanağı temizleyin ve tencereye koyup üzerini geçecek kadar su koyup hafif haşlayın.
Yumuşayan ıspanakların suyunu sıkın ve robottan geçirip püre yapın.
Yumurtaları karıştırma kabına alın iyice çırpın.
Şekeri ekleyip çırpmaya devam edin.
Ispanak püresini ve suyu ekleyip karıştırın.
Elenmiş unu,kabartma tozunu ve vanilyayı karışıma ekleyip karıştırın.
Dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üzerine hazırladığınız ıspanaklı keki dökün.
Önceden ısıtılmış 170 derecede pişirin.
Kek pişince hemen fırından çıkartın ve soğumaya bırakın.
Krem şantiyi sütle çırparak hazırlayın ve dolapta soğutun.
Soğuyup krema kıvamını alan şantiyi ıspanaklı kekin üzerine dökün ve spatula ile düzenleyin.
Hindistan cevizini şantinin üzerine serpiştirin.
Bıçak yardımıyla kekten önce boyuna şeritler kesin. (Eğer ince olmasını isterseniz 2 parmak kalınlığında boyuna kesip,enine 2 parçaya kesebilirsiniz.Daha büyük rulolar hazırlamak isterseniz daha kalın keserek porsiyonluk rulolar yapabilirsiniz.)
Sonra enine keserek,kestiğiniz şeritleri rulo yapın ve servis tabağına alarak servis yapın.

Eki Görüntüle 900412
Eki Görüntüle 900413

elinize emeginize saglık. çok güzel tarifler veriyosunuz takipcinizim :KK42:
ben bu ıspanaklı lokum keki yapmak istiyorum ama merak ettigim kek göründgü gibi ince mi oluyo kabarmıyo mu acaba?

elinize emeginize saglık. çok güzel tarifler veriyosunuz takipcinizim :KK42:
ben bu ıspanaklı lokum keki yapmak istiyorum ama merak ettigim kek göründgü gibi ince mi oluyo kabarmıyo mu acaba?

Tariflerin begenilmesine sevindim deneyip memnun kalıyorsanız ne mutlu bana :KK16: biraz kabarıyor dahada ince olmasını istiyorsanız tarifte belirttigim şekilde yaparsanız daha ince şekil elde edebilirsiniz güzel bir lezzet özellikle beni görüntüsü cezbetmişti :KK52:

Tariflerin begenilmesine sevindim deneyip memnun kalıyorsanız ne mutlu bana :KK16: biraz kabarıyor dahada ince olmasını istiyorsanız tarifte belirttigim şekilde yaparsanız daha ince şekil elde edebilirsiniz güzel bir lezzet özellikle beni görüntüsü cezbetmişti :KK52:

benide görüntüsü cezbetti inşallah sizinki gbi güzel olur :KK56:

X