NehirNilin Tarifleri :)

Evet canım çok güzeller gerçekten sevindim seninde begenmene tatlım beklerim seninde tariflerin olursa seve seve denerim mutfak hobi gerçekten bendede

Canım benim çok isterim paylaşırsan memnun olurum üç renkli börek denemek istedigim bir tarif hüngar begendi aynı şekilde un helvasıda off hepsini istiyorum

yaptıgımda fotograflar yayınlarım üçünüde güzel yapıyorum cnm Hünkar beğendide kalıpların biraz dışına çıkıyorum paylasırım yapınca :)

yeni gördüm sayfanı canım. hayırlı uğurlu olsun. günümde bu tariflerden birini yapacağım.

yaptıgımda fotograflar yayınlarım üçünüde güzel yapıyorum cnm Hünkar beğendide kalıpların biraz dışına çıkıyorum paylasırım yapınca :)
Beklerim canım sabırsızlıkla bekliyorum kesin güzel oluyorlardır biz yaparızda kötü olurmu hiç kuzum
yeni gördüm sayfanı canım. hayırlı uğurlu olsun. günümde bu tariflerden birini yapacağım.

Teşekkürederim canım benim yorumlarıda alırım ozaman bekliyorum

Soslu makarna
1paket makarna
200 gr kıyma yada 1 adet et bulyon
1 Büyük soğan
2 yemek kaşığı margarin
2 adet domates
3 diş sarımsak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
Tuz
yarım çay kaşığı toz şeker
Yapılışı;Kaynayan suyumuza tuzumuzu ekleyip makarnamızı haşlıyoruz.Haşladıktan sonra süzgeçe süzüp sogumaya alıyoruz.Diger tarafta belirtilen malzemeleri önce margarini eritip küçük küçük dogradıgımız soganlarımızı ekliyoruz kavurduktan sonra domatesimi ekleyip pişiriyoruz salçalarımızı ekleyip çeviriyoruz ateşte daha sonra baharatlarımızı,tuzumuzu ve sarımsagımızı ekleyip altını kapatıyoruz.Haşlanan makarnalarımızı ister içerisine alıp harmanlıyoruz(ki ben böyle tercih ediyorum)ya da makarna üzerine sos şeklinde ikram edilebilinir.Afiyet olsun...

Fellah köftesi
Malzemeler:
•1 su bardağı kısırlık bulgur,
•1/2 su bardağı irmik,
•1,5 su bardağı su,
•1 yumurta,
•1/2 su bardağı un,
•1 tatlı kaşığı salça,
•Tuz, karabiber, kimyon, yenibahar.
Sosu için;
•3 adet domates,
•4 diş sarımsak,
•1 fincan sıvıyağ
•1 yemek kaşığı salça,
•Kuru nane, pul biber,

•Üzerine sarımsaklı yoğurt,(ben üzerine kızgın yağda hazırladıgım naneli sosumuda ekliyorum)
Hazırlanışı:

1.Bulguru, irmiği ve suyu bir tencereye alıp çok kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin,
2.Bu karışım soğuyunca içine un, yumurta, salça ve baharatlarını katıp yoğurun,
3.Hamurdan küçük parçalar kopararak yuvarlayın ve parmağınızla ortasına bastırarak şekillendirin,
4.Bolca suyu bir tencerede kaynatın,
5.Köftelerinizi içine atıp köfteler suyun üstünde yüzmeye başlayana kadar haşlayın ve bir kevgir yardımıyla süzerek sudan çıkarın,
6.Sos için sıvıyağını bir tencereye alıp kızdırın içine ezilmiş sarımsakları ekleyip kavurun,
7.Salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun,
8.Rendelediğiniz domatesleri de ekleyip pişene kadar kaynatın,
9.Tuz, nane ve pul biberini ekleyip ateşten alın,
10.Sosu köftelerin üzerine gezdirip karıştırın,
11.Sarımsaklı yoğurtla servis yapın

Bayıldığım bir lezzet herkesin damak zevki farklı olabilir ama muhakkak tadılmalı bence

3 diş sarımsak yanlış olmuş 1diş sarımsak olucak ve yogurduna 2yemek kaşıgıda mayonez

Yoğurtlu Patlıcan Salatası
3 adet patlıcan
1diş sarımsak(isteğe göre katılmayadabilinir ama sarımsaklı daha lezzetli olduğu kesin)
1 kase yoğurt
2 çorba kaşığı mayonez( isteğe bağlı)
Bir tutam maydanoz
Tuz, pul biber
Patlıcanları fırında közledikten sonra kabuklarını soyun. Sarımsakları tuz ile birlikte ezin ve yoğurt ile karıştırın. Bu esnada isteğinize göre mayonezi de ekleyin. Doğradığınız patlıcanların üzerine bu karışımı ilave ederek tüm malzemeyi karıştırın. Üzerini pul biber ekleyin. Afiyet olsun.

Ekmek Köftesi
1 buçuk bayat ekmek
2 yumurta
Maydanoz
Tuz, baharat ( ben kimyon, karabiber, pulbiber kullandım)
1 adet kuru soğan
1 dişi sarımsak
2 dilim beyaz peynir(isteğe bağlı)
ince bulgur(köftelik)

Sos için;
2 domates
1 biber
2 yemek kaşığı sıvıyağ
Tuz
Sarımsaklı yoğurtta domates sosu kullanmak istemeyenler için alternatif olabilir.
Yapılışı;Derin bir kabın içerisinde ekmekleri ıslatın ve suyunu sıkın. Kuru soğanı ve sarımsağı rendeleyin.yumurtayı ekleyin.
Baharatları ve tuzu ilave edin. Maydanozları ince ince doğrayın. Bütün karışımı eliniz ile yoğurun.kıvam buluncaya kadar ince bulgur ekleyin. Köfte şekli verin ve kızgın yağda kızartın.

Not: köfte şekli verdikten sonra yarım saat dinlendirin. Bol yağda kızartılması gerekiyor bir tarafı iyice kızardıktan sonra dikkatlice çevirin.

Meyveli Kup
Akşamın pratik tatlısı, dilerseniz diğer mevsim meyvelerini de kullanabilirsiniz.
1 adet muz
1 adet kivi
5 adet çilek
Yarım paket (40 gr) ya da daha az bitter çikolata

Ganaj Kreması İçin;
100 ml sıvı süt kreması
100 gram beyaz çikolata
(Ganaj kreması yerine kremşanti ya da pasta kreması da kullanabilirsiniz.)

Ganaj İçin kremaya küçük bir sos tenceresinde kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın ve ocaktan alıp küçük küçük doğradığınız beyaz çikolataların üzerine dökün. Kremanın ısısıyla bir kaşık yardımı ile beyaz çikolataları karıştırarak eritin ve buzdolabında 1 saat bekletin. Çıkartınca mikserle 1 dakika çırpın ki krem şanti kıvamına gelsin. ( İşin bu kısmı pratik değil tabi ama ben devamlı pasta yaptığım için dolabımda her zaman ganaj kreması bulunuyor. Hazır vardı onu kullandım. Daha önce de belirttiğim gibi sade, kakaolu ya da orman meyveli krem şanti ile de hazırlayabilirsiniz.)
Meyveleri dilediğiniz büyüklükte doğrayın.
Bitter çikolatayı eritin.
Kupların dibine biraz meyve, üzerine krema ve çikolata koyun. Bu sırada devam ederek aynı işlemi kupların ağzına kadar tekrarlayın. Dilediğiniz gibi süsleyip servis yapın.

Taze Fasülye Yemeği
Malzemeler:
•2 adet orta boy soğan
•1 kilo taze fasulye
•1 diş sarımsak
•1çorba kaşığı salça
•1 büyük domates
•1 çay bardağı sıvı yağ
•tuz, kırmızıbiber,karabiber,bir tablet et bulyon,1 çay kaşığı şeker
•2-3 su bardağı sıcak su

Yapılışı:
1.Soğanları yemeklik doğrayın.
2.Fasulyelerin başlarını ve kılçıklarını temizledikten sonra 2 ye yada 3 e bölün. Bol suda yıkayın.
3.Sarımsakları temizleyin doğrayın.Domatesin kabuklarını temizleyip küçük parçalar halinde dograyın.
4.Tencereye fasülyeleri ekleyin üzerine soğanı,domatesi,salçayı,baharatları,bulyonu,tuzunu,sarımsagını ekleyip bir süre dinlendirin.
5.Daha sonra 2-3 su bardağı sıcak suyu ilave edin. (sizin tercihinize kalmış.Kimisi sulu sever.Kimisi az sulu).
6.20 dakika kadar daha kısık ateşte yemeği pişirdikten sonra yemeği sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

Bulgur Pilavı Tarifi
1 su bardağı pilavlık bulgur
2 adet domates
1 adet soğan
2 adet sivri biber
1 su bardağı tavuk suyu yada 2 tablet tavuk bulyon
1 su bardağı sıcak su
2 yemek kaşığı margarin
Tuz
HAZIRLANIŞI
Soğanları ince kıyın, tereyağında hafif kavurun, üzerine doğranmış sivribiberi ekleyin, biraz daha kavurduktan sonra ufak dogranmış domatesi ekleyin, iyice kavurun.
Bulguru ekleyerek 1-2 dakika kavurun ve sıcak tavuk suyunu ve sıcak suyu ekleyin. Tuzunu da ilave ederek bir kez karıştırın kapağını kapatın. Kısık ateşte suyu çekene kadar karıştırmadan pişirin. Ocağı kapattıktan sonra kapağın altına havlu kağıt koyarak 10 dakika kadar dinlendirin.

Ispanak Yemeği Tarifi
Malzemeler
1 kg ıspanak
2 adet kuru soğan
1 çay bardağı pirinç
200 gr kıyma veya 2 tablet et bulyon
2 su bardağı kaynar su
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı domates salçası
tuz, karabiber, pul biber
1 diş sarımsak
Hazırlanışı
Başlangıç olarak ıspanakları temizleyelim. Diğer taraftan soğanı doğrayıp sıvı yağda pembeleşene dek kavuralım.Kıymamızı ekleyip kavuralım.Salçayı ilave edelim. Ardından ıspanakları da ekleyelim ve ıspanaklar eriyinceye kadar kavuralım. 1 çay bardağı bardağı yıkanmış pirinci, tuz ve baharatları da ilave edelim. 2 su bardağı kaynar suyu da ekleyerek tencerenin kapağını kapatalım, kısık ateşte pirinçler yumuşayana dek pişirelim. Yanında yoğurtla servis edelim, afiyet olsun…

Garnitürlü Pilav
1,5 su bardağı pirinç
200 gram karışık garnitür
1,5 yemek kaşığı margarin
yarım yemek kaşığı tereyağ
3 su bardağı sıcak su
1 adet tavuk suyu tablet

Öncelikle pirinçleri iyice yıkayıp en az yarım saat tuzlu sıcak suda bekletiyoruz.Daha sonra pilav tenceresini ocağa alıp yağını kızdırıp,süzdüğümüz pirinçleri ekleyip 1-2 dakika kavuruyoruz,sonra üstüne suda erittiğimiz tableti ve sıcak suyu ilave edip kapağını kapatıyoruz.Suyunun büyük bir kısmını çektikten sonra,garnitürleri ilave edip bütün suyunu çekene kadar pişiriyoruz.Ocağı kapattıktan sonra kapağı açıp üstünü havlu peçete koyup tekrar kapağı kapatıp demlenmesi bekliyoruz.Afiyet olsun.

Patatesli Sulu Köfte Yemeği
250 g kıyma
3 adet orta boy patates1 adet soğan
3 yemek kaşığı kısırlık bulgur
2 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı sıvı yağ
2 yemek kaşığı kadar un
Tuz
Karabiber
Pul biber
Kara biber

İlk olarak yemeğimizin köftelerini hazırlayalım. Kıymanın üzerine bulgur, karabiber ve biraz da tuz ekleyerek iyice yoğuralım. Ufak ufak yuvarladığımız köfteleri içerisine un serptiğimiz kaba alarak una bulanmalarını sağlayalım.
Soğanları doğrayalım ve sıvı yağda soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım. Domates salçasını ilave ederek kavuralım, küp küp doğramış olduğunuz patatesi ilave ederek 1-2 dakika kadar daha kavuralım. Patateslerin üzerini 2 parmak geçecek kadar sıcak su ilave edelim. Yemek kaynadıktan sonra köfteleri ilave ederek, tuz ve baharatını ilave edelim. Su miktarını kontrol ederek yemeğimizi kaynadıktan sonra kısık ateşte pişmeye bırakalım. (Yemek pişene kadar zaman zaman suyunu kontrol ederek gerekirse ekleyelim.)

Tavuklu Nohut Yemeği
2 su bardağı nohut
1 adet büyük boy soğan
2 adet tavuk göğüs
2 yemek kaşığı salça isteyen( 1 kaşık biber 1 kaşık domates salçası kullanabilir)
2 tane tavuk bulyon veya tuz
50 gram margarin

Geceden ıslattığınız nohutları ertesi gün 10-15 dakika tencerede kaynatıp üstünde oluşan köpükleri alın,bu köpük nohutun içindeki gaz.Düdüklü tencereye soğanı doğrayıp ister sıvı yağ ister margarin ilave edin.Ben tavuklu yapınca margarin koyuyorum.Soğan kısık ateşte pembeleşirken küp küp kestiğiniz tavuk göğüslerini ilave edin.Tavuk eti suyunu çekince salçasını ilave edip biraz kavurun.Nohutla beraber 1-2 dakika daha çevirin.Üstünü 2 parmak geçecek kadar sıcak su ilave edin ya bulyon ya da tuz ilave edip tencerenin ağzını kapatıp 25 dakika pişirin.

Tavuklu Bezelye Yemeği
1 kavanoz bezelye konservesi (varsa tazesinden haşlayıp kullanmanızı öneririm)
2 adet patates
1 adet kuru soğan
1 adet domates
yarım kilogram kuşbaşı doğranmış kemiksiz tavuk kalça(tavuk kullanmak istemezseniz 2 tavuk bulyonda lezzet katacaktır)
2 yemek kaşığı domates salçası
sıvı yağ,karabiber,pulbiber
tuz

Soğanları yemeklik doğrayarak sıvı yağda pembeleşene kadar kavurun ve tavuk etlerini ekleyin. Tavuklar sulanıp suyunu çekene kadar kavurun. Tavuklar suyunu çekmeye başlarken domatesini,salçasını, tuzunu ilave edip karıştırın.Ardından küp küp doğranmış patatesleri de ekleyerek bir iki karıştırın. Son olarak bezelyeleri ve yemeğin üzerine çıkacak kadar sıcak suyu ekleyerek yemeği orta ateşte pişmeye bırakın. Afiyet olsun

Yumurtalı ıspanak

500 gr ıspanak
1 orta boy soğan
2-3 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı salça
tuz , kırmızı toz biber, karabiber
4-5 adet yumurta
Yapılışı:
Ispanaklar yıkanıp, yemeklik doğranır. Soğan yemeklik doğranır.
Derince bir teflon tavaya sıvıyağ ilave edilir.
Soğan pembeleşene kadar kavrulur,salça ve baharatlar eklenip karıştırılır, Kapağı kapalı olarak ara ara karıştırarak suyunu çekene kadar kavrulur. Son suyu çekmesine yakın tuzu ilave edilir.
Üzerine yumurtaları kırılır.(Ben kırıp o şekilde pişirmiyorum üzerine dağıtıyorum ıspanaklarla karıştırıyorum daha lezzetli oluyor bana göre)
Yumurtalar piştikten sonra sıcak olarak servis yapılır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…