NehirNilin Tarifleri :)

Tavuklu Patates Yemeği (Annemden öğrendiğim bir lezzet)
500 gr tavuk gögsü veya 10 adet tavuk kanat,but şeklindede olabilir
3 adet patates
1 adet domates
1 adet soğan
1 adet yeşil biber,1/4 kırmızı biber
tavuk bulyon (tavuk kullanmazsanız bulyon daha fazla tercih edilebilir onun dışında katılmayabilinirde.
Tuz,karabiber,pulbiber,kimyon
2diş sarımsak
Sıvı yağ
2 su bardağı su
Tavuğu sıvıyağ ile birlikte hafif ateşte karıştırıyoruz üzerine küp küp dogradığımız patatesleride ilave ederek bir 2 dakika karıştırıyoruz.Diğer doğradığımız soğan,domates,yeşilbiber,kırmızı biberimizi ekleyip harmanlıyoruz.bulyonunu,tuzunu ekleyip suyunu ilave ediyoruz.patateslerin piştiğinden emin olana dek pişiriyoruz(patatesi kumlu patatesten tercih ederseniz daha bir lezzetli olucaktır)Afiyet olsun.

İrmik Helvası (Annemden öğrendiğim bir lezzet daha)

250 gr irmik
2 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı margarin
1 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 paket vanilin
2 avuç fıstık
Hazırlanışı;Yağı eritiyoruz fıstıkla beraber irmiği ekleyip kavuruyoruz fıstıkların renkleri değiştiğinde kavrulduğunuda anlıycaksınız eğer fıstıksız yapıcaksanız irmigin renginin koyulaştığı zaman kavrulmuş demektir.Ayrı bir yerde süt,su ve şekeride kaynatıyoruz kaynadıktan sonra vanilinide ekleyip kapatıyoruz.Kaynayan malzemelerimizi kavrulan irmiğimizin içine ekleyip kısıkta çekmeye bırakıyoruz 5 dakika içerisinde çekicektir pilav gibi kontrol ediniz.Afiyet olsun

Son düzenleme:
Makarna salatası(benim tarifim)
Malzemeler:
1 paket makarna(ben boncuk makarnayı tercih ediyorum)
2,5 yemek kaşığı sıvıyağ
10 adet kornişon(salatalık)turşusu
2 su bardağı garnitür (karışık)
1,5 su bardağı mısır
2 su bardağı yoğurt
1 su bardağı mayonez
1 tutam tuz
Yapılışı:
Konserve garnitürünüzü ve mısır garnitürünü süzün ve sudan geçirin,Turşuları ince ince kıyın. Tüm malzemeyi geniş bir kaba alın.
1 paket makarnayı içine içine tuz ve sıvıyağ koyduğunuz kaynar suda haşlayıp süzün ve soğuk sudan geçirin.
Süzdüğünüz makarnayı karıştırma kabına dökün ve üzerine mayonezi yoğurdu ekleyerek iyice karıştırın. Streç filmle kaplayıp bir kaç saat beklettikten sonra servis yapın.

Kısır tarifi

4 çay bardağı ince bulgur
Yarım demet maydanoz
7-8 dal yeşil soğan
4-5 dal dere otu
3-4 dal nane
Yarım su bardağı zeytinyağı
1,5 yemek kaşığı biber salçası
1,5 yemek kaşığı domates salçası
1 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
Tuz
Sıcak su
1 adet limon
Bulgur bir kaba alınır üstünü örtecek kadar sıcak su eklenir. Şişmesi için beklenir. Bu sırada kuru soğan incecik doğranır. 2-3 yemek kaşığı yağda çok az kavrulur. Sonra salçalar eklenir. 1-2 dakika kavrulduktan sonra ocaktan alınır soğumaya bırakılır. Yeşillikler ince ince doğranır. Islanan bulgur biraz soğuyunca salça sos ve baharatlarla karıştırılır. Limon suyu eklenir. Ardından yeşillikler ve en son olarak da kalan zeytinyağı eklenir. Hazırlanan kısır servis tabağına alınır. Limon ve turşuyla süslenir. Afiyet olsun…

kuzum biraz geç oldu ama ben anca inceleyebildim topiğini hayırlı olsun canım yemek ve hamur işlerinde iyiyimdir ama tatlıyla pek aram olmadığından bilmiyorum birşey ama fotoğrafları gördükçe canım çekti senden öğrenicem tatlıları da

Teşekkür ederim canım benim tatlılar çok kolay gerçekten yapmaya başladınmı tatlıda seviyorsan kendini durduramıycaksın bende hiç yapmazdım bir başladım artık herhafta bir tarif yapıyorum

Teşekkür ederim canım benim tatlılar çok kolay gerçekten yapmaya başladınmı tatlıda seviyorsan kendini durduramıycaksın bende hiç yapmazdım bir başladım artık herhafta bir tarif yapıyorum
yap yap kuzum bende tariflerini kaydettim ama askerim gelince yapcam ilk o denesin

Patates Mantısı Tarifi
5-6 adet patates
Maydanoz
1 kase yoğurt
3 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı salça
Yoğurt tercih etmek istemiyorsanız mayonezde çok lezzetli oluyor
Hazırlanışı :
Patatesleri iyice yıkayın ve haşlamak üzere tencereye koyun. Haşlandıktan sonra kabuğunu soyarak iyice ezin. Ezmek için çatal kullanabilirsiniz. Daha sonra patateslerin içine doğranmış maydanozları ekleyin. İsteğe göre karabiber, kırmızı biber ve tuz ekleyin. İyice karıştırın. Ceviz büyüklüğünde parçalar alarak bardak şeklinde şekillendirin.Başka bir kapta yoğurdun içerisine ezilmiş sarımsakları ekleyin ve karıştırın. Patateslerin içini yoğurt ile doldurun. Tavada tereyağı eriterek salçayı pişirin ve patateslerin üzerine dökerek servis yapın. Afiyet olsun…

Rokoko Tarifi

1 paket krem şanti
1 paket haylayf bisküvi1 su bardağı süt
Damla çikolata
Ceviz veya fındık

1 su bardağı süt ile krem şantiyi hazırlayın ve dolaba koyun. Bu sırada bir kabın içerisine bisküvileri çok büyük olmayacak şekilde kırın. Kırdığınız bisküvileri krem şantinin içine dökün. İstediğiniz miktarda damla çikolata, ceviz veya fındığı da ekleyin. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra ister kaselere koyun isterseniz mozaik pasta gibi strecth filme sararak rulo şekli verin. Dolapta beklettikten sonra servis edin

Mükemmel bir atıştırmalık

Patlıcan Musakka

4 adet patlıcan
750 gram kuşbaşı et (veya kıyma da olur)
1 adet domates
1 adet soğan
1.5 yemek kaşığı domates salçası
2-3 diş sarımsak
Sıvı yağ
Pul biber
Karabiber
Tuz

Patlıcan çizgili soyarak dilimleyin, bir tencereye sıvıyağ alarak iyice kızdırın ve patlıcanları kızartın. Kızaran patlıcanları havlu peçetenin üzerine alarak fazla yağını alabilirsiniz.
Bir tencereye yağ alarak yemeklik doğradığınız soğanı kavurun, pembeleştikten sonra kuşbaşı eti ilave edin ve tencerenin kapağını kapatın. Sulanan etler suyunu çektikten sonra minik minik doğradığınız domatesi, baharatları, salça ve 3-4 parçaya böldüğünüz sarımsakları ilave edin. Eğer suyu çok azalmışsa bir çay bardağı kadar sıcak su ekleyebilirsiniz. Etler pişene kadar kısık ateşte pişirin.
Patlıcanları borcamın tabanına dizerek üzerine hazırladığınız soslu etleri yayın. Etlerin hizasına kadar su olması gerekiyor, gerekirse sıcak su ekleyebilirsiniz. Üzerine domates dilimi ve biber dizebilirsiniz. Fırına sürerek 15 dakika kadar pişirin.
Diğer farklı şeklide bütün malzemeleri tencereye alarak üzerine 1buçuk su bardağı koyup bir 5dakika pişirin.Afiyet olsun

Bir patlıcan canavarı olarak

Ballı Şanti Tatlısı
1 paket krem şanti
5 adet halley
1 avuç damla çikolata
Üzeri için;
Bal

Kremşantiyi paketin üzerinde yazan tarife göre hazırladıktan sonra 5 adet halleyi küçük parçalara bölerek içine katıyoruz. Un haline gelmemesine özen gösterin. 1 avuç damla çikolatayı da ekledikten sonra kaplara paylaştırıp üzerinde bal gezdirerek soğuk servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun…

Yine nefis bir atıştırmalığım daha

Yoğutlu havuçlu meze
Malzemeler:
Yarım kilo havuç
4 yemek kaşığı sıvıyağ
1 çay kaşığı tuz
5 yemek kaşığı yoğurt
3 diş sarımsak

Yapılışı;Öncelikle havuçları rendeliyoruz ve bir tavada sıvıyağı ve tuzu ekleyerek kavuruyoruz. havuçlar yumuşayıp soğuduktan sonra, sarımsaklı yoğurt ile karıştırıyoruz.

Kuzenimde yediğimde bayılmıştım hemen eve gelip denedim meze olarak hafif tadı damaklarınızda kalıcak bir tat havuç sevmedigim halde böyle düşünüyorsam

nehirnilcm senle damak zevklerimiz uyusuyor etımek tatlısı saray sarma rokoko benımde yaptıgım tarıfler ve harıka oldular aglayan kekte oyle ...bende cok ilgiliyimdir çalışmama rağmen seviyorum mutfak hobi gibi :) izlicem seni :)

benim favorilerim şehriyeli tavuk salatası,kremalı patates,közlenmiş biber,patlıcan salatası,karnıbahar salatası başlangıç ya da ara sıcak olarak üç renkli börek(pastırma havuç ıspanak)ana yemek olarak patlıcan kebabı,fırında tavuk(sade ya da çeşnili), hünkar beğendi tatlılardan da kabak,etimek kolay şekerpare çorbalardan yoğurt çorbasnda cok ıyıyımdır :) bir de un helvam güzeldir onlarıda paylasabılırsın menü hazırlamak misafir ağırlamak isteyenlere alterntf

Güllaç Tarifi

Malzemeler
10 yaprak güllaç
1,5 litre süt
3 su bardağı şeker
Çekilmiş ceviz
1 paket vanilya
Üzeri için:
File Fıstık
Ceviz
Nar tanesi
Antepfıstığı

Süt, şeker ve vanilyayı tencereye alarak kaynatın. Kaynayan süt oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır. Süt kaynar olursa tatlınız hamur olur o nedenle el yaklamayak şekilde ılıdıktan sonra tatlıyı tepsiye döşüyoruz. Güllaç yaprağının parlak kısmı üste gelecek şekilde derince bir tepsiye koyuyoruz. Üzerine her yanı ıslanacak şekilde bir iki kepçe süt döküyoruz. Beş güllaç yaprağı için aynı işlemi tekrarlayalım ve 5. katı da ıslattıktan sonra bu kata ceviz serpelim ve üzerine diğer güllaç yapraklarını aynı şekilde ıslatarak serelim. Tatlıyı mümkünse bir gece buzdolabında beklettikten sonra dilimleyerek, üzerini isteğinize göre süsleyin. Afiyet olsun..

Ben bu tarifimi nasıl unutmuşum inanamıyorum tek geçiçegim tatlımdır kendileri okadar hafif hoşuma gidiyorki üzerine herşey koyuyorum desem yeridir geçen sefer çilek bile koydum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…